Zavrieť

Porady

Danove priznanie - praca v zahranici

Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania.

Aby som vysvetlil moju situaciu.
Od svojich 19 rokov som zil vo Velkej Britanii. Tam som aj pracoval, moje prijmi som mal riadne zdanene, danove priznanie za mna odvadzal zamestnavatel. Pocas pobytu v Britanii som zislkal aj Britske obcianstvo.

Minuly rok t.j. 2007 som pracoval v Ceskej republike. Odpracoval som 7 mesiacov. Dane boli riadne odvadzane zamestnavatelom. Danove priznanie musim podat v CR. To spravim.

V decembri minuleho roku som prvy krat pracoval na Slovensku. Danove zuctovanie mi poda moj zamestnavatel za minuly rok, za obdobie odpracovane na Slovensku.

Rad by som poziadal, ci mi vie niekto poradit, ci musim podavat danove priznanie a ako na to pretoze som dufal, ze DP nebudem musiet poavat.

Za pomoc vopred dakujem.

Branotn
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
denisamka Pozri príspevok
Mam urobit DP za zamestnanca v Luxembursku. Zhanala som si info na nete, co a ako mam robit. Nasla som aj toto:

http://www.pracavonku.sk/praca-v-zah...zahranici.html

co ked vyjde nedoplatok? moze sa len tak rozhodnut, ze to nezaplati? Ja som z tohto jelen

Poradite mudre hlavky?

Príjem z Luxemburgu je príjmom vyňatým zo zdanenia - tento príjem je potrebné vyňať zo zdanenia.
4 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

cize na Dp typ A na r. 32 napisem prijem v Lux. v hrubom, 33 odvody.....r. 46=32, a aj 49=r.32? atd

robila som to podla tohto prikladu:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-a...-anglicku.html

pochopila som to spravne?
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

nikto nepomoze?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

denisamka Pozri príspevok
cize na Dp typ A na r. 32 napisem prijem v Lux. v hrubom, 33 odvody.....r. 46=32, a aj 49=r.32? atd

robila som to podla tohto prikladu:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-a...-anglicku.html

pochopila som to spravne?
Ty chceš súčasne príjmy vyňať(r.46), aj daň započítať(r.49-53). Miška ti písala, že s Luxemburskom platí vyňatie príjmov, t. z., že ich do celkových zdaniteľných príjmov nezapočítavaš(alebo takto, z príjmov ich vynímaš).
Riadok 46 sa nemôže rovnať riadku 32, v DP máš na r. 32 napísané Úhrn príjmov od ............, na r. 46 Úhrn vyňatých príjmov (základov dane), t. z. na r. 32 sa uvádza príjem a na r. 46 základ dane.
Čo je základ dane?
Sú to príjmy mínus výdavky, v tvojom prípade tzv. hrubá mzda mínus odvody.
Naposledy upravil Marína : 17.02.11 at 12:51
3 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Ak niekto pracuje celý rok v ČR a má príjmy iba z ČR, musí si podať daňové priznanie na Slovensku, pretože tu má trvalý pobyt.
Poznám prípad, keď niekto takto pracuje už 4. rok a doteraz v SR nepodal daňové priznanie. Čo teraz? Ak podá za rok 2010, tak je možné že dostane pokutu za nepodanie DP za uplynulé roky, takže radšej nepodať?
Ako sa dá vyriešiť, aby občan nebol rezidentom SR? Veď ide o príjmy zarobené aj minuté v zahraničí, v SR nemá manželku, dieťa, iba rodičov.Stredisko ekonomických záujmov má v zahraničí. Vie mi niekto poradiť?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Magma Pozri príspevok
Ak niekto pracuje celý rok v ČR a má príjmy iba z ČR, musí si podať daňové priznanie na Slovensku, pretože tu má trvalý pobyt.
Poznám prípad, keď niekto takto pracuje už 4. rok a doteraz v SR nepodal daňové priznanie. Čo teraz? Ak podá za rok 2010, tak je možné že dostane pokutu za nepodanie DP za uplynulé roky, takže radšej nepodať?
Ako sa dá vyriešiť, aby občan nebol rezidentom SR? Veď ide o príjmy zarobené aj minuté v zahraničí, v SR nemá manželku, dieťa, iba rodičov.Stredisko ekonomických záujmov má v zahraničí. Vie mi niekto poradiť?
Nech si na finančnom úrade v ČR vybaví doklad o daňovej rezidencii v ČR, podmienky spĺňa.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

že by to bolo také jednoduché? Tak ďakujem pekne.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Marína Pozri príspevok
Ty chceš súčasne príjmy vyňať(r.46), aj daň započítať(r.49-53). Miška ti písala, že s Luxemburskom platí vyňatie príjmov, t. z., že ich do celkových zdaniteľných príjmov nezapočítavaš(alebo takto, z príjmov ich vynímaš).
Riadok 46 sa nemôže rovnať riadku 32, v DP máš na r. 32 napísané Úhrn príjmov od ............, na r. 46 Úhrn vyňatých príjmov (základov dane), t. z. na r. 32 sa uvádza príjem a na r. 46 základ dane.
Čo je základ dane?
Sú to príjmy mínus výdavky, v tvojom prípade tzv. hrubá mzda mínus odvody.

CIZE AK MALA PRIJEM LEN V LUXEMBURSKU, TAK NA SK NEPODAVA DP? Ospravedlnujem sa, ale asi som nechapava
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

denisamka Pozri príspevok
CIZE AK MALA PRIJEM LEN V LUXEMBURSKU, TAK NA SK NEPODAVA DP? Ospravedlnujem sa, ale asi som nechapava
Ak je rezidentom SR, tak podáva. Ak sú všetky príjmy z Luxemburska, tak ich všetky uvedieš ako vyňaté, t. z. r. 36 = r. 46 a pokračuješ
- r. 47 = 0
- r. 48 = 0
- r. 54 = 0
- r. 56 = 0
Musíš čítať texty k jednotlivým riadkom v DP, tam je to dobre rozpísané, čo a ako vypočítaš.
3 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Trvaly pobyt ma na SK, ale cely minuly rok pracovala len v Luxemb sezonne. Cize ak som spravne pochopila rozdelenie rezidentov, tak je rezidentom SK?

Dakujem este raz
Naposledy upravil denisamka : 17.02.11 at 16:56
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Prosííííííííííííííííííííííí ím,osoba pracujuca v Luxembursku, ale trvaly pobyt ma na SK, byt trvale k dispozicii na SK, citove vztahy na SK. Do 76 riadku na DP typ A mam napisat Luxembursko a 77 sumu, co je aj v riadku 32, nakolko ine prijmy nemala, alebo sa to vyplnuje, len ak mala prijmy aj na SK aj v Luxembursku?

Ja som uz z toho jelen
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

denisamka Pozri príspevok
Prosííííííííííííííííííííííí ím,osoba pracujuca v Luxembursku, ale trvaly pobyt ma na SK, byt trvale k dispozicii na SK, citove vztahy na SK. Do 76 riadku na DP typ A mam napisat Luxembursko a 77 sumu, co je aj v riadku 32, nakolko ine prijmy nemala, alebo sa to vyplnuje, len ak mala prijmy aj na SK aj v Luxembursku?

Ja som uz z toho jelen
Nie, ty nevypisuješ X. oddiel ÚDAJE O DAŇOVNÍKOVI S OBMEDZENOU DAŇOVOU POVINNOSŤOU (nerezidentovi).
Osoba, o ktorej píšeš, je daňový rezident SR, a vyňatie príjmov uvedieš tak, ako ti napísala Marína.
0 0
dule dule

dule je offline (nepripojený) dule

Ahojte, poradí mi niekto: Klient (rezident SR)
0 0
dule dule

dule je offline (nepripojený) dule

Ahojte, poradí mi niekto: Klinet (rezident SR) mi priniesol potvrdenie o príjme zo Švajčiarska, je to príjem zo závislej činnosti, má strhnuté odvody ale nie daň. Je to bez dane.
Ako to zdaniť v DP B? Ďakujem.
0 0
dule dule

dule je offline (nepripojený) dule

Na začiatku roka mal živnosť (preto B) na živnosti mal: práce na lodi. Toto tiež vykonával vonku a má na to potvrdenie o príjme z Malty. Bez odvodov bez dane. Môžem mu to dať ako príjem zo živnosti? Ďakujem.
0 0
Victory96 Victory96

Victory96 je offline (nepripojený) Victory96

Dobrý deň,mohli by ste mi poradiť,prosím?
Pracovala som 7 mesiacov vo Švajčiarsku v roku 2010 - mala som príjmy iba zo zahraničia. Prišlo mi zo Švajčiarska potvrdenie o príjmoch (Lohnausweis) sumy sú vo švajčiarskych frankoch- je tam uvedená len hrubá mzda, odvody na sociálne poistenie a čistá mzda (nie sú tam odvody na ZP). Mám doklad zo zdravotného poistenia (versicherungspolice), je tam uvedená len suma mesačného poistného vo frankoch. Na výplatných páskach mám strhávané aj odvody na zdravotné poistenie - suma je v eurách.

Chcem sa opýtať:
Švajčiarske franky môžem prepočítať na eurá priemerom z priemerných mesačných kurzov NBS ? Pracovala som tam od apríla do októbra - čiže priemer z týchto priemerných mesačných kurzov?

Do okienka Úhrn povinného poistného sčítam odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Neviem však či ZP:
mám spočítať odvody na ZP z výplatných pások, ktoré je v eurách (potom by som musela kópie všetkých výplatných pások dať ako prílohy k DP, keďže to zdravotné nie je na potvrdení o príjmoch?)
alebo mám si vypočítať spolu odvody na ZP z toho dokladu zo zdravotného poistenia, kde je len mesačné poistné vo frankoch (a potom by som dala ako prilohu k DP kopiu Potvrdenia o príjmoch a kopiu Dokladu zo ZP?)

A ešte sa chcem uistiť, či môžem použiť metódu vyňatia príjmov zo zdrojov v zahraničí, ak je pre mňa výhodnejšia ako metóda zápočtom?

Ďakujem vopred za pomoc!
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Victory96 Pozri príspevok
Dobrý deň,mohli by ste mi poradiť,prosím?
Pracovala som 7 mesiacov vo Švajčiarsku v roku 2010 - mala som príjmy iba zo zahraničia. Prišlo mi zo Švajčiarska potvrdenie o príjmoch (Lohnausweis) sumy sú vo švajčiarskych frankoch- je tam uvedená len hrubá mzda, odvody na sociálne poistenie a čistá mzda (nie sú tam odvody na ZP). Mám doklad zo zdravotného poistenia (versicherungspolice), je tam uvedená len suma mesačného poistného vo frankoch. Na výplatných páskach mám strhávané aj odvody na zdravotné poistenie - suma je v eurách.

Chcem sa opýtať:
Švajčiarske franky môžem prepočítať na eurá priemerom z priemerných mesačných kurzov NBS ? Pracovala som tam od apríla do októbra - čiže priemer z týchto priemerných mesačných kurzov?Môžeš použiť buď priemerný mesačný kurz príslušného mesiaca alebo aj priemer z týchto mesačných kurzov.

Do okienka Úhrn povinného poistného sčítam odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Neviem však či ZP:
mám spočítať odvody na ZP z výplatných pások, ktoré je v eurách (potom by som musela kópie všetkých výplatných pások dať ako prílohy k DP, keďže to zdravotné nie je na potvrdení o príjmoch?)Áno, priložíš kópie mesačných pások.
alebo mám si vypočítať spolu odvody na ZP z toho dokladu zo zdravotného poistenia, kde je len mesačné poistné vo frankoch (a potom by som dala ako prilohu k DP kopiu Potvrdenia o príjmoch a kopiu Dokladu zo ZP?)

A ešte sa chcem uistiť, či môžem použiť metódu vyňatia príjmov zo zdrojov v zahraničí, ak je pre mňa výhodnejšia ako metóda zápočtom?Áno, môžeš.
Od daňového priznania za rok 2009 si môžu metódu vyňatia príjmov zvoliť aj tí, ktorí pracovali v krajine, s ktorou Slovensko zamedzenie dvojiteho zdanenia rieši metódou zápočtu dane. Ak je to pre nich výhodnejšie.

Ďakujem vopred za pomoc!
Odpovede v texte.
Ešte prikladám užitočný link:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-a...-anglicku.html
4 0
Victory96 Victory96

Victory96 je offline (nepripojený) Victory96

Vďaka za rady.
A smiem sa spýtať ešte na jeden postup:
Známa dala účtovníčke len potvrdenie o príjmoch zo Švajčiarska, kde sú uvedené len odvody na sociálne poistenie, cize ked do okienka Úhrn povinného poistného napíše len sumu za odvody na socialne poistenie (a nepripočíta k tomu odvody na zdravotné z výplatných pások)- nie je to chyba? Ak by bol tento postup v poriadku tak by som to mohla tak urobiť aj ja, veď aj tak tie príjmy zo zahraničia vyjmem, takže tak či tak mi vyjde rovnaká nula :-) a bolo by to pre mňa jednoduchšie


Prosim poradte niekto !!!
Naposledy upravil Victory96 : 07.03.11 at 12:56
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Victory96 Pozri príspevok
Vďaka za rady.
A smiem sa spýtať ešte na jeden postup:
Známa dala účtovníčke len potvrdenie o príjmoch zo Švajčiarska, kde sú uvedené len odvody na sociálne poistenie, cize ked do okienka Úhrn povinného poistného napíše len sumu za odvody na socialne poistenie (a nepripočíta k tomu odvody na zdravotné z výplatných pások)- nie je to chyba? Ak by bol tento postup v poriadku tak by som to mohla tak urobiť aj ja, veď aj tak tie príjmy zo zahraničia vyjmem, takže tak či tak mi vyjde rovnaká nula :-) a bolo by to pre mňa jednoduchšie
Tak presne to zaujíma aj mňa. Som zvedavá na odpovede. Podľa mňa by to nemal byť problém, čo sa týka daňového, lebo výdavky sa nemusia priznať všetky. Na rozdiel od príjmov. Vďaka.
0 0
parizkova parizkova

parizkova je offline (nepripojený) parizkova

môžem spraviť s kľudným svedomím Slovinsko vyňatím ?
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať