Zavrieť

Porady

danové priznanie typu A

otázka č.1/
Chcem sa opýtať dôchodca v roku 2007 si môže nárokovať na vrátenie dane len pri príjmoch do výšky 50% nezd.čiastky t.j. 47808.- Sk na potvrdení má dôchodca rozdelené príjem v sume 25670.- s preddav.danou vo výške 4876.- a príjem 28200.- so zrážkovou danou 5357.-.
Celkový príjem však činí 53870.-Sk. Môžem do danov.priznania zobrať len príjem 25670 s predd.danou a uplatniť dan vo výške 4876.- na vrátenie?

2/
Na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti je v r.09 zrazené príspevky na doplnk.dôch.spor. 2800.- v riadku 10 Príspevky na DDP,účelové sporenie platené zamestnávateľom za zamestnanca zahr.v riadku 1/ suma 2800.-
Moja otázka je pri ročnom zúčtovnaí uplatňujem nezdan.čiastku na DDP len sumu 2800.-Sk?


Naposledy upravil Dav : 11.02.11 at 15:04
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anonymka Pozri príspevok
Kamarátke sa chystám spraviť DP za r. 2007. V priebehu roka odišla na materskú. Ako je to s príjmami, keď poberala materskú a pred ňou ešte aj nemocenské dávky, čo všetko sa zahŕňa do jej príjmu?
Nemocenské a materské nie sú zdaniteľnými príjmami.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Zamestnanec pracoval od01-11/2007. V 12/2007 bol bez zamestnania, neevidovaný na ÚP, bez príjmu. Priložil mi čestné prehlásenie, že bol v 12/2007 bez príjmu. Má nárok na odpočitat. položku za 2007 v plnej výške, teda 95616 Sk?
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Andyke Pozri príspevok
Do DP dáš len údaje z potvrdenia o zdanit. mzde od zamestnávateľa (PN nevstupuje do DP),
nezdanit. časť na daňovníka 95 616.
ale mne hovorili, že PN mám rátať do príjmu - je to pravda?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
cowboyka Pozri príspevok
ale mne hovorili, že PN mám rátať do príjmu - je to pravda?
endrju Pozri príspevok
Tí, čo hovorili, použili aj nejaký odkaz na konkrétne ustanovenia všeobecne záväzných predpisov?
A nehovorili to náhodou v spojitosti uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manžela/ku ako vlastný príjem?
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

smith Pozri príspevok
A nehovorili to náhodou v spojitosti uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manžela/ku ako vlastný príjem?
no mne vraveli, že mám zrátať príjem od zamestnávateľa + príjem na PN - ale PN sa nezdaŇuje, len mám PN zahrnúť do ročného príjmu. Netýka sa to manželky.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cowboyka Pozri príspevok
ale mne hovorili, že PN mám rátať do príjmu - je to pravda?
je to pravda.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cowboyka Pozri príspevok
no mne vraveli, že mám zrátať príjem od zamestnávateľa + príjem na PN - ale PN sa nezdaŇuje, len mám PN zahrnúť do ročného príjmu. Netýka sa to manželky.
PN sa zahŕňa do vlastného príjmu manžela/manželky... (strana 2 tlačiva DP)
PN sa nezahŕňa do základu dane.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

ermon Pozri príspevok
PN sa zahŕňa do vlastného príjmu manžela/manželky... (strana 2 tlačiva DP)
PN sa nezahŕňa do základu dane.
ďakujem, takže tam dám iba príjem od zamestnávateľa, odrátam odvody a PN nerátam nikde, ale musím to dokladovať?
Naposledy upravil cowboyka : 20.03.08 at 18:48
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

je potrebné podávať daňové priznanie na slovensku, keď celý rok sa zdržiavam V ČR a sú tam za mňa ja platené odvody a všetko čo k tomu patrí.
0 0
sakira sakira

sakira je offline (nepripojený) sakira

moze mi niekto poradit rata sa do monzelovho danoveho aj manzelkyn dochodok???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sakira Pozri príspevok
moze mi niekto poradit rata sa do monzelovho danoveho aj manzelkyn dochodok???
Nejasná otázku. Prosím skús trošku inak sformulovať.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Dobrý deň, prosím takých, ktorí vedia .... Študent VŠ, príjmy: 22 200,. za vynávanie osobnej asistencie (celý rok), príjmy na dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 60.000,., z týchto bola odvedená preddavková daň. Môže postupovať takto: príjmy celkom 82.200.-, uplatní si nezdaniteľnú čiastku 98.496.- SK, daňová povinnosť O.- zaplatený preddavok napr. 4.000.- SK, vychádza mu preplatok? Ide o to, či si môže uplatniť v takomto prípade nezdaniteľnú čiastku (matka poberá daňový bonus) - má to súvis? Myslím nezdaniteľná čiastka a bonus. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabhus Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím takých, ktorí vedia .... Študent VŠ, príjmy: 22 200,. za vynávanie osobnej asistencie (celý rok), príjmy na dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 60.000,., z týchto bola odvedená preddavková daň. Môže postupovať takto: príjmy celkom 82.200.-, uplatní si nezdaniteľnú čiastku 98.496.- SK, daňová povinnosť O.- zaplatený preddavok napr. 4.000.- SK, vychádza mu preplatok? Ide o to, či si môže uplatniť v takomto prípade nezdaniteľnú čiastku (matka poberá daňový bonus) - má to súvis? Myslím nezdaniteľná čiastka a bonus. Ďakujem.
Študent si môže uplatniť celú NČZD a požiadať o vrátenie dane. Matka má nárok na prídavok na dieťa aj daňový bonus. aj keď má študent príjem - zostáva naďalej nezaopatreným dieťaťom.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ďakujem za odpoveď, potešili sme sa - aj ja, ale najmä chlapčisko, že dostane späť peniaze. Ešte raz vďaka.
0 0
MIRKA111 MIRKA111

MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

Mám dôchodkyňu, ktorá zarobila na DoPČ 37860,- Sk daň jej bola zrážaná zrážkovou daňou, je nejaká možno vrátenia dane?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

MIRKA111 Pozri príspevok
Mám dôchodkyňu, ktorá zarobila na DoPČ 37860,- Sk daň jej bola zrážaná zrážkovou daňou, je nejaká možno vrátenia dane?
áno, podá si DP typ A a daň, ktorú ste jej zrazili jej vráti DÚ, nakoľko mala príjem nižší ako 1/2 OP na daňovníka.
0 0
meditomi meditomi

meditomi je offline (nepripojený) meditomi

Aj napriek tomu, že § 46 vylučuje vrátenie dane ak bola zrazená podľa § 43 ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

meditomi Pozri príspevok
Aj napriek tomu, že § 46 vylučuje vrátenie dane ak bola zrazená podľa § 43 ?
nevylučuje, zrážková daň sa považuje za preddavok
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

meditomi Pozri príspevok
Aj napriek tomu, že § 46 vylučuje vrátenie dane ak bola zrazená podľa § 43 ?
§ 46
Minimálna výška dane
<BASEFONT> Nič o tom, že by vylučoval vrátenie ZD.</BASEFONT>
§ 43 Zrážková daň
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

meditomi Pozri príspevok
Aj napriek tomu, že § 46 vylučuje vrátenie dane ak bola zrazená podľa § 43 ?
V jej prípade o.i. ide o to, že dosiahla príjmy, ktoré vôbec nepodliehajú dani, t.j. nemá platiť žiadnu daň...


§ 46
Minimálna výška dane
Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať