Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,
prosím poradte, prvý rok vediem valutovú pokladňu v JU /MRP/, na konci roka 31.12.2010 program ukazuje že mám vo val. pokl. 0,64 EUR, spočítala som všetky nákupy HUF a úhrady HUF a vyšlo my 80 HUF zostatok, ale neviem teraz ako postupovať správne.

1. prepočet val. pokl. HUF na konci roka 2010 /kurzom ECB 31.12.2010 277,950/

80/277,950=0,2878 0,29 EUR

2. kurzový rozdiel
0,64-0,29=0,35 EUR strata

Aký pohyb použiť v PD a bude to nepeňažný?
K EUR pok. treba dopočítať 0,29 EUR?
V roku 2011 treba zmeniť začiatočný stav val. pokl. na 0,29 EUR?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, mám otázku ohľadom dph jednotlivé kvartály-ako sa dáva nadmerný odpočet a daňová povinnosť do knihy záväzkov?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nadmerný odpočet patrí do knihy pohľadávok.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
bože, úplne som zabudla na pohľadávky. veľmi pekne ďakujem. dovolím si ešte jednu otázku: ak IIq mal nadmerný odpočet 80€, IIIq mal daňovú povinnosť 130€ - za IIq mu dú nevrátil, ale potom III doplatil len 50€, ako sa to zaúčtuje?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slavka124 Pozri príspevok
bože, úplne som zabudla na pohľadávky. veľmi pekne ďakujem. dovolím si ešte jednu otázku: ak IIq mal nadmerný odpočet 80€, IIIq mal daňovú povinnosť 130€ - za IIq mu dú nevrátil, ale potom III doplatil len 50€, ako sa to zaúčtuje?
Postupy JU
§ 19
Daň z pridanej hodnoty
(1) V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú
pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania dane z pridanej hodnoty v takom usporiadaní, aby bolo
možné preukázať vzniknutú daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie, nárok
na odpočítanie dane z pridanej hodnoty, zúčtovanie pohľadávky alebo záväzku dane z pridanej hodnoty,
ktorým sa za zdaňovacie obdobie vyjadrí výsledný vzťah voči správcovi dane z pridanej hodnoty.


1)II.Q - nadmerný odpočet 80 eur - zaúčtovať do Knihy pohľadávok na základe daňového priznania - tento zápis spravíte najskôr 1.7. najneskôr 25.7. podľa toho , kedy máte ukončené DP DPH za II.Q

2)III.Q - daňová povinnosť 130 eur - zaúčtovať do Knihy záväzkov na základe daňového priznania - tento zápis spravíte tak ako v 1) bode ..najskôr-najneskôr 25.10.

3)Daňové priznanie z DPH za III. má byť odovzdané a daň uhradená do 25.10 - v tento deň si v Knihe pohľadávok zaúčtujete 80 euro ako uhradené s poznámkou započítanie DPH s III.Q.- Pohľadávka voči DU sa Vám vynuluje , nebudete vykazovať žiaden zostatok .

4) Kniha záväzkov - do záväzku voči DU - zaúčtujete 80 euro s poznámkou započítanie NO z obdobia II.Q. vo výške 80 euro

5) Zaúčtujete úhradu dane z pridanej hodnoty podľa bankového výpisu vo výške 50 euro(za III.Q) v deň skutočnej úhrady a spárujete platbu so zostatkom záväzku , kde v Knihe záväzkov sa Vám záväzok voči DU vynuluje .Teda bude vysporiadaný a nebude vykazovať žiaden zostatok .
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, ste zlatá. pekný víkend prajem
Naposledy upravil slavka124 : 12.03.11 at 17:19
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Postupy JU
§ 19
Daň z pridanej hodnoty
(1) V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú
pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania dane z pridanej hodnoty v takom usporiadaní, aby bolo
možné preukázať vzniknutú daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie, nárok
na odpočítanie dane z pridanej hodnoty, zúčtovanie pohľadávky alebo záväzku dane z pridanej hodnoty,
ktorým sa za zdaňovacie obdobie vyjadrí výsledný vzťah voči správcovi dane z pridanej hodnoty.


1)II.Q - nadmerný odpočet 80 eur - zaúčtovať do Knihy pohľadávok na základe daňového priznania - tento zápis spravíte najskôr 1.7. najneskôr 25.7. podľa toho , kedy máte ukončené DP DPH za II.Q

2)III.Q - daňová povinnosť 130 eur - zaúčtovať do Knihy záväzkov na základe daňového priznania - tento zápis spravíte tak ako v 1) bode ..najskôr-najneskôr 25.10.

3)Daňové priznanie z DPH za III. má byť odovzdané a daň uhradená do 25.10 - v tento deň si v Knihe pohľadávok zaúčtujete 80 euro ako uhradené s poznámkou započítanie DPH s III.Q.- Pohľadávka voči DU sa Vám vynuluje , nebudete vykazovať žiaden zostatok .

4) Kniha záväzkov (záväzok už zaevidovaný podľa bodu 2)- do záväzku voči DU - zaúčtujete 80 euro s poznámkou započítanie NO z obdobia II.Q. vo výške 80 euro ......teda vojdete cez oprav do záväzku už zapísaného podľa bodu 2)

5) Zaúčtujete úhradu dane z pridanej hodnoty podľa bankového výpisu vo výške 50 euro(za III.Q) v deň skutočnej úhrady a spárujete platbu so zostatkom záväzku , kde v Knihe záväzkov sa Vám záväzok voči DU vynuluje .Teda bude vysporiadaný a nebude vykazovať žiaden zostatok .
Hore hrubým som vyznačila v bode 4 , zrejme som to nenapísala zrozumiteľneľne
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem poraďáci
prosim Vás,ja si do záväzkov účtujem daň z príjmov za rok 2010 - k 31.12.2010
to nie je správne?
má tam byť 31.3.2011?

a podobne,aj nedoplatok z RZZP r.2010 si mám zaúčtovať do záväzkov r.2010,alebo do r. 2011?

ďakujem moc

hlavne ide o prechody týchto rokov,či sa tieto záväzky uvádzajú do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2010,ale podla mňa áno
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem poraďáci
prosim Vás,ja si do záväzkov účtujem daň z príjmov za rok 2010 - k 31.12.2010
to nie je správne?
má tam byť 31.3.2011?

a podobne,aj nedoplatok z RZZP r.2010 si mám zaúčtovať do záväzkov r.2010,alebo do r. 2011?

ďakujem moc

hlavne ide o prechody týchto rokov,či sa tieto záväzky uvádzajú do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2010,ale podla mňa áno
daň aj nedoplatok ZP je záväzok roku 2010. Splatnosť je 31.3, resp.30.6.2011
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ďakujem Verinoka

ma to trošku zarazilo,ked piše vyššie Zitka o DPH,ja davam daň.povinnosť DPH za III.Q 2010 k 30.9.2010,splatnosť 25.10.2010
tak teraz neviem,či to robim spravne..
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Poprosila by som o radu...
Nie som síce začiatočník v JÚ...ale aj tak si nevie rady. Klientka mi priniesla do účtovníctva podpísaný príjmový doklad od dôchodcu, ktorý jej maľoval podnikateľské priestory. Nerobil to ani na dohodu, ani na živnosť...len tak si chcel privyrobiť. Môžem mojej klientke takýto doklad dať do výdavkov ?
Vďaka vopred, ak niekto poradí....
Naposledy upravil jamis : 13.03.11 at 15:21
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

jamis Pozri príspevok
Poprosila by som o radu...
Nie som síce začiatočník v JÚ...ale aj tak si nevie rady. Klientka mi priniesla do účtovníctva podpísaný príjmový doklad od dôchodcu, ktorý jej maľoval podnikateľské priestory. Nerobil to ani na dohodu, ani na živnosť...len tak si chcel privyrobiť. Môžem mojej klientke takýto doklad dať do výdavkov ?
Vďaka vopred, ak niekto poradí....
podla môjho skromného názoru-mala by byť medzi uzatvorená nejaká zmluva..
príkazná,alebo mandátna.. myslím
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Vďaka za odpoveď...aj som si myslela, že len príjmový bloček od starého pána nestačí. Pomôže mi niekto, kde by som našla dajaký vzor príkaznej, alebo mandátnej zmluvy ? Už tu peknú chvíľku hľadám, ale akosi sa mi nedarí.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jamis Pozri príspevok
Vďaka za odpoveď...aj som si myslela, že len príjmový bloček od starého pána nestačí. Pomôže mi niekto, kde by som našla dajaký vzor príkaznej, alebo mandátnej zmluvy ? Už tu peknú chvíľku hľadám, ale akosi sa mi nedarí.
Príkazná zmluva, napr. tu:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...ikazna-zmluva/
aj mandátna zmluva, tu:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...ndatna-zmluva/
1 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ďakujem...pomohlo mi to
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jamis , ja by som sa priklonila skôr k zmluve o dielo - vymaľovanie priestorov .
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Zita5 Pozri príspevok
jamis , ja by som sa priklonila skôr k zmluve o dielo - vymaľovanie priestorov .
Zita5 ma pravdu,tiez by som sa priklonila k tejto zmluve:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...mluva-o-dielo/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chudaska Pozri príspevok
Zita5 ma pravdu,tiez by som sa priklonila k tejto zmluve:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...mluva-o-dielo/
Vylučovacia metóda - príkazné zmluvy nemám rada a mandátna zmluva by maľovanie miestností nemala riešiť .
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
Zita5 Pozri príspevok
Hore hrubým som vyznačila v bode 4 , zrejme som to nenapísala zrozumiteľneľne
veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť, vysvetľujete to veľmi dobre - len moja chyba, že to nepochopím na prvý krát. pekný deň
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Prosím poradte,
účtujem v JÚ vo val. pokl. na koci roka mi vyšlo kurzová strata. Pri účtovaní PD dám pohyb 25 /prevádzková réžia/. Moja otázka treba k tomu použiť val. pokl. alebo iba pokladňu alebo je to nepeňažné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať