Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
zk24 Pozri príspevok
SW mi umozni zaplatit 330 aj ked suma zavazku je 328. Len potom mi svieti v knize zavazkov na cerveno ze zostava uhradit -2,00 €.

Mozem teda uhradit FA v sume 328, aby kniha navazkov bola 0,00 €, co potom ale s tymi 2 eurami? islo to bankovym prevodom. Bude to VOZD alebo VNZD?

Mozem jednu operaciu takto rozpisat na dve?
Sumu 330 rozúčtuj v PD na 328 / VOZD / a 2 / VNOZ /, a uhraď to aj týmito 2 zápismi z PD.

Zuzana
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
A pokiaľ máš záväzok len v hodnote 328, tak daj úhradu z PD v sume 328, 2 € v PD = VNZD /osobná spotreba/ a 2 € v knihe záväzkov už nevysporiadavaš.

Zuzana
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
úhrada pohľadávky cez ID?


Ahojte, keďže aj ja sa stále učím a kopu vecí neviem, prosím poraďte mi. Dá sa cez ID uhradiť pohľadávka , ktorá sa ťahá už asi 12 rokov a nikdy zaplatená nebude? Účtuje sa v JÚ a sme plátci DPH mesačný.
Načo to stále roky , rokúce ťahať za sebou? Len neviem či cez ID alebo príjmový....aj keď peniaze nebudú , nikdy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc.Andy
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ako by som mala zaúčtovať nedopl.dane za predaj alkohol. a tabak.výr.? Ako VNZD-ostatné? A daň za ubytovanie tiež? Alebo do réžie?dík
Naposledy upravil sybila3 : 30.01.11 at 17:25
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
ako by som mala zaúčtovať nedopl.dane za predaj alkohol. a tabak.výr.? Ako VNZD-ostatné? A daň za ubytovanie tiež? Alebo do réžie?dík
Zákon o dani z príjmov

§ 19
Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,

Nedoplatok dane za predaj alkoh.a tab. výrobkov ako VOZD - prevádzková réžia.

Daň za ubytovanie - moc nerozumiem, akú daň myslíš, ak ide o hotel, tak ako VOZD - prevádzková réžia.

1 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
úhrada pohľadávky cez ID?


Ahojte, keďže aj ja sa stále učím a kopu vecí neviem, prosím poraďte mi. Dá sa cez ID uhradiť pohľadávka , ktorá sa ťahá už asi 12 rokov a nikdy zaplatená nebude? Účtuje sa v JÚ a sme plátci DPH mesačný.
Načo to stále roky , rokúce ťahať za sebou? Len neviem či cez ID alebo príjmový....aj keď peniaze nebudú , nikdy.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc.Andy
Pomôžete mi prosím? Andrea?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemôžeš uhradiť pohľadávku, ked nie je uhradená.
Môžeš ju odpísať - pozri tému ODPIS POHLADAVKY v JU - "hľadaj" tlačítko.
2 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím môžem sa na Vás obrátiť s prosbou či mi pozriete či uvažujem správne? alebo mi tam niečo chýba
- sumy sú orientačné
– szčo neplatca dph vystavil fa v hodnote 15.000,- Eur = evidujeme v knihe faktúr
- doklady o úhrade v hotovosti má na 10.000,- = zaevidujem úhradu v knihe faktúr a očíslujem PPD a nalepím podľa poradia
- 2 úhrady na súkr. bankový účet nie podnikateľský má na 1.300,-= originály výpisov doložím a v knihe faktúr zaevidujem úhradu

Teda do príjmov z ktorých sa dáva DP je len to čo je uhradené teda 10.000,+1.300=11300,-
- neuhradené faktúry prechádzajú do budúceho roku.v knihe záväzkov

V tabulke DP to ide do príjmy zo živnosti v sume 11300 a ako výdaje zo živnosti tam ide tých 40% z tohto = 4520 vo výkaze pri dp sa mi to prejaví ako prevádzková réžia

Dolu pod tabulkouv v DP je nutné zaškrktnúť že si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40% a je tam napísané, že zákonom dané odvody do poistovní a tam dám sumu odvodov 1550 Eur za rok – teda fyzicky uhradených,
( pol roka platil do SP ako dobrovolný a pol roka ako povinný ale to sa dávajú teda spolu všetky sumy lebo ich uhradil do SP +ZP)

Teda
Príjem= 11300
Výdaj 40% = -4520
Základ 6780

Odvody = - 1550
Základ = 5230

Z tohto si uplatní - 4025 odpoč. Položku na daňovníka
základ 120
-dpočet z poistky 200 = 1005 ako základ pre výpočet 19% dane = 190,95 by mal platiť ale vzhladom k tomu že má dve deti tak + bonus na dieťa 2x = 240,12x2= + 480,24 Eur takže výsledná suma :
daň 190,95 ktorú by mal uhradiť ale zároveň by mu mal du dať bonus na deti 480,24 = -289,29 eur má preplatok teda mu du vráti 289,29 Eur.

Treba robiť len jednoduchú evidenciu:
- kniha vydaných faktúr s dátumami úhrad
- súpis výdajov za SP a ZP
- neeviduje sa žiadna pokladňa teda počiatočný a koncový stav len sa očíslujú doklady príjmové za úhrady faktúr a výdavkové čo sú šeky čo sa platilo poistné
- to čo mu prišli platby za dve faktúry na účet – priloží sa k fa originál výpisu z bu a zaeviduje sa do knihy faktúr úhrada neevideuje sa celý bankový účet s počiatočným a konečným stavom
- vyplňa sa len dp a nerobí sa ani peňažný denník ani kniha pokladne len kniha fa
a evidujú sa aj pri paušály tak ako pri JU že kniha záväzkov : teda vypísať záväzku k 31.12.2010 že do SP a ZP, a daň za rok2010 ako záväzok čo všetko prechádza do budúceho roka.
tak to mám dobre???
Ďakujem veľmi dopredu

mala som to v alfe ale tam mi nik neodpovedal
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím máme dilemu akého odberateľa nahadzujete na VPD ak kupujete napr. benzín z ČS Slovnaft ale na bloku je aj predajca xy ???

ako to má byť správne??? Slovnaft z údajmi alebo ten partner ktorý tam má tiež údaje,
ďakujeme
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja nahadzujem toho kto kupuje, napr. aj konateľa alebo szčo, ale tiež neviem, či stačí meno, alebo tam musí byť celá adresa.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

rodina1 Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmov

§ 19
Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

j) miestne dane a miestny poplatok podľa osobitného predpisu90a) a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,

Nedoplatok dane za predaj alkoh.a tab. výrobkov ako VOZD - prevádzková réžia.

Daň za ubytovanie - moc nerozumiem, akú daň myslíš, ak ide o hotel, tak ako VOZD - prevádzková réžia.

ďakujem dala som to tiež do rétie, len pre istotu a áno daň za ubytovanie-je to horský hotel-lenže k tomu mám len nejakú výdajku z obce, kde je suma ale nie je k tomu PPD-asi to nestačí?
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Chcela by som poprosiť o radu: Jeden pán minulý rok bol pol roka SZČO , potom ukončil živnosť, do konca roka pracoval ako zamestnanec vo firme. Ako má teraz postupovať? Požiadať terajšieho zamestnávateĺa o "ročné zúčtovanie preddavkov", alebo si musí podať daňové priznanie typ B? Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Soňula Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu: Jeden pán minulý rok bol pol roka SZČO , potom ukončil živnosť, do konca roka pracoval ako zamestnanec vo firme. Ako má teraz postupovať? Požiadať terajšieho zamestnávateĺa o "ročné zúčtovanie preddavkov", alebo si musí podať daňové priznanie typ B? Ďakujem
požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti podľa §5 a podá si DP typ B, kde uvedie príjmy a výdaje zo živnosti podľa §6 a tiež tieto príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa
5 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Timka1 Pozri príspevok
požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti podľa §5 a podá si DP typ B, kde uvedie príjmy a výdaje zo živnosti podľa §6 a tiež tieto príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa
ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
veronkaj Pozri príspevok
prosím máme dilemu akého odberateľa nahadzujete na VPD ak kupujete napr. benzín z ČS Slovnaft ale na bloku je aj predajca xy ???

ako to má byť správne??? Slovnaft z údajmi alebo ten partner ktorý tam má tiež údaje,
ďakujeme
Na bločkoch z PHL býva aj určené, že DPH z PHL ide na Slovnaft.
Neviem, či je to zrozumiteľne napísané. Ale pozri si podrobnejšie bloček.
Ja som bločky z PHL k evidencii DPH dávala vždy len firmu - napr. Slovnaft, SHELL, a pod.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
ďakujem dala som to tiež do rétie, len pre istotu a áno daň za ubytovanie-je to horský hotel-lenže k tomu mám len nejakú výdajku z obce, kde je suma ale nie je k tomu PPD-asi to nestačí?
K tomu by malo byť aj rozhodnutie o platení dane z nehnuteľnosti za príslušný rok. Ak ho nemá, nech ho pýta od obecného úradu.
A k tomu potom stačí aj VPD z obce. Len to rozhodnutie treba.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

OK, díky, len keď to je strašné s tými dokladmi stále pýtam ešte z minulého roka ale teraz som zostala zhrozená, môže mať jeden účet podnikateľ aj na sro aj na živnosť? podľa mňa nie, jak budem vedieť rozlišovať??????????????
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sybila3 Pozri príspevok
OK, díky, len keď to je strašné s tými dokladmi stále pýtam ešte z minulého roka ale teraz som zostala zhrozená, môže mať jeden účet podnikateľ aj na sro aj na živnosť? podľa mňa nie, jak budem vedieť rozlišovať??????????????
.......to snáď nie
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

rodina1 Pozri príspevok
Na bločkoch z PHL býva aj určené, že DPH z PHL ide na Slovnaft.
Neviem, či je to zrozumiteľne napísané. Ale pozri si podrobnejšie bloček.
Ja som bločky z PHL k evidencii DPH dávala vždy len firmu - napr. Slovnaft, SHELL, a pod.

Ďakujem
takže to robím dobre ked dávam Slovnaft OMv a podobneˇ
Pekný deň želám
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

v priebehu roka som účtovala výdavky na stavbu prevádzkovej budovy do VNZD-DM. Čo s tým na koniec roka, kde mám tu rozostavanú stavbu zaevidovať - do DM s označením "neodpisovať"?Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať