Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Ak prihlasi auto na DU 11.10.2010 moze si nakup PHM uplatnit aj spatne t.j. od toho Jula, alebo len od 11.10.2010?
Uplatňovanie nákladov v súvislosti s využívaním MV nemá nič spoločného .
Tieto uplatňuje v súlade so zákonom o dani z príjmu .

Daň z MV je osobitný zákon podľa ktorého sa posudzujú povinnosti SZČO a plnenie si týchto povinností ,ak využíva na podnikanie súkromné motorové vozidlo .

Čiže sú to dva zákony , ktoré v spojitosti s účtovaním výdavkov na MV môžu byť zo strany DU napadnuteľné pri kontrole .

To znamená , ak oznámite daňovú povinnosť od 11.10.2010(t.j. deň kedy sa začalo MV používať) , tak je dosť možné , že Vám výdavky za cestovné náhrady 7/2010(v prípade, že MV nebude v OM ) vyhodia .To isté by sa mohlo stať a, v prípade vozidla v OM .

Ak by ste oznámili vznik daňovej povinnosti 7/2010 v mesiaci október 2010, počítajte s pokutou , za neskoré oznámenie vzniku daňovej povinnosti .

Takže bolo by dobré tieto veci zosúladiť , niečoho sa vzdať .Ak nie tak niečo obetovať vo forme pokuty (ak Vám to stojí za výšku výdavkov, ktoré ste už v súvislosti s používaním MV vynaložili )

Čo sa týka daňovej povinnosti , tak som Vám do Vašej predošlej otázky doplnila link .
5 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Auto zacne pouzivat na podnikanie 1.10.2010. Daňová povinnosť mi teda vzniká od 2.10.2010 a do 30 dní mu treba na DU zaniest tlacivo o vzniku danovej povinnosti k MV. Na tom papiery moze byt hocijaky datum od 2.10.-31.10.2010.

Daň z MV za rok 2009 bola 135,10, takze to mam vydelit 12 t.j. 135,10 : 12= 11,26 € na mesiac a kedze on jazdil len od oktobra tak 11,26 x 3 mesiac = 33,78 € zaplati dan z MV do konca Januara 2011.

Neviem ci tomu spravne rozumiem, preto Vas skusenejsi poradaci prosim o odkontrolovanie. Dakujem.

Neviem ci som spravne pochopila aj uplatnovanie si PHM.
Kedze auto nevlozi do OM firmy, uplatnuje si len pausalne nahrady a skutocnu spotrebu PHM podla poctu najazdenych km, ktore musi mat uvedene v knihe jazd? Spravne tomu rozumiem?
Dakujem
Naposledy upravil Kvietocek : 08.10.10 at 10:41
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Auto zacne pouzivat na podnikanie 1.10.2010. Daňová povinnosť mi teda vzniká od 2.10.2010 a do 30 dní mu treba na DU zaniest tlacivo o vzniku danovej povinnosti k MV. Na tom papiery moze byt hocijaky datum od 2.10.-31.10.2010.

Daň z MV za rok 2009 bola 135,10, takze to mam vydelit 12 t.j. 135,10 : 12= 11,26 € na mesiac a kedze on jazdil len od oktobra tak 11,26 x 3 mesiac = 33,78 € zaplati dan z MV do konca Januara 2011.

Neviem ci tomu spravne rozumiem, preto Vas skusenejsi poradaci prosim o odkontrolovanie. Dakujem.

Neviem ci som spravne pochopila aj uplatnovanie si PHM.
Kedze auto nevlozi do OM firmy, uplatnuje si len pausalne nahrady a skutocnu spotrebu PHM podla poctu najazdenych km, ktore musi mat uvedene v knihe jazd? Spravne tomu rozumiem?
Dakujem
4. Otázka:

Daňovník začal používať motorové vozidlo na podnikanie 31.10.2009. Započíta sa do počtu mesiacov používania motorového vozidla pri výpočte dane z motorových vozidiel aj mesiac október 2009 ?

Odpoveď:

Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni
použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Ak daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2009, v nadväznosti na vznik daňovej
povinnosti, ktorá vznikne 1.11.2009, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňová povinnosť.

Dodatočne pridávam nasledovnú tému , kde je všetko ohľadom MV
http://www.porada.sk/1478033-post14.html
Naposledy upravil Zita5 : 08.10.10 at 11:09
1 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dobry den, chcem vas poziadat o radu, moze neplatca DPH vystavit jednu fakturu za viac obdbobi. ma mandatnu zmluvu, kde je uvedene, ze bude fakturovat mesacne, ale faktury neodovzdal, tak ci moze teraz vystavit jednu fakturu za obdobie 5-9/2010?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak nie je dodržaná zmluva, treba sa dohodnúť s odberateľom, pretože v opačnom prípade ak bude trvať striktne na dodržaní zmluvy tak ti Fa za 5-9/2010 vráti. Všetko je na vzájomnej dohode. Ale možné to je
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

DObrý večer prajem poraďáci

prosím Vás, čo mám robiť v jendoduchom účtovníctve - s colným dlhom??
máme od klienta:
potvrdenie o vykonani platby-že uhradil na účet colneho uradu dolny dlh
ďalej mam JCD
vymer platieb
a fakturu zo švajčiarska

ako zaúčtovať tento colný dlh?
týka sa to aj DPH?

ďakujem vopred
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
DObrý večer prajem poraďáci

prosím Vás, čo mám robiť v jendoduchom účtovníctve - s colným dlhom??
máme od klienta:
potvrdenie o vykonani platby-že uhradil na účet colneho uradu dolny dlh
ďalej mam JCD
vymer platieb
a fakturu zo švajčiarska

ako zaúčtovať tento colný dlh?
týka sa to aj DPH?

ďakujem vopred
a ešte sme od Slovak parcel service dostali - oznamenie o vzniku pohľadavky - v zmysle komisionarskej zmluvy vam oznamujeme vznik pohľadávky za uhradenie colného dlhu k zásielke
nie je k tomu ani faktúra..
uhradili sme to v hotovosti
mám to zaúčtovať do výdavkov-PR, bez DPH?

ďakujem
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

Dobrý deň, potrebovala by som takú malú radu ohľadom vystavenej faktúry. Ide o to, že zákazníkovi poskytujeme 10% zľavu, ale on už uhradil celú sumu na účet. Ako mám teraz urobiť úhradu? My sme mu ten rozdiel vrátili späť na účet. Na účet mi príde povedzme 70 eur, ale faktúra je na 63 eur. Možem úhradou zlikvidovať vyšlú faktúru a zvyšných 7 eur - výška tej zľavy - dať do príjmov NZD? A takisto položku vo výpise, ktorou sme to vracali, ako VNZD?

Ďakujem moc za odpoveď
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dianao Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som takú malú radu ohľadom vystavenej faktúry. Ide o to, že zákazníkovi poskytujeme 10% zľavu, ale on už uhradil celú sumu na účet. Ako mám teraz urobiť úhradu? My sme mu ten rozdiel vrátili späť na účet. Na účet mi príde povedzme 70 eur, ale faktúra je na 63 eur. Možem úhradou zlikvidovať vyšlú faktúru a zvyšných 7 eur - výška tej zľavy - dať do príjmov NZD? A takisto položku vo výpise, ktorou sme to vracali, ako VNZD?

Ďakujem moc za odpoveď
Ak ste mu tych 7 EUR vratili, pohladavka je vyrovnana. Uhrada sa rovna sume na fakture.
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
To my nemozme vediet,ci su v pen.denniku-treba pozriet podla datumu - mozno len fyzicky niekto zabudol vyrobit doklad.... poznam vela firiem,co vobec netlacia doklady,iba ak pride ku kontrole... to je iny chaos podla mna. A otazka je,ci mal zapl.cestnu dan...,ci su tam opravnene.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?
VPD je uctovny doklad, ma byt vypisany ku kazdemu vydavku v hotovosti.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, prosim o radu. Robim živnostnikovi učtovnictvo spätne od januara 2010 a zistila som ze za r.2008 aj 2009 nema vystavene VPD k tankovaniu. Ma tankovanie blocky nalepene medzi dokladmi ale nema k nim VPD. To je ale zle nie? ved to znamena, ze nie su asi ani v penaznom denniku a teda nie su dobre ani KONECNE ZOSTATKY nie? co teraz s tym mam robit? da sa to este nejako zachranit?
Ak nemá auto v obchodnom majetku, tak o výdavkoch PHL neúčtuješ.
0 0
miriams1 miriams1

miriams1 je offline (nepripojený) miriams1

Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

Dobrý deň,
idem robiť účtovníctvo jednoduché platcovi dph a len pre istotu mi môžete prosím napísať či robím dobre?
Nahadzujem PD a uhradu z BU za DP rok 2009 ide ako výdaj z BU v členení VNZD v členení daň z prijmu a uhradené DPH počas roka ide na VNZD v členení DPH
jediné čo ide do VOZD v členení PR - iné je daň za mot. vozidlá.
je to tak správne??
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ema_ema Pozri príspevok
Dobrý deň,
idem robiť účtovníctvo jednoduché platcovi dph a len pre istotu mi môžete prosím napísať či robím dobre?
Nahadzujem PD a uhradu z BU za DP rok 2009 ide ako výdaj z BU v členení VNZD v členení daň z prijmu a uhradené DPH počas roka ide na VNZD v členení DPH
jediné čo ide do VOZD v členení PR - iné je daň za mot. vozidlá.
je to tak správne??
Áno, máš to správne.
1 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

a prosím môžem sa ešte spýtať či aj toto bude dobre robím u platcu dph kvartálne predbežný stav roku 2010 do 28.10.2010
čísla orientačné

a vyšlo mi príjmy za služby= 20.000,-
výdaje celkom vrátane odvodov a dokladov kde nebola dph = 19.200,-

teda základ = 800,-

ak dám odpočítateľnú položku bude teda na 0,-základ dph a dph 0,-

tu som však nerátala zatial gastrolístky lebo ako szčo si určuje sám kolko na mesiac dá do nákladov a v podstate ani nemusí dať do nákladov aj ked si ich kúpil na seba

- problém je že nesmie ísť do mínusu

rozmýšlam že tento szčo kupil v auguste auto cez autoúver ale má už jedno v účtovníctve čo dáva 100 % tak toto dáva náklady na 70% do účtovníctva ako uznané a 30% ako neuznané

a ak dobre tomu rozumiem tak :
- účtovné odpisy a daňové sa budú rovnať
- môže odpísať 1/4 a z toho 70% lebo to je cez úver
- účtovné odpisy mi vyráta alfa a rozpíše ich na 5 mesiacov čo je auto v učtovníctve a neevidujú sa nikde v PD len na karte
- daňové rozpíše na 4 roky a dám do nákladov 1/4 ale len tých 70%
zostatkvoá cena auta sa mi bude na odpisoch rovnať

môžem dať tento rok že nebudeme uplatňovať odpis daňový tých 70% z tohto roku aby nemol v mínuse???
ako to mám urobiť?? účtovné sa odpisovať na karte budú a tým vznikne rozdiel

kto mi poradí???´

ostatné je dobre??
0 0
miriams1 miriams1

miriams1 je offline (nepripojený) miriams1

posúvam
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ema_ema Pozri príspevok
a prosím môžem sa ešte spýtať či aj toto bude dobre robím u platcu dph kvartálne predbežný stav roku 2010 do 28.10.2010
čísla orientačné

a vyšlo mi príjmy za služby= 20.000,-
výdaje celkom vrátane odvodov a dokladov kde nebola dph = 19.200,-

teda základ = 800,-

ak dám odpočítateľnú položku bude teda na 0,-základ dph a dph 0,-
Áno. DPH nemá nič spoločné s daňou z príjmu.
tu som však nerátala zatial gastrolístky lebo ako szčo si určuje sám kolko na mesiac dá do nákladov a v podstate ani nemusí dať do nákladov aj ked si ich kúpil na seba
Nemusí.
- problém je že nesmie ísť do mínusu
Prečo? Prípadnú stratu by si mohol odpočítať v nasledujúcich obdobiach...
rozmýšlam že tento szčo kupil v auguste auto cez autoúver ale má už jedno v účtovníctve čo dáva 100 % tak toto dáva náklady na 70% do účtovníctva ako uznané a 30% ako neuznané

a ak dobre tomu rozumiem tak :
- účtovné odpisy a daňové sa budú rovnať Môžu sa rovnať, keď sa ÚJ tak rozhodne...
- môže odpísať 1/4 a z toho 70% lebo to je cez úver Áno.
- účtovné odpisy mi vyráta alfa a rozpíše ich na 5 mesiacov čo je auto v učtovníctve a neevidujú sa nikde v PD len na karte
- daňové rozpíše na 4 roky a dám do nákladov 1/4 ale len tých 70% Na karte uvedieš celý odpis, ale v PD uplatníš do VOZD len tých 70 %.
zostatkvoá cena auta sa mi bude na odpisoch rovnať Áno.

môžem dať tento rok že nebudeme uplatňovať odpis daňový tých 70% z tohto roku aby nemol v mínuse???
ako to mám urobiť?? účtovné sa odpisovať na karte budú a tým vznikne rozdiel
Môžeš pozastaviť daňové odpisy podľa § 22, odst. 9 Zákona o dani z príjmov.
kto mi poradí???´

ostatné je dobre??
... v texte.
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcela by som vedieť ako sledujete zákony. Ja si teraz prechádzam zákony a zisťujem, že oproti naposledy vytlačeným sú tam určité zmeny. Tlačíte nanovo, rada by som vedela ako sa v tom vyznať. A ako postupujete vy, poraďte. dík
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať