Zavrieť

Porady

osobná asistencia vs. opatrovateľská služba

Chcela by som poradiť pri voľbe medzi tými alternatívami...


1. Môže osobnú asistenciu vykonávať člen rodiny a ak áno v akom rozsahu ?
2. V akom maximálnom rozsahu sa môže poskytovať opatrovateľská služba členom rodiny ?
3. Je možné tie dve služby kombinovať nejakým spôsobom ?
4. Akým spôsobom sa zdaňuje osobná asistencia ( a od akého príjmu ) ?
5. Je opatrovateľská služba chápaná ako zamestnanie a teda započítava sa do odpracovaných rokov ?


Ďakujem veľmi pekne za ochotu a pomoc :-)
( len ma nezbite za toľko otázok )
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
.
... Výška príspevku by možno bola krátená vzhľadom na uvádzaný vysoký príjem rodiny. .
danka, ja som to pochopila tak že príspevok by bol krátený až na nulu (vysoký príjem) ...
V takom prípade by bolo vhodné nájsť vitálneho dôchodcu (dôchodkyňu) ... a príspevok by vyšiel asi na 85 eur ... a keď by aj priplatil navyše ... aj tak by to bolo celkom dobré .. a ešte tá posteľ - ako píšeš
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horka Pozri príspevok
Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé
pozri zákon (čo danka spomínala) .. prípevok za opatrovanie sa poskytuje za celodennú starostlivosť ... tam sa nevykazujú hodiny A žiada oň opatrovateľ ... ak je dôchodca, tak síce treba dokladať príjmy (a všetko možné - usmernia ťa na UPSVaR), ale je jedno, v akej sú výške
Príspevok v súčasnosti je tých asi 85 eur (nechce sa mi presne počítať).
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Ďakujem
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
horka Pozri príspevok
Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé
Prispevok z ÚPSVaR môže poberať len jedna osoba.
0 0
Ganéša Ganéša

Ganéša je offline (nepripojený) Ganéša

Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú/?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ganéša Pozri príspevok
Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú/?
Osobnú asistenciu môže vykonávať rodinný príslušník len, ak postihnutá osoba má v posudku priznané najmenej 3650 hodín ročne. Túto podmienku vy asi nespĺňate.
No vo vašom prípade predpokladám, že ste pracujúci ID, tak v čase vašej PN-ky, ak to určí lekár, môže mať manželka plotenú OČR.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ganéša Pozri príspevok
Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú/?
.. ak si ID ... to neznamená, že máš nárok na OA...
Kompenzácie sa posudzujú podľa iného zákona ... (447/2008) ... preštuduj - posudzuje UPSVaR ... a aké kompenzácie navrhnú - to záleží od postihnutia ..
A len ešte dodám, že manželka môže robiť OA len vo veľmi výnimočných prípadoch - zákon presne určuje kedy a ktoré činnosti.
A tiež ak je zamestnaná ... tak to musí aj časovo stíhať - aby sa táto činnosť nekryla so zamestnaním (presný výkaz o odpracovaných hodinách sa robí)
0 0
Ganéša Ganéša

Ganéša je offline (nepripojený) Ganéša

Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem, či môže manželka pracovať ako OA po pracovnej dobe, pretože aj tak to vykonávajú všetci partneri, ale bezplatne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ganéša Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem, či môže manželka pracovať ako OA po pracovnej dobe, pretože aj tak to vykonávajú všetci partneri, ale bezplatne.
... a máš vôbec posudok z UPSVaR .. si ZŤP .. treba viac info !
a danka ti písala, že len v prípade ak je rozsah minimálne 3650 hodín (a to je veru ťažké dosiahnuť)
0 0
Ganéša Ganéša

Ganéša je offline (nepripojený) Ganéša

Som ZŤP /preukaz s doprovodom/.Tých 3650 hodín je vlastne čo?O kompenzácie som žiadal /benzín atď/, ale vraj pokiaľ nie som slepý a vládzem chodiť, tak mi nenáleží, napriek tomu, že už 6 rokov chodím každé 3 týždne do Blavy na liečbu.A to som spĺňal podmienku s prepočtom financií, tak tomu už nerozumiem!Píšu:"..dokáže nastúpiť a vystúpiť z dopravného prostriedku..."
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ganéša Pozri príspevok
Som ZŤP /preukaz s doprovodom/.Tých 3650 hodín je vlastne čo?O kompenzácie som žiadal /benzín atď/, ale vraj pokiaľ nie som slepý a vládzem chodiť, tak mi nenáleží, napriek tomu, že už 6 rokov chodím každé 3 týždne do Blavy na liečbu.A to som spĺňal podmienku s prepočtom financií, tak tomu už nerozumiem!Píšu:"..dokáže nastúpiť a vystúpiť z dopravného prostriedku..."
.. takže posúdený si bol ... no ťažko sa k tomu vyjadriť (každý prípad je iný) ... posudzuje komisia UPSVaR - od nej záleží, aké kompenzácie budú. .. takže tak
Treba ich poriadne informovať o svojej situácii - (naštudovať zákon) .. financie nie sú rozhodujúce pre to, aké kompenzácie priznajú (to, že v prípade vyššieho príjmu nie je na ne nárok - už je iná vec). Dôležité je, o aké postihnutie sa jedná ... a čo by bolo pre teba vhodné.
No a k tým hodinám .... pýtal si sa na OA .. (tiež jedna z kompenzácií) .
predpokladám, že ti nepriznali ... ke´d nevieš ani o čo ide..
0 0
Ganéša Ganéša

Ganéša je offline (nepripojený) Ganéša

Môžem žiadať o kompenzácie každý rok?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ganéša Pozri príspevok
Môžem žiadať o kompenzácie každý rok?
Možno, ak je na to dôvod. To znamená, že u postihnutej osoby sa zmenia skutočnosti, ktoré ovplyvňujú priznanie kompenzácie. Napr. zhoršenie zdravotného stavu alebo zhoršenie socálnych pomerov.
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Dana 22 Pozri príspevok
Možno, ak je na to dôvod. To znamená, že u postihnutej osoby sa zmenia skutočnosti, ktoré ovplyvňujú priznanie kompenzácie. Napr. zhoršenie zdravotného stavu alebo zhoršenie socálnych pomerov.
U nás sa aj zhoršil zdravotný stav na70% , otcovi uznali, že je odkázaný na individuálnu prepravu, ale peniažky na pohonné hmoty mu nepriznali, lebo jeho zdravotný stav mu neumožnuje žiadne pravidelné aktivity. Tak, si starý 87 ročný seď doma.Aj ked ho všade musím voziť,ale paničky na úrade rozhodli, že nemá čo kde chodiť.Aj som sa odvolala, ale neverím, bez všimného to nejde.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
MartaSk Pozri príspevok
U nás sa aj zhoršil zdravotný stav na70% , otcovi uznali, že je odkázaný na individuálnu prepravu, ale peniažky na pohonné hmoty mu nepriznali, lebo jeho zdravotný stav mu neumožnuje žiadne pravidelné aktivity. Tak, si starý 87 ročný seď doma.Aj ked ho všade musím voziť,ale paničky na úrade rozhodli, že nemá čo kde chodiť.Aj som sa odvolala, ale neverím, bez všimného to nejde.
§ 38 ods.9 a ods. 11 zákona č. 447/2008 Z.z.
Uvádza podmienky pre poskytovanie tohto príspevku.
1. aktivity – uvedené v ods.9
(9) Zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla na účely tohto zákona sú výdavky na pohonné látky, ktoré slúžia na jeho prevádzku, ktoré fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím využíva na pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity....................
2. priznaná v posudku individuálna preprava - ods.11
(11) Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla možno poskytnúť fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom............
Podľa mňa dotyčná osoba spĺňa obidve podmienky.Zákon neuvádza či sa aktivity musia vykonávať pravidelne alebo sporadicky. Tak môže chodiť kedy chce.
1 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Dana 22 Pozri príspevok
§ 38 ods.9 a ods. 11 zákona č. 447/2008 Z.z.
Uvádza podmienky pre poskytovanie tohto príspevku.
1. aktivity – uvedené v ods.9
(9) Zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla na účely tohto zákona sú výdavky na pohonné látky, ktoré slúžia na jeho prevádzku, ktoré fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím využíva na pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity....................
2. priznaná v posudku individuálna preprava - ods.11
(11) Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla možno poskytnúť fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom............
Podľa mňa dotyčná osoba spĺňa obidve podmienky.Zákon neuvádza či sa aktivity musia vykonávať pravidelne alebo sporadicky. Tak môže chodiť kedy chce.
v žiadosti som to aj tak uviedla, že rodinné aleboobčiaské aktivitý,vyčítala som v zákone, ale aj tak to nepomohlo, lebo som nedalala úplatok, tak rozhodli ako rozhodli, že sa prevažne zdržiava doma a nevznikajú mu oprávnené náklady na pohonné hmoty, čiže sa chceme obohatiť.Pritom o otca sa starám už 10 rokov, odkedy mama zomrela, nechala som zamestnanie, prvých 5 rokov
sa mi to ani nepočitalo do dôchodku, nie som nem.poistená,marodku čerpať nemôžem ak ked som chorá len na chrípku, lebo námá sa kto postarať, mám 20euro opatrovateľský a z toho mám pokryť aj pohon.hmoty,lebo tak navrhla pracovníčka úradu riešenie kompenzácie - opatrovateľský príspevok.Ja neviem ako ďalej, poradte mi Danka, odvolala som sa do Košíc,ale bojím sa že sa budem musieť zase ťahať s otcom do Košíc na posudkovú, ako som sa ťahala do Vranova a nakoniec to aj tak zamietli. Pritom kontrolu by mali robiť oni v domácnosti, ale pani mi povedala, že ona nemá auto, tak ho mám doviezsť a potom mi napíše do rozhodnutia,že mu nevznikajú reálne náklady na pohonné hmoty, no nenatrieskate jej? Nedvíhala mi telefon a na druhý deň ,keď som tam prišla,zase nebola v robote, takže čiste svedomie nemá. No ale ked treba priznať zdravým,nieto pre chorých.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MartaSk Pozri príspevok
v žiadosti som to aj tak uviedla, že rodinné aleboobčiaské aktivitý,vyčítala som v zákone, ale aj tak to nepomohlo, lebo som nedalala úplatok, tak rozhodli ako rozhodli, že sa prevažne zdržiava doma a nevznikajú mu oprávnené náklady na pohonné hmoty, čiže sa chceme obohatiť.Pritom o otca sa starám už 10 rokov, odkedy mama zomrela, nechala som zamestnanie, prvých 5 rokov
sa mi to ani nepočitalo do dôchodku, nie som nem.poistená,marodku čerpať nemôžem ak ked som chorá len na chrípku, lebo námá sa kto postarať, mám 20euro opatrovateľský a z toho mám pokryť aj pohon.hmoty,lebo tak navrhla pracovníčka úradu riešenie kompenzácie - opatrovateľský príspevok.Ja neviem ako ďalej, poradte mi Danka, odvolala som sa do Košíc,ale bojím sa že sa budem musieť zase ťahať s otcom do Košíc na posudkovú, ako som sa ťahala do Vranova a nakoniec to aj tak zamietli. Pritom kontrolu by mali robiť oni v domácnosti, ale pani mi povedala, že ona nemá auto, tak ho mám doviezsť a potom mi napíše do rozhodnutia,že mu nevznikajú reálne náklady na pohonné hmoty, no nenatrieskate jej? Nedvíhala mi telefon a na druhý deň ,keď som tam prišla,zase nebola v robote, takže čiste svedomie nemá. No ale ked treba priznať zdravým,nieto pre chorých.
Nuž je to smutné - asi to je na každej pobočke iné ... keby som sa nestretla s podobným prípadom v rodine, tak by som ani neverila.
podobný prípadad - len teda nešlo o auto ani pohonné hmoty, ale o opatrovanie .. pracovníčka síce prišla - ale keď bol pacient na dialýze. Viac sa neunúvala, ani ho nevidela - rozhodla, že netreba. A pritom by sa stačilo naňho pozrieť (ledva na dvoch barlách prejde na WC a do sanitky, sám sa neumyje, v dome po smrti matky ostal sám - kúriť treba a všetko okolo domu ...
No uvidíme - ako dopadne odvolanie - ak bude dačo užitočné, napíšem.
Želám aj tebe veľa trpezlivosti ... nech to dobre dopadne.
A vždy všetko rieš písomne, aby si mala doklad. na telefón škoda míňať peniažky (vlastná skúsenosť)
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Katy a R Pozri príspevok
Nuž je to smutné - asi to je na každej pobočke iné ... keby som sa nestretla s podobným prípadom v rodine, tak by som ani neverila.
podobný prípadad - len teda nešlo o auto ani pohonné hmoty, ale o opatrovanie .. pracovníčka síce prišla - ale keď bol pacient na dialýze. Viac sa neunúvala, ani ho nevidela - rozhodla, že netreba. A pritom by sa stačilo naňho pozrieť (ledva na dvoch barlách prejde na WC a do sanitky, sám sa neumyje, v dome po smrti matky ostal sám - kúriť treba a všetko okolo domu ...
No uvidíme - ako dopadne odvolanie - ak bude dačo užitočné, napíšem.
Želám aj tebe veľa trpezlivosti ... nech to dobre dopadne.
A vždy všetko rieš písomne, aby si mala doklad. na telefón škoda míňať peniažky (vlastná skúsenosť)
No to aj budem, budem stále opakovane žiadať dookola, kým otec bude nažive,nech aspoň vykazujú nejakú činnosť, aspoň sa mi poďakujú, že neprídu o prácu.Ved to je nenormálne, že je odkázaný na indiviuálnu prepravu ale peň.príspevok mu nepriznávajú. A ešte je možnosť medializácie , keď nabehne telka, hneď sa ospravedlňujú, že pracovníčka pochybyla, že to bolo zle rozhodnutie,ale chce sa mi ťahať po telkách, mám dosť roboty s malým 3-ročným synčekom a ŤZP otcom.
Naposledy upravil MartaSk : 14.11.10 at 17:09 Dôvod: doplnenie
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
MartaSk Pozri príspevok
No to aj budem, budem stále opakovane žiadať dookola, kým otec bude nažive,nech aspoň vykazujú nejakú činnosť, aspoň sa mi poďakujú, že neprídu o prácu.Ved to je nenormálne, že je odkázaný na indiviuálnu prepravu ale peň.príspevok mu nepriznávajú. A ešte je možnosť medializácie , keď nabehne telka, hneď sa ospravedlňujú, že pracovníčka pochybyla, že to bolo zle rozhodnutie,ale chce sa mi ťahať po telkách, mám dosť roboty s malým 3-ročným synčekom a ŤZP otcom.
Úradníčky skôr odradia ako poradia, spoliehajú sa na srach a nevedomosť žiadateľov. Poznám veľa prípadov, že odvolanie pomohlo. Treba zachovať
chladnú hlavu a uvisť argumenty zo zákona.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať