Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
tigaki tigaki

tigaki je offline (nepripojený) tigaki

Prosím o radu :
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ?
Ďakujem za pomoc.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

tigaki Pozri príspevok
Prosím o radu :
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ?
Ďakujem za pomoc.
V deň prijatia zálohy treba vystaviť faktúru s členením základ dane a DPH, ktorú odvedieš. Záloha je POZD...
0 0
tigaki tigaki

tigaki je offline (nepripojený) tigaki

Ďakujem za pomoc.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Ahojte, prelúskala som poradu, ale nenašla som odpoveď na môj problém. Ide mi o cenovú maržu. Môžem si stanoviť jej výšku sama? Ide mi hlavne o rôznu maržu na každom tovare. Uvediem príklad:
1. odberateľ odomňa kupuje ten istý tovar a ja mu naň dám rôzne marže (napr. tlačiareň s maržou 20%, o mesiac tlačiareň s maržou 10%)
2. odberateľ odomňa kupuje rôzny tovar (počítač, tlačiareň, stoličku...)- môžem si pri každom kuse stanoviť rôznu maržu?

Niekde som totiž narazila na názor, že si musím stanoviť pevnú maržu a tú používať u všetkých odberateľov na všetky tovary..

Prosím poradí mi niekto? Mám v tom hokej... Upravuje to nejaký predpis?
Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Môžeš.
klikni: http://sk.wikipedia.org/wiki/Trhov%C3%A1_konkurencia
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

avšak musíš dodržať literu Zákona o cenách: Z uvedeného právneho predpisu ti vyplýva napr. aj povinnosť viesť cenovú evidenciu a archivovať ju (SOI) 3 roky.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Môžte mi poradiť pri kúpe pív mám ako účtovať zálohové obaly - tiež ako nákup tovaru alebo prev. réžiu?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Janulana Pozri príspevok
Môžte mi poradiť pri kúpe pív mám ako účtovať zálohové obaly - tiež ako nákup tovaru alebo prev. réžiu?
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...

0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

sybila3 Pozri príspevok
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
môže si ich prenajať, požičiať... nemusí ich mať v majetku
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
sybila3 Pozri príspevok
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
Neviem, na akej strane si:

A) Z pohladu podnikatela - prevadzkovatela jazdy na koni:
Ak chce vyfakturovat jazdu na koni, z pohladu uctovnika tohto subjektu by ma zaujimalo, kde vzal tie kone - pokial ich v majetku nevidim, a ani nevidim ziadnu zmluvu o prenajme, ci iny sposob zaobstarania kona . Ak ma byt "jazda na koni" obsahom faktury, zaujimalo by ma, ako by vedel podnikatel bez kona poskytnutie tejto sluzby obhajit, ak by to bolo potrebne.

B) Z pohladu zakaznika:
Ja si myslim, ze by ta to ani nemalo zaujat, resp. nemas ani ako zistit, ci kone vlastni, ma pozicane, ci ine.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
1.) z hľadiska ŽU: Má na to živnosť?
2.) z hľadiska DU: Je to zdaniteľný príjem?
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

monika306 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...

Nenájde sa prosím niekto ochotný a znalý situácie?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takto: ja som prebrala účtovníctvo, zatiaľ viem, že v majetku majú ubytovňu a hotel ako budovy. Ale teraz doniesli vystavené faktúry, kde fakturujú ubytovanie, doúčtovanie stravy za tábor a jazdu na koni pre deti. Ale kone má asi súkromné a fakturoval jazdu na koni vo faktúre.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

monika306 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje
porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...
Hľadala som na nete niečo ohľadom tých cien a našla som toto:
Podľa § 9 ods.1 vyhl. MF SR č. 87/1996 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cenách, sú cenovou evidenciou doklady slúžiace na identifikáciu predávaného tovaru a výšky ceny, za ktorú sa tovar predáva a ktoré obsahujú cenu, za ktorú sa tovar nakupuje, prípadne percentuálnu sadzbu uplatňovanú ako prirážku za obchodný výkon (cena obchodného a sprostredkovateľského výkonu). Súčasťou cenovej evidencie sú aj údaje o začiatku a konci platnosti ceny, za ktorú sa tovar predáva, ako aj kalkulácie nákladov a zisku .

Podľa § 9 ods.2 cit. vyhlášky sa kalkuláciou nákladov a zisku pri cenách, na ktoré sa nevzťahuje regulácia cien, rozumie taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorým sa cena skutočne vytvorila a ktorého členenie umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar ponúka.

Ak to chápem správne, stačí mi napr. vytlačiť skladové karty, kde je identifikácia tovaru, výška predajnej ceny a nákupnej ceny + doplním dátum, odkedy dokedy platila. Čo si o tom myslíte? Problém mi robí hl. kalkulácia nákladov a zisku - čo k tomu?
Prosím aj odpoveď na moje dve predchádzajúce otázky. Ešte raz vďaka.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a je možné ak ich má súkromné tie kone, aby si ich prenajal sám od seba ako od súkromnej osoby pre účely szčo?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

monika306 Pozri príspevok
Hľadala som na nete niečo ohľadom tých cien a našla som toto:
Podľa § 9 ods.1 vyhl. MF SR č. 87/1996 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cenách, sú cenovou evidenciou doklady slúžiace na identifikáciu predávaného tovaru a výšky ceny, za ktorú sa tovar predáva a ktoré obsahujú cenu, za ktorú sa tovar nakupuje, prípadne percentuálnu sadzbu uplatňovanú ako prirážku za obchodný výkon (cena obchodného a sprostredkovateľského výkonu). Súčasťou cenovej evidencie sú aj údaje o začiatku a konci platnosti ceny, za ktorú sa tovar predáva, ako aj kalkulácie nákladov a zisku .

Podľa § 9 ods.2 cit. vyhlášky sa kalkuláciou nákladov a zisku pri cenách, na ktoré sa nevzťahuje regulácia cien, rozumie taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorým sa cena skutočne vytvorila a ktorého členenie umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar ponúka.

Ak to chápem správne, stačí mi napr. vytlačiť skladové karty, kde je identifikácia tovaru, výška predajnej ceny a nákupnej ceny + doplním dátum, odkedy dokedy platila. Čo si o tom myslíte? Problém mi robí hl. kalkulácia nákladov a zisku - čo k tomu?
Prosím aj odpoveď na moje dve predchádzajúce otázky. Ešte raz vďaka.
zakladáš Tému v téme.. zákon o cenách nemá nič spoločné so začiatočníkmi v jednoduchom účtovníctve. Vyhľadaj si príspevky týkajúce sa zákona o cenách a polož svoje otázky tam. Príp. požiadaj Richarda o presunutie tvojich príspevkov do samostatnej témy.
Pomôžeš nám udržať poriadok na porade
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

sybila3 Pozri príspevok
a je možné ak ich má súkromné tie kone, aby si ich prenajal sám od seba ako od súkromnej osoby pre účely szčo?
prenajať sám sebe súkromné kone pre účely Szčo je právny nezmysel.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Monika Kováčová Pozri príspevok
zakladáš Tému v téme.. zákon o cenách nemá nič spoločné so začiatočníkmi v jednoduchom účtovníctve. Vyhľadaj si príspevky týkajúce sa zákona o cenách a polož svoje otázky tam. Príp. požiadaj Richarda o presunutie tvojich príspevkov do samostatnej témy.
Pomôžeš nám udržať poriadok na porade
tak sa ospravedlňujem, ja som v tomto začiatočník a myslela som, že to patrí sem, ešte raz prepáčte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať