Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

pandorasbox Pozri príspevok
Dobrý večer,
kto mi poradí prosím. Zamestnanec si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý mal príjem v mesiaci 6 vo výške 67,28 - poist. 9,89 - daň zrážková 10,90. Plus k tomu mal príjem za 11-12 vo výške 195,40 zráž daň 37,11. plus k tomu dávky v nezamest od 7-12 vo výške 851,60. a doniesla ešte čestné prehlásenie, že nemal jej manžel iný príjem za ostatné obdobie a dva ústrižky, že zaplatil poistné do ZP 2x33,70 - to ani netuším, či ako samoplatiteľ. Viete mi prosím poradiť, čo s tými ústrižkami? Dajú sa započítať ako zaplatené poistné manžela? Čo keď to je nejaký nedoplatok z minulých rokov. na žiadosti neuvedené, lebo vraj nevie ako tam napísať. ja som započítala nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške 2969,32 - ale neviem, či môžem tie ústrižky brať na ohľad, takže zatiaľ som to neriešila. poradíte mi prosím? vďaka za každú radu. veľa síl do zvládnutia tohto obdobia
Podľa § 11 ods. 5 ZDP "Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie."

Úhrn vlastného príjmu manžela/ky znižuješ len o zaplatené poistné (nie aj o daň), a len o zaplatené poistné, ktorá má väzbu na vyplatený zdaniteľný príjem v roku 2009 (ja by som ústižky na uplatnenie nezdan.časti ZD na manžela nebrala do úvahy), takže mne vychádza NČZDM:

4 025,70 - (67,28 -9,89) - 195,40 - 851,60 = 2 921,31 €, s tým, že daňovník, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na manžela nebude mať svoj základ dane väčší ako 86-násobok životného minima 15 387,12 €).
2 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

ďakujem pekne Fronco za odpoveď. už mi zrejme šibká z daní., samozrejme sa daň neodpočítava, ani neviem prečo som to v rýchlosti ako sem písala odpočítala. po pátraní som sa dozvedela, že časť z tej platby z ústrižku je naozaj úhrada nedoplatku z minulých rokov. vďaka ešte raz, krásny deň
0 0
Riki0 Riki0

Riki0 je offline (nepripojený) Riki0

Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc
0 0
Riki0 Riki0

Riki0 je offline (nepripojený) Riki0

Re: Odpočítateľná položka na manželku
Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Riki0 Pozri príspevok
Mili poradaci opat vas poprosim o pomoc...
Chcem si uplatnit na manzelu odpocitatelnu polozku,ktora mala prijem zo zavislej cinnosti a zo zivnosti preplatok z RZZP.Mam tento preplatok povazovat za jej prijem?Ine prijmy zo zivnosti nemala..Dakujem za pomoc
Do vlastného príjmu manželského partnera sa zahŕňajú hrubé príjmy, znížené o zaplatené poistné a príspevky (add. poistné - platné od 1.1.2007), ktoré bol manželský partner povinný platiť; nezáleží na tom, či ide o príjmy zdaniteľné alebo o príjmy oslobodené od dane.
Podľa § 11 ods. 5 ZDP sa do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Preplatok z RZZP nepatrí k príjmom, ktoré sa do vlastného príjmu manželského partnera nemajú zahrnúť. Takže je vlastným príjmom na účely uplatnenia NČZDM.
0 0
Riki0 Riki0

Riki0 je offline (nepripojený) Riki0

Velmi pekne dakujem za ochotu a pomoc ..Takze ho zahrniem v plnej vyske do prijmu.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte,
prosím o odobrenie môjho postupu- manžel je zamestnaný, ja som na predĺženej MD, poberám rodičovský príspevok.
Manžel si na mňa uplatní NZČ - a teraz otázka- musí si od NZČ odrátať môj " príjem" z úrokov zo stavebného a z termínovaného účtu?
Ak áno, môžem si potom ja spraviť DP na seba, aby som tieto peniaze dostala naspäť alebo sa dá aj možnosť B - manžel si nič z NZČ na mňa naodráta a ja si nebudem podávať DP na seba...aký je správny postup?
Vopred ďakujem,
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Správne sú obidva postupy, prvý však jasne výhodnejší oproti druhému.
1. Áno, je to tvoj príjem.
2. Môžeš si podať DP a takto zrazenú daň dostať späť. Nezabudni priložiť kópie výpisu z účtu(ov) alebo potvrdenie z banky o zrazenej dani. V konečnom dôsledku ak si manžel uplatní časť nezdaniteľnej časti základu dane na teba a jeho príjem presahuje výšku nezdaniteľnej časti základu dane, tiež ušetrí.
Naposledy upravil Marína : 28.03.10 at 15:40
0 0
Esmacka Esmacka

Esmacka je offline (nepripojený) Esmacka

myslím, že do svojho príjmu (pre uplatnenie manželom) by sa mala pripočítať aj štátna prémia zo stavebného sporenia
Naposledy upravil Esmacka : 28.03.10 at 15:50
0 1
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Evi,
ďakujem, rada by som ti poslala bod, ale neviem ak na to..je to zmenené. Poradíš aj v tejto otázke?:-)
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mimaemma Pozri príspevok
Evi,
ďakujem, rada by som ti poslala bod, ale neviem ak na to..je to zmenené. Poradíš aj v tejto otázke?:-)
To nemusíš, rada som pomohla.
Teraz sa body niekomu pripočítajú, ak klikneš pod príspevkom na užitočné. Max. však sa dá započítať len 6 bodov, čiže ak by aj za daný príspevok hlasovalo viac poraďákov, jemu ten oznam príde, že ho siedmy a ďalší poraďák ocenil, bod sa však nezapočíta. Ak klikneš na neužitočné, bod sa mu odpočíta. Zvyšné tlačítka neovplyvňujú počet bodov. Tu je o tom téma http://www.porada.sk/t135732-nove-ho...zivatelov.html
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mimaemma Pozri príspevok
Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.
2 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

čiže ak mala manželka príjmy z dohody o kolo 90 eur a manžel si chce uplatniť NČ v dodatoč. DP tak si uplatní 4025,70 - 90 eur ?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

timejka200 Pozri príspevok
čiže ak mala manželka príjmy z dohody o kolo 90 eur a manžel si chce uplatniť NČ v dodatoč. DP tak si uplatní 4025,70 - 90 eur ?
áno presne tak 4025,70 mínus 90 a rozdiel si môže uplatniť
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Marína Pozri príspevok
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.
Dovolím si trochu polemizovať.
Štátna prémia zo SS sú predsa "virtuálne peniaze", na získanie ktorých musia byť splnené ďalšie podmienky. Ja by som ju do príjmu nedávala, a ak, tak iba vtedy, keď bola aj skutočne vyplatená.
Ale zaujímal by ma názor skúsenejších poraďákov.
1 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

čiže je jedno že aký mala manželka príjem či aj z dohody sa započítava ako vlastný príjem čiže 4025,7 -90 eur a tolko si môže uplatniť na manželku? díky
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína Pozri príspevok
Aj štátna prémia sa do tvojho príjmu započítava. Tu http://www.porada.sk/950390-post7.html nájdeš, čo sa nezapočítava, všetok ostatný príjem sa započíta.
hena22 Pozri príspevok
Dovolím si trochu polemizovať.
Štátna prémia zo SS sú predsa "virtuálne peniaze", na získanie ktorých musia byť splnené ďalšie podmienky. Ja by som ju do príjmu nedávala, a ak, tak iba vtedy, keď bola aj skutočne vyplatená.
Ale zaujímal by ma názor skúsenejších poraďákov.
Heni, mimaemma sa v svojom príspevku pýta, či ŠP započítať do príjmu manželky a súčasne uvádza, že ŠP bola vyplatená, aspoň ja výrazu "tú síce mám" takto rozumiem. Preto som odpovedala tak, ako je vyššie uvedené.
mimaemma Pozri príspevok
Škoda, nemôžem Ti dať body, lebo sama mám len 1, musela by som mať 10 :-(
Tak Ti aspoň ešte raz ďakujem.
Ešte otázočka, myslíš že do príjmov sa má zaratávať aj štátna prémia? Tú síce mám, ale nebola z nej zrazená daň..takže neviem či ju mám považovať za príjem, ktorý treba odrátať manželovi pri uplatňovaní NZČ na mňa.
1 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

dobry den, ako vypocitam nezdanitelnu cast na manzelku za r.2010,ak do 16/1/2010 poberala matersku a potom uz bola na rodicovskej,dakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

lillian Pozri príspevok
dobry den, ako vypocitam nezdanitelnu cast na manzelku za r.2010,ak do 16/1/2010 poberala matersku a potom uz bola na rodicovskej,dakujem
NČZD (4025,70) - materské (suma od 1.1.-16.1.) = NČZD, ktorú si môžeš na manželku uplatniť za rok 2010.
0 0
Načítať ďalšie