Zavrieť

Porady

nárok na danový bonus

Ahojte, prosím Vás o radu : pracovníčka bola do 30.09. na predlženej rod. dovolenke, 01.10. nastúpila do práce a berie danový bonus na 2 deti. Robím jej ročné zúčtovanie dane zo ZČ a teraz neviem či mala vlastne naň nárok ak síce zarobila v daných mesiacoch polovicu život.minima ale príjem za celý rok nebol 6 nás.mim mzdy. Som z toho ...Veľmi, veľmi dakujem za príspevky.
A ešte k odpočítatelnej položke- tú bude mať 95616? Ď.
Usporiadat
mariannka13 mariannka13

mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

a ak je SZČO?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mariannka13 Pozri príspevok
a ak je SZČO?
Keď vyplňuješ DP typ B, tak na 2. str. pod tabuľkou, kde vypisuješ mená detí je bod 6), tak netreba od nikoho žiadne prehlásenie :

6) Uvádzajú sa údaje o vyživovanom dieťati (deťoch), na ktoré za rovnaké obdobie kalendárneho roka neuplatnil nárok na daňový bonus iný daňovník.
Pri uplatňovaní daňového bonusu na viac ako štyri vyživované deti, sa uvádzajú údaje o ďalších vyživovaných deťoch v členení podľa r. 32 v XIII. oddiele daňového priznania.
Prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na daňový bonus (§ 32 ods. 10 zákona), a to kópia rodného listu alebo výpis z rodného listu, potvrdenie školy,
že dieta (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované
dieťa (deti), alebo potvrdenie príslušného územného úradu o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať
na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti).
U daňovníka, ktorého súčasťou zdaniteľných príjmov v príslušnom zdaňovacom období sú aj príjmy zo závislej činnosti a takéto doklady predložil ako zamestnanec svojmu
zamestnávateľovi v príslušnom zdaňovacom období [§ 37 ods. 2 písm. a) alebo b) zákona], ktorého sa daňový bonus týka, nie sú už tieto doklady súčasťou daňového
priznania s výnimkou daňovníka, ktorý si u zamestnávateľa uplatňoval daňový bonus len pomernou časťou.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

mariannka13 Pozri príspevok
a ak je SZČO?
Tak v daňovom priznaní dá "x" pri menách detí až od septembra.
0 0
mariannka13 mariannka13

mariannka13 je offline (nepripojený) mariannka13

ďakujem
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Jara Pozri príspevok
Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem
Prosím, nikto mi nepotvrdí či uvažujem správne? Ďakujem vopred
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
má nárok na DB, ale prečo si má podať DP? však mu to môžeš doplatiť aj ty v RZD, keď u teba podpísal žiadosť o vykonanie RZD
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jara Pozri príspevok
Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem
Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ďakujem za reakciu. Žiadosť si nedal. Ide o 10 ľudí chránenej dielne, ktorí nemajú ani daň ani DB, pracujú na 2-3 hod. Nemala by som si to z čoho potom stiahnuť, musela by som žiadať z DÚ a toto sa mi vidí taký jednoduchší a rýchlejší spôsob. Ja len kontrolujem, že komu by sa dalo ešte pomôcť a aj tak mu to DP vyplním, lebo on by nebol sám schopný si to urobiť, ani nevie aké má povinnosti alebo práva, ja sa snažím im pomôcť ako sa dá. Ešte raz vďaka
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[quote=veronikasad;964208]Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.[/quote]


na ten príplatok majú nárok aj invalidní dôchodcovia, ale len v tom prípade ak nemajú nárok na daňový bonus, takže v tomto prípade zamestnanec má nárok na daňový bonus , a na ten príplatok k rodinným prídavkom nemá nárok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[quote=Barbara;964221]
veronikasad Pozri príspevok
Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.[/quote]


na ten príplatok majú nárok aj invalidní dôchodcovia, ale len v tom prípade ak nemajú nárok na daňový bonus, takže v tomto prípade zamestnanec má nárok na daňový bonus , a na ten príplatok k rodinným prídavkom nemá nárok.
Máš informáciu ako sa to vypláca ? Na konci roka ID síce zistí že má nárok na daňový bonus, ale čo keď mu príplatok vyplácajú v priebehu roka mesačne ?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
no tak podľa mňa, keď nato pozerám logicky, tak by ten príplatok mali doplácať, až keď sa zistí, že pracujúci dôchodca nemá splnenú podmienku, že by mal nárok na DB, teda až v januári nasledujúcého roka, ale nakoľko u nás neni nič logické, tak si viem predstaviť, že ten príplatok vyplácajú mesačne, a potom v prípade, že dotyčný má nárok na DB, tak to pekne potom to zrazia
lenže fakt je ten, že netuším, že ako to vyplácajú, ale podľa zákona je to takto:

[hore]Nárok na príplatok k prídavku


Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú:
  • splnenie podmienok nároku na prídavok,
  • poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhového dôchodku po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
  • nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
  • nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok.


zdroj: www.portal.gov.sk
Naposledy upravil Barbara : 26.02.09 at 08:13
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Príplatok nepoberajú, obaja manželia sú invalidní nad 70%, manželka nepracuje. Ďakujem Vám a zas som o niečo múdrejšia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať