Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

sybila3 Pozri príspevok
Či by som to mohla dať do faktúry ako poštovné?
Mohla, ale potom by si si musela dať ako VPD poštovné uhradené za neho: odosielateľ = obchodné meno klienta

sybila3 Pozri príspevok
Ale keď tak rozmýšľam neviem, či je to dobre, lebo ja si vlastne zdaním príjem, ktorý on bude mať vo výdavkoch.
Na základe vyššie uvedeného nezdaníš príjem, pretože máš na druhej strane výdavok. Len zvýšiš svoj obrat.
0 0
lilife lilife

lilife je offline (nepripojený) lilife

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Živnostník k 1.4.2009 ukončil živnosť, bol na úrade práce a od 13. 7. 2009 sa znovu stal živnostníkom. IČO a DIČ mu pridelili to isté, aj obchodné meno si dal to isté (meno a priezvisko). Ako postupovať v jednoduchom účtovníctve? Je to pokračovanie, alebo začať účtovať úplne od začiatku? ĎAKUJEM!
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
lilife Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Živnostník k 1.4.2009 ukončil živnosť, bol na úrade práce a od 13. 7. 2009 sa znovu stal živnostníkom. IČO a DIČ mu pridelili to isté, aj obchodné meno si dal to isté (meno a priezvisko). Ako postupovať v jednoduchom účtovníctve? Je to pokračovanie, alebo začať účtovať úplne od začiatku? ĎAKUJEM!

Živnosť má predsa nový dátum začatia. Takže nové účtovanie.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Len potom nezabudnúť do DP zahrnúť obraty aj z predchádzajúcej živnosti!!!!
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím Vás podľa nových postupov účtovania kam dávate v JU výrobu vizitiek,

klient si dal urobiť vizitky je to okolo 80 Eur a dala som to do PR. lebo veď v podstate do kanc. potr. to niesú a je to v podstate služba čo mu urobili - dobre????
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Tiez by som to dala ako reziu - povazovala by som to za sluzbu (ostatne sluzby).
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ďakujem, myslela som si, ale radšej preverila.
0 0
Matonela Matonela

Matonela je offline (nepripojený) Matonela

Prosim Vas chcem sa opytať neviem si dať rady...a je tu velmi vela prispevkov aby som to nasla...
klient začal podnikať 17.06.2009, 30.07.2009 oznamil danovemu uradu vznik začatia užívania motoroveho vozidla na podnik. účely...a v oktobri minulého roku ho kúpil na leasing, ako zaučtovat túto skutočnosť?
môžem uplatniť odpisy?a ak ano akým spôsobom?treba vytvorit inventárnu kartu...zahlasit niečo na polícii...technický preukaz zatial nemám...klient nieje platca DPH...
0 0
mizuma mizuma

mizuma je offline (nepripojený) mizuma

Zdravím Vás a nerada skáčem do témy, ale tiež neviem ako nato, prvýkrát účtujem v JÚ DPH, ako to mam urobiť? Je to normálny výdavok ? a potom čo? je to výdavok ovplyňujúci základ dane - režia? či čo?? prosím odpíšte
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
platba DPH má svoju samostatnú kolonku, ale inak je to VNZD - platba DPH
0 0
mizuma mizuma

mizuma je offline (nepripojený) mizuma

Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mizuma Pozri príspevok
Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
Mizuma, každý príjem aj výdaj v pokladni aj na bežnom účte musíš ešte umiestniť do nejakého iného "chlievika" v peňažnom denníku. Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD v členení DPH, daňovú povinnosť do VNZD v členení DPH.

Prečo sa trápiš ručne. Dajú sa stiahnúť bezplatné demoverzie účtovných programov JU z netu ...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

mizuma Pozri príspevok
Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
Príklad: máš doklad z obchodu o nákupe tovaru v hotovosti v hodnote 100.- €, z toho cena bez dane 84,03 a DPH je 15,97.
V peňažnom denníku zaúčtuješ ako výdavok z pokladne 100.- €, a ďalej v kolónke nákup tovaru (výdavok ovplyvňujúci základ dane) 84,03 € a v kolónke výdavky neovplyvňujúce základ dane - DPH dáš čiastku 15,97 €.
Mizuma, toto je to najjednoduchšie zaúčtovanie. Ak máš s týmto problémy, odporúčam zveriť vedenie účtovníctva skúsenejšiemu účtovníkovi. Osobne robím účto 16 rokov a môžem ti povedať, že pri komplikovanejších prípadoch sa neraz zapotím. Skús samostatne až keď nadobudneš akú-takú istotu a prax, inak sa na pokutách a pod. nedoplatíte.
Ešte k tým obdobiam, čo spomínaš - ste mesační alebo štvrťroční platitelia?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

veronikasad Pozri príspevok
Mizuma, každý príjem aj výdaj v pokladni aj na bežnom účte musíš ešte umiestniť do nejakého iného "chlievika" v peňažnom denníku. Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD v členení DPH, daňovú povinnosť do VNZD v členení DPH.

Prečo sa trápiš ručne. Dajú sa stiahnúť bezplatné demoverzie účtovných programov JU z netu ...
Veronika, súhlasím s tebou, že program pomôže, ale v prvom rade musí vedieť, čo a ako účtovať. Žiadny softvér ešte účtovníctvo nenaučil, je len pomocou pri jeho vedení. V opačnom prípade sa bude musieť obhajovať známou vetičkou: počítač mi to tak spravil.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Teraz som si ešte raz prečítala pomaly príspevok od mizuma. Ak sa pýtaš, kam zaúčtovať DPH, ktorá vám vznikla ako daňová povinnosť na základe daňového priznania, tak je to výdavok predpokladám že z účtu a nie z pokladne a v ďalšom členení výdavok neovplyvňujúci základ dane - platba DPH.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD
0 0
mizuma mizuma

mizuma je offline (nepripojený) mizuma

Abel ďakujem za pomoc, aj za kriticky postoj, prečo predpokladaš, že to bol výdavok z účtu, keď mi na DÚ dali do ruky šek na zaplatenie, ktorý som zaplatila, tak je to podľa mňa výdavok z pokladne. Sme štvrťročný platcovia DPH, a myslím, že keď som tu DPH zvládla vyrátať, tak sa už nejako prehryzkam aj ďalej, ale len s vašou pomocou.Ď
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

mizuma Pozri príspevok
Abel ďakujem za pomoc, aj za kriticky postoj, prečo predpokladaš, že to bol výdavok z účtu, keď mi na DÚ dali do ruky šek na zaplatenie, ktorý som zaplatila, tak je to podľa mňa výdavok z pokladne. Sme štvrťročný platcovia DPH, a myslím, že keď som tu DPH zvládla vyrátať, tak sa už nejako prehryzkam aj ďalej, ale len s vašou pomocou.Ď
Ja ti držím palce, ja som sa na Porade tiež naučila veľmi veľa vecí. Ten výdavok z účtu som predpokladala z toho dôvodu, že na našom DÚ šeky na DPH nemajú, na všetky ostatné druhy daní áno.
Nebol to kritický postoj, určite som to myslela v dobrom. Prvýkrát som zle pochopila otázku, preto ten výklad
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

hanelie Pozri príspevok
Hanka, a kam by si ho chcela dať? Ak sa stane, že v nasledujúcom zdaňovacom období si uplatníš nadmerný odpočet z predchádzajúceho štvrťroku a "ješte ti zbyde" tak ti DÚ pošle eurká na účet a dáš to ako PNZD.
0 0
mizuma mizuma

mizuma je offline (nepripojený) mizuma

Baby,zase od veci, čo v JU keď zabudnem zaúčtovať nejakú vec , teda mam hotový celý mesiac, a našla som nákup zo začiatku mesiaca, podotýkam, že robím zatiaľ ručne a napadá ma len trhať strany a súčasne aj vlasy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať