Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Muška Pozri príspevok
Keďže predpokladám, že ide o leasingy podľa "starých" pravidiel, teda obstaraných pred 2004, tak na kartu napíš deň zaradenia - deň ukončenia leasingu a môžeš dať obstarávaciu cenu nula.
Ďakujem, ďakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím pozriete sa na ten môj príspevok ohľadom auta na predch. strane

Ďakujem
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu?
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Prosím nikto mi nevie poradiť?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
monika306 Pozri príspevok
Prosím nikto mi nevie poradiť?


§ 17

8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ďakujem pekne, čiže môžem to zaúčtovať do denníka ako úhradu s dátumom 30.6.?

ešte raz vďaka
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

veronkaj Pozri príspevok
prosím poradíte my

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov



- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred

prosím vyjadrite sa mi k tomuto, nech viem čo je zle.

ďakujem
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

veronkaj Pozri príspevok
prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?

Je jedno, či je staršie alebo nové, odpisuješ ho, ak jeho obstarávacia cena je vyššia ako 1700 € (a podľa toho, čo máš v internej smernici)
auto na leasing odpisuješ podľa § 26 zákona o dani z príjmov
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?
V pripade kupy auta vzdy odpisujes alebo ide rovno do nakladov v zavislosti od OC. Pokial auto pouzivas v suvislosti s podnikanim, mas na narok na odpis.

Jedine v pripade preradenia z osobneho uzivania do obchodneho majetku podnikatela mozes uplatnit len odpisy do 4. roka veku auta. Mozno toto ta zneistilo.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vyjadrim sa len k casti tvojho prispevku:

veronkaj Pozri príspevok
- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1 -ano,

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane = nadmerny odpocet / tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. - ano Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok - ano, samozrejme do DP DPH vstupuju aj dalsie plnenia na vystupe a vstupe, nielen DPH z kupy auta, az potom sa vycisli konecny vysledok danova povinnost/nadmerny odpocet DPH

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis - ano, OC

prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak. - odpis podla poctu mesiacov trvania leasingu

Ďakujeme vopred
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

monika306 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu?
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.
Nevedel by mi ešte niekto poradiť?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

monika306 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
Postupovať podľa prísp. 2166
t.j. k 30.6. /prípadne ku dňu, kedy ste RZZP podali/ zaevidujete záväzok v knihe záväzkov, úhrada v 09.2009 už nebude vstupovať do VOZD, nakoľko už nieje SZČO ....
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? ak ste účet zrušili k 30.06..
Odp. v prísp. 2166 od Melnick.
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.
Nepoužívala by som tento účet na tvoje podnikanie, ale založila by som si svoj, kde budeš figurovať ako majiteľ ty, ako SZČO. (Pokiaľ nie ste združenie, čo asi nieste, keďže manžel prerušil živnosť....)
Nezabudnúť, oznámiť na DÚ nový účet, Ozn. povinnosť §31 Zákon o správe daní a poplatkov.

Vopred ďakujem.
odp. v texte
+ napr. aj tuto:
http://www.porada.sk/t61899-ukonceni...osti-szco.html
http://www.porada.sk/t108046-pozastavenie-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t7734-p4-prerusenie-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t89865-tovar-na...-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t108643-preruse...osti-a-dp.html
Naposledy upravil atka4 : 24.09.09 at 20:28
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
monika306 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva? Odpoveď máš v priloženom usmernení v predchádzajúcom príspevku.
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? Nevidím zásadný problém v používaní manželovho účtu. Riešila by som to hotovostným vyrovnaním s manželom.
- on od Teba príjme a v účtovníctve zaúčtuje ako POZD zostatkovú sumu, ktorá bola na účte ku dňu ukončenia živnosti.
- Ty budeš mať tú istú sumu na BÚ a zaúčtuješ ju ako Tvoj vklad čiže VNZD.
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Zaúčtovala by som iba alikvotnu časť poplatkov na účte - za dobu odkedy máš živnosť. Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.
Len sa potom nedomotajte s tým účtom ak manžel po obnovení živnosti bude chcieť účet naďalej používať pre svoju živnosť.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
Postupovať podľa prísp. 2166
t.j. k 30.6. /prípadne ku dňu, kedy ste RZZP podali/ zaevidujete záväzok v knihe záväzkov, úhrada v 09.2009 už nebude vstupovať do VOZD, nakoľko už nieje SZČO ....

Ak tomu správne chápem, tak mám zaevidovať iba záväzok a úhradu už nie, čiže mi zostane jeden neuhradený záväzok v účtovníctve?

2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? ak ste účet zrušili k 30.06..
Odp. v prísp. 2166 od Melnick.

Nechcem vyzerať ako blbá, ale nerozumiem účet sme nezrušili


Ešte raz ďakujem.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? Nevidím zásadný problém v používaní manželovho účtu. Riešila by som to hotovostným vyrovnaním s manželom.
- on od Teba príjme a v účtovníctve zaúčtuje ako POZD zostatkovú sumu, ktorá bola na účte ku dňu ukončenia živnosti.
- Ty budeš mať tú istú sumu na BÚ a zaúčtuješ ju ako Tvoj vklad čiže VNZD.



Ďakujem vám všetkým, pre vás sú to možno banálne problémy, ale ja mám v tom teda riadny chaoz.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
monika306 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Nechcem vyzerať ako blbá, ale nerozumiem účet sme nezrušili


Ešte raz ďakujem.
Monika, už sme viedli siahodlhé diskusie o podnikateľskom účte aj tu na Porade. Pretože nie je dané zo zákona mať podnikateľský účet, nevidím dôvod prečo by si nemohla používať účet vedený na manželove meno, ak tam budú iba transakcie týkajúce sa Tvojho podnikania.
Ak tvrdím zásadnú hlúposť / čo by ma mrzelo /tak ma tu určite niekto opraví, takže sleduj si túto tému.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Melnick, ja rozumiem tomu, že účet som nemusela zrušiť, ale ako mám zaúčtovať tých 18 eur k 30.6.? (to je zostatok na účte). Ja som si otvorila živnosť až 17. 9. a to tam bolo už len nejakých 5 eur... čo s nimi?

Ďakujem za váš čas.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Ďakujem Lianka,

vie mi niekto aj ten zvyšok skontrolovať?


čítam tu o RZZP,
my máme preplatok a tak ku dátumu podania RZZP som to zaevidovala ako pohľadávku voči zdravotnej poisťovni.

teraz do konca oktobra budú riešiť nedoplatky tak by nám mal ten preplatok prísť znížený o zrážkovú daň.

ako to potom správne zaúčtovať mám ja
- čiastku na POZD iné príjmy
- zrážkovú daň v PD ..................?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
veronkaj Pozri príspevok
Ďakujem Lianka,

vie mi niekto aj ten zvyšok skontrolovať?


čítam tu o RZZP,
my máme preplatok a tak ku dátumu podania RZZP som to zaevidovala ako pohľadávku voči zdravotnej poisťovni.

teraz do konca oktobra budú riešiť nedoplatky tak by nám mal ten preplatok prísť znížený o zrážkovú daň.

ako to potom správne zaúčtovať mám ja
- čiastku na POZD iné príjmy
- zrážkovú daň v PD ..................?

skús pozrieť: http://www.porada.sk/t101602-preplatok-z-rzzp.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať