Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

mak Pozri príspevok
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak
je to presne tak ako píšeš, čo sa týka manželky - tá môže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie RZD, a zrazená preddavková daň jej bude vrátená - vzhľadom na výšku príjmu, aký dosiahla a skutočnosť, že bola takmer celý rok na RD
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Arava Pozri príspevok
Prosím poraďákov o radu,
Ako mám vyplniť opravné daňové priznanie, ked mi už zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2007 a ja som si neuplatnil odpočitateľnú položku na manželku ktorá v roku 2007 mala príjmy menšie ako 95 616.-Sk???
Dáš si riadne daňové priznanie, uvedieš tam všetky príjmy a ročné zúčtovanie bude tvoriť jednu z príloh k daň.priznaniu. Znova si vypočítaš svoju daňovú povinnosť, (s tým, že dáš aj odpočít. položku na manželku) od nej odpočítaš to, čo ti zamestnávateľ zrazil, ale treba dávať pozor, aby to,čo ti prípadne vrátil, si nežiadal ešte raz.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

mak Pozri príspevok
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak
Takže, ak som správne pochopila rady z Porady, tak ročné zúčtovanie dane manželky a uplatnenie si odpočítateľnej položky na ňu sú dve rôzne veci, ktoré sa navzájom nevylučujú.

Takže ak nemala iné príjmy, iba tie, ktoré uvádzaš, manžel si na ňu môže uplatniť 95 616 - 10337 = 85279
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli
0 0
S.Ch. S.Ch.

S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

Dana K. Pozri príspevok
Takže, ak som správne pochopila rady z Porady, tak ročné zúčtovanie dane manželky a uplatnenie si odpočítateľnej položky na ňu sú dve rôzne veci, ktoré sa navzájom nevylučujú.

Takže ak nemala iné príjmy, iba tie, ktoré uvádzaš, manžel si na ňu môže uplatniť 95 616 - 10337 = 85279
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

S.Ch. Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.

Áno správne
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

S.Ch. Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.
Áno chápeš to správne, tieto dve veci sa nevylučujú. A ešte keď počítaš rozdiel, tak odpočítaš aj zaplatené poistné manželky.
0 0
S.Ch. S.Ch.

S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

Ďakujem za rýchlu odpoveď - mám v "hlave o jedného chrobáka menej"
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím Vás je nutné dať overiť čestné prehlásenie, že manželka
bola dobrovoľne nezamestnaná u notára? U nás na DU to požadujú.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

betka631 Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
ano správne
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Dávka v nezamestnanosti sa nezapočítava.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Ďakujem veľmi pekne
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
no teraz mam zmätok tak sa započitava alebo nie?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

betka631 Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
Dávka v nezamestnanosti sa započítava do príjmu manželky.
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

betka631 Pozri príspevok
no teraz mam zmätok tak sa započitava alebo nie?
dávky v nezamestnanosti sa započítavajú do príjmu manželky
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mimaemma Pozri príspevok
Dávka v nezamestnanosti sa nezapočítava.
Nezapočíta sa do jej RZ, alebo DP, ak by si ho podávala-lebo to nie je zdaniteľný príjem. Ale ak si manžel na ňu uplatňuje nezd.časť základu dane, tak je to jej príjem a započíta sa.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
ďakujem ste milí pomohlo mi to
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ejha, tak to je prúúúúúúúser!!!! Ospravedlňujem sa za zlú odpoveď. Ale prúser mám tým pádom aj ja
0 0
Načítať ďalšie