Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie som právnik, ale dohodu o pôžičke s manželom???? keď máte BSM....
a manžel ak ukončil podnikanie (bez ohľadu, či to on zaplatí či nie, alebo opačne) musí si upraviť základ dane o nespotrebované zásoby - pripočítať
o jeho pohľadávky - všetky pripočítať
o jeho záväzky- odpočítať
pozrieť nájomné (napr. aby nebolo zaplatené dopredu, keď už nemal platnú živnosť)....zabudla som na niečo????

inak je to v daň. zákone uvedené....na § sa idem kuknúť
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Posledný mesiac , kedy bol účtovnou jednotkou je marec. V marci cez uzávierkové operácie musí zaúčtovať všetky pohľadávky a záväzky bez ohľadu na to , či boli uhradené. Výkazy k daňovému priznaniu bude podávať s dátumom od 1.1.2011 do 31.3.2011.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

je to podľa 595/2003 zákona o dani z príjmu, § 17 ods. 8 prikladám....


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
xEvelinx xEvelinx

xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

Ďakujem za odpovede.
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím napísať k čomu všetkému je potrebné mať vo firme pri JÚ smernice? Vôbec si neviem predstaviť ako to má vyzerať, napr: číslovanie dokladov si mám napísať systém číslovania na A4 alebo? A ešte ak by ste mi mohli poradiť, je nutné viesť sklad v nejakom programe alebo je to možné aj papierovo, momentálne nám asi rozpočet nedovolí zaobstarať nejaký SW.
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

Daggmar Pozri príspevok
A co ak su uroky napr. len 0,01€ a banka ich nezdani ? Tiez je to prijem NZDP ? ak sa to za cely rok spocita vyde nezdanitelny prijem 0,12 € ..... a z toho sa uz da vypocitat dan
presne nad tymto rozmyslam aj ja. Je mi divne, ze tento prijem, aj ked je minimalny zdaneny nebude.
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

blender Pozri príspevok
presne nad tymto rozmyslam aj ja. Je mi divne, ze tento prijem, aj ked je minimalny zdaneny nebude.
Opravte ma niekto ak sa mýlim, ale aktuálne sa kreditné úroky z banky účtujú ako Príjem zdanený zrážkou u zdroja čo je PNZD.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

slavka124 Pozri príspevok
ahojte, potrebujem pomôcť čo sa týka dohody o brigádnickej práci študenta- ak dotyčný dovŕšil 17rokov, môže na takúto dohodu pracovať v autoumývarke? ak áno, čo všetko je k tomu potrebné? vopred ďakujem
....veeľmi blbo zaradená otázka. Daj si du správnej témy - aj odpoveď dostaneš. To vieš, nech sa to tu nemieša.....

...a tu to, prosím, vymaž...
0 0
Radka12 Radka12

Radka12 je offline (nepripojený) Radka12

A ako je to s pokutou od daňového úradu za nedodržanie zákonnej lehoty na predloženie hlásenia? To by mal byť daňovo neuznateľný výdavok, je tak? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno je to VNZD
0 0
Radka12 Radka12

Radka12 je offline (nepripojený) Radka12

ďakujem
0 0
TakacovaJ TakacovaJ

TakacovaJ je offline (nepripojený) TakacovaJ

Dobrý deň, už nejaký čas študujem záležitosti ohľadne účtovníctva na tomto portáli a chcela by som vás poprosiť o radu: manžel si tento rok založil živnosť a bol by rád keby som mu robila účtovníctvo ja - skúsenosti s ním mám a tiež kvôli poníženiu základu dane z príjmu. Chcem sa opýtať či je možné niečo také - ja pracujem na TPP v istej firme a popritom by som robila toto, či už na zmluvu alebo dohodu, normálne by ma za to platil... Je to možné? Ak je to možné, čo je potom potrebné? Nejaká registrácia ohľadne odvodov, odvody a podobne... vie mi niekto poradiť? Už som to tu hľadala ale takýto konkrétny prípad som nenašla... Ak by mi niekto vedel poradiť, bola by som vám povďačná.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ale je tu toho veľa....či už dohody o vykonaní práce, či dohody o pracovnej činnosti.....aj s platbami do SP a daň. úradom.....trochu trpezlivosti a budeš to mať...
0 0
TakacovaJ TakacovaJ

TakacovaJ je offline (nepripojený) TakacovaJ

a nevedeli by ste mi poradiť aspoň kde hľadať, nejaký konkrétny link? ak nie, aj tak ďakujem veľmi pekne
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cez horný vyhľadávač Akú informáciu hľadáte? si zadaj napr. pracovná činnosť .....a vyhľadá ti x príspevkov.....

Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej cinnosti
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

TakacovaJ Pozri príspevok
Dobrý deň, už nejaký čas študujem záležitosti ohľadne účtovníctva na tomto portáli a chcela by som vás poprosiť o radu: manžel si tento rok založil živnosť a bol by rád keby som mu robila účtovníctvo ja - skúsenosti s ním mám a tiež kvôli poníženiu základu dane z príjmu. Chcem sa opýtať či je možné niečo také - ja pracujem na TPP v istej firme a popritom by som robila toto, či už na zmluvu alebo dohodu, normálne by ma za to platil... Je to možné? Ak je to možné, čo je potom potrebné? Nejaká registrácia ohľadne odvodov, odvody a podobne... vie mi niekto poradiť? Už som to tu hľadala ale takýto konkrétny prípad som nenašla... Ak by mi niekto vedel poradiť, bola by som vám povďačná.
Môžeš manželovi robiť účtovníctvo na dohodu - treba však splniť všetky povinnosti zamestnávatela v sociálnej poisťovni a na daňovom úrade. Dohodár sa prihlasuje pred začiatkom výkonu práce - spätne za rok 2011 už zníženie základu dane neporiešiš (iba ak ráta s pokutami za neskorú registráciu v SP a na DU)
1 0
TakacovaJ TakacovaJ

TakacovaJ je offline (nepripojený) TakacovaJ

Joj ďakujem veľmi pekne, stačí mi to za rok 2012, 2011 nemal vysoký príjem, uplatní si len paušálne výdavky, ale 2012 chce robiť JÚ, tak preto zisťujem. Takže na dohodu, ďakujem vám veľmi pekne, zvyšok si už nejako pozisťujem. Prajem pekný zvyšok dňa veronikasad
0 0
TakacovaJ TakacovaJ

TakacovaJ je offline (nepripojený) TakacovaJ

dakujem mila, idem pátrať
0 0
TakacovaJ TakacovaJ

TakacovaJ je offline (nepripojený) TakacovaJ

teraz mi došlo, ak ma zamestná na dohodu, môže ešte viesť JÚ? nemusí už podvojné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

TakacovaJ Pozri príspevok
teraz mi došlo, ak ma zamestná na dohodu, môže ešte viesť JÚ? nemusí už podvojné?
Nie, nemusí viesť PÚ. To, že zamestnáva, nemá nijaký vplyv na formu účtovníctva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať