Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Robistavbarske prace, zateplovacie prace. No ked si aj pozriem r.2008 tak tam ma len zalozene doklady a kniha OFA,kniha DFA a penazny dennik, nic viac. No nic, idem sa do toho pustit, aj ked bez počiat.stavov nespravim nic. Ďakujem velmi pekne Zita5.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

nikulik Pozri príspevok
Robistavbarske prace, zateplovacie prace. No ked si aj pozriem r.2008 tak tam ma len zalozene doklady a kniha OFA,kniha DFA a penazny dennik, nic viac. No nic, idem sa do toho pustit, aj ked bez počiat.stavov nespravim nic. Ďakujem velmi pekne Zita5.
Neviem, skusim sa k tejto teme vyjadrit i ja, brat podnikal v podobnej oblasti a okrem spomenutých dokladov som mu viedla sklad -prijem materialu, vydaj materialu - hlavne vydaj som si vzdy priradovala k jednotlivym zakazkam,aby som mala aj podklad k fakture aky material bol na jednotlivu zakazku pouzity a samozrejme invetarizacie, ale to uz je sucast uctovnictva. Toto nepovazoval ten dotycny za potrebne? Ako potom fakturoval jednotlive zakazky, podla akej spotreby materialu?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prosím Vás, ked podnikateľ (ktorý má obchod) kúpi nehnuteľnosť,ktorú následne predá - nákup účtujem do prev.réžie,a predaj "príjem za výrobky a služby"?
Musí mať živnostník na jednorazový nákup a predaj živnosť-na nákup a predaj nehnuteľnosti?
ďakujem moc
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ak podnikateľ kúpi nehnuteľnosť a následne predá - ide o nákup hnuteľneho majetku. Teda žiadna prevádzková réžia ale VNZD - nákup majetku. Do nákladov to pôjde formou odpisou na základe inven. karty. Následný predaj majetku je ostatný zdan.príjem nie príjem za služby a výrobky ( je to jeho výrobok v rámci živnosti alebo služba ?). Na konci roku urobí vyradenie majetku a do nákladov si dá odpisy najviac vo výške zostat. ceny majetku . Zvyšok zdaní v DP.

Môže podnikať len v tom čo má uvedené v ZL. Všetko ostatné je nepovolené podnikanie ....
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Daggmar Pozri príspevok
Ak podnikateľ kúpi nehnuteľnosť a následne predá - ide o nákup hnuteľneho majetku. Teda žiadna prevádzková réžia ale VNZD - nákup majetku. Do nákladov to pôjde formou odpisou na základe inven. karty. Následný predaj majetku je ostatný zdan.príjem nie príjem za služby a výrobky ( je to jeho výrobok v rámci živnosti alebo služba ?). Na konci roku urobí vyradenie majetku a do nákladov si dá odpisy najviac vo výške zostat. ceny majetku . Zvyšok zdaní v DP.

Môže podnikať len v tom čo má uvedené v ZL. Všetko ostatné je nepovolené podnikanie ....
Ďakujem moc Daggmar,takto som su to myslel..
no podnikatel to kupil za učelom predaja, (bez opravnenia živnosti)
kupil nehnutelnost,a do 1 mesiaca ju predal-takže to majetku ju nezaradil,ani neodpisoval..
nevieme ako to teda teraz spravne učtovne vysporiadať
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ako je stavaná kúpna zmluva ? Nedalo by sa to dať, že to kúpil ako FO nepodnikateľ ? AK nie, iné vám neostáva, iba evidencia majetku a následne jej vyradenie.
Otázne je čo so ŽL ...... mal by si dotyčný aspoň dodatočne rozšíriť predmet živnosti ak vtom chce pokračovať . Otázne bude, ako si to obháji pri prípadnej daňovej kontrole ... na to nemyslel ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t147553-aka-ziv...utelnosti.html




Nákup a predaj nehnuteľností
nie je živnosťou
Na odplatné prevody nehnuteľností sa nevzťahujú ustanovenia Obchodného zákonníka, ale príslušné ustanovenia Občianskeho zákonníka. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Takýmto predpisom je zákon č. 162/1995 begin_of_the_skype_highlighting**************162/1995******end_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov, ktorý vznik práv zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov posúva na deň doručenia na vklad.
V tomto význame spôsobilosť osôb vykonávajúcich nákup a predaj nehnuteľností, ako aj spôsobilosť predmetu tejto obchodnej činnosti posudzuje katastrálny úrad. To znamená, že počnúc skúmaním identifikácie a spôsobilosti osôb na právne úkony, listín, dokladov a iných právnych skutočností až po oprávnenosť nakladať s nehnuteľnosťou a skúmanie účelu vlastnej obchodnej činnosti je týmto spôsobom a formou dostatočne zabezpečený verejný záujem na úprave podmienok nákupu a predaja nehnuteľností zo strany fyzických a právnických osôb a na legalizovaní postupu pri konaní a rozhodovaní autorizovaného štátneho orgánu.
Úprava nákupu a predaja nehnuteľností je v súčasnosti platnom právnom stave systémovo vyčlenená z pôsobnosti živnosten- ského zákona. Nepriamo o tom svedčí aj úprava prenájmu nehnuteľností uvedená v § 4 živnostenského zákona, podľa ktorého prenájom nehnuteľností je živnosťou len v prípade, ak sa súčasne s prenájmom poskytujú aj iné než základné služby, pričom základnými službami treba rozumieť tie, ktoré zabezpečujú možnosť riadneho užívania prenajatej nehnuteľnosti.

Citácia
http://www.porada.sk/1397683-post9.html



http://www.porada.sk/1397683-post9.html
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Daggmar Pozri príspevok
Ako je stavaná kúpna zmluva ? Nedalo by sa to dať, že to kúpil ako FO nepodnikateľ ? AK nie, iné vám neostáva, iba evidencia majetku a následne jej vyradenie.
Otázne je čo so ŽL ...... mal by si dotyčný aspoň dodatočne rozšíriť predmet živnosti ak vtom chce pokračovať . Otázne bude, ako si to obháji pri prípadnej daňovej kontrole ... na to nemyslel ?
v kúpnej zmluve má uvedené ICO aj DIC, tzn. kúpil ako podnikatel..
pri kúpe dostal aj faktúru,rovnako nehnutelnost predal cez faktúru+kúpna zmluva..

tak uz naozaj neviem
no pani Zita píše,že by k tejto činnosti nemusel mať živnosť
on to už nebude robiť,bola to len jednorazovka...

len ešte vyriešiť to účtovanie..
no logicky by to ešte mohlo byť ako tovar-kúpil,a v nezmenenom stave predal
ale to sa mi zdá už úplne mimo
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

VNZD členenie nákup dlhodobého majetku - kúpa nehnuteľnosti
POZD členenie ostatné - predaj nehnuteľnosti

v uzávierkových operáciach sa zahrnie do VOZD zostatková cena nehnuteľnosti (§ 19 ods. 3 písm. b)
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Monika Kováčová Pozri príspevok
VNZD členenie nákup dlhodobého majetku - kúpa nehnuteľnosti
POZD členenie ostatné - predaj nehnuteľnosti

v uzávierkových operáciach sa zahrnie do VOZD zostatková cena nehnuteľnosti (§ 19 ods. 3 písm. b)
ďakujem moc

takze nehnutelnosť ale nebudem ani odpisovať,správne prosím?
a cez uzávierkové účt.operácie cez zostatkovú cenu-dám dátum deň pred vyradením z podnikania - teda deň pred predajom..

uff,riadne zložité to je
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nehnuteľnosť sa nezaradí do OM, pretože nebola zaradená do užívania.
Zostatková cena bude v podstate vstupná cena, pretože nehnuteľnosť nebola odpisovaná (daňovo).
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem Vám všetkým moc

ešte si to pre istotu raz zhrniem:

1.) nákup nehnuteľnosti-faktúra+ KZ - VNZD - zaradím do dlhodobého majetku-dňom prevodu nehnuteľnosti (dátum na faktúre)

2.) predaj nehnuteľnosti - POZD
faktúra + kúpna zmluva

vyradím nehnuteľnosť z dlhodobého majetku
neodpisujem účtovne,ani daňovo
zostatková cena = obstarávacia cena
cez interný doklad-uzávierková účtovná operácia
VOZD - prevádzková réžia ?? vyradím z podnikania
s dátumom deň pred dňom,kedy predám nehnuteľnosť novému odberateľovi

všetko toto bez príslušnej živnosti k obchodovaniu s nehnuteľnostami..

bude to takto prosím vás správne?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dávam do pozornosti tento príspevok http://www.porada.sk/1310318-post5.html


Ja som tiež toho názoru , že treba posúdiť prečo a k čomu bola nehnuteľnosť kupovaná .Ak bola kupovaná pre účely podnikania v priestoroch nehnuteľnosti , tak som za to , že ju treba účtovať ako dlhodobý majetok .
Ak ale bola zakúpená za účelom predaja v nezmenenom stave , tak by sa malo jednať o tovar , ak sa predala v takom stave v akom sa kúpila .
0 0
jarka1507 jarka1507

jarka1507 je offline (nepripojený) jarka1507

dobrý deň,

som vďačná dotyčnému čo vytvoril túto tému naozaj sa tu dá nájsť kopec užitočných vecí...
Som tiež začiatočník v JÚ a nie len v ňom ale celkovo v účtovníctve, preto už teraz rozmýšľam aké mám všetky povinnosti na konci roka čo sa týka účtovania-Majiteľom je SZČO a je platcom DPH.... Škola a prax sú veľmi rozdielne preto mi pomôže každá jedna odpoveď nakoľko mi nemá kto pomôcť a musím sa s tým nejako popasovať sama

Ďakujem vopred za užitočné info...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jarka1507 Pozri príspevok
dobrý deň,

som vďačná dotyčnému čo vytvoril túto tému naozaj sa tu dá nájsť kopec užitočných vecí...
Som tiež začiatočník v JÚ a nie len v ňom ale celkovo v účtovníctve, preto už teraz rozmýšľam aké mám všetky povinnosti na konci roka čo sa týka účtovania-Majiteľom je SZČO a je platcom DPH.... Škola a prax sú veľmi rozdielne preto mi pomôže každá jedna odpoveď nakoľko mi nemá kto pomôcť a musím sa s tým nejako popasovať sama

Ďakujem vopred za užitočné info...
Študovať, študovať a ešte raz študovať

Pripájam jeden dobrý link pre začiatočníka
http://www.daneauctovnictvo.sk/2010/...e-za-rok-2009/

K tomu neodmysliteľne patrí aj

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-...01-2009-a.html
http://www.porada.sk/1232710-post3.html
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2010-a.html
ak je SZČO platiteľ DPH tak aj
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...05-2010-a.html

V neposlednom rade pomôže veľmi aj stránka DRSR a tam pripojené Pokyny a usmernenia ako pre JU tak aj pre PU
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...S82XzBfMlFQSTY!
2 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ja by som este poradila zucastnit sa obcas seminarov tykajucich sa tem, ktore Ta zaujimaju, ja to z casu na cas robim tiez, hlavne ked sa menia zakony.
Momentalne su dobre seminare , ktore robi CUS /ziadna reklama/ len rada, umoznuju vela konzultacii z praxe a riesia sa konkretne pripady, cize nielen teoria , ale aj kokretne rady.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Kamarat zacal robit zivnostnika od polovice Jula 2010. Ma osobny automobil, ktory je napisany na neho. Toto auto pouziva na sukromne ale aj pracovne ucely.
Mal toto auto zahlasit na DU pre vypocet cestnej dane, alebo to staci na konci roka 2010?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Kamarat zacal robit zivnostnika od polovice Jula 2010. Ma osobny automobil, ktory je napisany na neho. Toto auto pouziva na sukromne ale aj pracovne ucely.
Mal toto auto zahlasit na DU pre vypocet cestnej dane, alebo to staci na konci roka 2010?

http://www.porada.sk/1519932-post2.html
1 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Ak prihlasi auto na DU 11.10.2010 moze si nakup PHM uplatnit aj spatne t.j. od toho Jula, alebo len od 11.10.2010?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Ako a kedy ma zaplatit dan z vozidla za rok 2010?
Teraz poda len oznamenie a do konca Januara 2011 bude musiet podat danove priznanie z MV a aj zaplatit alikvotnu cast?
Ako pocitat PHM?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať