Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

heike Pozri príspevok
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
Aké čestné prehlásenie ?
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Čestné prehlásenie sa asi nepripája k DP manžela, len sa spočítajú príjmy manželky, odpočítajú sa od odpočítateľnej položky - rozdiel sa uvedie do daňového priznania manžela. Ani na školení p.Dr.Mihála sa čestné prehlásenie nespomínalo.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

heike Pozri príspevok
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
Pozri príspevok č. 197
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ak si chce žena na rodičovskej dovolenke požiadať o vrátenie dane zo stavebného sporenia a bežného účtu a je dobrovoľne nemocensky poistená /to znamená, že vlastný príjem mala iba OČR a PN z DNP/, odpočíta si od tohto príjmu príspevky do SP, ktoré zaplatila z tohto dobrovoľného poistenia, alebo tam ide iba povinné nemocenské poistenie /teda si neodpočíta nič, keďže je na rodič.dovolenke a odvody za ňu platí štát/? Toto mi vôbec nie je jasné, keďže všade sa píše "vlastný príjem - zaplatené POVINNÉ príspevky ..."
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dobrava Pozri príspevok
Ak si chce žena na rodičovskej dovolenke požiadať o vrátenie dane zo stavebného sporenia a bežného účtu a je dobrovoľne nemocensky poistená /to znamená, že vlastný príjem mala iba OČR a PN z DNP/, odpočíta si od tohto príjmu príspevky do SP, ktoré zaplatila z tohto dobrovoľného poistenia, alebo tam ide iba povinné nemocenské poistenie /teda si neodpočíta nič, keďže je na rodič.dovolenke a odvody za ňu platí štát/? Toto mi vôbec nie je jasné, keďže všade sa píše "vlastný príjem - zaplatené POVINNÉ príspevky ..."
rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Timka1 Pozri príspevok
rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.
Ďakujem veľmi pekne, takže ak som správne pochopil:
Manžel SZČO podá DP na seba a na manželku uplatní:
Odpočitateľnú položku mínus vlastný príjem manželky /OČR, PN, úroky zo staveb.sporenia a z bežného účtu/
Od vlastného príjmu manželky ešte odpočíta zaplatené príspevky v roku 2009 z dobrovoľného nemoc. poistenia.
Manželka - celý rok na rodič.dovolenke /chce si len uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia/:
vypíše si len DP B a uvedie v príslušných kolonkách výšku zrazenej dane zo staveb.sporenia a bežného účtu. Vlastný príjem nikde v DP neuvádza.
Je to tak správne? Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

heike Pozri príspevok
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
RZD robí zamestnávateľ a to na základe žiadosti zamestnanca. V tej žiadosti uvedie zamestnanec aj prijmy manželky. Nemusí nič dokladovať. Svojím podpisom potvrdzuje ,že uvedené údaje sú pravdivé. To je vlastne akoby čestné prehlásenie.
Ak robíš danové priznanie, tiež len uvedieš príjem manželky, bez akehokolvek preukazovania a podpisom na daňovom priznaní daňovník potvrdí pravdivosť údajov.Takže nikde žiadne čestné vyhlásenie netreba.
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Dobrý deň, poprosila by som o pomoc. Máme zamestnanca, ktorého manželka bola celý rok 2009 na rodičovskej dovolenke. V novembri 2009 jej bolo vyplatené odstupné zo zamestnania z ktorého jej strhli daň.
1. manžel si môže na manželku v ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť: nezdaniteľná časť - odstupné (rodičovský príspevok sa nezapočítava)
2. manželka si podá daňové priznanie A do ktorého uvedie len príjem z odstupného a DÚ jej vráti zaplatenú daň.
A tu mám problém. Do daňového priznania si jeho manželka napíše celú sumu nezdaniteľnej časti, alebo stačí iba do výšky odstupného? Keďže ostatnú časť by si uplatnil jej manžel v ročnom zúčtovaní na základe jej potvrdenia o príjme?
ďakujem
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne, takže ak som správne pochopil:
Manžel SZČO podá DP na seba a na manželku uplatní:
Odpočitateľnú položku mínus vlastný príjem manželky /OČR, PN, úroky zo staveb.sporenia a z bežného účtu/
Od vlastného príjmu manželky ešte odpočíta zaplatené príspevky v roku 2009 z dobrovoľného nemoc. poistenia.
Manželka - celý rok na rodič.dovolenke /chce si len uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia/:
vypíše si len DP B a uvedie v príslušných kolonkách výšku zrazenej dane zo staveb.sporenia a bežného účtu. Vlastný príjem nikde v DP neuvádza.
Je to tak správne? Ďakujem za trpezlivosť.
Prosím potvrdí mi niekto moje úvahy?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Manželka si do daňového priznania uvedie celú NČ, niečo ako časť NČ daňové priznanie nepozná. To, že si ona uplatní NČ na seba v jej DP, nijako neovplyvní rozdiel NČ na manželku minus manželkine príjmy v RZD jej manžela.

beika Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som o pomoc. Máme zamestnanca, ktorého manželka bola celý rok 2009 na rodičovskej dovolenke. V novembri 2009 jej bolo vyplatené odstupné zo zamestnania z ktorého jej strhli daň.
1. manžel si môže na manželku v ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť: nezdaniteľná časť - odstupné (rodičovský príspevok sa nezapočítava)
2. manželka si podá daňové priznanie A do ktorého uvedie len príjem z odstupného a DÚ jej vráti zaplatenú daň.
A tu mám problém. Do daňového priznania si jeho manželka napíše celú sumu nezdaniteľnej časti, alebo stačí iba do výšky odstupného? Keďže ostatnú časť by si uplatnil jej manžel v ročnom zúčtovaní na základe jej potvrdenia o príjme?
ďakujem
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Vyplní oddiel VII. DP typ B - príjmy z kapitálového majetku a zrazenú daň uvedie v r.99

dobrava Pozri príspevok
Prosím potvrdí mi niekto moje úvahy?
0 0
mperhacova mperhacova

mperhacova je offline (nepripojený) mperhacova

dobrý deň, chcela by som sa spytať ak manžel si uplaňuje NČ na maželku(prijem -odvody), má narok manželka na zamest.prémiu ak splnila podmieky
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

mperhacova Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som sa spytať ak manžel si uplaňuje NČ na maželku(prijem -odvody), má narok manželka na zamest.prémiu ak splnila podmieky
Ano, manželka má nárok na ZP pri splnení podmienok aj keď si manžel na ňu uplatňuje NČZD
0 0
mperhacova mperhacova

mperhacova je offline (nepripojený) mperhacova

Ďakujem
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

misurka: ďakujem veľmi pekne a prajem pekný zbytok dňa.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Ahojte, potrebovala by som poradit s nasledovnym pripadom:
Zamestnanec ma manzelku dochodkynu, chce si na nu uplatnit odpocitatelnu polozku na znizenie ZD pri RZ. V minulom roku mala manzelka dochodok vo vyske 2830,3 Eur. Cize by mala mat narok este na 1194,9 Eur.
Mala vsak minuly rok aj DVP vo vyske 967,84 Eur kde jej bola zrazena dan 183,88 Eur. Za tento prijem uz podala DP a poziadala o vratenie dane nakolko tento prijem nepresiahol 2012,85 Eur.
Mozem jej aj napriek tejto dohode uplatnit celych tych 1194,9 Eur?
Dakujem velmi pekne za pomoc!
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

tinka111 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradit s nasledovnym pripadom:
Zamestnanec ma manzelku dochodkynu, chce si na nu uplatnit odpocitatelnu polozku na znizenie ZD pri RZ. V minulom roku mala manzelka dochodok vo vyske 2830,3 Eur. Cize by mala mat narok este na 1194,9 Eur.
Mala vsak minuly rok aj DVP vo vyske 967,84 Eur kde jej bola zrazena dan 183,88 Eur. Za tento prijem uz podala DP a poziadala o vratenie dane nakolko tento prijem nepresiahol 2012,85 Eur.
Mozem jej aj napriek tejto dohode uplatnit celych tych 1194,9 Eur?
Dakujem velmi pekne za pomoc!
Uplatniť môžeš len 227,56 €, (4025,70 - 2830,30 - 967,84 = 227,56)...
1 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Este jedna otazka: Ak by nepodala to danove priznanie a neziadala tu dan z dohody, mohla by som uplatnit tych spominanych 1194,9 Eur? Dakujem!
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

tinka111 Pozri príspevok
Este jedna otazka: Ak by nepodala to danove priznanie a neziadala tu dan z dohody, mohla by som uplatnit tych spominanych 1194,9 Eur? Dakujem!
Nie. Od NČ sa musí odrátať celkový príjem manželky...
1 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie