Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Black Pozri príspevok
Ahojte chcel by som sa uistiť v účtovaní nasledovných prípadoch:

1. Ak vystavíte fa na 42,38 a niekto vám zaplatí 42,40. Kde zaúčtujete tie +2 centy v peňažnom denníku.
Ako ostatný príjem ovplyv. základ dane.
2. Podnikateľ sa dohodne so svojím klientom, že mu odpustí faktúry v určitej hodnote. Môžem u podnikateľa vystaviť storno faktúru na tieto pohľadávky (neplatca DPH)? Je ale k tomu potrebný zápis o odpustení pohľadávky.

3.Kde účtujete upomienky za telefóny v peňažnom denníku? (resp. môžem priamo do rozpisu DPH uviesť upomienku do 0% základu dane spolu so záväzkom?) Ako prevádzková réžia, podľa zmluvy nejde o pokutu, ale administratívny poplatok za vystavenie upomienky. Do rozpisu DPH môžeš uviesť.

4. ak mám staré pohľadávky v knihe pohľadávok ešte z roku 2006 a viem že nebudú zaplatené, ako ich zrušiť? Ten istý problém mám aj s neuhradenými záväzkami (napr. podnikateľ stratí doklad o zaplatení faktúry, ktorá je zaúčtovaná v knihe záväzkov). Odpis nevymožiteľných pohľadávok, len netreba zabudnúť na ich zdanenie.

Vďaka za odpoved
v citáte
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Vdaka za odpoved, hned mi je jasnejsie:-)

Este mam 2 doplnujúce otázky:

k bodu 1: Ak mi ten istý prípad vznikne a klient zaplatí menej ako má uvedené na faktúre vtedy je to VNZD-iný?

k bodu 4: mám postupovať v zmysle §14 ods.2 postupy pre JU? Ak budem postupovať v zmysle tohoto ustanovenia tým pádom zaplatím daň z príjmu aj DPH tak ako keby mi túto pohľadávku uhradili (dobre tomu chápem?).
Nie je nejaký termín na odpis pohľadávok, ze dokedy najneskor treba mat nevysporiadanú pohľadávku?
Aby som zbytočne neplatil Daň z príjmu (DPH je uz zaplatená) napadá ma možnosť neustále evidovať neuhradené pohľadávky.


Vdaka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Black Pozri príspevok
Vdaka za odpoved, hned mi je jasnejsie:-)

Este mam 2 doplnujúce otázky:

k bodu 1: Ak mi ten istý prípad vznikne a klient zaplatí menej ako má uvedené na faktúre vtedy je to VNZD-iný? Ak zaplatí menej, tak nemáš čo účtovať. A v knihe pohľadávok ti ostane neuhradená faktúra. Ja ak upustím od vymáhania takýchto nedoplatkov (veď ide iba o haliere, resp. centy) tak len v knihe pohľadávok douhrádzam tie rozdiely, bez zápisu do peňažného denníka.

k bodu 4: mám postupovať v zmysle §14 ods.2 postupy pre JU? Ak budem postupovať v zmysle tohoto ustanovenia tým pádom zaplatím daň z príjmu aj DPH tak ako keby mi túto pohľadávku uhradili (dobre tomu chápem?).
Nie je nejaký termín na odpis pohľadávok, ze dokedy najneskor treba mat nevysporiadanú pohľadávku?
Aby som zbytočne neplatil Daň z príjmu (DPH je uz zaplatená) napadá ma možnosť neustále evidovať neuhradené pohľadávky. Aj to je riešenie.


Vdaka
v citáte
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Zdravím, idem ukončovať SZČO - JÚ,platca DPH, lebo si založil s.r.o.Cca 1,5hod.si tu čítam témy a pociťujem hlbokú vďačnosť voči všetkým poraďákom.
Zatiaľ, je mi viac-menej jasné všetko, okrem jednej veci. SZČO eviduje drobný hmotný IM zakúpený v r.2007-2009 (bol do 30tis.), takže sa účtoval do VOZD hneď. V postupoch účtovania som si našla členenie na dlhodobý a krátkodobý majetok. Nie je mi jasné, či môžem tento dr.HIM vyradiť do os.spotreby protokolom o vyradení z dôvodu ukončenia živnosti, lebo v postupoch sa píše, že ak je doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, ide o dlhodobý majetok ( hoci cena bola do 30tis.). Čo nakúpil v r. 2009 chcem za nákupnú cenu predať jeho s.r.o. ešte pred ukončením živnosti -faktúra. Prosím, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, idem ukončovať SZČO - JÚ,platca DPH, lebo si založil s.r.o.Cca 1,5hod.si tu čítam témy a pociťujem hlbokú vďačnosť voči všetkým poraďákom.
Zatiaľ, je mi viac-menej jasné všetko, okrem jednej veci. SZČO eviduje drobný hmotný IM zakúpený v r.2007-2009 (bol do 30tis.), takže sa účtoval do VOZD hneď. V postupoch účtovania som si našla členenie na dlhodobý a krátkodobý majetok. Nie je mi jasné, či môžem tento dr.HIM vyradiť do os.spotreby protokolom o vyradení z dôvodu ukončenia živnosti, lebo v postupoch sa píše, že ak je doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, ide o dlhodobý majetok ( hoci cena bola do 30tis.). Čo nakúpil v r. 2009 chcem za nákupnú cenu predať jeho s.r.o. ešte pred ukončením živnosti -faktúra. Prosím, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
Mal by sa vyjadriť klient. On vie, či bude ten DM potrebovať v s.r.o., alebo nie... Ale v podstate uvažuješ správne. Starší DM možno preradiť do osobnej spotreby, ak sa už nedá využiť v s.r.o., alebo ho predať do s.r.o., aspom za symbolickú cenu... Záleží aj na tom, ako to klient zdôvodní pri prípadnej kontrole DU... Ale DM nakúpený v roku 2009 by som predala do s.r.o., lebo sa, prinajmenej, natíska otázka, načo ho kupoval a či ho vôbec využíval ako SZČO, keď si zakladal s.r.o.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Nemusíš ho zaradiť ako dlhodobý, iba máš možnosť.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Jarka 1 Pozri príspevok
11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Nemusíš ho zaradiť ako dlhodobý, iba máš možnosť.
Ďakujem veľmi pekne, opýtam sa ho, čo používa ďalej v s.r.o.....a ešte prosím, predpokladám,že toto sa vzťahuje aj na hmotný majetok?
V postupoch som si ešte našla, §10 ods.26, že vraj zásoby....Vďaka za trpezlivosť.
Naposledy upravil JM1968 : 31.10.09 at 15:24
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JM1968 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne, opýtam sa ho, čo používa ďalej v s.r.o.....a ešte prosím, predpokladám,že toto sa vzťahuje aj na hmotný majetok? Vďaka za trpezlivosť.
Áno, vzťahuje.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Tweety Pozri príspevok
Áno, vzťahuje.
Ďakujem pekne, naozaj sa teším, že tá živnosť aj s JÚ končí, mám s ním viac starostí ako s PÚ. Pekný večer.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobré ráno,
ja by som sa ešte spýtala k tej registrácii dph, že ak je teda platca dph už kvartálny roky, a stane sa že niektorý rok nedosahuje ten stanovený limit na registráciu pre dph musí sa odhlásiť?? alebo čo ak viac rokov po sebe nedosahuje ten limit, že pri dp zistí že jeho príjem z podnikania keďže sa tam posudzuje tržba nebude splnať ten limit.
- ak správne viem odhlásiť sa nemusí ale daňový úrad ho môže vyzvať že by si to mal zvážiť a stať sa neplatcom ale samozrejme szčo to nemusí prijať a môže byť aj naďalej platcom dph kvartálnym , teda dobrovolne aj ked nesplna na to limit.

takje??
ďakujem
a prajem všetkým pekný deň
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

11
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

veronkaj Pozri príspevok
Dobré ráno,
ja by som sa ešte spýtala k tej registrácii dph, že ak je teda platca dph už kvartálny roky, a stane sa že niektorý rok nedosahuje ten stanovený limit na registráciu pre dph musí sa odhlásiť?? alebo čo ak viac rokov po sebe nedosahuje ten limit, že pri dp zistí že jeho príjem z podnikania keďže sa tam posudzuje tržba nebude splnať ten limit.
- ak správne viem odhlásiť sa nemusí ale daňový úrad ho môže vyzvať že by si to mal zvážiť a stať sa neplatcom ale samozrejme szčo to nemusí prijať a môže byť aj naďalej platcom dph kvartálnym , teda dobrovolne aj ked nesplna na to limit.

takje??
ďakujem
a prajem všetkým pekný deň
Nemusí zrušiť registráciu, ale môže zostať dobrovoľne platiteľom DPH...
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Neviem či som sa dobre zaradila, ale potrebovala by som rýchlo poradiť. Firma je plátcom DPH - robí školenia. Máme ponuku robiť školenie pre štátnu správu, kde chcú s odvolaním na § 31 (oslobodené služby) faktúru bez DPH. Čo z toho pre nás vyplýva - zahrniem vo výkaze do služieb oslobodených od dane, prepočítanie koeficientom na konci roka? Musím žiadať-oznámiť DÚ, že budeme poskytovať služby oslobodené od DPH, alebo to platí len pri nájomnom? Ďakujem.

Nikto neporadí? Prosím!!
Naposledy upravil milkami : 02.11.09 at 08:58
0 0
emgecom emgecom

emgecom je offline (nepripojený) emgecom

Prosím
Ako mam zaevidovať faktúru keď bola zaplatena z druhého účtu a nie z podnikateľského. Veľmi pekne Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emgecom Pozri príspevok
Prosím
Ako mam zaevidovať faktúru keď bola zaplatena z druhého účtu a nie z podnikateľského. Veľmi pekne Ďakujem
ako výdaj z pokladne, ku ktorému priložíš výpis zo súkromného účtu.
0 0
emgecom emgecom

emgecom je offline (nepripojený) emgecom

a nestačí priložiť len príkaz na úhradu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emgecom Pozri príspevok
a nestačí priložiť len príkaz na úhradu?
príkaz na úhradu nie je dokladom o uhrade
0 0
emgecom emgecom

emgecom je offline (nepripojený) emgecom

a výpis musí byť originál či stačí foto kópia
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

emgecom Pozri príspevok
a výpis musí byť originál či stačí foto kópia
Stačí fotokópia.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Podnikateľ vyberie na nákup napr. PHL z pokladne 20 eur. Na benzínke zaplatí v hotovosti kde mu dajú bloček z ich pokladne.
Koho uvádzate vo výdavkovom pokladničnom doklade k tomuto bločku ako príjmateľa platby za PHL? Podnikateľa, ktorý vybral peniaze z pokladne alebo čerpaciu stanicu, ktorá prevzala hotovosť ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať