Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
tak to mas pravdu, on bol cca 2 mesiace PN, lebo mal zlomenu nohu /pracovny uraz/, ale ta davka ma teda zaskocila, to som nevedela, ze co vyplaca SP, tak treba dat do DP ak prijem resp. treba poslat zamestnanca na socku, aby vypytal doklad? a treba mu to dopocitat do zuctovania?
dakujem za rady, ospravedlnujem sa, ale RZ robim prvy krat, tak aby som to mala v poriadku
Nemusíš ho ani preháňať na SP. Prvých 10 dní vypláca náhradu príjmu zamestnávatel, ktorá nie je uvedená na potvrdení. Ak si ju zistíš a pripočítaš k príjmu, určite to bude viac ako NČZD.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

veronikasad Pozri príspevok
Nemusíš ho ani preháňať na SP. Prvých 10 dní vypláca náhradu príjmu zamestnávatel, ktorá nie je uvedená na potvrdení. Ak si ju zistíš a pripočítaš k príjmu, určite to bude viac ako NČZD.

dakujem velmi pekne
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Este by som mal otazku v suvislosti materskou: berie sa do uvahy skutocne vyplatena materska alebo narok - lebo na papieri od SP je napisane obdobie napr. 1/2010 a vyplatene v 2/2010. A co potom s materskou davkou za 12/2009 vyplatenou v 1/2010?
Druha moja otazka: za mesiace 1-2/2010 som mal TPP u predchadzajúceho zamestnavatela.Na potvrdeni o zdan. mzde nemam uplatnenu nezdan. ciastku na seba. Mozem si ju teda v celej vyske uplatnit v ramci RZ?jDakujem.
0 0
jirib jirib

jirib je offline (nepripojený) jirib

Mam narok a v Ziadosti o rocne zutovanie som si uplatnil narok na zamestnanecku premiu. Mozem si sucasne uplatnit NČZD na manzelku? Zohladni sa mi v Rocnom zutovani jedno aj druhe?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

jirib Pozri príspevok
Mam narok a v Ziadosti o rocne zutovanie som si uplatnil narok na zamestnanecku premiu. Mozem si sucasne uplatnit NČZD na manzelku? Zohladni sa mi v Rocnom zutovani jedno aj druhe?
Nie, buď NČZD na manželku, alebo zamestnanecká prémia.
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

viktor24 Pozri príspevok
Este by som mal otazku v suvislosti materskou: berie sa do uvahy skutocne vyplatena materska alebo narok - lebo na papieri od SP je napisane obdobie napr. 1/2010 a vyplatene v 2/2010. A co potom s materskou davkou za 12/2009 vyplatenou v 1/2010?
Druha moja otazka: za mesiace 1-2/2010 som mal TPP u predchadzajúceho zamestnavatela.Na potvrdeni o zdan. mzde nemam uplatnenu nezdan. ciastku na seba. Mozem si ju teda v celej vyske uplatnit v ramci RZ?jDakujem.
Prelúskal som poradu a myslim ,ze som nasiel odpoved na tento moj problem. Takze matersku za 12/09 vyplatenu v januari 2010 by som mal priratat k prijmu manzelky za rok 2010. A pri rocnom zuctovani dane si mozem uplatnit na seba nezdanitelnu ciastku v celej vyske (aj ked v mesiacoch za 1-2 som kvoli nizkemu prijmu som ju nemal uplatnenu ). Prosim, potvrdte mi to.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Prosim o vysvetlenie, lebo mam v tom chaos. PN vyplatena socialkou nie je prijem pre samotneho danovnika (ak si ziada o RZD al. podava DP) ale je prijmom ak si ho chce uplatnit manzel/ manzelka? Dakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

rennka Pozri príspevok
Prosim o vysvetlenie, lebo mam v tom chaos. PN vyplatena socialkou nie je prijem pre samotneho danovnika (ak si ziada o RZD al. podava DP) ale je prijmom ak si ho chce uplatnit manzel/ manzelka? Dakujem
Renka, máš prístup do Draka - kuk:
http://www.porada.sk/t44602-vlastny-...apocitava.html
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Drobeceva dakujem za rady
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

viktor24 Pozri príspevok
Prelúskal som poradu a myslim ,ze som nasiel odpoved na tento moj problem. Takze matersku za 12/09 vyplatenu v januari 2010 by som mal priratat k prijmu manzelky za rok 2010. A pri rocnom zuctovani dane si mozem uplatnit na seba nezdanitelnu ciastku v celej vyske (aj ked v mesiacoch za 1-2 som kvoli nizkemu prijmu som ju nemal uplatnenu ). Prosim, potvrdte mi to.
Prosíííííííím....
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

viktor24 Pozri príspevok
Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur
Ja osobne by som sa zdrzala toho potvrdenia, co je vydane Socialnou poistovnou. Je to podobne ako s potvrdenim o prijmoch FO zo ZC - i tam je zahrnuty prijem za december 2010 i ked bol v skutocnosti vyplateny v januari 2011
cize odpocitatelna polozka na manzelku = 4025,70-suma materskej tj. suma uvedena na potvrdeni od Soc.poi
1 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

viktor24 Pozri príspevok
Uz by som to asi mal nechat tak, lebo dnes som volal kvoli tomu na Socialku a tam mi povedali, ze materska za 12/09 vyplatena v 01/2010 sa nema zahrnat do prijmov za rok 2010... Otvorim brozuru od Poradcu - DP za rok 2010 a tam sa na strane 124 docitam v ramci rieseneho prikladu,ze sa ma postupovat prave naopak ako som vyssie spominal. Prosim, ako to riesite vy? Ja na potvrdeni od SP mam uvedene:
mesiac/rok suma datum vyplaty
01/2010 xxxxx 17.02.2010
02/2010 xxxx 18.3.2010
spolu suma davok xxxxx eur
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

iv@n Pozri príspevok
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní
a ja súhlasím s tým, že sa berie do úvahy len suma materského, ktorá bola vyplatená V príslušnom zdaňovacom období, nie ZA zdaňovacie obdobie, čítala som to niekde v komentári zákona - a to sa predsa nezmenilo, okrem iného .... možno sa odraziť aj od odpočítavania sumy poistného - berie sa do úvahy len poistné zaplatené V príslušnom zd.období

§ 11 ods. 5 Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

iv@n Pozri príspevok
ja som bol v tom, že sa ráta to čo je vyplatené v roku 2010, teda aspoň zatiaľ som to tak vypísal do daňového, manželke tiež prišla v januári materská za december.
prečo to preboha nemôže byť niekde všetko jasne a zrozumiteľne napísané v tom poučení o daňovom priznaní
Ja som dostala potvrdenie o poberaní zo sociálneho. Oni berú do úvahy kalendárne mesiace,a nie , že dávku vyplatia až v januári. Do príjmu dávajú sumu pripadajúcu za december, aj keď ju vyplatili až v januári. Najlepšie urobíte ak si vyžiadate potvrdenie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

v tejto téme .. http://www.porada.sk/1587637-post283.html
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

ahojte, potrebovala by som poradiť: Podnikateĺ prerušil živnosť v 6.mesiaci 2010, potom sa stal zamestnancom do konca roka 2010. Môže si odpísať v daňovom priznaní celú nezdaniteĺnú časť na manželku/ má na to nárok/, aj keď bol SZČO len 6. mesiacov? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

prosím, vie mi niekto odpovedať?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Soňula Pozri príspevok
prosím, vie mi niekto odpovedať?
.. ak bola manželkou celých 12 mesiacov - tak áno. NZDČ odpočítava z celkového ZD
1 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Soňula Pozri príspevok
ahojte, potrebovala by som poradiť: Podnikateĺ prerušil živnosť v 6.mesiaci 2010, potom sa stal zamestnancom do konca roka 2010. Môže si odpísať v daňovom priznaní celú nezdaniteĺnú časť na manželku/ má na to nárok/, aj keď bol SZČO len 6. mesiacov? Ďakujem za odpoveď.
Áno.
1 0
Načítať ďalšie