Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Dobry den, prosim vas o radu. SZCO ma na ico mobilne cisla. Jedno z nich ale pouziva sukromna osoba, to znamena ze je to VNZD. Musi fakturu na toto cislo tiez zaevidovat ako doslu fakturu a evidovat ju ako zavazok?
0 0
stanka_s stanka_s

stanka_s je offline (nepripojený) stanka_s

Zita5 Pozri príspevok
Tak nie je o čom diskutovať , ak nemáte nadobúdací doklad.Ako chcete deklarovať , že zariadenie je Vaše ?
Dakujem za opoved, to som si aj myslela, ze s tym bude problem, ked neviem zdokladovat kupu. Mam iba prijmovy doklad, ze predavajuci prijal peniaze, ale to asi nestaci.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
stanka_s Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne pouzivat na podnikanie zariadenie, ktore som kupila este pred otvorenim zivnosti? Dakujem
Myslím si, že používať ho môžete. Ak by ste o ňom však chceli účtovať, platí to, čo napísala Zita5.
Ak máte príjmový doklad, nemal by byť problém vyhotoviť aj kúpno predajnú zmluvu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že používať ho môžete. Ak by ste o ňom však chceli účtovať, platí to, čo napísala Zita5.
Ak máte príjmový doklad, nemal by byť problém vyhotoviť aj kúpno predajnú zmluvu.
Najskôr sa jednalo o zariadenie zakúpené bez dokladu .Už sa našiel aj príjmový doklad a možno niekde bude aj kúpna zmluva
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
prosím Vás, ak z podnikateľského účtu asi tretina operácii je súkromná dávate poplatky banky za vedenie účtu, výpisy a trv.príkazy do VOZD alebo dávate napr.len polovičku???
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Ako zaúčtujete v JU došlú fa za stravu pre zamestnancov a čo s DPH?
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, môžete mi niekto poradiť, som z toho už riadne na nervy, a mám pocit, že som úplný tupec, čítala som kopec príspevkov, ale aj tak to nechápem. Účtujem JU v MRP win. verzii a nedokážem zaúčtovať tieto účtovné prípady.

Použitie SF na stravné lístky zamestnancovi.
Úhrada stravných lístkov zamestnancom priamo z výplaty.

O stravných lístkoch účtujem zvlášť v pokladni cenín. Hodnota str. lístka je 2,70, 55% je 1,49, 45% je 1,21, príspevok zo SF je 0,03. Čiže vo výplatnej páske bude odrátaná hodnota lístka 1,18.
Moje zápisy:
Zamestnanec prevzal 1 ks lístka 2.7.2010: Z pokladne cenín v peň. denníku VPD s rozpisom 1,49=prevádzková réžia
1,21 = ostatné neodčítateľné náklady
/v jednom príspevku som sa dočítala, že tu mám odrátať ten príspevok zo SF 0,03 a tým pádom odobrať z pokladne cenín len 1,18, len čo potom zo zostatok v knihe cenín 0,03???/

Následne urobím zápis do knihy sociálneho fondu o ktorej počas roka nemám v peň. denníku účtovať, len pri uzávierkových operáciách. Použitie SF na stravný lístok 0,03, v peň. denníku sa mi to zatiaľ nikde neobjaví až na konci roka?

V knihe pohľadávok vystavím pohľadávku na zamestnanca za 1 lístok v hodnote 1,18. Ako k tomu zúčtujem úhradu, mimo peň. denníka, len v knihe pohľadávok, len tak pre evidenciu, alebo nejakým interným dokladom.

31. 8. 2010 vo výplatnom termíne účtujem o mzde.
Vytvorím záväzok voči zamestnancovi na základe výplatnej pásky vo výške len čistej mzdy 268,50? Alebo to bude -1,18, vo výške 267,32, ktoré fyzicky zamestnanec dostane?

Prosím poraďte mi niekto, ďakujem.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, chcela by som sa spýtať, klient používa súkromný účet na podnikanie, musia byť v účtovníctve originálne výpisy z bank. účtu alebo stačí z bankingu vytlačené, a môže si účtovať celé poplatky alebo len urč. časť?
A ešte sa spýtam keď robím Daňové priznanie a klienti mi donesú v inom jazyku ročné zúč. musia si to dať preložiť pre daňový úrad? Ďakujem
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ešte stále som neprišla na to ako zaúčtovať SF použitý na stravný lístok, uhradený z výplaty. Našla som toto, je to správne?
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/Fa...aspx?cislo=393
Už si nie som istá ničím, nie je o tvorbe a čerpaní SF účtované len v uzávierkových operáciách.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Prosím a môžem sa spýtať takú praktickú vec k tým kilometrom,

my nepočítame ani nad ani pod spotrebu ale ked uplatňujeme 100% do nákladov tak spočítame litre a vydelíme priem. spotrebou auta a mali by sme aj za roky späť rozpísať kilometre

tak mám to robiť tak, že kilometre teda trasy v knihe jázd musia sedieť s časom a ulicou čo máme bločky v pokladni??? ako nákup nemyslím teraz phm to mi je jasné že tade by mal ísť ale myslím iné bločky v pokladni, kancelárske, materiál a tak.

alebo stačí ked len napíšem vymyslené trasy napr. obhliadka auta a pod. kedže môj je karosár po haváriách ale kilometre na jazdách a prepočet podľa spotreby musí sedieť???

no dilema.



Ďakujem veľmi pekne
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

a ešte prosím ak v ju platca dph karosár robí opravy a údržby áut môže robiť ako minulé roky aj v roku 2011 že nemá sklad lebo všetko dáva priamo do spotreby teda že kupuje veci podľa toho čo ide opravovať.
zatial stále neevidujeme sklad.
ďakujem
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Poraďte mi, prosím, ako zaúčtovať:
Podnikateľ nakupuje stroje v zahraničí-Anglicko. Tam mu ich nakúpi a zaplatí známy. Došlé fa aj zaplatenie zaúčtujem s dátumom na fa a doklade o zaplatení, aj prepočítam kurzom NBS. Mám tak 4 fa od júna do začiatku augusta. V auguste podnikateľ z účtu pošle jednou sumou za všetky nákupy známemu peniaze. Otázka: mám nákup strojov účtovať podľa dátumu na doklade (tak som urobila) a zároveň zaúčtovať príjem pôžičky od známeho a pri prevod peňazí účtovať ako vratku pôžičky alebo nákup účtovať až dňom prevodu peňazí
(vtedy mi vzniká kurzový rozdiel). Juj, ale som to napísala zložito
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak známy nenakupuje stroje na svoje meno a potom ich podnikateľovi nepredáva, myslím si, že správny je prvý spôsob (tak, ako ste to robili). Bolo by vhodné zmluvou ošetriť aj požičiavanie a následné vracanie peňazí.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

kto mi poradí ak szčo neplatca dph - má paušál 40% vystavoval fa za sprostredkovateľskú činnosť pravidelne za každý mesiac ku koncu daného mesiaca môže to tak robiť aj v roku 2011 alebo musí tým že je to opakovaná služba robiť formou že zálohová fa a potom vyúčtovacia ale nie je platca dph.
faktúry vystavuje za sprostredkovanie poistenia a podobne pre tú istú firmu stále ktorá si ho najala.
ako to je prosím v tomto prípade???
ďakujem poraďáci ste skvelí
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

ego.mc Pozri príspevok
Ak známy nenakupuje stroje na svoje meno a potom ich podnikateľovi nepredáva, myslím si, že správny je prvý spôsob (tak, ako ste to robili). Bolo by vhodné zmluvou ošetriť aj požičiavanie a následné vracanie peňazí.
Ďakujem, ale asi to musím urobiť cez interné doklady, lebo vlastne peniaze-výdaj za stroje ani pôžička fyzicky cez pokladňu neprešli
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

milkami Pozri príspevok
Poraďte mi, prosím, ako zaúčtovať:
Podnikateľ nakupuje stroje v zahraničí-Anglicko. Tam mu ich nakúpi a zaplatí známy. Došlé fa aj zaplatenie zaúčtujem s dátumom na fa a doklade o zaplatení, aj prepočítam kurzom NBS. Mám tak 4 fa od júna do začiatku augusta. V auguste podnikateľ z účtu pošle jednou sumou za všetky nákupy známemu peniaze. Otázka: mám nákup strojov účtovať podľa dátumu na doklade (tak som urobila) a zároveň zaúčtovať príjem pôžičky od známeho a pri prevod peňazí účtovať ako vratku pôžičky alebo nákup účtovať až dňom prevodu peňazí
(vtedy mi vzniká kurzový rozdiel). Juj, ale som to napísala zložito
A prečo to takto koplikujete, prečo to tvoj známy nekúpi na tvoje meno DIČ atď. A máš po probléme. Alebo ak ich kupuje na svoje meno nech ti ich predá.
Nekomplikuj si život.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ahojte,

ucim sa pracovat s JU a nastal mi takyto "problem". Ako sa v JU vysporiada, ked zavazok bol napriklad 328 €, ale uhradené bolo 330 €. Ako sa zuctovava tento rozdiel, tak aby mi to v knize zavazkov nesvietilo?

Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
musíš sa zariadiť podľa SW, čo ti umožní. V knihe faktúr vyrovnáš sumu 328
ale do PD dáš 330.
Bud v jednej položke alebo v dvoch 328+2.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
musíš sa zariadiť podľa SW, čo ti umožní. V knihe faktúr vyrovnáš sumu 328
ale do PD dáš 330.
Bud v jednej položke alebo v dvoch 328+2.
SW mi umozni zaplatit 330 aj ked suma zavazku je 328. Len potom mi svieti v knize zavazkov na cerveno ze zostava uhradit -2,00 €.

Mozem teda uhradit FA v sume 328, aby kniha navazkov bola 0,00 €, co potom ale s tymi 2 eurami? islo to bankovym prevodom. Bude to VOZD alebo VNZD?

Mozem jednu operaciu takto rozpisat na dve?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved tak som to napísala - v skratke. a podľa mňa VOZD -vyrovnanie fa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať