Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Prosím Vás ako správne zaúčtovať slovenské poplatky za mýto na dialniciach v JÚ ?

Dobíjanie mýta som davala rovno do nákladov.
Na dokladoch je písané : doplnenie mýty v režime predplatného

V JÚ treba vyradiť z nákladov nespotrebovaný zostatok kreditu na konci roka ?
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Prosím o radu: Živnostník vystavil faktúru v novembri na 1000 €. Uhradili mu len časť z faktúry 600 €. Zbytok zatiaľ nemá uhradené. Akú čiastku treba dať do príjmu ? 600 € v roku 2010 a zbytok ak uhradia do roku 2011, alebo celú čiastku 1000 € do roku 2010. Uplatňuje si paušálne výdavky. Ďakujem
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Gabriela555 Pozri príspevok
Prosím o radu: Živnostník vystavil faktúru v novembri na 1000 €. Uhradili mu len časť z faktúry 600 €. Zbytok zatiaľ nemá uhradené. Akú čiastku treba dať do príjmu ? 600 € v roku 2010 a zbytok ak uhradia do roku 2011, alebo celú čiastku 1000 € do roku 2010. Uplatňuje si paušálne výdavky. Ďakujem
JU - výšku len skutočne uhradenú v roku 2010.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

msa Pozri príspevok
do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.
Len opravím - zvyšok nie je záväzok, ale pohľadávka.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

máš pravdu,
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Ďakujem za radu
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
msa Pozri príspevok
do príjmu ide len to čo prijal takže len 600E, zbytok je záväzok.
Oprav si to, aby to druhých, čo nebudú čítať ďalej nemýlilo....
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
nikulik Pozri príspevok
A ešte by som sa opytala, živnostnik mal v januari 2010 bankovy učet, kt.pouzival aj na podnikanie aj na sukr.učely. Od februara 2010 ma novy učet na podnikanie. Ide mi o to ako s tym januarovym učtom?Povyberam len platby ktoré patria do podnikania a tie zaučtujem? Ale ako potom uzatvorim ten učet v mesiaci? Určite tam bude nejaky zostatok. Lebo od febr.2010 musim predsa nahodit novy učet nove cislo učtu je tam.
Ak mal ten prvý účet prihlásený na DÚ, tak účtuješ každú jednu platbu, ovšem tie, ktoré sa netýkajú podnikania dáš ako príjmy alebo výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Ak ho ale prihlásený nemal, tak by som ten účet ani neúčtovala, ale pohyby týkajúce sa podnikania by som dala ako výdaj a príjem do pokladne s tým, že priložila by som kópiu toho bankového výpisu.
2 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem daniela,ale ako zistim ci bol prihlaseny učet na DU? Z danoveho priznania?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ďakujem daniela,ale ako zistim ci bol prihlaseny učet na DU? Z danoveho priznania?
Mal by mať založenú fotokópiu s pečiatkou a dátumom prijatia z DU .

Ale .......
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nič také som nenašla, radšej sa ho opytam ešte. Ale dakujem, to som vôbec nevedela niečo také že sa hlasi učet na danovy urad. A ak mozem otazočku ešte, učty sa musia hlasit na danovy urad? Alebo to je na rozhodnutí szčo?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

DanielaSĽ Pozri príspevok
Ak mal ten prvý účet prihlásený na DÚ, tak účtuješ každú jednu platbu, ovšem tie, ktoré sa netýkajú podnikania dáš ako príjmy alebo výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Ak ho ale prihlásený nemal, tak by som ten účet ani neúčtovala, ale pohyby týkajúce sa podnikania by som dala ako výdaj a príjem do pokladne s tým, že priložila by som kópiu toho bankového výpisu.
No šla som to robiť podla tej druhej moznosti, ale ked som sa pozrela na predchadzajúce 3 roky, kt.robila ina učtovnicka, ona to robila podla prvej moznosti, všetko ponahadzovala a čo nepatrilo do podnikania dala ako VNZD. Tak asi to spravim aj ja tak, aj ked doklad o nahlaseni učtu na dan.urad som nenašla zalozeny.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete takýto prípad:

vklad SZČO na bankový účet - účtujem "osobný vklad podnikateľa"
a ked mu idem na konci roka vrátiť peniaze z pokladnice - účtujem:

A) mínusom osobný vklad podnikatela,
alebo
B) iný neovplyvňujúci dan z príjmu, analyticky osobná spotreba ?

ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň
prosím Vás,ako účtujete takýto prípad:

vklad SZČO na bankový účet - účtujem "osobný vklad podnikateľa"
a ked mu idem na konci roka vrátiť peniaze z pokladnice - účtujem:

A) mínusom osobný vklad podnikatela,
alebo
B) iný neovplyvňujúci dan z príjmu, analyticky osobná spotreba ? tento spôsob je správny

ďakujem
v texte
1 0
adelajda adelajda

adelajda je offline (nepripojený) adelajda

Ahojte chcela by som Vás skúsenejších poprosiť o prekontrolovanie či to robím správne
učtujem 1, Dotáciu z UP -PNZD a evid KZ
2,Došlá ZF nákup stroja 1300€-evid. ako pohľadávku?
3,Uhrada -BV VOZD 1300€ materiál
4,ID príjem 1300€ POZD
5,Došlá Faktura na 0€ stačí iba ak ju zaevid do pohľadávok?
6,poníženie záväzku z UP -úhrada 1300€ ručne
A ešte ak môžem ak vystavujem ZF je to záväzok a ak mi ZF dôjde je to pohľadávka

Ďakujem Vám za odpoved
0 0
abm abm

abm je offline (nepripojený) abm

adelajda Pozri príspevok
Ahojte chcela by som Vás skúsenejších poprosiť o prekontrolovanie či to robím správne
učtujem 1, Dotáciu z UP -PNZD a evid KZ
2,Došlá ZF nákup stroja 1300€-evid. ako pohľadávku?
3,Uhrada -BV VOZD 1300€ materiál
4,ID príjem 1300€ POZD
5,Došlá Faktura na 0€ stačí iba ak ju zaevid do pohľadávok?
6,poníženie záväzku z UP -úhrada 1300€ ručne
A ešte ak môžem ak vystavujem ZF je to záväzok a ak mi ZF dôjde je to pohľadávka

Ďakujem Vám za odpoved
Prečo ZF do pohľadávok? Pohľadávka vzniká pri jej úhrade, ak zároveň ten stroj nedodali.Ak bola skôr úhrada a potom dodací list, ide do pohľadávok. Ak je úhrada a dodací list príp. faktúra s rovnakým dátumom tak sa pohľadávka neeviduje. Pohľadávka či záväzok vzniká až pri pohybe peňazí, tovaru, služby. Dodala(prijala) som tovar či službu či peniaze vziká pohľadávka(záväzok) - ale to je len môj názor, budem rada ak ho niekto posúdi.
Čo sa týka dotácie robíš to správne, príjmom OZD sa stáva pri použití, teda pri vzniku oprávneného výdavku.
0 0
adelajda adelajda

adelajda je offline (nepripojený) adelajda

ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
adelajda Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.
Zákon o účtovníctve
§15
(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
0 0
abm abm

abm je offline (nepripojený) abm

adelajda Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď
ZF bola vystavená 6.10 úhrada 8.10
a ostrú faktúrku mi poslli spolu so strojom 14.10
tak preto som myslela že to mám evidovať do pohľadávok.
Od 8. do 14. je to pohľadávka. Ten stroj ešte zaraď do krátkodobého majetku, aby si ho mala v evidencii. Budeš si trebárs uplatňovať opravu, náhradné diely, nejaké súčasti a pod.

Ešte by som sa chcela opýtať na príspevok z ÚP, počula som, že pre soc. poisťovňu sa ako príjem započítava celá poskytnutá suma v roku kedy bola poskytnutá. Je to ale proti logike, lebo ak sa príspevok použije, tak sa to v príjme objaví znova, napr na ďalší rok. Vie o tom niekto viac? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať