Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Daggmar Pozri príspevok
Ja mám v programe dátum zaradenia fa - tam dám kedy mi prišla, priradím kód na dph .... ked je zalohova dam bez dph, ked mi príde danový doklad podla neho dám dátum dodania - kvoli dph a priradim kod na odpočet dph . V tvojom prípade máš nárok na odpočet dátumom dodania tovaru, čiže 23.10.2009. Ak ste Q. platcami tak ti ide do 4.Q.
Ďakujem,ale veru nerozumiem tomu čo mi píšeš - neviem aké kódy?
Ale daňová povinnosť vznikne- dátumom prijatia platby- takže ja si DPH uplatním týmto dňom- aspoň ja tomu tak chápem

Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu .......

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy,......

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

(5) Pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.


Trochu som tie odstavce poskracovala...

A tým pádom daňový doklad k prijatej zálohe - zo dňa 28.9.2009- týmto dňom si uplatním DPH.
Tovar sme pravzali 23.10.2009- vastavili ostrú fa s dát. dodania 23.10.2009- ale tam je už iba odrátaná záloha z vyúčt. fa- (číslo tej fa)- základ a DPH nie je vyčíslená- teda nulovo resp. rozdiel 0,01 €.
Tak veru Daggmar neviem sa z toho vysomáriť,ale ďakujem za snahu, možno na to spolu prídeme..

Lucia
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Máš pravdu, trochu sa mi poplietli tie datumy. Na základe vyúčtovania zálohy máš nárok na odpočet dph, to ďalšie nulové si len priložíš a doúčtuješ to centové vyrovnanie.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

veronikasad,
ďakujem áno dávam výber z bankomatu cez pr. položky a potom ako vklad do pokladne mna skôr že ako často je dobré dávať výber na osob. spotrebu na bežné účty, ale v podstate to je asi jedno, pretože dane sa tým neznížia len sa znížia peniaze v pokladni.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Túto otázku máš položenú aj v téme : Preplatok z RZZP???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronkaj Pozri príspevok
dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???


Postupy účtovania JU
§ 23

(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(2) Škoda podľa § 26 ods. 6 zákona sa účtuje v pomocných knihách zložiek majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií.

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.



Držte sa postupov JU .
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Ahojte,
chcela by som sa spýtať skúsenejších:

známa si otvorila živnosť na predaj oblečenia - otvorila si obchod.
Živnostenský list dostala 21.09. - tovar však už nakúpila v ôsmom mesiaci
moja otázka: môže si nakúpený tovar pred otvorením živnosti dať do účtovníctva?
Moja úvaha - áno, ale neviem to nájsť v zákone.
Pridáte nejaký link, kde to nájdem?
Naposledy upravil Badko : 01.12.09 at 06:03
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nájdeš v tomto príspevku http://www.porada.sk/t116042-vydaj-p...&v=1&tui=31639
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

zita - ďakujem

inak vraj aj to čo zasiela alfa ako návod na zaúčtovanie je skonzultované s účtovníkmi a daniarmi takže ak odtial niekto použije odpoveď je to v poriadku.



prosím skúsených čo je na tom pravda, že autoklampiar musí mať v prevádzke knihu zákazok???
evidujeme všetky účtovnícke knihy ale knihu zákazok som ešte nevidela u žiadneho mechanika.
musí to mať alebo to bolo treba do nejakého roku.

??????
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

zabudla som dodať, že je to szčo v JU
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry vecer, potrebovala by som poradit....
potrebujem vystavit fa pre szco, ktory vykonal oblozenie telocvicne na zakladnej skole. tuto zakazku vyhral na zaklade vyzvy, kde zaslal cenovu ponuku, kde bol rozpisany material plus praca. len teraz neviem, ci mozem dat ako znenie fa
Fakturujem vam za oblozenie miestnosti
- pouzitý material
- vykonaná práca
ma živnosti: - vyroba jednoduchych drevarskych vyrobkov, zostavovanie stolarskych dielcov alebo súcasti z dreva do finalnych produktov a ich udrzba
- opracoavanie drevnej hmoty a vyroba kkomponentov z dreva
pytam sa preto, lebo ma mätie ten pouzity material, ci sa to neberie ako predaj tovaru, alebo sa mylim a len si to komplikujem?
v cenovej ponuke trosku navysil ceny za material oproti skutocnosti, kedze nevedel presne, kolko bude material stat. ale jemu odklepli celkovu sumu, takze fakt neviem, ako to mam riesit, nepotrebuju od neho doklady o nakupe materialu, ich zaujima len ta vysledna cena.
mozem tam napisat pri jeho zivnostiach, ze islo obklad?
prosim poradte mi.... dnes vecer za mnou prisiel a zajtra tu fa potrebuje mat....
dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

janka.mo Pozri príspevok
dobry vecer, potrebovala by som poradit....
potrebujem vystavit fa pre szco, ktory vykonal oblozenie telocvicne na zakladnej skole. tuto zakazku vyhral na zaklade vyzvy, kde zaslal cenovu ponuku, kde bol rozpisany material plus praca. len teraz neviem, ci mozem dat ako znenie fa
Fakturujem vam za oblozenie miestnosti
- pouzitý material
- vykonaná práca
Trebárs takto: Fakturujem Vám práce vykonané na budove školy. A potom rozpis tak ako bol v cenovej ponuke, teda materiál a práca.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den potrebujem poradiť ohľadom fa do zahraničia. Vyrábame obuv pre taliana, on si dodá materiál, my mu to vyrobíme a posielame naspať. Mám mu to účtovať ako službu alebo ako tovar? Dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den potrebujem poradiť ohľadom fa do zahraničia. Vyrábame obuv pre taliana, on si dodá materiál, my mu to vyrobíme a posielame naspať. Mám mu to účtovať ako službu alebo ako tovar? Dakujem
Keďže spracujete jeho materiál, ja by som povedala, že je to služba
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Keď zaúčtujem napríklad mobil ako drobný majetok do 1700 eur, ide mi do spotreby, neodpisujem, ale treba na neho aj zaraďovací protokol alebo iba na odpisovaný majetok?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

sybila3 Pozri príspevok
Keď zaúčtujem napríklad mobil ako drobný majetok do 1700 eur, ide mi do spotreby, neodpisujem, ale treba na neho aj zaraďovací protokol alebo iba na odpisovaný majetok?
Účtuješ ako materiál, eviduješ v operatívnej evidencii - knihe krátkodobého majetku. Zaraďovací protokol nepotrebuješ. Je potrebné mať vypracovanú internú smernicu. Pozri http://www.porada.sk/733293-post55.html
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
prosím, len si chcem overiť: cestná daň ide do prevádzkovej réžie, a štvrťročne zaplatená dph do VNZD, je to tak? dík
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
nikolia Pozri príspevok
prosím, len si chcem overiť: cestná daň ide do prevádzkovej réžie, a štvrťročne zaplatená dph do VNZD, je to tak? dík
áno presne tak ako píšeš.
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
dik
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

kniha operatívnej evidencie- stačí ak v exeli urobím tabuľku-dátum, doklad, názov, cena?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať