Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás o radu v nasledujúcom prípade: manželia sa zosobášili v roku 2007. Manželka má z predchádzajúceho vzťahu jedno dieťa. Ani jeden z manželov si po sobáši nezmenil adresu trvalého pobytu - čiže každý z nich má adresu inú
1. Môže si manžel uplatniť na manželku odpočítatenú položku, keď nemajú rovnakú adresu, ale žili v spoločnej domácnosti?
2. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na dieťa, keďže manžel nie je biologický otec a nefiguruje ani v rodnom liste.
Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

certik Pozri príspevok
Prosím vás o radu v nasledujúcom prípade: manželia sa zosobášili v roku 2007. Manželka má z predchádzajúceho vzťahu jedno dieťa. Ani jeden z manželov si po sobáši nezmenil adresu trvalého pobytu - čiže každý z nich má adresu inú
1. Môže si manžel uplatniť na manželku odpočítatenú položku, keď nemajú rovnakú adresu, ale žili v spoločnej domácnosti?
2. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na dieťa, keďže manžel nie je biologický otec a nefiguruje ani v rodnom liste.
Za odpoveď vopred ďakujem.
1. áno, môže a to rozdiel medzi NČZD 98496 a jej vlasnými príjmami

2. iba v týchto prípadoch, ak je dieťa daňovníka vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Čo sa chápe pod vlastným príjmov manželky - príspevok na stravovanie od zamestnávateľa - závodná jedáleň alebo gastrolístky -niesú vlastným príjmom a za vlastný príjem sa považuje, keď zamestnávateľ prispieva finančný príspevok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Adula Pozri príspevok
Čo sa chápe pod vlastným príjmov manželky - príspevok na stravovanie od zamestnávateľa - závodná jedáleň alebo gastrolístky -niesú vlastným príjmom a za vlastný príjem sa považuje, keď zamestnávateľ prispieva finančný príspevok?
Áno, je to finančný príspevok na stravovanie.
0 0
stano314 stano314

stano314 je offline (nepripojený) stano314

m.lujza Pozri príspevok
len poistne zaplatene v roku 2008, t.j. 1.1.2008-31.12.2008
§ 11
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. ...

Mojej manželke vyčíslila Socialna poisťovňa v r. 2008 na základe kontroly nedoplatok na poistnom spred 3 rokov. Dlžnu sumu uhradila v r. 2008. Chcem sa spýtať či aj to spada do odst. (5) medzi "zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť" ?

Ďakujem vopred za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stano314 Pozri príspevok
§ 11
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. ...

Mojej manželke vyčíslila Socialna poisťovňa v r. 2008 na základe kontroly nedoplatok na poistnom spred 3 rokov. Dlžnu sumu uhradila v r. 2008. Chcem sa spýtať či aj to spada do odst. (5) medzi "zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť" ?

Ďakujem vopred za odpoveď
Áno.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže zaplatené preddavky na daň sa od vlastného príjmu neodpočítavajú ani sa nijako nezohľadňujú? Ku daňovému sa má ako príloha priložiť potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra777 Pozri príspevok
Takže zaplatené preddavky na daň sa od vlastného príjmu neodpočítavajú ani sa nijako nezohľadňujú? Ku daňovému sa má ako príloha priložiť potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti?
Neviem na čo sa pýtaš. Vlastné daňové priznanie alebo odpočitatelná položka na manžela/ku ?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

na odpočítateľnú položku na manželku
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

prosím vás, prikladá sa ku uplatňovaniu odpočítateľnej položky na manželku aj potvrdenie o príjmoch Fo manželky a potvrdenie o príjmoch z PN ku daňovému manžela, alebo nie?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alexandra777 Pozri príspevok
prosím vás, prikladá sa ku uplatňovaniu odpočítateľnej položky na manželku aj potvrdenie o príjmoch Fo manželky a potvrdenie o príjmoch z PN ku daňovému manžela, alebo nie?
nemusíš ich prikladať, ale v prípade daňovej kontroly ich musíš mať
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem. A nemusí sa prikladať ani ten sobášny list?
Keď chcem uplatniť odpočítateľnú na manželku, beriem do úvahy hrubý príjem manželky mínus odvody a preddavky na daň z príjmov neberiem do úvahy? PN sa takisto počíta do príjmu?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Llívia Pozri príspevok
K príspevku 75:

Evina, asi nečítaš pozorne ty. Nemôžeš si zobrať len podmienky jedného paragrafu a ignorovať podmienky podľa ostatných paragarafov. § 37 ods. 2 ZDP: "(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa..." Čo je podľa teba ten "doklad o právnenosti nároku?"

"§ 37 ZDP
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),"

"§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane

ods. 3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule."

Opäť sa ťa pýtam, čo je "doklad preukazujúci oprávnenosť nároku" v prípade manželky?

Čéče, takže si teraz môžem uplatniať ako vyživovanú osobu manžela za celý minulý rok (to bude 98.496 * 0,19 = 18.714 SKK) a daňový bonus na 4 deti (to bude 6.822 x 4 = 27.288 SKK), veď keď stačí len moje čestné vyhlásenie, kto to bude zisťovať, či to je pravda alebo nie?! Pekne mi prispeješ!
Až teraz som si všimla Tvoju reakciu a naozaj nechápem. Neviem, čo sa vlastne pýtaš stále dokola a dokola a k čomu by som mala prispieť.
Vykonanie RZD zamestnanec žiada Žiadosťou..... podľa zákona /nie podľa môjho výmyslu/. Príjmy partnera dokladuje čestným vyhlásením spomínaným vyššie a nárok na DB jedným z troch tlačív /omieľané na Porade do aleluja a i v tejto téme:
- rodný list alebo Výpis z rodného listu
- potvrdenie o návšteve školy
- potvrdenie o poberaní detských prídavkov s príslušného úradu.
Svojím podpisom na Žiadosti zamestnanec potvrdzuje správnosť údajov v nej uvedených.

Tú časť mimo témy považujem úplne od veci. Nebudem si uplatňovať DB na štyri deti ak ich nemám ani na NČ na manželku ak to nie je oprávnené. Ak áno, vystavujem sa riziku trestného stíhania, a to si asi rozmyslím. Všetko podlieha daňovej kontrole a nikto nepovedal, že to nikdy nikto nebude kontrolovať. To si myslíš, že SZČO prikladá k DP celé účtovníctvo, aby dokázal, že jeho DP je O.K. Ak Ti nestačia citáty zo zákona, tak už potom neviem, čo by mohol človek odpovedať.....ale tot nie je forma na diskusiu

P.s. Ak si pozrieš moje príspevky x-sto krát som písala o prílohách DP, resp. čím čo podľa zákona preukazuješ...
Naposledy upravil evina : 10.03.09 at 13:53
0 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Ahoj poraďáci, vyplňali ste už DP FO B v alfe? Zamestnanec, szčo má manželku na rodičovskej dovolenke, za 12/2008 mala ZD 926sk (príjem - poistné) myslela som že NČZD na manželku je 98496-926=97570 ale program počíta ešte ďalej 97570/12*1=8131 ... je to správne? teraz som v pomykove ostala...
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Adala si si, že je manželkou 12 mesiacov?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

evina Pozri príspevok
P.s. Ak si pozrieš moje príspevky x-sto krát som písala o prílohách DP, resp. čím čo podľa zákona preukazuješ...
Evina, keby si si pozrela svoje príspevky v tejto téme, tak by si zistila, že si mi odpovedala v tvojom príspevku č. 89. Ďalej som sa už nikoho nepýtala na prílohy k priznaniu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

evina Pozri príspevok
Až teraz som si všimla Tvoju reakciu a naozaj nechápem. Neviem, čo sa vlastne pýtaš stále dokola a dokola a k čomu by som mala prispieť.
Vykonanie RZD zamestnanec žiada Žiadosťou..... podľa zákona /nie podľa môjho výmyslu/ - a tvrdí tu niekto, že je to tvoj výmysel?. Príjmy partnera dokladuje čestným vyhlásením spomínaným vyššie a nárok na DB jedným z troch tlačív /omieľané na Porade do aleluja a i v tejto téme:
- rodný list alebo Výpis z rodného listu
- potvrdenie o návšteve školy
- potvrdenie o poberaní detských prídavkov s príslušného úradu.
Svojím podpisom na Žiadosti zamestnanec potvrdzuje správnosť údajov v nej uvedených.

Tú časť mimo témy považujem úplne od veci. Nebudem si uplatňovať DB na štyri deti ak ich nemám ani na NČ na manželku ak to nie je oprávnené. Ak áno, vystavujem sa riziku trestného stíhania, a to si asi rozmyslím. Všetko podlieha daňovej kontrole a nikto nepovedal, že to nikdy nikto nebude kontrolovať. To si myslíš, že SZČO prikladá k DP celé účtovníctvo, aby dokázal, že jeho DP je O.K - toto tu tiež nikto netvrdil. Ak Ti nestačia citáty zo zákona, tak už potom neviem, čo by mohol človek odpovedať.....ale tot nie je forma na diskusiu
A pozri sa ešte tvoj príspevok č. 68, citujem: "Neviem z čoho vyplýva preukazovanie sobášnym listom...."
Už som sa tu pýtala, ako zamestnanec preukáže oprávnenosť nároku na nezdaniteľnú časť na manželku, ak nie sobášným listom? Alebo to vie preukázať inak (no určite nie čestným vyhlásením)? Mimochodom, tvoj príspevok je reakcia na môj príspevok č. 64, kde píšem o tom, čo predložil zamestnanec k RZD.
Naposledy upravil Llívia : 11.03.09 at 18:14
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alexandra777 Pozri príspevok
Ďakujem. A nemusí sa prikladať ani ten sobášny list? nie nemusí, predloží ho len na žiadosť DÚ
Keď chcem uplatniť odpočítateľnú na manželku, beriem do úvahy hrubý príjem manželky mínus odvody a preddavky na daň z príjmov neberiem do úvahy? PN sa takisto počíta do príjmu?
OP=ZD (príjem-odvody)+náhrada príjmu pri dočasnej PN platenej zámestnávateľom + PN zo soc. poisťovne.
0 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Jááj ďakujem už som našla chybu mala som v tom počte mesiacov iba 1 dovjka mi od nej asi ušla nebola som si toho vedomá lebo som písala 12 mesiacov ospravedlňujem sa za zbytočnú otázku.
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
nie, nie je. prečítaj si §5 odst. 7, písm. b) ZoDP
prepáč, čo nie je? ten § nedáva odpoveď na moju otázku.
0 0
Načítať ďalšie