Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

mimaemma Pozri príspevok
Ak je dieťa narodené v decembri, môže si naň uplatniť daňový bonus v prípade že zarobil viac ako 1/2 z NČ, čo on spĺňa. Nerozumiem "
Kedze danovnik mal prijem vyssi ako 98.496,- Sk, otec manzelky si nemoze za cely rok 2008 uplatnit dan. bonus."...

Islo mi o to, ze ak sa dcera vydala v juni, za 6 mesiacov si na nu uplatni odpoc. polozku uz manzel. Ale kedze ona bola cely rok este studentkou, ci si za mesiace januar - jun, moze na nu uplatnit dan. bonus jej otec.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martina100 Pozri príspevok
Islo mi o to, ze ak sa dcera vydala v juni, za 6 mesiacov si na nu uplatni odpoc. polozku uz manzel. Ale kedze ona bola cely rok este studentkou, ci si za mesiace januar - jun, moze na nu uplatnit dan. bonus jej otec.
Ak bola vyživovaným dieťaťom a žili s otcom v spoločnej domácnosti, tak áno. Otec samozrejme musí splňať výšku príjmov na uplatnenie nároku na DB.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Byvaju u jej rodicov aj nadalej. Super, dakujem krasne.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
....ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak bola časť roka zamestnaná a časť roka evidovaná na úrade práce a pracovala na dohodu? Ďakujem za odpoveď
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

majernikova Pozri príspevok
....ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak bola časť roka zamestnaná a časť roka evidovaná na úrade práce a pracovala na dohodu? Ďakujem za odpoveď
98496 - jej príjem

príjem manželky - základ dane z príjmov zo závislej činnosti - na prac. zmluvu + dohoda, podpora v nezamestnanosti, ak poberala
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
hmmm takže dobre to chápem, že to môžem ?
Ďakujem
0 0
lubimca lubimca

lubimca je offline (nepripojený) lubimca

Snažim sa tešiť zo života :-) ...viac
Ak manzelka bola na neplatenej materskej a od septembra mala prijem z dohody /z ktorej aj odvádzala dan / . V DP sa odpocita od sumy 98 496 -/jej CZD ,napr 16000/ takze odpocitatelna bude 82496 a co s danou ,ktoru odviedla? Ta sa pripocita k preddavkom na dan ktore odviedol manzel? dakujem.... :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubimca Pozri príspevok
Ak manzelka bola na neplatenej materskej a od septembra mala prijem z dohody /z ktorej aj odvádzala dan / . V DP sa odpocita od sumy 98 496 -/jej CZD ,napr 16000/ takze odpocitatelna bude 82496 a co s danou ,ktoru odviedla? Ta sa pripocita k preddavkom na dan ktore odviedol manzel? dakujem.... :-)
NČZD na manželku sa znižuje o hrubý príjem z dohody. Zrazená daň sa nikde nezohľadňuje.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Vážení ako mám chápat potvrdenie o nemocenských dávkach za 1.1.2008 až 31.12.2008 z potvrdenia soc.poistovne, kde je uvedené nasl.:

9/2008 4455 Skk
10/2008 4455 Skk
11/2008 4604 Skk
12/2008 4455 Skk
1/2009 152,83 Eur

Spolu: 22.574,- Skk
749,33 Eur
pani na sociálnej poistovni mi vravela že tá suma vyplatená v eurách je za 12/2008 ale vyplatená v 1/2009.

Dakujem
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

nenájde sa nikto na odpoved?
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ahojte.Zamestnankyňa si robí DP A.Odrobila 5 mes., potom bola 3mes.na marodke, potom na materskej/na materskú sa odchádza ako pred pôrodom?/Do príjmov si uvedie aj materskú a PN?A potom následne jej manžel, keď mu robí RZPD účtovníčka v práci, keď si chce na ňu uplatniť NČ, tak ako Nč - materská a PN, alebo ako?Čo treba doložiť pri podávaní DP, aj potvrdenie ZO sociálky? Ďakujem, mám z toho guláš.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

leozka Pozri príspevok
Ahojte.Zamestnankyňa si robí DP A.Odrobila 5 mes., potom bola 3mes.na marodke, potom na materskej/na materskú sa odchádza ako pred pôrodom?/Do príjmov si uvedie aj materskú a PN?A potom následne jej manžel, keď mu robí RZPD účtovníčka v práci, keď si chce na ňu uplatniť NČ, tak ako Nč - materská a PN, alebo ako?Čo treba doložiť pri podávaní DP, aj potvrdenie ZO sociálky? Ďakujem, mám z toho guláš.
Manželka - DP typ A príjem len zo závislej činnosti. Materské a PN nie.

Manžel si môže na manželku uplatniť NČZD a to rozdiel medzi 98496 a jej príjmami.
Za jej príjmy na výpočet NČZD na manželku je považovaný príjem zo závislej činnosti mínus poistné, náhrada príjmu pri dočasnej PN, PN a materské vyplácané soc. poisťovňou.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Dík moc, už tomu rozumiem.
0 0
faloo faloo

faloo je offline (nepripojený) faloo

MANZELKA JE DENNY DOKTORAND SO STIPENDIOM....
povazuje sa za prijem alebo nie?
mozem si uplatnit narok na odpocitatelnu polozku?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. čo sa týka aké potvrdenie - stačí na SP (útvar NP) povedať, že pre daňové účely.. oni už majú vzor .. len doplnia údaje. Je to "Potvrdenie o ND, vyplatených SP..." (už som v rovnakej téme písala)
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
No veď práve, záleží od toho, na akú pracovníčku natrafím, pretože "vzor" nemajú, iba na výber z týchto dvoch potvrdení... a je na mne, ktoré si vypýtam..
0 0
Mary45 Mary45

Mary45 je offline (nepripojený) Mary45

Som celý rok vedená na úrade práce, ale podávam DP ako FO z prenájmu bytu, kde si môžem odpočítať odpočítateľnú položku vo výške 4.025,70 Eur. Lenže po odpočítaní paušálnych nákladov mi výjde len smiešna daň.
Chcem sa opýtať, či by nebolo výhodnejšie, keby si odpočítateľnú položky uplatnil manžel, ak má príjem zo závislej činnosti nad 35.000 Eu.
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mary45 Pozri príspevok
Som celý rok vedená na úrade práce, ale podávam DP ako FO z prenájmu bytu, kde si môžem odpočítať odpočítateľnú položku vo výške 4.025,70 Eur. Lenže po odpočítaní paušálnych nákladov mi výjde len smiešna daň.
Chcem sa opýtať, či by nebolo výhodnejšie, keby si odpočítateľnú položky uplatnil manžel, ak má príjem zo závislej činnosti nad 35.000 Eu.
Ďakujem
čo je to smiešna daň - nemyslela si základ dane ? Kto je registrovaný na DU ?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
bendo Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem
Poradí mi niekto prosím...
0 0
Načítať ďalšie