Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Vďaka za odpoveď, no mám ešte ďalšiu otázku. Uhradili nám faktúru na dobierku. Fakturovaná čiastka je 81,66, ale naúčtovali sme si aj poštovné vo výške 3,30 Eur takže celková suma na šeku je 84,96 Eur. Uhradu faktúry zaúčtujem ako príjem za tovar, ale ako zaúčtujem to poštovné vo výške 3,30? Účtujem v alfe a keď si dám v pokladnici príjem, tak čo uvediem v stlpec peň. denníka? Ďakujem pekne.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Poštovné je Ostatné zdaniteľné príjmy.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

ego.mc Pozri príspevok
Poštovné je Ostatné zdaniteľné príjmy.
Ďakujem, myslela som si to, len ma trošku miatlo to, že poštovné ako výdavok nie je ostatné zdaniteľné výdavky, ale je to réžia. Čo napr. sa účtuje ako Výdavky odpočítateľné od ZD v stlpci Iné? Vďaka.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Ďakujem, myslela som si to, len ma trošku miatlo to, že poštovné ako výdavok nie je ostatné zdaniteľné výdavky, ale je to réžia. Čo napr. sa účtuje ako Výdavky odpočítateľné od ZD v stlpci Iné? Vďaka.
Všetko to, čo sa neúčtuje ako výdavok za materiál, výdavok za tovar, prevádzková réžia, mzdy, odvody do fondov ...
5 0
vlčica2 vlčica2

vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

ahojte, som tu nová a taktiež začiatočník v účtovníctve. Preto prosím prepáčte, ak som otázku nezaradila správne...manžel má nákladnú prepravu, má kvantum bločkov za PHM a je aj platcom DPH - štvrťročným. mám normálne dávať bločky za PHM do pokladne a klasicky odpočítať DPH? ako to je potom s cestovnými náhradami? prosím, ak s tým máte niekto skúsenosti napíšte mi postup, ako to robiť... dakujem
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Bločky môžeš dávať celé do pokladne, ako výdavok z pokladne. Ale do nákladov si dáš len buď 80 % z PHM (základu dane) a 80% z DPH, vtedy nevedieš knihu jázd, alebo dáš do nákladov celý základ dane + celú DPH a vedieš knihu jázd.
Ak sa rozhodneš pre 80% musíš mať odpísaný stav tachometra na začiatku roka a stav tachometra na konci roka.
Cestovné náhrady si robíš podľa zákona, všetko Ti ide do nákladov.
0 0
vlčica2 vlčica2

vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

dakujem Ti :-)
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, potrebujem pomôcť s dobropisom za vrátenie tovaru. faktúru- dobropis zaevidujem do prijatých faktúr so sumou -40€. do peňažného denníka dám úhrada dobropisu- vrátenie tovaru: výdavkový so sumou -40€ alebo ako?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Dobropis je zaevidovaný dobre. Po údrade dobropisu od dodávateľa v peňažnom denníku VOZD- nákup tovaru s mínusom.
1 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, pekný deň
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, nákup vŕtačky sa v JU zaúčtuje ako prevádzková réžia v členení DHM? Je potrebné ju zaevidovať?
A náplň do tlačiarne? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, nákup vŕtačky sa v JU zaúčtuje ako prevádzková réžia v členení DHM? Je potrebné ju zaevidovať?
A náplň do tlačiarne? Ďakujem.
naštuduj si postupy účtovania v JU - nákup Drobného majetku eviduješ ako materiál.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže vŕtačku mám "akože" prijať na sklad?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mondes Pozri príspevok
Takže vŕtačku mám "akože" prijať na sklad?
Nie na sklad, treba ju len zaevidovať do drobného majetku ako je písané vyššie, nič viac.
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, nákup vŕtačky sa v JU zaúčtuje ako prevádzková réžia v členení DHM? Je potrebné ju zaevidovať?
A náplň do tlačiarne? Ďakujem.


Podľa § 10 ods. 26 Opatrenia MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia MF SR z 27. novembra 2008 č. MF/24101/2008-74 (ďalej len „postupy JÚ“) sa hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako 1 700 eur a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, a ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, účtuje ako zásoby.
Na základe uvedeného sa spotreba týchto zásob účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1. postupov JÚ ako
nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním. Ak o takýchto zásobách neúčtujete v knihe zásob, ale účtujete ich priamo do spotreby, je podľa § 11 ods. 8 postupov JÚ potrebné určiť druhy týchto zásob vnútorným predpisom.

ako ti písala Veromika a Manual nedávaš to na sklad / ošetri si to v smernici / -
tak isto aj nápln do tlačiarne - VOZD - materiál - náhradné diely - priamo do spotreby...
2 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Ako mám prosím zaúčtovať vyúčtovanie spotreby plynu za rok 2010-až jún 2011 - ide mi o zaúčtovanie rozdielnej DPH , kde dám 19 % DPH vo výkaze?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Tam kde 20 % DPH.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

ďakujem
,
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, keď prenajímame auto od FO, ktorý ho kúpil na rodné číslo, môžme si dať do nákladov aj opravy auta, diaľničnú známku, výmenu oleja a všetky veci súvisiace s autom? Ďakujem.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
ak je zaplatená daň z motorových vozidiel, tak podľa mňa áno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať