Zavrieť

Porady

tvorba soc. fondu od 1.1.2008

Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
par faktov som z toho nie úplne pochopila...

1. účtujem pri výdaji lístkov: 55% 527/213
a rovnakú sumu 55% 472/213? alebo akú sumu?
nie, predsa na SL prispievate zo SF nejakou sumou x počet vydaných SL = čerpanie zo SF na stravovanie

2. k čerpaniu SF z účtu 221/02 ako si to myslela, že je to prevod medzi účtami SF a prevádzkovým v banke?
221/01 /261 a 261 / 221/02 SF ?? mne sa to nejak nezdá..ide to naspäť na bežný účet zamestnávateľa?
prepáč že ti píšem do zadania, ale tak sa mi lepšie reaguje.
Prosím, daj informáciu, či prispievate zo SF zamestnancom na stravovanie,
a či máte pre SF otvorený osobitný účet SF v banke. ďak.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova,
zistila som z inej témy, kde si sa tiež pýtala na účtovanie stravných lístkov tu , <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>
že firma vôbec neprispieva na stravovanie zo sociálneho fondu. Podľa tvojej reakcie som tiež usúdila, že pre sociálny fond máte osobitný účet v banke, má analytický účet 221/02. <o:p></o:p>
Aby si pochopila problematiku SF, je treba si zákon prečítať. Je to krátky zákon, ty to zvládneš. Len pozor, zákon o SF sa od 1.1.2008 zmenil. Keďže riešiš ešte záležitosti roka 2007, tak treba mať aj to predchádzajúce znenie zákona platné do 31.12.07.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Je povinnosťou zamestnávateľa tvoriť sociálny fond mesačne preddavkovo. Interným dokladom zaúčtovať preddavok 527/472. Po skončení roka vypočítať presne základ, z ktorého sa určí 0,6% tvorba SF a doúčtovať (alebo znížiť účtovanie) tak isto 527/472.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Je povinnosťou zamestnávateľa aj čerpať SF. Na aký účel, o tom sa nebudem teraz rozpisovať, všetko je v zákone, treba si ho naštudovať. <o:p></o:p>
Ďalej je povinnosťou zamestnávateľa prispievať zo SF najmä na stravovanie – v roku 2007 až 30% z tvorby SF. O výške príspevku zo SF rozhoduje vedenie firmy a jeho výška je závislá aj od objemu prostriedkov v SF. Neprispievanie na stravovanie je porušenie zákona.<o:p></o:p>
Príspevky možno rozvrhnúť napr. takto:<o:p></o:p>
firma z nákladov (527) môže prispieť až sumou 48,95 Sk, <o:p></o:p>
príspevok zo SF (472) určíte napr. 1,05 Sk ( to aby sa zaokrúhlilo 95 hal.) a <o:p></o:p>
zamestnanci (335) by zaplatili 30 Sk (t.j. celú sumu bez halierov, aby sa s tým ľahšie manipulovalo) .<o:p></o:p>
Nie je správny postup rozúčtovať hneď pri nákupe SL celý počet tak, ako by boli SL vydané. Týmto postupom nemáte v účtovníctve správny zostatok účtu 213-ceniny (vy máte nulu a v skutočnosti sú SL v pokladni), ďalej správnu sumu nákladov na 527-príspevky na stravovanie (v nákladoch máte sumu za všetky SL aj tie ešte nevydané), a tiež správnu sumu na 335-pohľadávky voči zamestnancom (vediete pohľadávky voči zamestnancom aj za SL, ktoré zamestnanci neprevzali). A dokola sa v tom točíš a nevieš ako z toho vyjsť von.<o:p></o:p>
Odporúčam: urobiť si tabuľku na každý mesiac – menoslov zamestnancov do stĺpca a počet lístkov ktoré preberajú – dať podpísať prevzatie. SL spočítať a toto použiť ako podklad pre zaúčtovanie výdaja SL. Stačí zaúčtovať na konci mesiaca: počet vydaných SL x príspevok zamestnávateľa (teraz je to 44 Sk) 527/213 ; a pohľadávka voči zamestnancom spolu (teraz je to 36 Sk) 335/213. Keď rozhodnete o výške príspevku zo SF, zaúčtuje sa aj 472/213 – samozrejme, jednotlivé sumy budú zmenené. Takto sa dosiahne reálny stav v účtovníctve a tebe odpadnú starosti s usporiadaním účtov na konci roka.<o:p></o:p>
A ešte vo vzťahu k účtu SF v banke: platí pravidlo, že zostatok tohto účtu má byť totožný so zostatkom na účte 472 v účtovníctve , teda na účte SF. Mám takú skúsenosť, že tento súlad sa len ťažko dosahuje. Všeobecne sa odporúča účet v banke zrušiť – je to len starosť navyše. Ale kým ho máte, treba sa o jeho zostatok starať. Ja by som ti odporúčala vždy po skončení mesiaca , keď bude všetko zaúčtované, z účtu 472 zistíš, o akú sumu sa fond zvýšil alebo znížil a túto sumu by som odviedla z prevádzkového účtu na účet SF – teda jednou sumou a len raz za mesiac. Usporiadala by som ho na konci roka tak k 31.12. načisto (osobne by som ho zrušila).<o:p></o:p>
Ešte poznámka: ak banka účtuje na tomto účte bankové poplatky, pripisuje úroky, zráža daň a iné... toto všetko patrí do prevádzkovej časti firmy, teda platí sa to z prevádzkových prostriedkov a tiež to treba preúčtovať aspoň na konci roka na prevádzkový (alebo z prevádzkového) účet. Tieto výdavky sa nehradia zo sociálneho fondu.<o:p></o:p>
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

K tomu účtu v banke presne ako píše Liba-ak ho nezrušíte, cez rok pravidelne tvoriť, potom aspoň ku koncu 31.12. povyberať, čo bolo čerpané, aj tak k 31.12. sa 221SF a 472 nerovná kvôli úrokom a dani, toto vysporiadať v januári.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

Ďakujem Ti Libi, veľmi pekne si mi vysvetlila problematiku..prepač, že som sa doteraz neozvala a nereagovala, ale mali sme vypadok internetu a az teraz naskocil..
takze rozumiem tomu spravne, ze na konci mesiaca mam rozdiel na 472 odviest z 221/02 na 221/01 bezný účet?

a ešte si ujastním to účtovanie a sumy hlavne...
na náklady 527/213 dávam 55% SL = 44sk a Z TOHO dávam príspevok zo SF? tým pádom na 527/213 dám len napr.42 sk
a na 472/213 dám zvyšných 2sk?

inak som vsetko pochopila velmi dobre a velmi si vazim Tvoju snahu a este raz dakujem!!
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

Petra29 Pozri príspevok
K tomu účtu v banke presne ako píše Liba-ak ho nezrušíte, cez rok pravidelne tvoriť, potom aspoň ku koncu 31.12. povyberať, čo bolo čerpané, aj tak k 31.12. sa 221SF a 472 nerovná kvôli úrokom a dani, toto vysporiadať v januári.
ahoj Peti, ale my sme komora zriadena statom...tak neviem, ci ten ucet SF v banke nemame povinny...ale aj tak to musim prekonzultovat so šefom, ked sa vrati z dovolenky...
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

a ešte, keď chcem rok 2008 robiť správne, musím najprv vyčistiť účet 472...keďže sme roky len tvorili a nečerpali, je tam skoro 20 000sk a na bankovom je asi 10 000sk..z toho usudzujem, že sa nie vždy prenášala suma na bankový účet SF...a keď chcem, aby mi zostatky účtov 472 a 221/02 sedeli, musím zostatok 472 znížiť asi o 10 tisíc...len sa bojím, že to zúčtujem nesprávne... tak mi prosím poraďte ako.. 472/???
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

prosím, poraďte mi, mám to dať do výnosov? keďže 472 je účet záväzkov..ja osobne by som to skúsila 472/648 ostatné výnosy z hosp. činnosti..ale neviem, ci je to správne..
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
Ďakujem Ti Libi, veľmi pekne si mi vysvetlila problematiku..prepač, že som sa doteraz neozvala a nereagovala, ale mali sme vypadok internetu a az teraz naskocil..
takze rozumiem tomu spravne, ze na konci mesiaca mam rozdiel na 472 odviest z 221/02 na 221/01 bezný účet?
ÁNO, TAK ALEBO OPAčNE, PODĽA TOHO ČI NA účte 472 pribudlo alebo ubudlo, aby sa účet 472 rovnal (alebo aspoň priblížil) účtu v banke.
a ešte si ujastním to účtovanie a sumy hlavne...
na náklady 527/213 dávam 55% SL = 44sk a Z TOHO dávam príspevok zo SF? tým pádom na 527/213 dám len napr.42 sk
NIE, teraz je dohodnutá suma 44 Sk a tá aj zostane, alebo sa môže zvýšiť až na 48,95 Sk!
a na 472/213 dám zvyšných 2sk?
alebo aj viac, veď peňazí máte dosť!
inak som vsetko pochopila velmi dobre a velmi si vazim Tvoju snahu a este raz dakujem!!
Rozpísala som ti to, ale ešte raz:
Teraz prispievate z nákladov 44 Sk, môžete prispievať až 48,95 Sk, treba to navrhnúť šéfovi aby rozhodol, ak nerozhodne, zostane 44 Sk.
Teraz zamestnanci platia 36 Sk, ale keď začne firma prispievať zo SF, tak zamestnanci budú platiť menej - to je účel fondu ! Keďže máte vysoký zostatok v SF, môže byť firma štedrejšia a prispievať napr. aj 10 Sk na 1 SL. Potom zamestnanci by platili namiesto 36, len 26 Sk. Čím bude vyšší príspevok zo SF (a prípadne aj z nákladov) tým budú zamestnanci menej platiť - a o to ide !
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
a ešte, keď chcem rok 2008 robiť správne, musím najprv vyčistiť účet 472...keďže sme roky len tvorili a nečerpali, je tam skoro 20 000sk a na bankovom je asi 10 000sk..z toho usudzujem, že sa nie vždy prenášala suma na bankový účet SF...a keď chcem, aby mi zostatky účtov 472 a 221/02 sedeli, musím zostatok 472 znížiť asi o 10 tisíc...len sa bojím, že to zúčtujem nesprávne... tak mi prosím poraďte ako.. 472/???
Prosím ťa, to nemôžeš hovoriť len-tak z hlavy. Najskôr si musíš usporiadať účet 472 a jeho zostatok. Nikdy neprispôsobuj účet 472 účtu v banke, ale naopak - účet v banke účtu 472. Až keď si budeš 100% istná jeho správnosťou, potom usporiadaš účet v banke.
Pravdepodobne v roku 2007 nebolo vôbec žiadne čerpanie zo SF - ale to si over, všetko si preveruj konzultáciou aj účtovnými zápismi. Vypočítaj aká má byť správne tvorba SF za rok 2007 a pozri či tak bolo aj zaúčtované: 527/472. až potom urobíš prevod medzi účtami v banke.
Tvorba SF je vždy na DAL strane 472 (lebo MD sú náklady) ;
čerpanie je vždy naopak - na MD lebo DAL sú buď ceniny 213 , alebo 321-došlá faktúra, alebo pokladňa - ale to až neskôr keď začnete aj utrácať .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
prosím, poraďte mi, mám to dať do výnosov? keďže 472 je účet záväzkov..ja osobne by som to skúsila 472/648 ostatné výnosy z hosp. činnosti..ale neviem, ci je to správne..
Prosím , čo ideš dať do výnosov ? Už vieš aký je správny zostatok tohto účtu ? je tam zaúčtované viac ako malo byť ? a z čoho to vzniklo ?
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

ako som už spomínala, my tvoríme SF za rok 2007 spätne až k 31.12.2007 a zároveň dáme aj "čerpanie" v rovnakej sume, ako bol vytvorený 472/627...to sa roky praktizovalo vo firme..NIKDY nebolo čerpanie zo SF..ale v novembri som nastúpila ja a k 31.12. som vytvorila SF = HM za celý rok x 0,6% a sumu som účtovala 527/472 a odviedla to na účet SF 221/02..
a chcem to vyčistiť k 31.12.2007 tak, aby sa mi 472 rovnal s bankovým účtom..a myslím, že spätne na ten bankový účet neprenesiem 10 tisíc, aby tam bol rovnaký zostatok k 31.12., preto som rozmýšľala nad úpravou účtu 472
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

no, je skôr na bankovom účte menej..ale keď to takto vravíš, tak snáď nebude vadiť, keď sa k 31.12 nebude rovnať 472 a 221/02...a potom v ďalšom roku na bankový účet prenesiem spätne za minulé roky zostatok...inak terajší zostatok na 472 tých 20 tisíc je tvorený správne...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
ako som už spomínala, my tvoríme SF za rok 2007 spätne až k 31.12.2007 a zároveň dáme aj "čerpanie" v rovnakej sume, ako bol vytvorený 472/627...to sa roky praktizovalo vo firme..NIKDY nebolo čerpanie zo SF..ale v novembri som nastúpila ja a k 31.12. som vytvorila SF = HM za celý rok x 0,6% a sumu som účtovala 527/472 a odviedla to na účet SF 221/02..
a chcem to vyčistiť k 31.12.2007 tak, aby sa mi 472 rovnal s bankovým účtom..a myslím, že spätne na ten bankový účet neprenesiem 10 tisíc, aby tam bol rovnaký zostatok k 31.12., preto som rozmýšľala nad úpravou účtu 472
Je to kuriózna situácia, s takým prípadom som sa ešte nestretla.
Tak na účte 472 by 1.1.2007 mal byť zostatok NULA (keď celá tvorba išla ročne späť do výnosov); a k 31.12.2007 zostatok len suma tvorby za rok 2007. Je to tak ?
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

liba2 Pozri príspevok
Je to kuriózna situácia, s takým prípadom som sa ešte nestretla.
Tak na účte 472 by 1.1.2007 mal byť zostatok NULA (keď celá tvorba išla ročne späť do výnosov); a k 31.12.2007 zostatok len suma tvorby za rok 2007. Je to tak ?
síce sa to takto robilo roky, ale zostatok k 1.1.2007 je 14 tisíc, ktorý sa tiahne už neviem z ktorého roku.. a keďže neviem čo s tým zostatkom, predpokladám, že by tam mal byť...keď sa v roku 2001 vytvoril SF napr. na 20 tisíc a "použil" dal do výnosov len 6 tisíc, tak ten rozdiel by som tam mala nechať, nie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
síce sa to takto robilo roky, ale zostatok k 1.1.2007 je 14 tisíc, ktorý sa tiahne už neviem z ktorého roku..
o.k., tak nadviaž na tento zostatok + tvorba za r. 2007 = k.z. 31.12.07.
Účet v banke prispôsob tejto sume. Prevod medzi účtami v banke jasné že môžeš urobiť až teraz, do konca r. 2008 to budeš mať usporiadané.
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

liba2 Pozri príspevok
o.k., tak nadviaž na tento zostatok + tvorba za r. 2007 = k.z. 31.12.07.
Účet v banke prispôsob tejto sume. Prevod medzi účtami v banke jasné že môžeš urobiť až teraz, do konca r. 2008 to budeš mať usporiadané.
Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc, Libi.. veľmi si mi pomohla zas som sa naučila niečo nové..
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Slovenka Pozri príspevok
Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?
Opakujem otázku. Ako účtujete Vy?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Slovenka Pozri príspevok
Ako sa správne účtuje tvorba SF od 1.1.2008?
Nemáme presný termín určený na výplatu miezd.
Za január 2008 sa zaúčtuje tvorba SF až po vyplatení
miezd za január, t. j. najneskôr do konca februára?
Potom sa v januárových nákladoch tvorba
SF neprejaví.
Rozumiem tomu správne?
§6 ZoSF
(2) Fond sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
<o:p>Aj keď nemáte dohodnutý deň určený na výplatu, predsa tie výplaty v niektorý deň vyplatíte. Tak to je deň tvorby SF, teda nie "až po vyplatení" a už vôbec nie najneskôr do konca februára. </o:p>
Za január sa mzda vypláca vo februári, teda zaúčtuješ do februára. Ale v decembri budeš mať 2-násobok (11+12/08).
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na čerpanie SF v tomto roku. Nemáme žiadnu vnútornú smernicu. Môžme napr. vyplatiť po 5.000,- Sk zamestnancom /cez výplatu/ a uviesť, že je to určené na regeneráciu pracovnej sily? Treba doložiť aj nejaký účet? Čo ak to zamestnanci minú napr. na potraviny, oblečenie... alebo je to ich vec? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať