Zavrieť

Porady

nárok na danový bonus

Ahojte, prosím Vás o radu : pracovníčka bola do 30.09. na predlženej rod. dovolenke, 01.10. nastúpila do práce a berie danový bonus na 2 deti. Robím jej ročné zúčtovanie dane zo ZČ a teraz neviem či mala vlastne naň nárok ak síce zarobila v daných mesiacoch polovicu život.minima ale príjem za celý rok nebol 6 nás.mim mzdy. Som z toho ...Veľmi, veľmi dakujem za príspevky.
A ešte k odpočítatelnej položke- tú bude mať 95616? Ď.
Usporiadat
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
smith Pozri príspevok
Môže si uplatniť DB je to príjem podľa §5, a ak splňa podmienku výšky príjmu tak prečo nie.
...len či som na niečo nezabudla......ďakujem za podporu...
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Mám prosbu
podľa mňa DB si môže uplatniť
aj osoba , ktorá má príjem podľa §5 z príjmov zo zahraničia
ak sa mýlim opravte ma ďakujem
Anik
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Práve som sa pozastavila nad nárokom na daňový bonus u jedného klienta... Asi som to už prekomplikovala a tak som zneistela... Potrebujem odsúhlasiť, že uvažujem správne, aby som niečo nedoplietla...
SZČO má príjem 600 tis., ale je v strate 34000 Sk.
Okrem toho má príjem za nájom 68000 Sk. Keď odpočítam 5-nás. nezd. min., tak mu zostáva základ dane 43100 Sk. Skutočné výdavky neuplatňuje a na 40% nemá nárok, lebo je celý rok platiteľom DPH...
Má nárok na DB na svoje 2 deti? Ja si myslím, že áno...
Ďakujem vopred za každú odpoveď.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Práve som sa pozastavila nad nárokom na daňový bonus u jedného klienta... Asi som to už prekomplikovala a tak som zneistela... Potrebujem odsúhlasiť, že uvažujem správne, aby som niečo nedoplietla...
SZČO má príjem 600 tis., ale je v strate 34000 Sk.
Okrem toho má príjem za nájom 68000 Sk. Keď odpočítam 5-nás. nezd. min., tak mu zostáva základ dane 43100 Sk. Skutočné výdavky neuplatňuje a na 40% nemá nárok, lebo je celý rok platiteľom DPH...
Má nárok na DB na svoje 2 deti? Ja si myslím, že áno...
Ďakujem vopred za každú odpoveď.
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;

Pripíšem ešte ako uvažujem...

Obidva druhy príjmov patria do § 6. Z jedného však vykazuje stratu a z druhého zisk... Pri posudzovaní nároku na DB, beriem do úvahy len ten zisk? Alebo urobím rozdiel zdaniteľný príjem z prenájmu - strata z podnikania?
Ale aj vtedy by mu vyšiel zisk cca 9 tis. Sk...

Napíšte, prosím, svoje názory. Ďakujem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Anja111 Pozri príspevok
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;

Pripíšem ešte ako uvažujem...

Obidva druhy príjmov patria do § 6. Z jedného však vykazuje stratu a z druhého zisk... Pri posudzovaní nároku na DB, beriem do úvahy len ten zisk? Alebo urobím rozdiel zdaniteľný príjem z prenájmu - strata z podnikania?
Ale aj vtedy by mu vyšiel zisk cca 9 tis. Sk...

Napíšte, prosím, svoje názory. Ďakujem.
Berie sa do úvahy ČZD podľa § 6, riadok 59 DPFO typ B.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Katija Pozri príspevok
Berie sa do úvahy ČZD podľa § 6, riadok 59 DPFO typ B.
Ďakujem veľmi pekne. V tom som sa potrebovala uistiť.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Zamestnanec si u nás počas roka neuplatňoval daňový bonus a teraz na konci roka si ho chce uplatniť za celý rok pri RZ. Pretože splnil podmienku príjmu, tak na DB má nárok. Kedy a akým spôsobom sa vysporiada takýto dodatočne priznaný DB? Žiada sa od daňového úradu, alebo ho zamestnávateľ vyplatí pri výplate a o vrátenie žiada až pri podaní štvrťročného prehľadu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Deni Pozri príspevok
Zamestnanec si u nás počas roka neuplatňoval daňový bonus a teraz na konci roka si ho chce uplatniť za celý rok pri RZ. Pretože splnil podmienku príjmu, tak na DB má nárok. Kedy a akým spôsobom sa vysporiada takýto dodatočne priznaný DB? Žiada sa od daňového úradu, alebo ho zamestnávateľ vyplatí pri výplate a o vrátenie žiada až pri podaní štvrťročného prehľadu?
Vyplatí zamestnávateľ, a potom v 1/4 ročnom hlásení sa žiada od DÚ, resp. ak vychádza povinnosť odvádzať daň, tak sa platí o toľko menej.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Daňovník, do 30.11.2007 riadny študent, od 1.12.2007 SZČO mal zdaniteľný príjem 50.000,- Sk. Je ženatý, v 7. mesiaci sa mu narodilo dieťa. Pri nároku na daňový bonus sa hranica príjmov 1/2 minimálnej mzdy vzťahuje na hrubý zárobok, alebo na základ dane? Ak by si uplatnil paušál 40%, vyšiel by mu základ dane 30.000,-
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Hranica 1/2 minimálnej mzdy sa vzťahuje na hrubý príjem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

BOBY Pozri príspevok
Daňovník, do 30.11.2007 riadny študent, od 1.12.2007 SZČO mal zdaniteľný príjem 50.000,- Sk. Je ženatý, v 7. mesiaci sa mu narodilo dieťa. Pri nároku na daňový bonus sa hranica príjmov 1/2 minimálnej mzdy vzťahuje na hrubý zárobok, alebo na základ dane? Ak by si uplatnil paušál 40%, vyšiel by mu základ dane 30.000,-
Má nárok na DB za 7-12/2007 vo výške 3 330,- Sk, lebo splnil podmienku príjmu z podnikania (§ 6) > 1/2 minimálnej mzdy a zároveň čiastkový základ dane (§ 6)> 0.
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

kamoška má príjmy zo ZČ za 2007 iba cca 10000, tak jej radím: vykáž príjem podľa § 6, odst. 2, písm. b) akože si mala 50000 za predanú kresbu a hned budeš mať nárok na danový bonus od štátu.
poradte,
mám pravdu?
má tých vykázaných 50000 aj nejaký negatívny vplyv na niečo? (poistné a tak)
dakujem za pripadne odpovede
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keby to nebolo v rozpore s Etiketou Porady, tak poviem že máte pravdu.

Akurát že to skutočne má vplyv na to, že z tých 50000 Sk (-40% deleno 2,14) potom zaplatí zdravotné poistenie.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

jamis Pozri príspevok
Hranica 1/2 minimálnej mzdy sa vzťahuje na hrubý príjem.
Ďakujem za odpoveď, posielam bodík
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

porusila som bod 4 etikety, ospravedlnujem sa
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Keby to nebolo v rozpore s Etiketou Porady, tak poviem že máte pravdu.

Akurát že to skutočne má vplyv na to, že z tých 50000 Sk (-40% deleno 2,14) potom zaplatí zdravotné poistenie.
uz sa polepsujem, no este jeden dotaz:

podla zakona o zdrav. poisteni osoba je SZCO ak napr.: g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne

ak nevyhlási, že vykonáva kreslenie sústavne, myslím že nebude musieť robiť RZZP, lebo sa nebude považovať za SZČO.
je to tak?
dakujem vopred za pripadnu odpoved.
Naposledy upravil miladenka : 24.02.08 at 07:58
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Študent VŠ dovŕši v marci (10.3.) 25 rokov. Neviem či má narok na daň.bonus aj za mesiac marec alebo nie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nicolet Pozri príspevok
Študent VŠ dovŕši v marci (10.3.) 25 rokov. Neviem či má narok na daň.bonus aj za mesiac marec alebo nie.
Na marec mu ešte patrí.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Tweety Pozri príspevok
Na marec mu ešte patrí.
Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať