Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Zdravím Vás poraďáci.Rozmýšlam,ako je najlepšie účtovať jednoduché účtovníctvo,niekto si delí faktúry,pokladnu a banku,niekto účtuje pokladňu a banku spolu,a k tomu prikladá faktúry..
Ak sa rozhodnem účtovať banku samostatne a pokladňu samostatne,ke´d si vytlačím peňažný denník,nevadí že pokladňa za január bude napríklad č.v peň.denníku pod číslom 1-30,a bankové výpisy budú za január čísla 31-40 peň.denníku?
Teda že v peň.denníku nebudú pod poradovým číslom za sebou napr. za 1.1. aj banka aj pokladňa spolu?ale budú porozhadzované,teda najskôr pokladňa,potom banka (alebo naopak)
Ďakujem
V akom SW robíš, lebo napr. v DATALOCK-u tento problém nie je, zoraďuje doklady podľa dátumu.
V ALFE si ich tiež môžeš dať zotriediť podľa dátumu
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

veronikasad Pozri príspevok
V akom SW robíš, lebo napr. v DATALOCK-u tento problém nie je, zoraďuje doklady podľa dátumu.
V ALFE si ich tiež môžeš dať zotriediť podľa dátumu
v ALFE..
takže to robiš tak,že si zaúčtuješ samostatne pokladňu a samostatne banku,potom dáš zotriediť peň.denník podľa dátumu ,vytlačíš a je to ok?
a v šanóne máš ale založené samostatne pokladničnú knihu a samostatne banku..?
Ďakujem ti veronika
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
náhradné diely ... používa ich pri oprave áut, ktoré následne fakturuje vo faktúre ako zvlášť materiál a zvášť práce aby zákazník videl čo sa robilo tak je to materiál. ÁNO
a nemusí mať vytvorený sklad.
Odpoved nebola moja, len tu travim posledne dni vela casu, tak som ju nasla .

Pozri http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html, najma § 11
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ja mam zvlast banku a zvlast pokladnicu, ked to ale dam zoradit podla datumu, tak potom nejde za sebou suvisle ciselne oznacenie pre vydavky, prijmy, bankudokladov ale staci dat (tam kde zoradujes podla datumu) UPRAVY - precisluj prijmove doklady, vydavkove doklady - mozes si vybrat co chces a pekne sa to zoradi. Potom uz len vytlacim penazny dennik (samozrejme aj s uzavierkovymi dokladmi).
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Prosím môže mi niekto poradiť, ak SZČO nemá fyzicky pokladňu, je ku koncu roka lepšie zostatok v hotovosti ponechať a tým aj vykázať vo výkaze o MaZ, alebo zaúčtovať osobnú spotrebu a pokladňu nechať na nule? Vopred ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lenkam68 Pozri príspevok
Prosím môže mi niekto poradiť, ak SZČO nemá fyzicky pokladňu, je ku koncu roka lepšie zostatok v hotovosti ponechať a tým aj vykázať vo výkaze o MaZ, alebo zaúčtovať osobnú spotrebu a pokladňu nechať na nule? Vopred ďakujem.
K 31.12.08 je treba vybrať všetko na osobnú potrebu, pretože ak by si tam nejaké Sk nechala, musela by si ich po 1.1.09 vziať a ísť do banky ich zameniť na €. Pretože fyzicky sa ti samé od seba Sk na € nezmenia.
Ale v iných rokoch netreba vyberať pokladňu na nulu, pretože potom tam znova bude treba vložiť osobný vklad, pretože sa ide nakupovať pre potreby firmy.
Pekný deň...
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nie je v prípade, že v budúcnosti tam ku koncu roka hotovosť ponechám, skreslený majetok, keďže fyzicky žiadne peniaze nemám, ale vo výkaze ich vykazujem?
A ešte jednu otázku - je lepšie čerpať osobnú spotrebu v priebehu roka, podľa zostatku v pokladni, alebo môžem zostatok skresať len na konci roka?

Ďakujem a prajem pekný zasnežený (aspoň u nás) deň
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lenkam68 Pozri príspevok
Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nie je v prípade, že v budúcnosti tam ku koncu roka hotovosť ponechám, skreslený majetok, keďže fyzicky žiadne peniaze nemám, ale vo výkaze ich vykazujem?
A ešte jednu otázku - je lepšie čerpať osobnú spotrebu v priebehu roka, podľa zostatku v pokladni, alebo môžem zostatok skresať len na konci roka?

Ďakujem a prajem pekný zasnežený (aspoň u nás) deň
V priebehu roka, pretože aj SZČO potrebuje z niečoho žiť...
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Pri pokladničných dokladov z ERP tlačíte ešte aj PPD?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Janulana Pozri príspevok
Pri pokladničných dokladov z ERP tlačíte ešte aj PPD?
K mesacnej paske urobim PPD a ten zauctujem do penazneho dennika - prijem do pokladne.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Ja ich účtujem každý deň, stačí ak je to zaevidované v PD alebo mám aj vytlačiť jednotlivé PPD?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Janulana Pozri príspevok
Ja ich účtujem každý deň, stačí ak je to zaevidované v PD alebo mám aj vytlačiť jednotlivé PPD?
A na zaklade coho uctujes v pokladni? V pokladni sa uctuje o pohyboch (prijmoch a vydavkov) na zaklade PPD alebo VPD.

Postupy uctovania v JU (ak vedies JU):
§ 4 Peňažný denník

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Už to tu bolo riešené len sa chcem uistiť na konci roka čiže 31.12.2008 v peňažnom denníku v príjmoch v pokladni všetko prevediem do osobnej spotreby a ostane mi tam O Sk. je to správne kvôli euru?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Myslím, že takto je správne postupovať....
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradiť, čotu čítam či dobre chápem, začínam účtovať
v JU platca dph a tak ak som to pochopila správne
- v PD ide všetko podľa pohybov v hotovosti alebo BU
- kniha faktúr - vyšlé a došlé za zaevidujú len od koho začo a dátumy a celá suma je to vlastne len evidencia faktúr ale podrobný rozpis ide až na základe úhrady v hot. alebo bu do PD a tam sa rozpíše na základ a dph podla koloniek.

- ak moja polovička opravuje autá a kúpi materiál na ich opravu tak nemusí mať sklad ale rovno to dám ako materiál

- ak dostane faktúru napr. za lakovnícky materiál s prácou za auto ktoré opravuje - nachystá plechy na aute a dá ho nalakovať a potom vystaví faktúru zákazníkovi kde vypíše karosárske opravy + tam dá aj sumu za lakovnícke práce (čo dostal vyfak) tak táto faktúra, ktorú dostal za lakovanie a musí zaplatiť mu dám do PD ako čo???

- a ešte prosím tú pokladňu pozerala som ako mu robila účtovníčka za minulý rok a nikde som tam nevidela že by písala výdavkové ani príjmové ak vyberal z účtu peniaze a už vôbec to nemá zotriedené ale má len vždy jeden mesiac pokope krížom krážom fa, pokl. doklady a banku.

ale nikde som nevidela že by bol nejaký výdavok - účtovne v PD ako výber hotov. z pokl. alebo účtu na osob. spotrebu kolko si môže vybrať a je to teda lepšie každý mesiac nech si vyberie aby mohol obhájiť že z čoho žije??

a ako to je s tými ERP lebo spadá pod činnosti, ktoré ju majú mať a v hotovosti za faktúry musí vyberať inak by prišiel o zákazníkov a tak treba ju kúpiť a aký je ďalší postup? treba ju niekde registrovať a ako zaúčtovať???

Vela toho som napísala a prosím poradte mi, ved pomaly nespávam čo sa bojím nech to nespackám a dakujem velmi pekne vopred.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

a ešte som zabudla, ked sa robí dph - za štvrťrok a faktúra mi príde napr. ešte v marci - zaevidujem do knihy faktúr ale ešte nie do PD a ked ju uhradím do 15 alebo do 25 . apríla a tým pôjde do PD ide do dph za 1q ?? myslím že ano lebo v podstate na základe pohybov sa účtuje do PD a ten potom ráta dph

a prosím kam sa zaúčtuje v pD uhradené dph za kvartály??? a životné poistenie ??
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
veronkaj Pozri príspevok
a ešte som zabudla, ked sa robí dph - za štvrťrok a faktúra mi príde napr. ešte v marci - zaevidujem do knihy faktúr ale ešte nie do PD a ked ju uhradím do 15 alebo do 25 . apríla a tým pôjde do PD ide do dph za 1q ?? myslím že ano lebo v podstate na základe pohybov sa účtuje do PD a ten potom ráta dph

a prosím kam sa zaúčtuje v pD uhradené dph za kvartály??? a životné poistenie ??

pre evidenciu DPH je dôležitý dátum zdaniteľného obdobia:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

chcela by som sa opytak k akemu datumu mam zapisat do KZ odvody SZCO za januar 2008 ked ma TP k 4.2. v mesiaci nasledujúceho mesiaca splatné
Naposledy upravil stanka613 : 02.02.09 at 16:13
0 0
slnenko slnenko

slnenko je offline (nepripojený) slnenko

Manual Pozri príspevok
K 31.12.08 je treba vybrať všetko na osobnú potrebu, pretože ak by si tam nejaké Sk nechala, musela by si ich po 1.1.09 vziať a ísť do banky ich zameniť na €. Pretože fyzicky sa ti samé od seba Sk na € nezmenia.
Ale v iných rokoch netreba vyberať pokladňu na nulu, pretože potom tam znova bude treba vložiť osobný vklad, pretože sa ide nakupovať pre potreby firmy.
Pekný deň...
V pokladni som si nechala k 31.12.2008 peniaze....Doklad o zámene Sk na EUR je potrebný doložit v účtovníctve??? alebo je povinné nechať 0,-Sk v pokladni?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
slnenko Pozri príspevok
V pokladni som si nechala k 31.12.2008 peniaze....Doklad o zámene Sk na EUR je potrebný doložit v účtovníctve??? alebo je povinné nechať 0,-Sk v pokladni?
Nie je povinnosť pokladňu vynulovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať