Zavrieť

Porady

danové priznanie typu A

otázka č.1/
Chcem sa opýtať dôchodca v roku 2007 si môže nárokovať na vrátenie dane len pri príjmoch do výšky 50% nezd.čiastky t.j. 47808.- Sk na potvrdení má dôchodca rozdelené príjem v sume 25670.- s preddav.danou vo výške 4876.- a príjem 28200.- so zrážkovou danou 5357.-.
Celkový príjem však činí 53870.-Sk. Môžem do danov.priznania zobrať len príjem 25670 s predd.danou a uplatniť dan vo výške 4876.- na vrátenie?

2/
Na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti je v r.09 zrazené príspevky na doplnk.dôch.spor. 2800.- v riadku 10 Príspevky na DDP,účelové sporenie platené zamestnávateľom za zamestnanca zahr.v riadku 1/ suma 2800.-
Moja otázka je pri ročnom zúčtovnaí uplatňujem nezdan.čiastku na DDP len sumu 2800.-Sk?


Naposledy upravil Dav : 11.02.11 at 15:04
Usporiadat
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

no super a teraz kolko vlastne ma byt na r. 45a?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim pozrie sa mi este niekto na to? dakujem velmi pekne.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Potrebovala by som poradiť, vyplňujem DP typ A a neviem kam vpísať do ktorého riadku v tomto DP- príjem z potvrdenia o preddavkoch na daň DAŇ vyberaná zrážkou úhrn príjmov 480,44 EUR a odvody do fondov 19,19 ?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

marcelaStanakova Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť, vyplňujem DP typ A a neviem kam vpísať do ktorého riadku v tomto DP- príjem z potvrdenia o preddavkoch na daň DAŇ vyberaná zrážkou úhrn príjmov 480,44 EUR a odvody do fondov 19,19 ?
je to príjem zo závislej činnosti r. 32
poistné hneď pod tým 33a
a daň vyberaná zrážkou patrí do r. 63
1 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
príjem zahrnieš do : R32 úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov
odvody do fondov : R33a úhrnpovinného poistného
a daň vyberaná zrážkou : R63 suma dane vyberanej zrážkou podľa parag43
1 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Xanti Pozri príspevok
Možno to je problém, že DU nevzal dané DP.

no prave som sa dozvedela ze jej an DU povedali ze tam nema uvadzat 7 ale len 6 kedze lebo dohody sa tam nezaratavaju.tak ja som uz jelen z toho.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Majka Pozri príspevok
no prave som sa dozvedela ze jej an DU povedali ze tam nema uvadzat 7 ale len 6 kedze lebo dohody sa tam nezaratavaju.tak ja som uz jelen z toho.
rátajú sa dohody, pretože aj z dohody je zdaniteľný príjem
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Timka ja viem som o tom presvedcena ze tam malo byt udane 7mes. nie len 6. ona mala TPP 6mes. + 1 mes. dohodu. tak som tam zadala 7 mes. . Timka pozries si prosim moj pripad vyssie,budem ti velmi vdacna.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Majka Pozri príspevok
Timka ja viem som o tom presvedcena ze tam malo byt udane 7mes. nie len 6. ona mala TPP 6mes. + 1 mes. dohodu. tak som tam zadala 7 mes. . Timka pozries si prosim moj pripad vyssie,budem ti velmi vdacna.
napíš príjmy, poistné
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Timka1 Pozri príspevok
napíš príjmy, poistné
Uhrn vsetkych prijmov 2757,89
poistne 330,04
ZD 2427,85
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Majka Pozri príspevok
Uhrn vsetkych prijmov 2757,89
poistne 330,04
ZD 2427,85
tvoje príjmy sú v rozpätí súm 1773 a 3546, čiže ZD bude 3072,96 a zam. prémia ročná 181,03

čiže za 7 mesiacov
181,03/12 x 7 = 105,60
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

presne tak to mam vypocitane...
avsak to z DU vratili ze nema tam byt uvedenych 7 mes. ale len 6.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Majka Pozri príspevok
presne tak to mam vypocitane...
avsak to z DU vratili ze nema tam byt uvedenych 7 mes. ale len 6.
Majka, 7 mesiacov, je smutné, že to nevedia na dú, podaj to v podateľni alebo pošli poštou doporučene
1 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem ti aj vam vsetkym velmi pekne, ja som sa tu bola radit pred tyzdnom a mala som pocit ze ekd som si presla zakon je mi to jasne. no a dnes toto, ze to nezobrali....

PRAJEM VSETKYM KRASNE SLNECNE DNI A VELMI PEKNE DAKUJEM ZA POMOC.PRAJEM VELA USPECHOV VSKETYM MALO STRESUJUCICH CHVIL S DANOVAKMI KT. NEPOZNAJU ZAKONY.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Majka Pozri príspevok
dakujem ti aj vam vsetkym velmi pekne, ja som sa tu bola radit pred tyzdnom a mala som pocit ze ekd som si presla zakon je mi to jasne. no a dnes toto, ze to nezobrali....

PRAJEM VSETKYM KRASNE SLNECNE DNI A VELMI PEKNE DAKUJEM ZA POMOC.PRAJEM VELA USPECHOV VSKETYM MALO STRESUJUCICH CHVIL S DANOVAKMI KT. NEPOZNAJU ZAKONY.

Majka aj ja ďakujem za prianie, ale pravdu povediac, už ma hlava bolí z tých DP, keby už bol apríl ...... len dožiť
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

rodina1 Pozri príspevok
Riadok 37 suma 4 025,70
Riadok 43 suma 4 025,70
Ostatné ako píšeš
ale mne na r. 43 stále hádže nulu, mám tam prepísať 4025,70 a ZD je 3526,66 a ten mi dáva do r. 45a a ZP je 47,41, je to dobre? ZP sa nepripočítava k daň.preplatku, ale sa len vyžiada naspäť v spodnej časti? prosím súúúúrne. dík
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
sybila3 Pozri príspevok
ale mne na r. 43 stále hádže nulu,to je OK mám tam prepísať 4025,70 nie a ZD je 3526,66 a ten mi dáva do r. 45a a ZP je 47,41, je to dobre? ZP sa nepripočítava k daň.preplatku, ale sa len vyžiada naspäť v spodnej časti? ano prosím súúúúrne. dík


Ak ti vychádza základ dane nižší ako 4025,70 a vyplníš riadok 45b do riadku 43 ti automaticky hádže nulu.Nepíšeš počet mesiacov pre uplatnenie ZP takže či máš dobre vypočítanú výšku ZP to neviem určiť.
Naposledy upravil Sabadka : 24.03.10 at 18:18
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

[QUOTE=Majka;1351258]ona mala
Januar Urad prace
Februar Dohoda o vy.prace /1mes/
Marec,April TPP /2mes./
Maj az August Urad prace
September az December TPP / 4mes./

Spolu 6 mes TPP
1 mes. Dohoda
ostatne urad prace....
Uhrn vsetkych prijmov 2757,89
poistne 330,04
ZD 2427,85


ESTE SA VRATIM K DANNEMU PROBLEM,VCERA SOM MYS.ZE JE UZ KONIEC, NO a dnes to riesim znovu...
bola som znovu na DU a mam vyratavat ZP len z 6mes. nie z 7 cize na r. 45a ma tyt cislo 6 a nie 7 lebo ZP sa vyratava len z pracovneho pomeru a dohoda vraj nie je prac.pomer.
Volala som nasej mzdarke znamej a ona to tiez pocita tak ze uhrn prijmov narata vsetky ale ZP sa pocita len z mesiacov kedy bol TPP.

Timka,tak ako,robime to zle?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

do úhrnu posudzovaných príjmov na účely výpočtu prémie započítaš príjmy z PP aj z dohody, a pri výpočte pomernej časti prémie zohľadníš všetky mesiace, kedy poberal posudzovaný príjem, teda aj z dohody aj z PP, teda za 7 len tie mesiace, kedy poberal príjmy len z PP, nie z dohody, teda za 6
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 25.03.10 at 11:48
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

do výpočtu ZP sa berú aj mesiace z dohody, pretože aj tieto príjmy boli zdaniteľné, takže trvám na tom, že 7 mesiacov a prikladám citáciu p. Mihála na príklade

Pani Elena dosiahne za rok 2009 príjmy zo závislej činnosti v celkovej výške 3800 €. Pani Elena pracovala v pracovnom pomere 6 kalendárnych mesiacov a ďalších 6 mesiacov pracovala na dohodu o pracovnej činnosti. Odvody pani Eleny boli za rok 2009 vo výške 440 €. Základ dane pani Eleny preto bude 3360 €.

Pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti z pracovného pomeru počas 6 mesiacov, spĺňa teda podmienku na priznanie zamestnaneckej prémie.

Keďže pani Elena mala príjmy zo závislej činnosti počas všetkých 12 mesiacov (6 mesiacov v pracovnom pomere, ďalších 6 mesiacov z dohody, spolu počas 12 kal. mesiacov), suma zamestnaneckej prémie sa krátiť nebude a vypočíta sa ako:

ZP = 19% z (4025,70 € - 3360 €) = 19% z 665,70 € = 126,49 €

Teda:

Pri výpočte ZP sa krátenie podľa počtu mesiacov určí podľa toho, počas koľkých kalendárnych mesiacov bol vyplatený nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti - pričom sa do úvahy berú aj mesiace, v ktorých bol vyplatený len príjem na dohodu.

Čiže:

1. Pri testovaní podmienky, či mal zamestnanec vyplatený zdaniteľný príjem aspoň za 6 kal. mesiacov a teda či mu vôbec vznikne nárok na ZP, sa berú len mesiace, v ktorých mal zdaniteľný príjem výlučne z pracovného pomeru, prípadne služobného alebo štátnozamestnaneckého pomeru. Mesiace, kedy mal príjem len na základe dohody, sa do úvahy neberú.

2. Pri samotnom výpočte ZP a prípadnom krátení ZP podľa počtu mesiacov, sa berú do úvahy všetky kalendárne mesiace, počas ktorých mal zamestnanec vyplatený nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti - vrátane takých mesiacov, v ktorých mal príjem len na základe dohody.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať