Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Minna Pozri príspevok
Prečítala som si odporúčaný link, ale potrebovala by som sa predsa len uistiť, či som to pochopila správne (som začiatočníčka a nerada by som to zaúčtovala zle):
- DPH nedovádzam, pretože nejde o krádež (čiže s DPH nerobím nič?? - myslela som si, že keď si ju pri nákupe uplatnil, tak teraz bude musieť pomernú časť vrátiť)
- o sumu znehodnoteného materiálu znížim VOZD (čiže to zaúčtujem ako nákup materiálu ale s mínusom, bez uvedenia DPH, čiže účtujem v doklade len základ a rovnakú výslednú sumu?)
- urobím zápis o manku (to, že má znehodnotený materiál, zistil teraz pri inventúre)

Ešte raz vopred ďakujem za pomoc.
Minna, doporučujem ti najprv si prečítať túto http://www.porada.sk/t9836-manka-a-skody-do-normy.html tému. Tá je tiež uvedené v tom zozname.
Osobne by som v uzávierkových operáciach výdavky znížila a ku dňu vzniku škody vyradila z evidencie zásob.
K DPH je tam tiež téma http://www.porada.sk/t9446-dph-a-tovar.html
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pôvodca textu príspevku: Minna
........urobím zápis o manku (to, že má znehodnotený materiál, zistil teraz pri inventúre).....
.... ale znehodnotený materiál nie je manko je to len nepoužiteľné
0 0
Minna Minna

Minna je offline (nepripojený) Minna

Marína, liba2 ďakujem veľmi pekne za ochotu a odpovede, pomohli ste mi.
Ešte len začínam s účtovaním, takže nie všetko mi je úplne jasné, ale aj vďaka Porade a jej užitočným radám to snáď zvládnem.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Je potrebné aby na faktúre bolo napísaní, nie som platca dph?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať? Lebo faktúry čo mi chodia od neplatcov, to nemajú písané a ja som to tiež neuvádzala.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pru Pozri príspevok
Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať?
Iba pre účely DPH, nakoľko doklad platiteľa, ktorým preukazuje dodávku v rámci dodávateľsko odberateľských vzťahov sa tak zo zákona nazýva. Pre bežnú fakturáciu neplatiteľa však nie je záväzný. Týka sa len platitieľov a súvisí aj s uplatnením práva na odpočítanie DPH.

Pojem faktúra, ako doklad, ktorým požaduje dodávateľ plnenie od odberateľa formou finančnej (prípadne inej) úhrady za uskutočnenú dodávku je širší. Vyplýva z bežnej obchodnej praxe, nakoľko všetky predpisy, ktorými bývala upravená boli už dávno zrušené.

Pru Pozri príspevok
Lebo faktúry čo mi chodia od neplatcov, to nemajú písané a ja som to tiež neuvádzala.
To je v poriadku. Uvádzať, že sa jedná o neplatiteľa nie je povinnosť, malo by to však vyplynúť z náležitostí faktúry. Neplatiteľ neuvádza vznik daňovej povinnosti, nemá prefix SK pri uvedení identifikačného čísla pre daň, neuvádza sadzbu dane, daň a podobne.

Uvádzať, že je dodávateľ neplatiteľ nie je povinné. V praxi sa to však využíva. Neuvedenie tejto skutočnosti však nemá vplyv na správnosť dodávky, fakturácie, uplatnenie daňového výdavku ani na zaúčtovanie dokladu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pru Pozri príspevok
Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať?
Nevšimla som si "to". Takže, nie je žiadny predpis, ktorý by určoval, že "to" má faktúra obsahovať.

"to" = "nie som platiteľ dane z pridanej hodnoty"

Zákon o DPH uvádza, čo má obsahovať faktúra pre účely DPH.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
emily 2 Pozri príspevok
Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ DPH - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2
skúsim si odpovedať sama - z hľadiska uplatnenia DPH to má byť uvedené .
musím to dať prerobiť

potvrdí mi to niekto ?

dik
emily 2
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
ospravedlňujem sa, išla som dopísať, že sa jedná o príspevok č. 845 z 8.10., a až teraz som si všimla , že už mám odpoveď - asi som si zle nastavila sledovanie témy.

Mám tu viac otázok, bez odpovede, ktoré musím poriešiť - tak sa k nim postupne vraciam.

ešte raz vďaka
emily 2
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
emily 2 Pozri príspevok
skúsim si odpovedať sama - z hľadiska uplatnenia DPH to má byť uvedené .
musím to dať prerobiť

potvrdí mi to niekto ?

dik
emily 2
pre účely odpočtu DPH a evidencie, musí byť správne IČ DPH dodávateľa.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

emily 2 Pozri príspevok
Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2
Emily, ešte Ti to trošku podporím zákonom.

Ty máš vystavenú faktúru a PPD od platiteľa DPH a preto sa musíš riadiť podľa tohoto odstavca


(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Ak by si mala vystavený blok z registr.pokladne, tak vtedy sa Ta týka tento odstavec:

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...a ešte ku knihe záväzkov.

Ja evidujem faktúru vystavenú "na meno" vždy v knihe záväzkov, aj keď je hneď uhradená.
Riadim sa týmto odstavcom
b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,

..a pre mňa budúcnosť je aj jedna minúta po uhradení faktúry, ktorá bola vystavená v minulosti /t.j. pred minútou/
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Ešte to trochu spresním, aby nedošlo k nedorozumeniu.

Je to doklad z počítača na A5 , kde je napísané FAKTÚRA - platba v hotovosti.

Údaje dodávateľa sú v poriadku , len naše údaje nie sú správne, chýba IČO aj IČ DPH a ani adresa nie je dobre napísaná.

V jednom prípade sa jedná o dodávku betónu a v druhom prepravu tovaru.
Ja to nebudem evidovať vo faktúrach, len cez pokladňu dám výdaj a doklad pripnem k VPD - môžem to tak urobiť ?
Tie faktúrky dám opraviť.

emily 2
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte som začiatočník chcem sa spýtať ako začať účtovať v JU .Podnikáme v Nákladnej doprave ako zaúčtovať auto do peň. denníka a všetky výdavky s tým spojené. Už mám aj nejaké Faktúry len neviem čo mám prvé zaúčtovať do peň. denníka ďakujem
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ako prvé by mal byť vlastný vklad podnikateľa do pokladne. Auto zaevidovať do knihy majetku ako hmotný investičný majetok. Podľa toho, či je na lízing, či je vložené do majetku , alebo či je kúpené v hotovosti, z banky, z úveru, sa bude, prípadne nebude účtovať v peňažnom denníku. Faktúry vystavené zaevidovať v knihe pohľadávok, faktúry doručené v knihe záväzkov. Ak bude zriadený bežný účet pred dňom účinnosti ŽL, vklad na zriadenie BÚ dať ako vlastný vklad podnikateľa. Ak sa zriadi BÚ po nadobudnutí účinnosti ŽL, účtovať výber z pokladne, priebežné položky príjem, keď príde výpis, priebežné položky výdaj a príjem v banke.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ahoj Dav, ak som správne pochopila tvoj predchádzajúci príspevok, tak ja som si otvárala účet až po nadobudnutí živnosti, tak to mám zaúčtovať ako výber z pokladne a cez priebežné položky na účet? To znamená, že prvá moja operácia bude osobný vklad podnikateľa do pokladne? Nemohla by som to zaúčtovať ako osobný vklad podnikateľa na účet? Mám aj bloček za vyhotovenie pečiatky, tak postup bude taký istý? (vklad do pokladne a následne výber a úhrada)

ešte by som mala jednu otázočku (ak mi poradíte)
Odberateľ chcel odo mňa tovar, ale peniaze mi už uhradil (ešte nie papierovo) a ja som za ne následne ten tovar kúpila na faktúru.
1) najprv vystaviť faktúru odberateľovi, vystaviť PPD, potom prijať FA od dodávateľa a vystaviť VPD
2) osobný vklad podnikateľa do pokladne, potom prijatá FA jej úhrada (VPD), potom FA odberateľovi a PPD? ale tu mi budú lietať nejaké fiktívne peniaze vo vzduchu, fakt som z toho jeleň, som vďačná za každú radu
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Prvý vklad -osobný vklad podnikateľa- zvyknem nadsadiť. Odhadnem výdavky, ktoré musím uhradiť do prvej tržby - pečiatka, prevod na zriadenie účtu, platby zdravotného poistenia,prípadné dobrovoľné platenie sociálnej poisťovni, nájomné, telefón, spolu napr. 10 tis. Sk. Práve kvôli tomu, aby som nemusela stále účtovať dopĺňanie pokladne vlastným vkladom. Pokladňa nemôže mať mínusový zostatok, bežný účet len vtedy, keď mám povolený kontokorent, alebo mi po stiahnutí poplatkov za vedenie účtu ostane skutočne mínusový stav.
Účtovanie prijatých peňazí v prípade prijatej platby vopred (od odberateľa) : Riadne zaúčtovať platbu so skutočným dátumom ako prijatá záloha za tovar - príjem ovplyvňujúci základ dane. Odberateľovi vystaviť predfaktúru. Po dodaní tovaru vystaviť riadnu faktúru. Faktúra dodávateľa- v knihe záväzkov, úhrada buď hotovosť z pokladne, alebo prevod z účtu. Predfaktúra- v knihe pohľadávok, úhrada v pokladni, alebo príjem na bežný účet. Faktúra - Kniha pohľadávok, poznámka k predfaktúre č.XXX.
Do výdavkov ovplyvnujúcich základ dane si vieš uplatniť aj všetky výdavky, súvisiace z podnikaním, vyplatené 12 mesiacov pred začatím podnikania,napríklad kolky na živnostenský úrad. Ak máš doklady o vyplatení- bločky z ERP. V denníku ich zapíšeš ako zriaďovacie výdavky v rámci uzávierkových operácií roku 2008. Pokiaľ máš v pokladni vysoký zostatok, z pokladne vyberáš peniaze ako výber vlastného vkladu a potom osobnú spotrebu podnikateľa, ako výdavky neovplyvňujúce základ dane.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ahoj Dav, ďakujem, síce je to dosť zložito napísané na mňa. Takže bloček za pečiatku nebudem účtovať teraz ale až na konci roka ak som to správne pochopila.
Čo sa týka tej fakturácie, tak ja nechcem robiť predfaktúru, lebo odberateľ je organizácia, ktorá by ju brať nemala, mala by na to mať nejakú špeci zmluvu a ja im to nechcem komplikovať, takže mi z toho vychádza, že asi urobiť vklad do pokladne (aj keď naozaj žiadny nebude)
Musím viesť tovar cez sklad? (výpočtová technika)

Ešte raz ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. Na základe prešetrenia podania našej bývalej zamestnankyne nám DÚ uložil urobiť Ročné zúčtovanie preddavku na daň ... za rok 2007 v termíne do 15.11. Chcem sa spýtať, zamestnankyni vychádza preplatok na dani a tiež doplatenie daňového bonusu. Preplatok aj s daňovým bonusom jej vyplatíme v hotovosti. Do peňažného denníka to zaúčtujem v stĺpci "mzdy"? Daňový bonus potom vykážem v Prehľade ... za IV. Q a tiež o preplatok na dani budem znižovať daňovú povinnosť?
Daňový úrad nám vyrúbi pokutu a túto pokutu potom zaúčtujem ako VNZD?
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem za odpoveď.
Ešte doplním, tá zamestnankyňa bola u nás zamestnaná do 31. 7. 2007.
Naposledy upravil rodina1 : 28.10.08 at 09:07 Dôvod: doplnenie
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Poraďte mi.....Postupujem správne pri SZČO - cestovný príkaz

1. Sluzobná cesta (do 12 hodnín)
kolónka stravné: 98,-
2. používa vlastné motorové vozidlo na podnikanie prešiel 100 km
(patrí mu náhrada za km + spotrebované pohonné látky)
kolónka ??????? : 100km x (náhrada podľa vzorca na cestovnom príkaze)

Vypočítam si náhradu podľa vozca na cestovnom príkaze dole: tam si vypočítam náhradu za 1 km (7,90) a potom si to vynásobim počtom kilometrov???
Podľa toho koľko kilometrov prešiel... v tomto prípade ide o 100km

Sumár stravné 98 + 790 (náhrady) vyúčtovanie cestovného príkazu v celkovej sume 888,-

???????????????????????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať