Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja si ich ukladám do PC: ľahšie vyhľadávanie, zväčšenie písma ...
A ak sú vyznačené zmeny inou farbou, tak to je úplná paráda.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja mám radšej, keď si ich vytlačím, lenže sa každú chvíľu menia, už som rozmýšlala, že prelepím len tú zmenu aby som sa v tom vyznala, ale rada sa poučím aj od ostatných.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ja si tlačím tiež a zmeny si prikladám k príslušým §§ farebným.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Kým som si ich tlačila:
- pôvodný zákon na biely papier
- každú novelu som si prefotila na papier inej farby, na prvú stranu som si prilepila zo zbierky z prvej strany tie riadky, ktoré sa týkali novely, napísala som tam, odkedy platí, a potom už k príslušným §§ som prilepila nové znenie tak, aby bolo vidieť aj staré (čiže nalepené len na úzkej ploche a zahnuté).

Niekedy ešte konkrétna farba ani nevstúpila do platnosti a už bola zrušená, takú som tam síce nechala a som to preškrtla
0 0
miriams1 miriams1

miriams1 je offline (nepripojený) miriams1

Prosím Vás naozaj mi nikto neporadí
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti? Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
miriams1 Pozri príspevok
Prosím Vás naozaj mi nikto neporadí
Ahojte viete mi prosím poradiť. Jeden z členov občianskeho združenia spravil nákup za 80€ a zaplatil to vlastnou platobnou kartou. Blok si prišiel vyučtovať. Peniaze som mu vyplatila z pokladne je problém ak to platil sukromnou kartou a nie v hotovosti?doklad mu môžeš preplatiť v hotovosti Ešte jedna otázka. Bloky vždy účtujem podla dátumu, ktorý je na nich. Ako postupovať v prípade ked mi niekto prinesie doklad na vyúčtovanie, ale ja nemam v pokladni takú hotovosť. Takže si spravím dotáciu pokladne z BU. Ked by som ale potom účtovala doklady podla dátumu na nich tak by mi v pokladni vyskočila mínusová položka, lebo napríklad doklad je z 1.10 ale tomu človeku som to vyúčtovala až 25.10. doklad preplatíš, keď máš peniaze v pokladni. Pokladňa ti v žiadnom prípade nemôže ísť do mínusu. Takže aj doklad z 1.10. môžeš preplatiť 25.10.Potom tam bude počas tohoto obdobia v pokladni akože - ? Dakuejm za odpoved. Som úplný amatér.
v texte
0 0
miriams1 miriams1

miriams1 je offline (nepripojený) miriams1

Dakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

teraz si prechádzam postupy účtovania v JU a v niektorých bodoch je písané, že ak sa účtuje podľa § 28 ale postupy sú len po § 24???????? vie mi to niekto vysvetliť, dík.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
teraz si prechádzam postupy účtovania v JU a v niektorých bodoch je písané, že ak sa účtuje podľa § 28 ale postupy sú len po § 24???????? vie mi to niekto vysvetliť, dík.
a čo účtuješ ? Neodvolávajú sa na § 28 Zákona o účtovníctve ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

asi áno, napríklad v § 22 ods.7 postupov JU sa odvolávajú na § 28 ods. 3 zákona-asi o účtovníctve. Pozrela som si § 28 bod 3 zákona ale tam nie je nič konkretne písané len že je povinný odpis.plán a majetok sa odpisuje do výšky ocenenia v účte.
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

prosím čítala som tie erp, že teda aj u nás musí byť v ju
ale prosím ako mám potom robiť nasledovné JU robím v Alfe, faktúry sú vystavované v exceli z dôvodu že musia byť vo faktúre medzisúčty za materiál aj prácu, a potom ich dávam do evidencie pohľadávok v alfe.

- máme len faktúry vyšlé, došlé
- pokladňa príjem a výdaj hotosť úhrada fa ale nie v deň vystavenia faktúry, výdaj bežné nákupy materiálu, réžie a príjem alebo výdaj osobného vkladu
- príjem a výdaj z banky úhrady fa, sp, zp, hotovosť do pokladne
- sklad neevidujeme
- platca dph

prosím a teraz od 1.1.2011

ako to mám správne účtovať v pd???
- úhrady faktúr v hotosti ked nám uhradia tak cez erp a musia tam byť všetky položky čo sú na faktúre aj s jednotkovými cenami, množstvom a dph za jednotku alebo stačí len ako uhrada pohľadávky
- výber hotovosti z bu a príjem do pokladne musí byť robený cez erp?
- osobný vklad musí byť tiež cez erp??
- výdaj z pokladne či už úhrada fa došlej alebo nákup niečoho musí byť tiež cez erp???
- kde nájdem nejaké usmernenie ako účtovať pd pri erp??

- denná uzávierka je v deň ked bola prijatá nejaká hotovosť do pokladne inak nemusí byť?
- keď už mesačnú zrušili aké sú to tie intervalové uzávierky ?? a prehľadová???


u nás erp bude len na tieto príjmy, učtovníctvo je v alfe aký typ pokladne je pre nás najvýhodnejší tých fa vyšlích je max 50 do roka.

ďakujem všetkým za pomoc
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?

Dakujem za vsetky rady.
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

ema_ema Pozri príspevok
prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak

prosím kto mi poradí????
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

ema_ema Pozri príspevok
prosím skúsených poraďákov či by mi mohli poradiť,
včera som sa náhodou stretla s pani čo robí daňové poradenstvo a tak som sa jej opýtala na pár vecí, a prosím Vás o Váš názor či to tak naozaj môže byť:

tam kde robím účt. teraz prvý rok tak je to platca dph a má ju.
a prosím ak môžete dáte mi do textu či to robím správne alebo ako sa to môže?
- 1/ má jedno auto - pracovné zaradené v majetku, platí daň z MV a uplatňoval si doteraz 100% dph vo výkazoch dph a 100 % základ dane z phm rozpisoval na km, tento rok sa rozhodol uplatniť paušál a tak za celý rok je a aj bude uplatnená dph z blokov vo výške 100% a na konci roku dám ID -20% zo základu dane z bločkov a uvediem adekvátny stav tachometra na začiatku aj na konci obdobia a ten musí byť tak na tých 80% spotreby
- uhrada poistky zákonnej a havarijnej si uplatňuje 100% do nákladov v čase kedy bola uhradená aj ked prechádza z jedného roku do druhého.

-2/ kúpil tento rok druhé MV staršie cez úver a odpisy sú mi jasné ale toto mv sa rozhodol, že bude používať aj na súkromné účely a tak teraz neviem či robíme správne lebo podľa rozhodnutia že 70%do nákladov a 30% ako súkromné a tak teraz všetko okrem dane za MV dávame v pomere 70%a 30% teda aj pHm , udržbu aj dph tak delíme do výkazu o dph, aj zák. a hav. poistku aj odpisy, splátky a budeme deliť proste všetko 70 a 30%.Tá pani nám včera vravela že to nemusíme že môžeme uplatniť celých 100% z dph na blokoch aj 100% poistiek aj odvodov a splátok - teda úrokov.
Robíme to dobre alebo naozaj môžeme uplatniť celých 100% z dane bločkov a plné poistky a odpisy??a len potom na konci roku dať ID - 30% zo základu dane na základ phm a ostatné???

ďakujem no som na vážkach čo teraz niekto vraví tak a niekto inak
z prílohy vyberám:
15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.

z prílohy vyberám:
9. Otázka:
Daňovník používa motorové vozidlo na podnikanie (60 %) a na súkromné účely (40 %). Môže si daňovník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 % ?
Odpoveď:
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie a aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do 6
výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 60 % na podnikanie a 40 % na súkromné účely, potom výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť

V JU, časovo nerozlišuješ výdavky, čiže ak si zaplatila poistku na rok dopredu, dňom úhrady Ti to ide do VOZD v celej sume.

príloha mi nejde priložiť, tak link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...phl_092009.pdf
1 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Prima73 Pozri príspevok
Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?

Dakujem za vsetky rady.

Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
:):)
Prima73 Pozri príspevok
Posuvam.. a prosim o pomoc skusenejsich. Dakujem.
Prima73 Pozri príspevok
Dobre rano, mam par otazok, mozno pre niekoho trivialne, ale mna by zaujimalo, ako to ma byt spravne:

1) SZCO si vlozi peniaze na svoj podnikatelsky ucet z pokladne, kto bude uvedeny ako partner na VPD - uvedie sam seba, alebo prislusnu banku?- ja uvadzam meno banky

2) Ak zivnostnikovi na podnikatelsky ucet vlozi peniaze ina osoba (napr.manzelka) moze si to dat do uctovnictva ako osobny vklad, aj ked na listku z banky je podpisana manzelka za vkladatela, dtto ak to ma ako vyber z pokladne a nasledny vklad na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky, zrealizovane manzelkou a nie zivnostnikom?-uctovala by som ako priebezne polozky vydaj pokladna a prijem na banke .

3) moze si zivnostnik previest peniaze z osobneho uctu na podnikatelsky internetbankingom ako presun penazi z pokladne na podnikatelsky ucet cez priebezne polozky? Ak ano, co bude v tom pripade dokladom, kedze nebude mat listok z banky a nechce si tam davat vypis zo sukromneho uctu, staci vytlacena bankova operacia z internetbankingu?- prijem na bankovy ucet by som zauctovvala ako osobny vklad podnikatela , ziadne priebezne polozky .

Osobne ak idem vkladat na manzelov podnikatelsky ucet tak tetu v banke poprosim, aby do poznamky nedavala moje meno, ale meno manzela alebo nic )))

Dakujem za vsetky rady.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Katka22 Pozri príspevok
DAKUJEM
0 0
heňa36 heňa36

heňa36 je offline (nepripojený) heňa36

Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
0 0
heňa36 heňa36

heňa36 je offline (nepripojený) heňa36

Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať