Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

heňa36 Pozri príspevok
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
môžeš si spraviť 1 súhrnný výdavkový doklad, ktorý sa týka rovnakých výdavkov-napr. nákup materiálu - a pripneš k tomu všetky bločky z 1 týždňa/mesiaca..
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
heňa36 Pozri príspevok
Dobrí deň! Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať pokladničné bloky do peňažného denníka, keď každý blok by mal mať pokladničný doklad. Zdá sa mi to ale náročné vystaviť toľko pokladničných dokladov. nedá sa to nejako spojiť? Napríklad zhrnúť výdavky za jeden týždeň a zaúčtovať ich spolu na jeden pokladničný doklad, alebo podľa účelu nákupu? Ďakujem!!!
Prikladám súhrnný VPD .
http://www.dane-uctovnictvo.sk/Tlaciva/VPD_suhrn.xls

http://www.dane-uctovnictvo.sk/Tabulky.html#pd
6 0
heňa36 heňa36

heňa36 je offline (nepripojený) heňa36

veľké ďakujem!!!
0 0
Věra Deptová Věra Deptová

Věra Deptová je offline (nepripojený) Věra Deptová

No! V rámci jedného mesiaca si môžeš zjednodušiť vystavenie VPD tým spôsobom, že si bločky od ROVNAKÉHO dodávateľa spočítaš a zaúčtuješ do denníka podľa účelu. Určite nie všetky bločky-od všetkých dodávateľov spolu a len podľa účelu. Musíš predsa sledovať ustanovenie §32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov platby vykonané fyzickým osobám za konkrétny rok 2009.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Dovolím si upozorniť na § 8 ods. 3. a § 11 ods. 2 ZoÚ. Nie celkom súhlasím s takýmto zlučovaním bločkov do jedného zápisu v PD. Veď ak môžem zlúčiť bločky za jeden týždeň, alebo za jeden mesiac, určite môžem zlúčiť bločky aj za štvrťrok (u štvrťročného platcu DPH) alebo za celé účtovné obdobie t.j. rok (u neplatcu DPH).
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Věra Deptová Pozri príspevok
No! V rámci jedného mesiaca si môžeš zjednodušiť vystavenie VPD tým spôsobom, že si bločky od ROVNAKÉHO dodávateľa spočítaš a zaúčtuješ do denníka podľa účelu. Určite nie všetky bločky-od všetkých dodávateľov spolu a len podľa účelu. Musíš predsa sledovať ustanovenie §32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov platby vykonané fyzickým osobám za konkrétny rok 2009.
poznámka:
Táto povinnosť sa nevzťahuje ....ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici.

no a pod pojmom bloček sa myslí tržba evidovaná na pokladnici
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Ahojte, nakoľko sa pomaly blíži koniec roka, robím účtovníctvo 2 živnostníkom, jednému ukončujem, druhému začínam v strede roka, potrebovala by som sa uistiť či rozmýšľam správne:
Prvý žinostník bol SZČO od 1.1. - 30.6.2010. Ďalšiu časť roka pracuje ako zamestnanec vo firme. Na konci roka mu urobím daňové priznanie typ B ? Sčítam všetky prijmy a výdaje, vypočítam nezdaniteľnú časť na tých 6 mesiacov, ďalej uplatním daňový bonus tiež na 6 mesiacov?
Druhý živnostník bol od 1.1.- do 30.6. zamestnanec, od 1.7.- do konca roka bude SZČO. Doniesol mi "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti " na to obdobie od 1.1.-do 30.6.2010. Tiež mu budem vypisovať daňové priznanie typ B ? A tieto prijmy zo závislej činnosti mu tam uvediem? V tom potvrdení sa uvádza úhrn zrazených preddavkov na daň podľa § 35, ten uvediem tiež v daňovom priznaní? / riadok 101/
Prosím vás o pomoc, dík.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Soňula Pozri príspevok
Ahojte, nakoľko sa pomaly blíži koniec roka, robím účtovníctvo 2 živnostníkom, jednému ukončujem, druhému začínam v strede roka, potrebovala by som sa uistiť či rozmýšľam správne:
Prvý žinostník bol SZČO od 1.1. - 30.6.2010. Ďalšiu časť roka pracuje ako zamestnanec vo firme. Na konci roka mu urobím daňové priznanie typ B ? Sčítam všetky prijmy a výdaje, vypočítam nezdaniteľnú časť na tých 6 mesiacov, ďalej uplatním daňový bonus tiež na 6 mesiacov?
Druhý živnostník bol od 1.1.- do 30.6. zamestnanec, od 1.7.- do konca roka bude SZČO. Doniesol mi "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti " na to obdobie od 1.1.-do 30.6.2010. Tiež mu budem vypisovať daňové priznanie typ B ? A tieto prijmy zo závislej činnosti mu tam uvediem? V tom potvrdení sa uvádza úhrn zrazených preddavkov na daň podľa § 35, ten uvediem tiež v daňovom priznaní? / riadok 101/
Prosím vás o pomoc, dík.
prvý živnostník - DP typ B, neviem, či využíva paušálne výdavky, alebo vedie JU (vtedy treba mimoriadnu inventarizcáiu spraviť a ďalšie povinnosti viď napríklad: http://www.porada.sk/t150769-ukoncen...oved-drsr.html), takisto na základe potvrdenia od zamestnávateľa vypíšeš údaje o príjmoch zo závislej činnosti do DP typ B a zároveň kópiu tohto potvrdenia prikladáš k DP. Nezdaniteľnú čiastku máš ročnú.
Obdobne u druhého živnostníka. V DP sú tabuľky na výpočet čiastkových základov dane zo živnosti, zo závislej činnosti a podobne.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Takže k tomu prvému SZČO: On mi musí doniesť potvrdenie o prijmoch zo závislej činnosti a až potom mu môžem robiť DP? Ja som si myslela, že do DP dám prímy a výdavky len zo živnosti. Takže u tohto živnostníka musím počkať do konca roka, na to potvrdenie až potom mu urobím to DP?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Soňula Pozri príspevok
Takže k tomu prvému SZČO: On mi musí doniesť potvrdenie o prijmoch zo závislej činnosti a až potom mu môžem robiť DP? Ja som si myslela, že do DP dám prímy a výdavky len zo živnosti. Takže u tohto živnostníka musím počkať do konca roka, na to potvrdenie až potom mu urobím to DP?

Áno....
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Áno....

Začínam hysačiť, čo...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcem sa opýtať, môže vyplatiť z pokladne jednorazovo sumu niečo cez 1800 eur na základe faktúry? dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
chcem sa opýtať, môže vyplatiť z pokladne jednorazovo sumu niečo cez 1800 eur na základe faktúry? dík
ak ide o uhradu pohladávky - ano, na základe výdavkového pokl. dokladu.

Po nadobudnosti účinnosti novely zákona o ERP - ak pôjde o tovar alebo službu, ktorá sa eviduje cez ERP to takto možné nebude.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

zobrala som si narýchlo notebook na splátky,lebo sa mi pokazil a súrne som potrebovala. Mám faktúru, ktorú som zaúčtovala ako drobný majetok účt. do spotreby. Od splátkovej spoločnosti mi posielajú šeky, ja som uhradila prvú splátku z banky, tým som uhradila aj faktúru, čiže každý mesiac uhradím splátku a tým faktúru, ale čo so zvyšnou sumou, ak bola fa na 825 a preplatím neviem teraz presne na 900, ako to zaúčtujem? dík
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

sybila3 Pozri príspevok
zobrala som si narýchlo notebook na splátky,lebo sa mi pokazil a súrne som potrebovala. Mám faktúru, ktorú som zaúčtovala ako drobný majetok účt. do spotreby. Od splátkovej spoločnosti mi posielajú šeky, ja som uhradila prvú splátku z banky, tým som uhradila aj faktúru, čiže každý mesiac uhradím splátku a tým faktúru, ale čo so zvyšnou sumou, ak bola fa na 825 a preplatím neviem teraz presne na 900, ako to zaúčtujem? dík
Sme v téme JÚ .... faktúru si ešte nemohla zaúčtovať, lebo nie je uhradená. Iba zaevidovať do knihy záväzkov a do knihy drobného majetku – zrejme neodpisovaného. Neuhradila si celú sumu, ale využila si nejakú možnosť zobrať vec na splátky. Zrejme ako nejakú spotrebiteľskú pôžičku od splátkovej spoločnosti a na občiansky preukaz, nie na živnostenský list. Lebo na živnostenskú pôžičku sa kvôli preukaznosti vydáva aj splátkový kalendár a vyčíslený úrok.
Ak notebook nemieniš zaradiť a odpisovať /nemusíš, ale môžeš/, tak dobre prečítaj zmluvu o pôžičke a nájdi v nej počet splátok, ich sumu a percento, alebo spôsob navýšenia. Počtom splátok predeľ sumu faktúry. Sumu, ktorá Ti vyjde z každej splátky účtuješ do materiálu, ostatnú časť splátky do réžie, ako finančné výdavky. Na DPH zrejme nie si registrovaná, inak čiastku na materiál by bolo treba ešte rozdeliť na základ a DPH, ale to by muselo byť kvôli uznaniu kupované pod IČ DPH. Ak by si ho chcela odpisovať, tak namiesto materiálu účtuješ do investícií. Pokiaľ splátky v roku nepresiahnu 1/4 ceny, tak by to mohlo byť v prvom roku aj daňovo výhodnejšie, lebo do odpisov a základu dane by sa dala uplatniť celá 1/4 z fakturovanej ceny.
Naposledy upravil a_je_to : 27.11.10 at 20:32
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chcem sa len uistiť. Jednoduché účto len začínam, doteraz som vždy robil len podvojné.
Keď nahodím prijatú faktúru do knihy faktúr, do peňažného denníku, teda do výdavkov mi to ide až keď zaplatím?
A do DPH do mesiaca podľa dátumu dodania na faktúre?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť. Jednoduché účto len začínam, doteraz som vždy robil len podvojné.
Keď nahodím prijatú faktúru do knihy faktúr, do peňažného denníku, teda do výdavkov mi to ide až keď zaplatím?
A do DPH do mesiaca podľa dátumu dodania na faktúre?
V peňažnom denníku účtuješ pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bežnom účte, teda až úhradu faktúry.

Rozdiely medzi JU a PU v evidencii DPH nevidím.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,

chcem sa opytať, ako správne zaúčtovať čerpanie SF, v JÚ, platca DPH, program MRP.
Fima kúpila darčekové kupóny zo SF za 600 EUR, FA je vystavená nasledovne:
Darč. Kupóny 600,00 EUR
Služby v zmysle zmluvy 7,00 EUR
Poplatok za doručenie a a balné 5,00 EUR
Oslobedené zdaniteľné plnenie 600,00 EUR
Základ dane 12,00 EUR
DPH 19% 2,28 EUR
K úhrade 614,28 EUR
FA bola vyplatená v hotovosti. SF je vedený na osobitnom účte, teraz vybrať zo SF 614,28 EUR alebo iba 600,00 EUR?
Účtovanie:
1. Výber zo SF /pohyb 41-výdaj na priebežné položky, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
2. Príjem do pokl. /pohyb 42-príjem z priebežných položiek, typ DPH: 19-neovplyvňujúce DPH/ suma 614,28 EUR.
3. Úhrada FA /pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH: 39-neovplyvňujúce DPH/ suma 600,00 EUR.
Úhrada FA / pohyb 35-SF čerpanie, typ DPH 40/ suma 14,28 EUR.

Je to takto správne?

A dovoľte ešte jednu otázku, darčekové kupóny zamestnávateľ chce rozdávať vo výlate november a december. Decembrová výplata bude realizovaná v januári bude sa z toho platiť už do ZP?
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Naozaj nikto nevie poradiť?
0 0
Věra Deptová Věra Deptová

Věra Deptová je offline (nepripojený) Věra Deptová

veronikasad Pozri príspevok
V peňažnom denníku účtuješ pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bežnom účte, teda až úhradu faktúry.

Rozdiely medzi JU a PU v evidencii DPH nevidím.
Áno. Prijatú faktúru zaúčtujete do knihy dodávateľských faktúr-čiže do knihy záväzkov a do knihy DPH na vstupe k dátumu dodania tovaru, služby. V peňažnom denníku sa Vám DF zobrazí len v deň dátumu úhrady a to, ako úhrada DF v hotovosti alebo úhrada DF bankovým prevodom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať