Zavrieť

Porady

tvorba soc. fondu od 1.1.2008

Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Usporiadat
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Áno ide o PÚ - a to ja nerobím, máme na to účtovníka...budem si to takto viesť len pre seba...vrelá vďaka...
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Novela 591/2007 od 1.1.2008 v § 3 ods. 2 rieši možnosť tvoriť pri splnených
podmienkach SF vo výške 1 %, tento zvýšený prídel však nie je možné
podľa § 5 zahrnúť do nákladov u podnikateľského subjektu - vysvetľujem
si to správne?
0 0
ptooo ptooo

ptooo je offline (nepripojený) ptooo

Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Tweety Pozri príspevok
Ide o PÚ? ak áno, tak SF má účet 472. Na MD účtujeme čerpanie, strana D tvorba fondu. Tak napr.tvorba z HM : 527/472 5000.-, čerpanie na stravenky 472/213 2000.- , znamená, že saldo účtu zostáva 3000.- na strane D.
Ako sa účtuje tvorba a čerpanie v JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE, konkrétne v MRP. Vďaka.
/nemáme v banke samostatný účet na SF/
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ptooo Pozri príspevok
Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
Môžete prosím upresniť číselné označenia vo Vašom príspevku, že čo konkrétne neplatí?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ptooo Pozri príspevok
Dobrý deň, na školení v I.2008 nám boli dané aj materiály ohľadne zákona o soc.fonde, kde v 4, základ na určenie ročného prídelu....je odvolávka na bo 3 prečiarknutá, že už neplatí, teda SF tvoríme z objemu všetkých HM vrátane náhrad.
To, že vrátane náhrad nie je nikde v zákone o SF ani v odvolávkach na iný predpis uvedené. V zákone v § 4 ods. 1 je len "súhrn hrubých miezd a platov" s odvolávkou na §118 ods. 2 ZP:
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Pojem "hrubá mzda" nikde v platných predpisoch definovaný nie je. (Nebol ani v dnes už neplatnom zákone o mzde). Aj tam bol definovaný len pojem "mzda" v zmysle odmena za prácu. Bez náhrad za dovolenku, dočasnú práceneschopnosť, príplatkov za pracovnú pohotovosť atď.
Keďže "hrubá mzda" nie je nikde definovaná, a určite nie v zmysle hrubého zdaňovaného príjmu (mzda+náhrady+príplatky), tvrdenie, že SF po novom sa vypočítava aj z náhrad, podľa mňa nemá oporu v zákone. Minimálne rovnako správne (podľa mňa) je aj tvrdenie, že sa vypočítava tak isto ako doteraz - zo mzdy za vykonanú prácu, bez náhrad.
Ak medzitým vyšlo nejaké usmernenie napr. z MPSVaR, tak rád svoj názor opravím .
0 0
orazel orazel

orazel je offline (nepripojený) orazel

Ahojte, mna by tiež zaujímala odpoved na otázku z príspevku 23, či je odvod vo výške 1% do SF možný s tým, že zvyšných 0,4% nie je VOZD.
Adalšia otázka, ked sme doteraz počítali tých 0,6% z hrubej mzdy, čiže vrátane dovoleniek, je to potrebné prepracovať?
No na zaklade zistenia tu: http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...-1-2008-a.html je pri splnení určitých podmienok daných zákonom VOZD aj celé 1% odvodov do SF

no ak sa mýlím, poradte mi... dakujem
Naposledy upravil orazel : 26.02.08 at 13:10 Dôvod: Doplnenie
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Zákon o SF , presnejšie § 3 ods. 1 písm. a/ hovorí, že povinný prídel je 0,6 až 1%, to znamená že zametnávateľ môže dať na SF aj 0,7, 0,8, 0,9 alebo aj 1 percento tiež? A všetko by išlo do VOZD?
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Zuzy Pozri príspevok
Zákon o SF , presnejšie § 3 ods. 1 písm. a/ hovorí, že povinný prídel je 0,6 až 1%, to znamená že zametnávateľ môže dať na SF aj 0,7, 0,8, 0,9 alebo aj 1 percento tiež? A všetko by išlo do VOZD?
V § 5 ods. 1 sa v zákone píše, že nákladom je povinný prídel /§ 3 ods. 1
písm. a, t. j. 0,6 % až 1 %/ a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b.
Z toho vyplýva, že prídel do výšky 1 % tvorený podľa § 3 ods. 2 je
daňovo uznateľným nákladom.
Naposledy upravil Slovenka : 27.02.08 at 07:05
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Slovenka Pozri príspevok
V § 5 ods. 1 sa v zákone píše, že nákladom je povinný prídel /§ 3 ods. 1
písm. a, t. j. 0,6 %/ a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b.
Z toho vyplýva, že prídel do výšky 1 % tvorený podľa § 3 ods. 2 nie je daňovo uznateľným nákladom.
§ 5 Zákona o sociálnom fonde
(1) Povinný prídel podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) do fondu u zamestnávateľa, ktorého predmet činnosti je zameraný na dosiahnutie zisku, je súčasťou výdavkov (nákladov) <SUP>5</SUP>).


....
(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %.



odvolávka 5)
5) § 19 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov
Naposledy upravil Rozalka : 26.02.08 at 19:29
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Rozalka, nerozumiem, čo si chcela povedať.
Ja tiež tvrdím, že podnikateľský subjekt môže podľa
§ 3 ods. 2 tvoriť ďalší prídel do výšky 1 % /pri splnení
podmienok/, ale a táto tvorba podľa môjho názoru nie je
daňovo uznateľným nákladom - viď § 5 ods. 1.

opravené 28.2.2008
Naposledy upravil Slovenka : 27.02.08 at 07:03
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Slovenka Pozri príspevok
Rozalka, nerozumiem, čo si chcela povedať.
Ja tiež tvrdím, že podnikateľský subjekt môže podľa
§ 3 ods. 2 tvoriť ďalší prídel do výšky 1 % /pri splnení
podmienok/, ale táto tvorba podľa môjho názoru nie je
daňovo uznateľným nákladom - viď § 5 ods. 1.
Ja to chápem tak, že môže ísť do daňových výdavkov až 1%, ak sú splnené podmienky podľa § 3 ods. 2, pretože v § 3 ods. 1) umožňuje tvoriť 0,6 až 1%.
Následne máš v § 3 ods. 2) že kedy môže byť viac ako 0,6%.
V § 19 odst. 1 ZDP (odvolávka 5) sa hovorí,


§ 19(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu.

Tým limitom rozumiem do 1% - pri splnení podmienok
0,6 % všetci, aj keď nesplnia podmienky


Zle si to vysvetľujem?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Súhlasím s Rozalkou, zo zákona vypadla veta ohľadne kolektívnej zmluvy /pri tom 1%/
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
trošku mimo tohto sa chcem opýtať, či príplatok za hlučné a prašné je náhradou, alebo sa zahŕňa do vym. zákadu na tvorbu soc. fondu...?? ďakujem
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
A keď nemáme KZ, malý podnikateľ s jedným zamestnancom koľko môže tvoriť? Za minulý rok dosiahol zisk. Za odpovede ďakujem
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Rozalka Pozri príspevok
§ 19(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu.

Tým limitom rozumiem do 1% - pri splnení podmienok
0,6 % všetci, aj keď nesplnia podmienky


Zle si to vysvetľujem?
Na základe vysvetlenia Rozalky a viacerých poraďákov som opravila
svoje predchádzajúce príspevky.
Záver: Ak podnikateľský subjekt dosiahol v predch. roku zisk a splnil
všetky daňové a odvodové povinnosti, môže tvoriť povinný prídel
podľa § 3 ods. 1 písm. a až do výšky 1 % a takto vytvorený prídel
je daňovo uznateľným nákladom.
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

Dobrý deň,
chcela by som sa niečo opýtať na SF, čo mi nie je jasné..totiž, nikdy som s ním v praxi nerobila...my ho tvoríme raz ročne v decembri 527/472,
221/02 / 261...
a potom stravné lístky účtujeme 55% z hodnoty lístku 527/213...neviem či je to správne, keď hore v príspevku niekto uvádzal účtovanie 472/213..ale chcem sa opýtať, keď SF vedieme na bankovom účte 221/02, treba z neho aj fyzicky cerpať? a ako sa to účtuje a v akej sume? ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa niečo opýtať na SF, čo mi nie je jasné..totiž, nikdy som s ním v praxi nerobila...my ho tvoríme raz ročne v decembri 527/472,
221/02 / 261...
Tak toto je chyba. Pravdepodobne si si ešte neprečítala zákon o SF. Je aj tu na porade, stačí vyhľadať.
SF sa tvorí mesačne - podrobnosti v zákone. Vidím že máte aj účet v banke pre SF, tak mesačne treba previesť príslušnú sumu na účet.

a potom stravné lístky
SL najskôr obstaráte : 213/321 a 321/211, 221 platba buď v hotovosti alebo z účtu. Až pri výdaji SL zaúčtuješ:
účtujeme 55% z hodnoty lístku 527/213 neviem či je to správne,
je to správne!
ale súčasne účtuješ aj príspevok zo SF 472/213 a
pohľadávku voči zamestnancom 335/213

keď hore v príspevku niekto uvádzal účtovanie 472/213..ale chcem sa opýtať, keď SF vedieme na bankovom účte 221/02, treba z neho aj fyzicky cerpať? a ako sa to účtuje a v akej sume?
Ano, stav na účte SF v banke treba upravovať o čerpanie SF, to je práve tá suma príspevkov na SL. Je to však len prevod medzi prevádzkovým účtom v banke a účtom SF.
Samotné čerpanie SF sa však sleduje hlavne na účte 472 - ten musí mať reálny zostatok.
ďakujem
. .
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

par faktov som z toho nie úplne pochopila...

1. účtujem pri výdaji lístkov: 55% 527/213
a rovnakú sumu 55% 472/213? alebo akú sumu?

2. k čerpaniu SF z účtu 221/02 ako si to myslela, že je to prevod medzi účtami SF a prevádzkovým v banke?
221/01 /261 a 261 / 221/02 SF ?? mne sa to nejak nezdá..ide to naspäť na bežný účet zamestnávateľa?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať