Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ego.mc Pozri príspevok
Vzhľadom na to, že zosúladiť ÚO s DO je možné až ku dňu zostavenia uzávierky za rok 2009, myslím si, že ÚO za rok 2009 treba viesť podľa pôvodného odpisového plánu.
ďakujem Ti ego
takže v takomto prípade bude dlh.majetok účtovne odpísaný skor ako daňovo..
a do výkazu o majetku a záväzkoch uvádzam zostatkovú cenu DM - účtovnú?
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Do výkazu o majetku ide ZC daňová .
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

anithocka Pozri príspevok
hmm neviem si rady ...SZČO si založil účet (v jednej banke mal súkromný aj podnikateľský) s podnikateľského platil zdravotné poistenie (trvalý príkaz). Môj problém je taký: banka kde mal oba účty stiahla trvalý príkaz zadaný na podnikateľskom účte zo súkromného keďže nemal dostatočný kapitál na podnikateľskom účte. aké navrhujete riešenie v JÚ ? jedna sa o rok 2009 a viete daňové sa blíži a aj ročné zúčtovanie

ĎAKUJEM

Vystav výdavkový doklad kde bude príjemcom SZČO a k tomu výdavkovému dokladu pripni kopiu výpisu z banky, kde je tá platba.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Daggmar Pozri príspevok
Do výkazu o majetku ide ZC daňová .
Nie daňová, ale účtovná. Pozri postupy účtovania JÚ.



§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu.

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov.

(3) Podľa meniacich sa podmienok používania dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

(4) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok s výnimkou výdavkov na vývoj sa odpisuje počas predpokladanej doby používania s ohľadom na očakávané používanie majetku a intenzitu jeho využitia alebo technické a morálne zastaranie.

(5) Pri odpisovaní zvierat základného stáda a ťažných zvierat možno postupovať tak, že odpisy sa vyjadria podielom obstarávacej ceny zníženej o predpokladanú tržbu pri brakovaní (čitateľ) a predpokladaného počtu rokov v chove základného stáda (menovateľ). Ťažné zvieratá, dostihové a plemenné kone sa odpisujú individuálne, ostatné zvieratá základného stáda možno odpisovať skupinovo.

(6) Ak sa odpisuje dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, účtovné odpisy sa vykonávajú zo spoluvlastníckeho podielu každého spoluvlastníka.

(7) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.

(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.
Naposledy upravil marjankaj : 05.03.10 at 08:06
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anithocka Pozri príspevok
hmm neviem si rady ...SZČO si založil účet (v jednej banke mal súkromný aj podnikateľský) s podnikateľského platil zdravotné poistenie (trvalý príkaz). Môj problém je taký: banka kde mal oba účty stiahla trvalý príkaz zadaný na podnikateľskom účte zo súkromného keďže nemal dostatočný kapitál na podnikateľskom účte. aké navrhujete riešenie v JÚ ? jedna sa o rok 2009 a viete daňové sa blíži a aj ročné zúčtovanie

ĎAKUJEM

A čo je to za banku? Aj mne by sa hodilo, keď nebudem mať dostatok na svojom účte, aby to stiahli z nejakého iného(najlepšie z cudzieho)
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

marjankaj to nie s cudzieho ale vlastného len súkromného....
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

To sa mi zda riadne pritiahnute za vlasy...ako si to mohli sovolit.Robila som v csob, ale toto sa v zivote nerobilo. Ked viac uctov v banke, tak to neznamena, ze si budu stahovat peniaze odtial, kde su.
To je moj nazor Diana
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Začínajúci živnostník si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Predpísané poistné za október, november, december 2009 zaplatil až vo februári 2010. Ako to mám zaúčtovať? Vecne to patrí do roku 2009, ale časovo úhrada nastala v roku 2010. Ďakujem.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Prosím vás, treba za minulý rok používať duálny prepočet na PPD? Alebo stačí, keď je duálna cena na faktúre a PPD je už len v eurách?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lu_lu Pozri príspevok
Prosím vás, treba za minulý rok používať duálny prepočet na PPD? Alebo stačí, keď je duálna cena na faktúre a PPD je už len v eurách?
A čo sa to vlastne pýtaš?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lu_lu Pozri príspevok
Začínajúci živnostník si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Predpísané poistné za október, november, december 2009 zaplatil až vo februári 2010. Ako to mám zaúčtovať? Vecne to patrí do roku 2009, ale časovo úhrada nastala v roku 2010. Ďakujem.
Záleží od toho či účtuje v jednoduchom alebo v podvojnom účtovníctve.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

v jednoduchom (názov témy: začiatočník v jednoduchom účtovníctve, tak som myslela, že je to jasné )
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

marjankaj Pozri príspevok
A čo sa to vlastne pýtaš?
Počas roka 2009 bola zo zákona povinnosť uvádzať konečnú fakturovanú sumu v eurách aj v slovenských korunách. Keď vystavím príjmový pokladničný doklad ako doklad o úhrade takej faktúry, treba aj na príjmovom pokladničnom doklade uvádzať úhradu v eurách aj v slovenských korunách?
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

lu_lu Pozri príspevok
Začínajúci živnostník si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Predpísané poistné za október, november, december 2009 zaplatil až vo februári 2010. Ako to mám zaúčtovať? Vecne to patrí do roku 2009, ale časovo úhrada nastala v roku 2010. Ďakujem.
"Predpísané" poistné zaeviduješ do evidencii záväzkov, ktoré Ti ostanú k 31.12.2009 neuhradené a prejdu do roku 2010. Vo februári 2010 -v deň zaplatenia- zaeviduješ v knihe záväzkov ich úhradu.
Platbu poistného do SP zahrnieš do daňových výdavkov v tom období, kedy bola zaplatená - aj keď sa týka r. 2009, bude výdavkom ovpyvňujúcim základ dane v r. 2010.
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

lu_lu Pozri príspevok
v jednoduchom (názov témy: začiatočník v jednoduchom účtovníctve, tak som myslela, že je to jasné )
Pôvodca textu príspevku lu_lu:
Začínajúci živnostník si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Predpísané poistné za október, november, december 2009 zaplatil až vo februári 2010. Ako to mám zaúčtovať? Vecne to patrí do roku 2009, ale časovo úhrada nastala v roku 2010. Ďakujem.


Odpoveď:
Až také jasné to nie je. V jednoduchom učtovníctve sa nepoužíva časové a vecné rozlíšenie.....
Odpoveď je v predchádzajúcom príspevku.
Naposledy upravil IKA K : 05.03.10 at 22:41
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

IKA K: ďakujem, môj problém je práve v tom, že doposiaľ som účtovala len podvojné účtovníctvo, takže tieto rozdielne špecifiká medzi podvojným a jednoduchým si teraz užívam plným dúškom. ešte raz ďakujem. smiem sa ešte spýtať, na základe akého dokladu to zaúčtujem? V jednoduchom účtovníctve sa neúčtuje predpísanie poistných odvodov, ale len ich úhrada, takže záväzok za tie tri neuhradené mesiace zaúčtujem k 31.12.? Chápem to správne?
Naposledy upravil lu_lu : 06.03.10 at 13:21
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

lu_lu Pozri príspevok
IKA K: ďakujem, môj problém je práve v tom, že doposiaľ som účtovala len podvojné účtovníctvo, takže tieto rozdielne špecifiká medzi podvojným a jednoduchým si teraz užívam plným dúškom. ešte raz ďakujem. smiem sa ešte spýtať, na základe akého dokladu to zaúčtujem? V jednoduchom účtovníctve sa neúčtuje predpísanie poistných odvodov, ale len ich úhrada, takže záväzok za tie tri neuhradené mesiace zaúčtujem k 31.12.? Chápem to správne?
Nie som síce IKA K, ale ako ti už aj ona odpovedala, predpis poistného si zaúčtuješ v knihe záväzkov v r. 2009 a úhradu zaúčtuješ v r. 2010 v peň. denníku a vyrovnáš záväzok v knihe záväzkov. Záväzok v r. 2009 sa ti prejaví vo výkaze o MaZ a úhrada v r. 2010 ti ovplyvní daň. základ r. 2010.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

lenkam68 Pozri príspevok
Nie som síce IKA K, ale ako ti už aj ona odpovedala, predpis poistného si zaúčtuješ v knihe záväzkov v r. 2009 a úhradu zaúčtuješ v r. 2010 v peň. denníku a vyrovnáš záväzok v knihe záväzkov. Záväzok v r. 2009 sa ti prejaví vo výkaze o MaZ a úhrada v r. 2010 ti ovplyvní daň. základ r. 2010.
Áno, ale mám to spraviť za každý neuhradený mesiac jednotlivo (napríklad splatnosť poistného za október bola 8.novembra, tak 8.11.2009 zaúčtujem záväzok alebo až 31.12.? alebo je to úplne jedno?). A vystavím k tomu interný doklad alebo...?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Každý mesiac si urobíš v ostatných záväzkoch zápis týkajúci sa odvodov. Ja to robím na začiatku roka a potom keď sa odvody zaplatia urobím úhradu záväzku a ak sa niečo nezaplatí ostane mi to v knihe záväzkov.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
lu_lu Pozri príspevok
Áno, ale mám to spraviť za každý neuhradený mesiac jednotlivo (napríklad splatnosť poistného za október bola 8.novembra, tak 8.11.2009 zaúčtujem záväzok alebo až 31.12.? alebo je to úplne jedno?). A vystavím k tomu interný doklad alebo...?
Záväzky voči poisťovniam (SP alebo ZP) sa evidujú v knihe záväzkov mesačne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať