Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť čo v takomto prípade.
SZCO mal do roku 2007 vedené 4 účty ako podnikateľske. V roku 2008 sa presťahoval ale nenahlásil zmenu zaselania výpisov. Takže za rok 2008 nemá žiadny výpis. Čo mám s tým urobiť. Povedal že by musel precestovať čechy a SR aby vytiahol opisy. ČI sa to nedá urobiť nejako aj bez tých výpisov.
Na všetkých účtoch má v roku 2007 zostatok. Na jednom dokonca mínusový/kontokorent/. Podľa jeho slov dva z nich mu banka už aj zrušila.
Neviete niekto ako by som to mohlo urobiť? Ďakujem vopred

Bez výpisov nedokážeš zaúčtovať , to máš jediný doklad o preukázaní platby pohľadávky a prípadného záväzku. Ak mu banka zrušila BU , tak musel dostať písomné oznámenie .Ale to vec nerieši .
Jednoducho tie výpisy potrebuješ .Ak nechce cestovať , tak nech si napíše žiadosť do príslušnej banky o opis bankových výpisov a nech mu ich doručia na novú adresu .Nech pošle e mail a zároveň aj poštou list , aby to mal čím skôr.
Samozrejme , že zodpovednosť nesie živnostník .
Banka si bude účtovať poplatok za opis bankového výpisu .V istej banke to majú tak , že ak sa stratí alebo nedoručí BV , tak do mesiaca to je zadarmo , ale po vypršaní lehoty už účtujú za opis .
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobré ráno po víkende.

- hneď mám však dotaz.

- tam kde teraz začínam robiť tento rok JU sa naskytla takáto vec.

- Mám program alfu - profesionál orig. verziu a teraz cez víkend sa kúpil materiál v ČR.

- ako to mám dať do JU - sme platcami dph - kvartálne keď.

- je doklad o nákupe - bude to bud faktúra alebo len doklad - príde o 2 dni , lenže predajca v ČR nieje platcom dph a doklad bude v CZK mene.

- ako mám postupovať -

- ak to bude doklad len bežný nie faktúra tak dám ho kam a prepočítam na EUR kurzom v deň vystavenia alebo ????
- ak to bude faktúra dám ju medzi záväzky s kurzom zo dňa vystavenia alebo???

-úhrada bola v hotov. takže nám k tomu pošlú hned aj príjmový dokad a ako ho zaevidovať?? v Alfa prof. nemám valutovú pokad. len v EUR - môžem ju však viesť mimo v exceli.

a čo sa týka zdanienia takéhoto došlé dokladu v czk ako to mám dať do dph?? za kvartál???

Ďakujem
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Zita5 Pozri príspevok
Bez výpisov nedokážeš zaúčtovať , to máš jediný doklad o preukázaní platby pohľadávky a prípadného záväzku. Ak mu banka zrušila BU , tak musel dostať písomné oznámenie .Ale to vec nerieši .
Jednoducho tie výpisy potrebuješ .Ak nechce cestovať , tak nech si napíše žiadosť do príslušnej banky o opis bankových výpisov a nech mu ich doručia na novú adresu .Nech pošle e mail a zároveň aj poštou list , aby to mal čím skôr.
Samozrejme , že zodpovednosť nesie živnostník .
Banka si bude účtovať poplatok za opis bankového výpisu .V istej banke to majú tak , že ak sa stratí alebo nedoručí BV , tak do mesiaca to je zadarmo , ale po vypršaní lehoty už účtujú za opis .
Zitka Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ale ešte jedna otázočka. Nedajú sa tie účty vyňať z podnikania.? JE to SZČO ktorá vlastne nevykonáva už žiadnu činnosť. Za rok 2008 nerobil nič.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
Zitka Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ale ešte jedna otázočka. Nedajú sa tie účty vyňať z podnikania.? JE to SZČO ktorá vlastne nevykonáva už žiadnu činnosť. Za rok 2008 nerobil nič.
Nika , ak používal bežné účty v súvislosti s podnikaním , tak bol povinný ich nahlásiť na DU . Ak bežné účty už prestal používať , tak musí zasa oznámiť daňovému úradu , že ich prestal používať v súvislosti s podnikaním a prestane sa o týchto účtoch účtovať .

Na Tvojom mieste , ak by som niekomu išla robiť DP , tak by som sa chcela presvedčiť , že či je to tak ozaj , že neobdržal na niektorý účet platbu za jeho činnosť .

Môže byť pravda , aj nemusí byť pravda , že nedosahoval žiaden príjem . To je môj pohľad na vec.
Jednoducho uverím , ak mám v ruke výpis , že tam nenastal žiaden pohyb .
Naposledy upravil Zita5 : 09.03.09 at 07:01
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Zita5 Pozri príspevok
Nika , ak používal bežné účty v súvislosti s podnikaním , tak bol povinný ich nahlásiť na DU . Ak bežné účty už prestal používať , tak musí zasa oznámiť daňovému úradu , že ich prestal používať v súvislosti s podnikaním a prestane sa o týchto účtoch účtovať .

Na Tvojom mieste , ak by som niekomu išla robiť DP , tak by som sa chcela presvedčiť , že či je to tak ozaj , že neobdržal na niektorý účet platbu za jeho činnosť .

Môže byť pravda , aj nemusí byť pravda , že nedosahoval žiaden príjem . To je môj pohľad na vec.
Jednoducho uverím , ak mám v ruke výpis , že tam nenastal žiaden pohyb . .
Aj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bv_alexandra Pozri príspevok
Aj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať
Sb, alebo nie sb, z čerešne dolu. A kedže ide práve o neho, musíš sa úpýtať o to viac.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bv_alexandra Pozri príspevok
Aj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať


Vypíš k priznaniu aj výkazy s rovnakými zostatkami a nech podpíše všetky tri okienka - aj to, kde je uvedená osoba zodpovedná za vedenie účtovníctva.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Paula Pozri príspevok

Vypíš k priznaniu aj výkazy s rovnakými zostatkami a nech podpíše všetky tri okienka - aj to, kde je uvedená osoba zodpovedná za vedenie účtovníctva.
Takže mám preniesť zostatky z minulého roku?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bv_alexandra Pozri príspevok
Takže mám preniesť zostatky z minulého roku?

Zodpovedne sa musí rozhodnúť sb, lebo nie Ty budeš podpisovať v DP, že je všetko úplné a pravdivé.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Paula Pozri príspevok
Zodpovedne sa musí rozhodnúť sb, lebo nie Ty budeš podpisovať v DP, že je všetko úplné a pravdivé.
šak on si ho podpíše, len ja by som chcela nájsť nejaký najschodnejší spôsob.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Raz môže byť kontrola a teda raz tie výpisy bude treba a potom čo?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Paula Pozri príspevok
Raz môže byť kontrola a teda raz tie výpisy bude treba a potom čo?
Tak čo s tým? a keby som dodatočne napísala na DU že tieto účty prestal použivať v súvislosti s podnikaním?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
Aj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať
Pozri , pozdravuj ho odo mňa , ale v danom momente mi je jedno kto by to bol .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
Tak čo s tým? a keby som dodatočne napísala na DU že tieto účty prestal použivať v súvislosti s podnikaním?
Dostal by dodatočne pokutu , že to nahlasuje až teraz .Minimálne za tie dva zrušené .
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradte aj mne s tou cudzou menou
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím, poraďte mi ako mám zaokruhliť sumy vo výkazy príjmov a výdavkov. Na celé koruny? ale nahor alebo nadol alebo matematicky?
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

mina311 Pozri príspevok
Mam otázku týkajúcu sa vystavovania faktúr...

Tu som našla, že faktúra = zmluva :
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna...a-faktura.html

Nakoľko bol ten príspevok písaný vo februári 2006 chcem sa len spýtať, či to naďalej platí...

a teda stačí ak SZČO vystaví zmluvu o dodaní služby (internet) v ktorej sa dohodnú podmienky (napr. pravidelnosť platieb, výška platby) a ďalej už klientovi nebude vystavovať žiadne doklady - SZČO úhrada príde na účet- teda má ako doklad výpis z banky o zaplatení... a klient má tú prvotnú zmluvu... Bolo by to takouto formou správne?!

Hľadala som aj iné témy, ale všade sa viac-menej riešil problém kedy zahrnúť faktúru za opakované dodávky do DPH... nikde však nespochybnili tvrdenie, že v podstate samotnú faktúru ešte ku zmluve vystavovať netreba... (teda pokiaľ to nie je dohodnuté v samotnej zmluve...)

Ďakujem vopred za Váš čas...

jessica Pozri príspevok
Faktúru treba vystavovať v prípade ak ide o platiteľa DPH §71 zák. 222 o DPH.
Ak nie je platiteľ môže byť zmluva a v nej dohodnuté podmienky platenia.
Takže sa chcem opäť vrátiť k mojej otázke ... aj keď trošku inak... Prešiel rok odvtedy ako som zadala túto otázku a môj klient sa medzičasom stal platiteľom DPH (práve z dôvodu zníženej hranice pre registráciu). Nuž a teraz je povinný vystavovať faktúry...

Zákon o DPH:
§ 71 - Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

§ 19 - Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje.

Môj klient sa chce však tomu vystavovaniu faktúr vyhnúť... Celkom ho chápem... - je to v podstate malý živnostník, ktorý zriadil v dedine internetovú sieť... má možno 300 zákazníkov (asi z 2 dedín) - prevažne súkromné-fyzické osoby... nuž a takto by musel každý mesiac vystaviť 300 faktúr a rozoslať ich svojim zákazníkom, pričom na každej by fakturoval iba mesačný poplatok za pripojenie. Takýmto spôsobom by mal ročne namiesto 300 faktúr 3600! Čo teda už urobí pekný rozdiel...

Podľa mňa, ak sa chce vyhnúť "papierovačkám" môže urobiť to, že bude posielať FA svojím klientom e-mailom (potom, čo oni budú súhlasiť), kde by bol naskenovaný podpis a pečiatka (takú FA som napr. dostala aj od KROS-u, takže si myslím, že by to malo byť v poriadku).

Alebo som ešte prišla na 2. možnosť - a to, že by vystavoval faktúry na 3 mesiace vopred - kvartálne => tým pádom by z tých 3600 FA klesol "len" na 1200 a nakoľko by všetky poplatky spadali do jedného kvartálu - neovplyvnilo by to ani DPH, akurát som si nie istá, aký dátum daňovej povinnosti by mal potom uvádzať na faktúrach...

A tiež ma tu ešte mýli jedna veta, ktorú som našla v § 19:
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období.
Ibaže - ak on prijme platbu každý mesiac povedzme 15-teho, tak je napriek vyššie uvedenej vete povinný každý mesiac do 15-tich dní vystaviť FA - napriek tomu, že za deň dodania služby by sa považoval iba až o 3 mesiace po skončení tohto obdobia... alebo nie?

No a ešte je tu fakt, že on mi tvrdí, že nejaký jeho "kolega" (podobný podnikateľ s takou istou činnosťou a tiež platiteľ DPH) - vystavuje iba 1 "zálohovú faktúru" na rok - s dátumom dodania 31.12.... nechce sa mi to však veriť, pretože zákon predsa hovorí, že po prijatí platby musí do 15 dní vystaviť FA! A internet nie je elektrická energia, ani nájomné, ktoré sú presne vymenované v zákone, že pri nich stačí dohoda o platbách!

Samozrejme aj čas strávený pri vystavovaní a odosielaní týchto faktúr sú samozrejme "peniaze"...To už ani nehovorím o sledovaní toho, kto mu kedy zaplatil a koľko vôbec... a preto sa tiež zamýšľam nad samotnou prvou vetou § 71: Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
Pritom v § 3 zákona je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 (podnikanie) bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Pričom vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!)

Za názory vám vopred ďakujem!
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Ahojte! Vie mi niekto odpovedať? Dovtedy som robila DP pre SZČO účtujúci v JÚ a využíval paušálne výdavky. Teraz ma niekto poprosil, aby som mu urobila DP. Ale nie na paušálne výdavky. Takže mu urobím účtovníctvo (peňažný denník, evidenciu pohľadávok a záväzkov)... No a moja otázka znie, že na vyplatené odvody do ZP a SP mu mám vypísať VPD?
A v tomto prípade poplatky za BÚ sú výdavky ovplyvňujúce ZD? A úroky (na BÚ) príjmy podliehajúce dane?
0 0
janina artin janina artin

janina artin je offline (nepripojený) janina artin

Poplatky za BÚ sú výdavky ovplyvňujúce ZD - v členení prevádzková réžia.
Úroky - na BÚ sú ostatné príjmy podliehajúce zdaneniu.
V podstate v tvojej otázke maš aj odpoveď.
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Ďakujem, iba som nebola istá...

Ešte by si mi vedela povedať, či mám vypísať VPD na odvody? A predtým mám vypísať aj PPD, aby mal niečo v pokladni?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať