Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ahojte, prosím Vás, čo všetko mám urobiť, ak chcem vypočítať DPH? Pohľadávky a záväzky mám nahodené, taktiež banku a pokladňu. Zaujíma ma, ako si to skontrolovať a čo všetko potrebujem vytlačiť k DPH. Vďaka.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
mondes Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, čo všetko mám urobiť, ak chcem vypočítať DPH? Pohľadávky a záväzky mám nahodené, taktiež banku a pokladňu. Zaujíma ma, ako si to skontrolovať a čo všetko potrebujem vytlačiť k DPH. Vďaka.
Treba si vytlačiť evidenciu DPH odpočitanie dane a zdaniteľné obchody (vstup a výstup )ja si fajkám , každý jeden doklad -ktorý vstupuje do DPH - došle, vystavené faktúry, pokladňu či to mám dobre nahodené v evidencii DPH ak to po kontrole mám dobre tak už potom len vytlačím priznanie DPH .
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Opäť Vás prosím o radu. Môj klient je SZČO, ale má aj s.r.o. Aj v jednom aj v druhom je štvrťročný platca DPH. V apríli mal vystaviť zálohovú faktúru na s.r.o. ale omylom ju vystavil na SZČO. Odberateľ mu faktúru uhradil na SZČO účet. Keď klient zistil chybu, samozrejme sme po dohodes protistranou posielali dobropis k prijatej platbe a príjmovými a výdavkovými dokladmi sme to "akože" vrátili. Moja otázka: Ako mám z hľadiska SZČO zaúčtovať ten dobropis, keď nemám k nemu ostrú faktúru. Vlastne v pohľadávkach nemám nič, len v bank. výpise je vykonaná tá úhrada. Ako mám postupovať? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Môže to byť takto, že zaevidujem do pohľadávok dobropis mínusovou sumou a pri účtovaní banky sa mi to vynuluje.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás o odpoveď na vyššie uvedený príspevok a zároveň mám ďalšiu otázku. Nákup materiálu účtujem v Alfe ako výdavok za materiál, ale čo ak ten materiál predávam ďalej? Ako zaúčtujem odoslavú faktúru? Vlastne čo napíšem do stlpec v PD? Je to príjem za tovar? Vďaka. (Trošku má mýli, že nakupujem materiál a predávam tovar?)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás o odpoveď na vyššie uvedený príspevok a zároveň mám ďalšiu otázku. Nákup materiálu účtujem v Alfe ako výdavok za materiál, ale čo ak ten materiál predávam ďalej? Ako zaúčtujem odoslavú faktúru? Vlastne čo napíšem do stlpec v PD? Je to príjem za tovar? Vďaka. (Trošku má mýli, že nakupujem materiál a predávam tovar?)
prečo nenakupujete ten predmet kúpy ako tovar?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
prečo nenakupujete ten predmet kúpy ako tovar?
Pretože my nakupujeme materiál, ktorý používame na zákazky, ale stane sa nám, že sa zvýši tak potom ak majú odberatelia záujem, tak im predávame. Ide napr. o čerpadlo, nejaké prívodné trysky atď. Zaujímavé je, že v Alfe mi program neponúka príjem za materiál, len za tovar. Ako mám vlastne zaúčtovať predaj takého čerpadla v Alfe? Zaujíma ma stlpec v PD. Ďakujem Vám.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Pretože my nakupujeme materiál, ktorý používame na zákazky, ale stane sa nám, že sa zvýši tak potom ak majú odberatelia záujem, tak im predávame. Ide napr. o čerpadlo, nejaké prívodné trysky atď. Zaujímavé je, že v Alfe mi program neponúka príjem za materiál, len za tovar. Ako mám vlastne zaúčtovať predaj takého čerpadla v Alfe? Zaujíma ma stlpec v PD. Ďakujem Vám.
účtujem aj ja v ALfe a používam kód 22, nákup materiálu, kde sa zaraďuje aj DHM či DNM
ak nákup podľa fa zaradíš medzi materiál, a potom sa rozhodnete aj niečo predať, bez úpravy.....príjem je za tovar a urob si prevodku (ID) medzi materiálom a tovarom.....a dostaneš aj na stranu výdavkov tovar....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem, ešte Vás poprosím ako v Alfe zaúčtujem úroky v banke, daň z úrokov a poplatky banke? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

A čo sa týka toho ID, ten mám urobiť cez peňažný denník?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
A čo sa týka toho ID, ten mám urobiť cez peňažný denník?
jednoznačne.....ID znížiš stav na materiáli a zvýšiš stav tovaru...a ten následne predáš......
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Ďakujem, ešte Vás poprosím ako v Alfe zaúčtujem úroky v banke, daň z úrokov a poplatky banke? Vďaka.
Úroky v banke sú PNZD.
Daň z úrokov = VNZD
Poplatky banke = prevádzková réžia
4 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
jednoznačne.....ID znížiš stav na materiáli a zvýšiš stav tovaru...a ten následne predáš......
Prepáč, ale nerozumiem tým interným dokladom. Napr. Nakúpila som materiál v hodnote 1000,- Eur, zaúčtovala som to ako nákup materiálu stlpec v PD - výdavok za materiál. V nezmenenom tvare ho predám, vystavenú fa zaúčtujem ako príjem za tovar. Týka sa to pohľadávok a záväzkov. Teraz prejdem do peň. denníka otvorím si ID a ....Ďalej neviem. Prečo je tam aj rozpis DPH? To predsa nemá žiadny vplyv na DPH. Prosím Vás, ukážte mi to na tomto mojom príklade, ako vypíšem ten ID. Veľká vďaka Vám.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Prepáč, ale nerozumiem tým interným dokladom. Napr. Nakúpila som materiál v hodnote 1000,- Eur, zaúčtovala som to ako nákup materiálu stlpec v PD - výdavok za materiál. V nezmenenom tvare ho predám, vystavenú fa zaúčtujem ako príjem za tovar. Týka sa to pohľadávok a záväzkov. Teraz prejdem do peň. denníka otvorím si ID a ....Ďalej neviem. Prečo je tam aj rozpis DPH? To predsa nemá žiadny vplyv na DPH. Prosím Vás, ukážte mi to na tomto mojom príklade, ako vypíšem ten ID. Veľká vďaka Vám.
1000 EUR nákup materiálu
500 eur spotreba na výrobu...napr.
500 eur na tovar, tu znížiš , resp. zaúčtuješ , znížiš materiál a povýšiš tovar
a ten predáš....
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
mondes Pozri príspevok
Prepáč, ale nerozumiem tým interným dokladom. Napr. Nakúpila som materiál v hodnote 1000,- Eur, zaúčtovala som to ako nákup materiálu stlpec v PD - výdavok za materiál. V nezmenenom tvare ho predám, vystavenú fa zaúčtujem ako príjem za tovar. Týka sa to pohľadávok a záväzkov. Teraz prejdem do peň. denníka otvorím si ID a ....Ďalej neviem. Prečo je tam aj rozpis DPH? To predsa nemá žiadny vplyv na DPH. Prosím Vás, ukážte mi to na tomto mojom príklade, ako vypíšem ten ID. Veľká vďaka Vám.
Príklad ako by som to účtovala ja :
Mate došlú faktúru na 1200 € 1000€ je základ , 200 € je DPH v PD to zaúčtujete ako výdaj za materiál . (pokladňa, banka) .
Následne by ste predali čerpadlo v hodnote 500 € bez DPH.
Cez interný doklad urobíte , výdaj -500 euro materiál , teraz máte v účtovníctve iba 500 € čo vám ovpl. základ dane .Do rozpisu to treba dať do 0 %. Ďaľší interný doklad bude výdavok 500 € za tovar . A máte to rozdelene na tovar a materiál tak ako potrebujete .
Následne príjem od zákaznika bude 700 € . tak to zaúčtujem ako príjem za tovar (pokladňa, banka)
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, poprosim vas o radu, lebo som tu nic nenasla. Dnes mi volal szčo, a povedal, ze mu prisiel list, kde ho ziadaju do 10 dni aby predlozil potvrdenie o dani z príjmov.
Teraz ale nechapem, preco? ake?
Nemysleli nahodou potvrdenie o zaplateni dane? Ale jemu nevysla povinnost platit dan. Nechapem tomu. Poradite mi prosim?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Kto ho o to žiada? Banka? Nechcú potvrdenie o podaní DP?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

nie, povedal, ze danovy urad.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

alebo to cele doplietol.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak podal DP, tak to doplietol. Ak nepodal, tak ho môžu vyzvať, aby podal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať