Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
free_cool_in Pozri príspevok
V prvom rade - UPRIMNA a VELKA vdaka. Uz som si myslel, ze nikto nebude reagovat. Velmi si vazim Vasu pomoc, najma takto v zaciatkoch je to strasne :-D
Dalsia otazka - A preco poistky nie? Na ne sa nevztahuje DPH alebo co? Lebo mna sa este naschval poistovak pytal, ci budem platca DPH, mal tam v zmluve na to zvlast kolonku a nieco spominal, ze si budem moct uplatnit odpocet.
Predpis PZP je bez DPH /činnosť patrí medzi oslobodené od DPH/.Zaplatená čiastka PZP Vám po jej úhrade vstupuje do prevádzkovej réžie .

S poisťovákom ste sa zrejme nerozumeli , ale je pravdou , že pri uzatváraní zmluvy , v tejto uvádzajú či poistník je platiteľom DPH.
1 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Dakujem za objasnenie problemu vsetkym uzivatelom.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
Ńajprv je potrebné zistiť dôvod vyplatenia tej sumy, a až potom o tom aj správne zaúčtovať. Nemôžeme postupovať spôsobom, možno pôžička, možno....
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Už som to vyriešila, bola mu vyplatená mzda za máj, s tým, že ja som o tom nevedela a vystavila som z pokladne výdavkový doklad, ten stornujem a uhradím mzdu z účtu, lenže je tam ešte problém, že vyplatiť 400, ale mzda mala byť 306,60. Takže Uhradím tým mzdu májovú a 93,4 mzdu júnovú a zbytok za jún doplatím z pokladne, môže to tak byť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
Už som to vyriešila, bola mu vyplatená mzda za máj, s tým, že ja som o tom nevedela a vystavila som z pokladne výdavkový doklad, ten stornujem a uhradím mzdu z účtu, lenže je tam ešte problém, že vyplatiť 400, ale mzda mala byť 306,60. Takže Uhradím tým mzdu májovú a 93,4 mzdu júnovú a zbytok za jún doplatím z pokladne, môže to tak byť?
Môžeš. Takže mu nakoniec nebola vyplatená aj cez pokladňu, ako si písala?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

sybila3 Pozri príspevok
Zamestnanec nastúpil v máji, z účtu mu szčo vyplatil nejakú sumu koncom mája, môžem to zaúčtovať ako pôžičku? Alebo osobný výdaj?Lebo mzda mu bola vyplatená z pokladne.
Prečo pôžičku ? Záloha k výplate a zbytok bude vyúčtovanie.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

lenže výplata bola nižšia ako mu vyplatil z účtu.
0 0
Kováčová.D Kováčová.D

Kováčová.D je offline (nepripojený) Kováčová.D

Momentálne som na RD.
Dobry den, chcem sa spytat ako zaučtujem vrateny danovy bonus v JU? Neviem či to je spravne ako PnZD....?
0 0
Kováčová.D Kováčová.D

Kováčová.D je offline (nepripojený) Kováčová.D

Momentálne som na RD.
už som aj nasla odpoved :-)
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Kováčová.D Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat ako zaučtujem vrateny danovy bonus v JU? Neviem či to je spravne ako PnZD....?
Ak ti daňový úrad vráti DB (ty si SZČO) tak je to pre teba PNZD.
Ak si zamestnávateľ, tak vrátený DB (poukázaný daňovým úradom) je účtovaný mínusom v členení mzdy (úhrada záväzku).
1 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Takze len aby som si ujasnil este uctovanie ohladom motoroveho vozidla zaradeneho do dlhodobeho majetku firmy, ktora je platitelom DPH - faktura za vozidlo zauctovana ako VNOZD v plnej vyske aj s DPH. Musim viest knihu jazd. Pohonne hmoty uctujem ako prevadzkovu reziu a DPH z toho ako VNOZD. Dialnicnu znamku dam celu ako prevadzkovu reziu, kedze je to kolok, cenina. Poistenie - vsetko (PZP, havarijne, GAP) uctujem ako prevadzkovu reziu v plnej vyske, kedze poistenie je oslobodene od DPH, ano? Este vas nieco napada? Potrebujem si to poriadne ujasnit, lebo to akosi neviem takto pokope vsetko najst. Dakujem srdecne!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
free_cool_in Pozri príspevok
Takze len aby som si ujasnil este uctovanie ohladom motoroveho vozidla zaradeneho do dlhodobeho majetku firmy, ktora je platitelom DPH - faktura za vozidlo zauctovana ako VNOZD v plnej vyske aj s DPH. Musim viest knihu jazd. Pohonne hmoty uctujem ako prevadzkovu reziu a DPH z toho ako VNOZD. Dialnicnu znamku dam celu ako prevadzkovu reziu, kedze je to kolok, cenina. Poistenie - vsetko (PZP, havarijne, GAP) uctujem ako prevadzkovu reziu v plnej vyske, kedze poistenie je oslobodene od DPH, ano? Este vas nieco napada? Potrebujem si to poriadne ujasnit, lebo to akosi neviem takto pokope vsetko najst. Dakujem srdecne!
Takže na ujasnenie je dôležité, kedy vozidlo bolo obstarané. Ak po 1.1.2010 tak je nárok na odpočet DPH aj pri aute kategórie M.(nepíšeš o aké vozidlo ide v tvjom prípade). Odpisuje sa iba z ceny bez DPH.
Knihu jázd viesť nemusíš, ak uplatňuješ paušál 80%. Pozri zákon.
PHL sa účtujú ako zásoby. Pozri postupy účtovania JÚ.

postupy účtovania JÚ
§ 11 Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
zákon o dani z príjmov
§19
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2010-a.html#17
4 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ja by som si dovolila pridat este link na stranku DU - kde su i priklady postupu uctovania niektorych vybranych problemov mozno toto tiez niekomu pomoze:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp0109uct2.pdf
3 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ak SP zašle na účte pre szčo nemeconské - PNku...ide o POZD?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

tinkas Pozri príspevok
ak SP zašle na účte pre szčo nemeconské - PNku...ide o POZD?
Je to PNZD
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vedeli by ste mi poradiť? szčo neruší živnosť, ale ukončuje len prevádzku obchodu s darč.predmetmi. čo treba urobiť, inventúru predajne k 30.6. a čo ešte, samozrejme okolo ukončenia PP predavačky papiere. poradí niekto
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

slavkavar Pozri príspevok
Poradi mi niekto? SZČO zamestnal pracovnika, chce mu poskytovať stravu ( stravnými lístkami) cena listka je 3,60, zamestnavateľ VOZD - 1,98 a ten zbytok čo zaplatí zamestnanec ( 1,62 ) kam? Socialny fond?
Ak mate SF tak z SF tolko, kolko mu prispievate z SF, a zbytok do POZD, alebo cele 1,62 do POZD.
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
vedeli by ste mi poradiť? szčo neruší živnosť, ale ukončuje len prevádzku obchodu s darč.predmetmi. čo treba urobiť, inventúru predajne k 30.6. a čo ešte, samozrejme okolo ukončenia PP predavačky papiere. poradí niekto
************************************************** **********


odhlasit prevadzku na zivnostenskom, odhlasit reg.pokladnu, odhlasit zamestnancov z poistovni-pri rozviaz.prac.pomeru-v pripade,ze uz nema dalsich-aj zamestnavatela odhlasit, mestsky urad-to ale netusim,ci odhlasit ohladom "smetí" - dalsí sa mozno pridaju.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať