Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry den, potrebovala by som poradit, pretoze JU som nikdy nerobila, okrem toho, co sme mali na skole, ale prisiel za mnou svagor a ja neviem povedat nie..... bola by som vam vdacna, keby ste mi odobrili a poradili, co mam este spravit.....
- zivnost zalozena 10.7.08. zauctovala som banku podla bankovych vypisov, pricom vybery som dala cez priebezne polozky a zaroven som ich prijala do pokladne. kz na bu mi sedi, potom som zauctovala vsetky blocky, ktore suvisia s podnikanim ako VOZD. do knihy pohladavok som zauctovala nim vystavene faktury a nasledne ich uhrady na zaklade PPD. svagor dostal nenavratnu dotaciu od UP. ta mu prisla na bu, tak som to dala ako PNZD. na konci roka som spocitala blocky, ktore boli uhradene z tej dotacie a ktore som dala ako VOZD vratane ustrizkov sekov, ktore platil ako odvody do zdrav.poistovne a k 31.12.2008 som ID zauctovala POZD. to je ta cast dotacie, ktora bola pouzita v tomto roku. viem, ze by ta dotacia mala byt uctovana v knihe zavazkov, a teraz by som mala mat zavazok ponizeny o tie naklady, ale neviem ako to mam spravit.
- vytvorim zavazok a tym ID ho ponizim? a co s tym PNZD, ktory mam na BU?
- a este ako si dam do zavazkov zavazok voci ZP. aku sumu si tam urcim? platil mesacne 1134,- z blockov, ktore mi dal, mi vychadza, ze ma zaplatene mesiace 08-12 ale este tam musi mat nedoplatok za 7 mesiac, ale v akej vyske?
-

viem, ze som toho napisala strasne vela a mozno ani nikto nebude mat z vas cas pozriet sa na to, ale som zufala.... uz asi treti den stale citam poradu dookola, tak sa chcem len utvrdit, ci som sa vdaka vam nieco naucila a ci som to spravila spravne alebo ci to musim nejako opravit. dakujem
najde sa niekto, kto by mi poradil s tymito otazkami?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
janka.mo Pozri príspevok
.................
viem, ze som toho napisala strasne vela a mozno ani nikto nebude mat z vas cas pozriet sa na to, ale som zufala.... uz asi treti den stale citam poradu dookola, tak sa chcem len utvrdit, ci som sa vdaka vam nieco naucila a ci som to spravila spravne alebo ci to musim nejako opravit. dakujem
Janka, plne súhlasím. Ty sa tu chceš naučiť účtovať od A po Z a aj keď ti je porada nápomocná, základom je zákon, postupy účtovania, usmernenia, metodické pokyny, ......atd. Keď si tie naštuduješ, budeš sa ľahšie orientovať aj v radách z porady.
Dúfam, že to nevyznelo mentorsky, bola to len dobre mienená rada.
Účtovanie dotácie nájdeš tu:
http://www.porada.sk/517315-post8.html
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
Marína Pozri príspevok
časť citátu:

Janka, plne súhlasím. Ty sa tu chceš naučiť účtovať od A po Z a aj keď ti je porada nápomocná, základom je zákon, postupy účtovania, usmernenia, metodické pokyny, ......atd. Keď si tie naštuduješ, budeš sa ľahšie orientovať aj v radách z porady.
Dúfam, že to nevyznelo mentorsky, bola to len dobre mienená rada.
Účtovanie dotácie nájdeš tu:
http://www.porada.sk/517315-post8.html
dakujem za odpoved.....
dufam, ze to nevyznie nevdacne, ale ja som sa len chcela uistit, ci som to urobila spravne, ved som tam presne napisala, co som ako spravila..... co sa tyka dotacie, tak som si uvedomila, ze ten zavazok neponizim pomocou ID, ale vlastne tymi blockami, na ktore bola pouzita....
mna strasne matie to uctovanie s PU. stale mam pocit, ze sa mi to musi niekde odzrkadlit.... preto ma myli, ze ked som dala PNZD tu dotaciu, tak mi musi aj "zmiznut z tych prijmov, ale o tom je vlastne kniha zavazkov..... co sa tyka tych zavazkov do ZP, tak som len potrebovala poradit, ze ci to dam ako zavazok ostatny a splatkami ho budem ponizovat.... len neviem aku sumu zavazku tam mam dat....

aj tak vam vsetkym velmi dakujem, lebo vdaka vam som sa toho uz vela naucila..... neberte prosim toto, co som napisala vyssie ako prejav nevdaku, len som dufala, ze mi to niekto odobri, aby som bola kludnejsia.....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, vôbec to nevyznieva nevďačne, dobre, že si to overuješ, ale pevnú pôdu pod nohami budeš mať vtedy, keď sa oprieš o zákony a tu svoje poznatky si (ne)potvrdíš. Poviem ti moju skúsenosť. Ak sa tu stretnem s riešením, ktoré nepoznám, * vždy si ho overím §§ a tak som istejšia vo svojej práci a aj argumentácii nielen tu, ale hlavne v styku so správou dane.
Pozri, čo som vyviedla pred chvíľou http://www.porada.sk/t60940-p3-uctov...tkov-v-ju.html a to je tým, že to * "vždy" neplatí stále a takto to potom dopadne. A tým zmýlim aj druhých.
Voľakedy dávno tu bolo dobrým zvykom, ak som chybne odpovedala, doplniť do príspevku, že som sa mýlila alebo chybný text preškrtla. Škoda, že sa to tu už nenosí.
Naposledy upravil Marína : 05.03.09 at 18:41
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

janka.mo Pozri príspevok
dakujem za odpoved.....
dufam, ze to nevyznie nevdacne, ale ja som sa len chcela uistit, ci som to urobila spravne, ved som tam presne napisala, co som ako spravila..... co sa tyka dotacie, tak som si uvedomila, ze ten zavazok neponizim pomocou ID, ale vlastne tymi blockami, na ktore bola pouzita....
mna strasne matie to uctovanie s PU. stale mam pocit, ze sa mi to musi niekde odzrkadlit.... preto ma myli, ze ked som dala PNZD tu dotaciu, tak mi musi aj "zmiznut z tych prijmov, ale o tom je vlastne kniha zavazkov..... co sa tyka tych zavazkov do ZP, tak som len potrebovala poradit, ze ci to dam ako zavazok ostatny a splatkami ho budem ponizovat.... len neviem aku sumu zavazku tam mam dat....

aj tak vam vsetkym velmi dakujem, lebo vdaka vam som sa toho uz vela naucila..... neberte prosim toto, co som napisala vyssie ako prejav nevdaku, len som dufala, ze mi to niekto odobri, aby som bola kludnejsia.....
Ďakujem Janka.
Klikla si na tento link? http://www.porada.sk/517315-post8.html Tam som rozpísala účtovanie dotácie v JU. Dotáciu dáš do záväzkov ostatných v plnej výške, pretože kým ju nespotrebuješ, je záväzkom voči UPSVaR. Postupne, ako budeš nakupovať(budeš mať výdavok), záväzok o danú sumu znížiš, ...... atd. Na poistné do ZP neeviduješ záväzok, o sumu poistného ponížiš záväzok voči UPSVaR.
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
Marína Pozri príspevok
Ďakujem Janka.
Klikla si na tento link? http://www.porada.sk/517315-post8.html Tam som rozpísala účtovanie dotácie v JU. Dotáciu dáš do záväzkov ostatných v plnej výške, pretože kým ju nespotrebuješ, je záväzkom voči UPSVaR. Postupne, ako budeš nakupovať(budeš mať výdavok), záväzok o danú sumu znížiš, ...... atd. Na poistné do ZP neeviduješ záväzok, o sumu poistného ponížiš záväzok voči UPSVaR.
dakujem Evka (Marina)..... hned teraz ako som si precitala to o ZP, tak mi to zaplo, ze ak by som vytvorila zavazok do ZP, tak by som vlastne nemohla ponizovat tu dotaciu....
Inak podla tohto tvojho prispevku som postupovala. len ma to plietlo s tym PU, takze som mala pingpong s tym zavazkom.... ale som rada, ze som pochopila princip..... DAKUJEM

ani si poradaci neviete predstavit aka som rada, ze vas mam
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

pozerám, že sa dnes ešte nikto neradil. Ja by som potrebovala poradiť, ako účtujete výpisy z BÚ - s akým dátumom jednotlivé položky, lebo ak ich zaúčtujem s dátum podľa dni, ako to je na výpise a dám si zoradiť PD podľa dátumu, tak mi výpis rozhádže do jednotlivých dní. Zvyknem to účtovať s dátumom posledného dňa výpisu, len neviem, či je to správne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Monika Kováčová Pozri príspevok

Inak máš pravdu, samá nuda dnes.

Až na zúfanie od samého rána. Ešteže to niekto zachránil .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Paula Pozri príspevok
Až na zúfanie od samého rána. Ešteže to niekto zachránil .
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Monika ďakujem, stihla som to prečítať. Musím pomeniť dátumy účtovania, ale je to len 12 výpisov. Okrem bodíka posielam aj slovné ocenenie. A smajlíka neviem vložiť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Milka, posielam ho Monike za teba.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Rozalka Pozri príspevok
Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.


AKO sa to zaúčtuje,prosím príklad.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

UBIKA25 Pozri príspevok
Dobrý večer, hľadám tu na porade už dva dni a nestretla som s mojim prípadom...brat kúpil auto na autocredit 3 tretinky po 150000...kúpil ho v máji 2008 (dalsie dve úhrady 2009,2010 )v októbri 2008 mu ho ukradli...do nákladov si nemôže dať odpisy - nemá ho v majetku na konci roka, účtuje v JU neplatitel DPH... čo si môže dať do VOZD? PHM a havarijne poistenie to si môže uplatniť za obdobie od 05/2008 do 10/2008 ..čo s kúpou auta 150000 nie je a auto tiež nie...peniaze prišli od poisťovne v roku 2009 a ja mám v hlavu v smútku ako ďalej
Dá sa tu použiť ten § 19/3g - vyjadrenie z polície máme ...ale ja neviem aký je postup...
trosku som sa predbehla ..znova (((((((((
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kto hľadá, nájde, napr. http://www.porada.sk/t87489-manko-pr...dez_linky.html
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

hladala som, ale nenasla som podobne nič
Ja neviem ktoru sumu si môžem odpočítat ...zaplatena bolo iba 150000 ale obstaravacia cena auta je 450000
a zavazok ostal 300000
§19/3/g - danový výdavok ...ale ja neviem, ktorú sumu a aký je postup ..
ja už som zúfala, a najhoršie sa mi už o tom sníva
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
UBIKA25 Pozri príspevok
hladala som, ale nenasla som podobne nič
Ja neviem ktoru sumu si môžem odpočítat ...zaplatena bolo iba 150000 ale obstaravacia cena auta je 450000
a zavazok ostal 300000
§19/3/g - danový výdavok ...ale ja neviem, ktorú sumu a aký je postup ..
ja už som zúfala, a najhoršie sa mi už o tom sníva
To čo si nezaplatil ešte asi ťažko.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Zoltán Kovács Pozri príspevok
To čo si nezaplatil ešte asi ťažko.
dakujem...
je mi jasne, že 450000 je hlupost ale je to zostatkova cena nie?...som uplne z toho zamotana ...ja by som najradšej, tých 150000 a rok 2009 by sa mi krásne odpároval...300000 - poistka, 132000 poistka nasa - POZD?
čim viac študujem tým viac neviem čo dalej..
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ahojte, potrebovala by som poradiť čo v takomto prípade.
SZCO mal do roku 2007 vedené 4 účty ako podnikateľske. V roku 2008 sa presťahoval ale nenahlásil zmenu zaselania výpisov. Takže za rok 2008 nemá žiadny výpis. Čo mám s tým urobiť. Povedal že by musel precestovať čechy a SR aby vytiahol opisy. ČI sa to nedá urobiť nejako aj bez tých výpisov.
Na všetkých účtoch má v roku 2007 zostatok. Na jednom dokonca mínusový/kontokorent/. Podľa jeho slov dva z nich mu banka už aj zrušila.
Neviete niekto ako by som to mohlo urobiť? Ďakujem vopred
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať