Zavrieť

Porady

nárok na dovolenku

Prosím o radu v nasledovnom prípade:
Mám zamestnanca, ktorý pracuje v nepretržitej prevádzke a podľa svojho pracovného kalendára mal v januári odpracovať 15 zmien po 12 hodín, spolu 180 hodín. Tie aj odpracoval. K 31.1.2008 mu končí u nás pracovný pomer. Patrí mu v roku 2008 dovolenka za odpracované dni?
Ďakujem
Usporiadat
hladas hladas

hladas je offline (nepripojený) hladas

Poprosim o radu , manželkina zamestnankyňa, 28.01. 2008 nastupila na PN(rizikove tehotenstvo), po skonceni PN ,okolo 1.7.2008 nastupi na matersku dovolenku , má narok na dovolenku, ak ano kolko dni? dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hladas Pozri príspevok
Poprosim o radu , manželkina zamestnankyňa, 28.01. 2008 nastupila na PN(rizikove tehotenstvo), po skonceni PN ,okolo 1.7.2008 nastupi na matersku dovolenku , má narok na dovolenku, ak ano kolko dni? dakujem
Hladas, asi zle hľadáš. Lebo keby si trošku pohľadal, tak tu na porade to bolo už písané a nemusel si zakladať novú tému.

Nevadí, presunul som ti príspevok do príslušnej témy, kde nájdeš aj odpoveď, len si treba prečítať predchádzajúce príspevky.

Ale stručne - bude mať nárok na 11/12 z ročného nároku. Neuviedol si, aký je ročný nárok, preto ti neviem povedať, koľko to bude dní, ale to už ľahko vypočítaš.
0 0
hladas hladas

hladas je offline (nepripojený) hladas

Dakujem!
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ahojte poraďáci,
ja sa chcem opýtať, že keď zamestnanec zruší pracovný pomer k 3.6.2008 u jedného zamestnávateľa a 4.6.2008 nastúpi u druhého zamestnávateľa, vzniká mu nárok na dovolenku - pomernú časť, t. j. 2 dni (u odprac.viac ako 15 rokov) u toho druhého zamestnávateľa za mesiac jún? Počula som, že nie, tak neviem. Ale podľa mňa by mal mať nárok....
Čo ak zamestnanec v priebehu roka nastúpi u rôznych zamestnávateľov aj viac krát za rok a to vždy nie k 1.-mu v mesiaci ale napr. v strede mesiaca? Nemôže byť predsa stále ukrátený o dovolenku, nie? ďakujem za odpovede.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

waitinka7 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
ja sa chcem opýtať, že keď zamestnanec zruší pracovný pomer k 3.6.2008 u jedného zamestnávateľa a 4.6.2008 nastúpi u druhého zamestnávateľa, vzniká mu nárok na dovolenku - pomernú časť, t. j. 2 dni (u odprac.viac ako 15 rokov) u toho druhého zamestnávateľa za mesiac jún? Počula som, že nie, tak neviem. Ale podľa mňa by mal mať nárok....
Čo ak zamestnanec v priebehu roka nastúpi u rôznych zamestnávateľov aj viac krát za rok a to vždy nie k 1.-mu v mesiaci ale napr. v strede mesiaca? Nemôže byť predsa stále ukrátený o dovolenku, nie? ďakujem za odpovede.
NIe, nárok na PČ nie je. Ukrátený byť môže, nárok na PČ D za KR je len za celý odpracovaný mesiac.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ok, ale nie je to svinstvo, keď vlastne ten zamestnanec odpracuje celý mesiac, len časť u jedného zamestnávateľ a časť u druhého zamestnávateľa? Myslím, že podľa zákona sú vo všetkom zvýhodnení len zamestnávatelia.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

ako je to s dovolenkou a súhlasom zamestnávateľa? Zamestnávateľ má právo manipulovať s celou dovolenkou alebo len s časťou?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cowboyka Pozri príspevok
ako je to s dovolenkou a súhlasom zamestnávateľa? Zamestnávateľ má právo manipulovať s celou dovolenkou alebo len s časťou?
Definuj, čo je to "manipulovať"??

Zamestnávateľ má právo schváliť alebo neschváliť dovolenku - celú. Treba vypracovať plán dovoleniek.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

waitinka7 Pozri príspevok
Ok, ale nie je to svinstvo, keď vlastne ten zamestnanec odpracuje celý mesiac, len časť u jedného zamestnávateľ a časť u druhého zamestnávateľa? Myslím, že podľa zákona sú vo všetkom zvýhodnení len zamestnávatelia.
Je to v súlade so zákonom a nezmeníš to. Zvýhodnení sú zamestnanci, ktorí odpracujú celý mesiac. Je to kvôli výpočtu dovolenky, keby sa počítalo na odpracované dni, bolo by to komplikovanejšie.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Dobre, ale zoberme si to teraz len tak čisto teoreticky.
Zamestnanec odrobi cely rok....ale dajme tomu, kazdy mesiac k 15-temu zmeni zamestnavatela, vymeni tak 12 zamestnavatelov rocne, u kazdeho odpracuje mesiac (napr. 20 dni - ako to vychadza). Takze hoci odpracuje cely rok bez prestavky, len zo zmenami zamestnavatela, nema narok na ani jeden den dovolenky? Podla zakona je to potom tak, nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

waitinka7 Pozri príspevok
Dobre, ale zoberme si to teraz len tak čisto teoreticky.
Zamestnanec odrobi cely rok....ale dajme tomu, kazdy mesiac k 15-temu zmeni zamestnavatela, vymeni tak 12 zamestnavatelov rocne, u kazdeho odpracuje mesiac (napr. 20 dni - ako to vychadza). Takze hoci odpracuje cely rok bez prestavky, len zo zmenami zamestnavatela, nema narok na ani jeden den dovolenky? Podla zakona je to potom tak, nie?
Ak ani u jedného neodpracuje aspoň 21 dní, nevzniká mu nárok ani na 1/12 z ročného nároku na D.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Chobot Pozri príspevok
Definuj, čo je to "manipulovať"??

Zamestnávateľ má právo schváliť alebo neschváliť dovolenku - celú. Treba vypracovať plán dovoleniek.
to znamená, či ti môže siahnúť na celú dovolenku, resp. len na časť.

Napr. predtým bolo tak, že dva týždne si mohol si vziať dovolenku kedykoľvek bez toho, aby ti ju zamestnávateľ zrušil a teraz vraj - neviem, či je to tak ti môže zasahovať do celej dovolenky, či ti ju dá alebo nie???

Len neviem, či je to tak.

Napr. v lete si chcem vybrať 3 týždne dovolenky - môže mi ju zamestnávateľ skrátiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

waitinka7 Pozri príspevok
Dobre, ale zoberme si to teraz len tak čisto teoreticky.
Zamestnanec odrobi cely rok....ale dajme tomu, kazdy mesiac k 15-temu zmeni zamestnavatela, vymeni tak 12 zamestnavatelov rocne, u kazdeho odpracuje mesiac (napr. 20 dni - ako to vychadza). Takze hoci odpracuje cely rok bez prestavky, len zo zmenami zamestnavatela, nema narok na ani jeden den dovolenky? Podla zakona je to potom tak, nie?
Teoreticky áno, ale prakticky by u aspoň 8x odpracoval tých 21 dní, takže by mal nárok u tých zamestnávateľov, kde odpracoval 21 dní na 1/12 dovolenky - teda spolu 8/12.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cowboyka Pozri príspevok
to znamená, či ti môže siahnúť na celú dovolenku, resp. len na časť.

Napr. predtým bolo tak, že dva týždne si mohol si vziať dovolenku kedykoľvek bez toho, aby ti ju zamestnávateľ zrušil a teraz vraj - neviem, či je to tak ti môže zasahovať do celej dovolenky, či ti ju dá alebo nie???

Len neviem, či je to tak.

Napr. v lete si chcem vybrať 3 týždne dovolenky - môže mi ju zamestnávateľ skrátiť?
Okolo dovolenky je strašne veľa teórie ta ešte viac možností čerpania.

Neexistuje predtým a teraz - to čo popisuješ - 2 týždne - to je pre hromadné čerpanie dovolenky. Zamestnávateľ môže nariadiť hromadné čerpanie max. 2 týždne - § 111 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere."

A môže ti siahnúť na celú dovolenku - môže rozhodnúť o neudelení. On ti dokonca môže nariadiť aj čerpanie - § 111 ods. 3:

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.


V ideálnom stave by na začiatku roka mal byť zostavený plán dovoleniek, kde by si zamestnanci po dohode s nadriadeným dohodli čerpanie dovolenky počas roka.

Takto naplánovanú dovolenky by zamestnávateľ mohol zrušiť len z vážnych prevádzkových dôvodov. Dokonca on ťa môže stiahnuť aj z dovolenky - ale musí ti uhradiť náklady s tým vzniknuté - § 112 ods. 1:
"(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."


Prečítaj si príslušné § ohľadne dovolenky, je to tam všetko napísané.
0 0
enya22k enya22k

enya22k je offline (nepripojený) enya22k

Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa opýtať, sestre chce dať zamestnávateľ ešte dnes dovolenku, aj napriek tomu, že je v práci, ako má postupovať? musí jej ohlásiť dovolenku vopred? ak áno, tak koľko dní? musí s ňou zamestnanec súhlasiť?prosím o radu, ďakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa opýtať, sestre chce dať zamestnávateľ ešte dnes dovolenku, aj napriek tomu, že je v práci, ako má postupovať? musí jej ohlásiť dovolenku vopred? ak áno, tak koľko dní? musí s ňou zamestnanec súhlasiť?prosím o radu, ďakujem.
A aký má zamestnávateľ dôvod na dovolenku?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa opýtať, sestre chce dať zamestnávateľ ešte dnes dovolenku, aj napriek tomu, že je v práci, ako má postupovať? musí jej ohlásiť dovolenku vopred? ak áno, tak koľko dní? musí s ňou zamestnanec súhlasiť?prosím o radu, ďakujem.
Keby si si poriadne prečítala predchádzajúci príspevok, tak by si tam našla toto:

On ti dokonca môže nariadiť aj čerpanie - § 111 ods. 3:

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.


Čiže ak ona s dovolenkou nesúhlasí, nemôže jej ju nariadiť z hodiny na hodiny.
0 0
enya22k enya22k

enya22k je offline (nepripojený) enya22k

Dobrý deň, mám menší problém, chce mi dať zamestnávateľ dovolenku na dnešný deň, aj napriek tomu, že som v práci a pracujem, možte mi pomôcť ako mám postupovať?Musí mi zamestnávateľ oznámiť vopred, že mi nariaďuje dovolenku? a koľko dní vopred? musím s tým súhlasiť? prosím o radu, v akom prípade nemusím súhlasiť, a pod. Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa opýtať, sestre chce dať zamestnávateľ ešte dnes dovolenku, aj napriek tomu, že je v práci, ako má postupovať? musí jej ohlásiť dovolenku vopred? ak áno, tak koľko dní? musí s ňou zamestnanec súhlasiť?prosím o radu, ďakujem.
jankasm Pozri príspevok
Keby si si poriadne prečítala predchádzajúci príspevok, tak by si tam našla toto:

On ti dokonca môže nariadiť aj čerpanie - § 111 ods. 3:

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Čiže ak ona s dovolenkou nesúhlasí, nemôže jej ju nariadiť z hodiny na hodiny.
enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, mám menší problém, chce mi dať zamestnávateľ dovolenku na dnešný deň, aj napriek tomu, že som v práci a pracujem, možte mi pomôcť ako mám postupovať?Musí mi zamestnávateľ oznámiť vopred, že mi nariaďuje dovolenku? a koľko dní vopred? musím s tým súhlasiť? prosím o radu, v akom prípade nemusím súhlasiť, a pod. Ďakujem
Takže ako, jedná sa o Teba alebo o sestru?

A mám pocit, že už sme Ti odpovedali. Tá citácia zo zákona hovorí predsa jasne. Nariadenú dovolenku Ti musí oznámiť aspoň 14 dní vopred, ak ste sa nedohodli inak, čo predpokladám, že ste sa nie, keďže s dovolenkou nesúhlasíš.
Nemáš prečo súhlasiť s takýmto nariadením dovolenky. Zákonníkom práce su v tomto prípade chránená. Ukáž mu ten § 111 ods. 3.

Aký má zamestnávateľ dôvod na nariadenie tejto dovolenky? Jedná sa len o dnešný deň?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa opýtať, sestre chce dať zamestnávateľ ešte dnes dovolenku, aj napriek tomu, že je v práci, ako má postupovať? musí jej ohlásiť dovolenku vopred? ak áno, tak koľko dní? musí s ňou zamestnanec súhlasiť?prosím o radu, ďakujem.
enya22k Pozri príspevok
Dobrý deň, mám menší problém, chce mi dať zamestnávateľ dovolenku na dnešný deň, aj napriek tomu, že som v práci a pracujem, možte mi pomôcť ako mám postupovať?Musí mi zamestnávateľ oznámiť vopred, že mi nariaďuje dovolenku? a koľko dní vopred? musím s tým súhlasiť? prosím o radu, v akom prípade nemusím súhlasiť, a pod. Ďakujem
Zase tu máme dvojjedinú osobu zastúpenú ňou samou aj jej sestrou v jednom tele.
Nechápem, prečo ľudia píšu, že "môj kmarát má problém...", "jedna moja známa potrebuje radu..", keď tú radu potrebujú oni sami alebo sami majú problém. To sa hanbia napísať, že "JA mám problém"!? Veď aj tak sú tu anonymne, nikto ich nepozná.

Fakt nechápem....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať