Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

zuzula221 Pozri príspevok
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?
Predpokladám, že už ti je teraz jasné, že do výkazu dáš do riadku pohľadávky tú sumu, ktorú sú mu jeho odberatelia dlžní, čiže tie, ktoré mu ku dňu 31. 12. 2008 nezaplatili.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

abel Pozri príspevok
... a účtovníctvo je jednoduché...
Elenka a myslíš, že napr. taký preplatok v poisťovni je tiež pohľadávka, aj keď nie je príjmový vystavený doklad - teda akože Faktúra ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a čo taký nadmerný odpočet DPH za štvrtý kvartál? Je to pohľadávka alebo nie je?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pokiaľ mi je niekto niečo dlžný v súvislosti s mojim podnikaním, je to moja pohľadávka.
Kedysi som si označovala šanón "Kniha došlých faktúr", teraz "Kniha pohľadávok". Pohľadávka nemusí mať len formu faktúry
( ... ale aj kávičky, čokoládky, fernet tiež nie je od veci, ale to už sú tie nepeňažné požitky, známe každej účtovníčke)
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

narazila som na taký problém (robím momentálne sklad), ako odpísať nepoužiteľný materiál - ide o zbytky látok 0,20-1,5 m pri šití posteľnej bielizne, ktoré sa už nepoužijú. Finančný stav by mi ich dovolil dať do príjmov r.2008, no neviem či môžem a ako to účtovne previesť.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nákup tovaru mínusom (uzávierková nepeňažná operácia)
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

ale čo s DPH, uplatnenou pri nákupe? Mala by som ju odviesť DÚ. Už to za rok 2008 nestihnem, iba ak dodatočným priznaním. Mám pravdu?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A smernica o "prirodzenom úbytku"??
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

milkami Pozri príspevok
ale čo s DPH, uplatnenou pri nákupe? Mala by som ju odviesť DÚ. Už to za rok 2008 nestihnem, iba ak dodatočným priznaním. Mám pravdu?
čítaj tu: http://www.porada.sk/t5018-p2-invent-rozdiely.html pokiaľ nejde o krádež, DPH neodvádzaš
aj tu čítaj: http://www.porada.sk/t16777-manko-v-ju.html
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Muška Pozri príspevok
A smernica o "prirodzenom úbytku"??
podnikateľ ju nemá. Aj by som ju vypracovala, no neviem kde začať
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Monika, prečítala som si, ďakujem krásne. DPH neodvediem, ale ak tomu dobre rozumiem,potrebujem mať spracovanú smernicu o prirodzených úbytkoch (pokiaľ sa nepoužiteľné zbytky dajú považovať za úbytky)Ale potrebovala by som pošuškať, čo všetko v smernici o prirodzených úbytkoch má byť.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

milkami Pozri príspevok
... Ale potrebovala by som pošuškať, čo všetko v smernici o prirodzených úbytkoch má byť.
šu šu šu

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=504
Naposledy upravil ola : 21.02.09 at 18:29 Dôvod: šľahla som tam citát, chi :)
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

jeden by neveril,že ste mi tak pomohli,dúfam že nie len mne. Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobry deň,ako by ste prosim Vas zaučtovali,keď do reštauracie nakupia hrnce ,pohare pribory?
bude to material alebo prevadzkova režia?
ďakujem moc
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

čítaj tu je odpoveď: http://www.porada.sk/t74798-p14-mate...ebo-rezia.html
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobré ráno
prosím poraďte mi ako na to správne

- prišlo mi internetom oznam že školenie na alfu stojí.... EUR , VS, čas, dátum konania a č. účtu kam poslať peniaze
- 8.2.09 sme poslali z BU požadovanú sumu
- o týždeň mi prišla faktúra na školenie, kde je dát. zdan. plnenia uvedený dátum kedy im nabehla úhrada na BU , suma školenia rozdelená na základ a dph, spolu a mínusom uhradená záloha čiže ku konečnej úhrade 0.
- vraj ešte príde jedna niekedy pri konci mesiaca ako že bolo školenie konané.

prosím ako by ste toto zaúčtovali správne v alfe, na školení sme sa na toto pýtali a tam nám hovorili taký postup, že asi na 6 zápisov??? a daniar = účtovník ten by to riešil inak.

prosím napíšte mi niekto do textu kam by ste to dali.

ďakujem
-
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím odpíšte či je to takto::
- záväzok - predpis úhrady poistenie SP a ZP ku koncu roku zostane ako záväzok do januára nasledujúceho roku a potom sa vypáraje
- záväzok treba dávať aj vypočítané dph za kvartál??? a dať ho do záväzkov k 25 nasl. mesiaca po kvartály - teda vtedy kedy sa odvádza a potom sa len vypáruje???- podľa mňa nie, len sa napíše do PD úhrada dph

- ked opravár karosérii dostane fak. za mater+lakovanie auta, ktoré dal urobiť, v rámci svojej opravy a potom svoju prácu + lakovanie vyfakturuje zákazníkovi tak pre opravára je tá fa za mat+lakov. práce ako réžia v PD

ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronkaj Pozri príspevok
prosím odpíšte či je to takto::
- záväzok - predpis úhrady poistenie SP a ZP ku koncu roku zostane ako záväzok do januára nasledujúceho roku a potom sa vypáraje

Kniha záväzkov - záväzok k 31.12.2008

- záväzok treba dávať aj vypočítané dph za kvartál??? a dať ho do záväzkov k 25 nasl. mesiaca po kvartály - teda vtedy kedy sa odvádza a potom sa len vypáruje???- podľa mňa nie,viď zákon o účtovníctve len sa napíše do PD úhrada dph

Kniha záväzkov - záväzok k 31.12.2008



- ked opravár karosérii dostane fak. za mater+lakovanie auta, ktoré dal urobiť, v rámci svojej opravy a potom svoju prácu + lakovanie vyfakturuje zákazníkovi tak pre opravára je tá fa za mat+lakov. práce ako réžia v PD

Prevádzková réžia

ďakujem
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.


(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Odpoveď aj vyššie modrou .
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Zita - prosím teda aj ked budem rátať dph za kvartál do 25 dňa nasledujúceho mesiaca napr. za 1Q/2009 musím vyrátať dph do 20.4.09 aby sa stihlo zaplatiť do 25.4.09 tak po vyrátaní mám dať ID záväzok k 31.3.2009 voči DU dph za 1q/09??


a potom ked prebehne úhrada tak dám výdaj z BU a úhrada záväzku z knihy záväzkov,

a vie mi niekto poradiť aj s tou zálohou za školenie???
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

mám taký problém

dávam do poriadku spätne rok 2007 , kvart. platca dph nakolko to účtov. bolo len rozdelené do kvartálov, a nič, vypísané, pd o ničom a tak a zistila som že tá žena ktorá to vtedy robila uplatnila dph na došlej faktúre 2x. Raz v apríli a raz v máji. Je to presne tá istá faktúra.

čo by ste mi doporučili ako to urobiť aby to tam nekričalo, dať to nejako prepísať tú faktúru alebo ako by ste to riešili.je to 790 sk na dani.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať