Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ešte mám otázočku súvisiacu s danou témou. Kto vystaví potvrdenie o výške dávok v nezamestnanosti? Sociálna poisťovňa alebo úrad práce? Skôr si myslím, že sociálka, keďže ona priznáva výšku dávky...
A ešte dodatok. Je toto potvrdenie nutné doložiť k DP? Ide o to, že DP je už podané a neviem či sa to v pondelok všetko postíha...Poraďte prosím!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimaemma Pozri príspevok
Ešte mám otázočku súvisiacu s danou témou. Kto vystaví potvrdenie o výške dávok v nezamestnanosti? Sociálna poisťovňa alebo úrad práce? Skôr si myslím, že sociálka, keďže ona priznáva výšku dávky...
A ešte dodatok. Je toto potvrdenie nutné doložiť k DP? Ide o to, že DP je už podané a neviem či sa to v pondelok všetko postíha...Poraďte prosím!
Dávky v nezamestnanosti vypláca SP, čiže SP vystaví potvrdenie o výške vyplatených dávok. K DP sa toto potvrdenie neprikladá.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Pepa, ďakujem moc. Mám o starosť menej. Ešte sa spýtam, vyrátala som teraz opravu na základe výpisov z účtu. Daň by sa doplatila teraz cez účet. Bude to problém ak im suma naskočí napr. až 1.4.? Čo ak SP vystaví inú sumu ako je z výpisov napr i pár korún, bude to problém doplatiť to?
Chcela by som to spraviť čo najelegantnejšie, bez možnej pokuty. Poradíš?

Ešte ma teraz napadlo, potrebujem ja vôbec toto potvrdenie v prípade daňovej kontroly keďže výpisy z účtov sú odložené?
Naposledy upravil mimaemma : 29.03.08 at 08:29
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimaemma Pozri príspevok
Pepa, ďakujem moc. Mám o starosť menej. Ešte sa spýtam, vyrátala som teraz opravu na základe výpisov z účtu. Daň by sa doplatila teraz cez účet. Bude to problém ak im suma naskočí napr. až 1.4.? Čo ak SP vystaví inú sumu ako je z výpisov napr i pár korún, bude to problém doplatiť to?
Chcela by som to spraviť čo najelegantnejšie, bez možnej pokuty. Poradíš?

Ešte ma teraz napadlo, potrebujem ja vôbec toto potvrdenie v prípade daňovej kontroly keďže výpisy z účtov sú odložené?
Neviem - niečo sa mi tu nezdá. Ak si opravovala daňovú povinnosť - teda platila vyššiu daň - nebodaj nezdaňuješ dávky zo SP.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Tak sa strašne ponáhľam, že píšem asi nezrozumiteľne...sorry.
Manžel má príjmy zo zamestnania, tie sú v poho, ale má aj príjmy zo živnosti, ktoré samozrejme zdaňuje teraz v DP.Manžel si na mňa uplatnil NŽM. Dala som si tam celú sumu 95616, ale až teraz - včera večer, po podaní DP som zistila, že sa tam mala zarátavať aj moja podpora v nezamestnanosti. Čiže musím upraviť výšku NZČ a z preplatku mi víde nedoplatok.Moja otázka znie či stačí v prípade kontroly preukázať výšku podpory z výpisov z účtu.
Inak Tvoja otázka či nezdaňujem dávky z SP - svojím spôsobom áno...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimaemma Pozri príspevok
Tak sa strašne ponáhľam, že píšem asi nezrozumiteľne...sorry.
Manžel má príjmy zo zamestnania, tie sú v poho, ale má aj príjmy zo živnosti, ktoré samozrejme zdaňuje teraz v DP.Manžel si na mňa uplatnil NŽM. Dala som si tam celú sumu 95616, ale až teraz - včera večer, po podaní DP som zistila, že sa tam mala zarátavať aj moja podpora v nezamestnanosti. Čiže musím upraviť výšku NZČ a z preplatku mi víde nedoplatok.Moja otázka znie či stačí v prípade kontroly preukázať výšku podpory z výpisov z účtu.
Inak Tvoja otázka či nezdaňujem dávky z SP - svojím spôsobom áno...
No už rozumiem - čítam asi medzi riadkami, v tomto období nie je čudo - včera som povedala jednému klientovi, nie - nemáte nárok na odpočítateľnú položku na manželku, to majú fyzické osoby a vy ste "psychická" namiesto právnická
K DP bolo potrebné priložiť vyhlásenie o vlastnom príjme manželky.
K otázke - či stačia výpisy z účtu na preukázanie vlastného príjmu manželku - neviem zodpovedne povedať, pretože takúto kontrolu som ešte nemala. Možno sa vyjadria ešte iní.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Erika, som rada, že nie som jediná čo je mimo. Psychická osoba je náhodou krásny výraz. Ďakujem Ti ešte raz.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

prosim o radu este na poslednu chvilu: keď ma danovník zaklad dane 901.138,- tak nema narok na odpocitatelnu polozku, manzelka mala prijem(star.dochodok) 83.808,- - vznika narok na odpocitatelnu polozku manzelky? podla toho co som vycitala tak :
63,4 x 4980(ziv.min) = 315732 - (901138:4) - 83808 = 6.640,- je toto odpocet na manzelku, je to takto správne? dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

profi Pozri príspevok
prosim o radu este na poslednu chvilu: keď ma danovník zaklad dane 901.138,- tak nema narok na odpocitatelnu polozku, manzelka mala prijem(star.dochodok) 83.808,- - vznika narok na odpocitatelnu polozku manzelky? podla toho co som vycitala tak :
63,4 x 4980(ziv.min) = 315732 - (901138:4) - 83808 = 6.640,- je toto odpocet na manzelku, je to takto správne? dakujem
Áno vzorec na výpočet odpočtu na manželku je
315 732 -(základ dane:4)-vlastný príjem manželky
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

dakujem, dam teda 6640 na manzelku.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Odpočítateľná položka na manželku (poberateľka invalidného dôchodku) bola vo výške rozdielu odpočítateľnej položky a výšky invalidného dôchodku za príslušný kalendárny rok.
Zostalo to platiť aj pre daňové priznanie za rok 2008?

Trochu ma vyviedol z miery článok "Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála (2.)", v ktorom hovorí:
"Ak daňovník je poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku, priznaného k 1.1.2008 alebo skôr, nezdaniteľná časť podľa predošlého postupu sa zníži o sumu dôchodku za rok 2008 (a ak je suma dôchodku vyššia, ako suma nezdaniteľnej časti podľa predošlého postupu, výsledná nezdaniteľná časť na daňovníka je nula). Uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na poberateľov invalidných dôchodkov."

Ako je to vlastne s tým invalidným dôchodkom? Počíta sa ako príjem?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juko Pozri príspevok
Odpočítateľná položka na manželku (poberateľka invalidného dôchodku) bola vo výške rozdielu odpočítateľnej položky a výšky invalidného dôchodku za príslušný kalendárny rok.
Zostalo to platiť aj pre daňové priznanie za rok 2008?

Trochu ma vyviedol z miery článok "Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála (2.)", v ktorom hovorí:
"Ak daňovník je poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku, priznaného k 1.1.2008 alebo skôr, nezdaniteľná časť podľa predošlého postupu sa zníži o sumu dôchodku za rok 2008 (a ak je suma dôchodku vyššia, ako suma nezdaniteľnej časti podľa predošlého postupu, výsledná nezdaniteľná časť na daňovníka je nula). Uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na poberateľov invalidných dôchodkov."

Ako je to vlastne s tým invalidným dôchodkom? Počíta sa ako príjem?
Článok p. Mihála hovorí o uplatňovaní odpoč. položky v prípade, ak si ju uplatňuje daňovník - sám na seba.

Pri uplatňovaní NČZD na manželku sa nič nezmenilo - invalidný dôchodok je vlastným príjmom manželky, o ktorý sa znižuje nezd.časť základu dane.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V tom mojom článku, ktorý citujete, je reč o nezdaniteľnej časti na daňovníka, nie na manželku.

Takže tá prvá veta Vášho príspevku (51) platí aj naďalej.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
akinom7 akinom7

akinom7 je offline (nepripojený) akinom7

Chcela by som reagovať na tvoju otázku. Na manželku si odpočítaš celú nezdaniteľnú položku čiže 98 496, pretože materská sa nezapočítava do príjmu manželky. Je to príjem neovplyvňujúci základ dane. Keďže som ešte len nedávno skončila materskú dovolenku tak ti viem z určitosťou povedať, že materská sa nepočíta do príjmu. Odpočitateľná položka na manželku za rok 2008 je v tvojom prípade 98 496 Sk.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Pozor na pojmy "materská" a "rodičovský príspevok", sú to 2 druhy príjmov, pozrite na príspevky 7,8,9.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

akinom7 Pozri príspevok
Chcela by som reagovať na tvoju otázku. Na manželku si odpočítaš celú nezdaniteľnú položku čiže 98 496, pretože materská sa nezapočítava do príjmu manželky. Je to príjem neovplyvňujúci základ dane. Keďže som ešte len nedávno skončila materskú dovolenku tak ti viem z určitosťou povedať, že materská sa nepočíta do príjmu. Odpočitateľná položka na manželku za rok 2008 je v tvojom prípade 98 496 Sk.
Tak pozor!!! Nie je to tak. Je to tu už síce uvedené ....
Materská je príjem, ktorý poberateľka materského neuvádza vo svojom DP. Ale ... je to príjem manželky ... a ak si chce manžel uplatniť ... tak len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej príjmom (materskou).
Rodičovský príspevok (štátna dávka) sa nepočíta do príjmu manželky!
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Najskôr by som malilinko chcela povedať (napísať ), že som hrozne rada, že existuje Porada. Teraz mi pomohla zabrániť riadnej chybe pri ročnom zúčtovaní dane, lebo som bola presvedčená, že materská sa neráta do príjmu manželky. Našťastie je to tu dobre rozobraté (a ešte väčšie šťastie, že som to ročné zúčtovanie zatiaľ neurobila ).

Potrebovala by som však poradiť s problémom, čo vyrobila moja predchodkyňa. Manželka jedného zamestnanca bola v r. 2005 celý rok na rodičovskej dovolenke. Doniesol potvrdenie o rodičovskom príspevku za r. 2005 v sume 45.570. V ročnom zúčtovaní mu bola uplatnená nezdaniteľná časť na manželku v sume 42.366 (t.j. 87.936 - 45.570). Nepamätám si už znenie zákona v tom období, ale asi stále platilo, že rodičovský príspevok sa nezahŕňal do vlastného príjmu manželky. V 12/2005 sa im narodilo druhé dieťa. Neviem, ako je to so súbehom poberania rodičovského príspevku a materskej, ale aj keby poberala materské, tak stále mala byť na ňu uplatnená vyššia nezdaniteľná časť než bola. Teraz neviem, ako to mám opraviť. Bola to jednoznačne chyba zamestnávateľa. Mám zamestnancovi urobiť dodatočné daňové priznanie typ A? Zaplatí zaň pokutu 2.000 Sk? Alebo aký má byť správny postup? Táto chyba bola aj v ročnom zúčtovaní za r. 2006. Tiež bola od nezdaniteľnej časti odrátaná suma rodičovského príspevku. Mala byť odrátaná len suma materského, ale toto potvrdenie tu nemám. Dajú sa tieto potvrdenia o poberaní materského za r. 2005 a 2006 dodatočne vyžiadať od Sociálnej poisťovne?
Ďakujem.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Od sociálnej sa dá dodatočne vypýtať potvrdenie, samam som si tak pýtala za predchádzajúci rok. Len nerozumiem, prečo by zamestnanec mal platiť pokutu za to, že mu zamestnávateľ zle vyplnil daňové priznanie
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mimaemma Pozri príspevok
... Len nerozumiem, prečo by zamestnanec mal platiť pokutu za to, že mu zamestnávateľ zle vyplnil daňové priznanie
1. Mala som aj opačný prípad, keď bol zamestnancovi priznaný daňový bonus na deti, ktoré už nespĺňali podmienky (ukončili štúdium). Keď som si na Porade hľadala ako to mám opraviť, tak niekde bolo písané, že zamestnanec dostane pokutu 2.000 za podanie dodatočného priznania, keďže v tomto prípade si to musel opraviť (dať na poriadok) sám. Ja viem, že je blbosť, aby za chybu zamestnávateľa platil zamestnanec.
Nevieš mi poradiť, ako opraviť ročné zčútovanie? Mám to spraviť za zamestnávateľa alebo si to musí spraviť zamestnanec sám? (= tak či tak to spravím ja ) Nebudú problém z toho, že poukázal 2 %?

2. A ešte k vlastnému príjmu manžela/ky: patria do neho aj úroky z vkladov v bankách a myslím si, že aj napr. prémia na stavebnom sporení. Ale asi nikde toto zamestnanci nedokladujú. Keď to však nepreukážu, nie je to môj problém, následky si budú znášať sami?
0 0
Načítať ďalšie