Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
HappyKESK Pozri príspevok
Prosim o doplnenie, teda v DP sa tieto preddavky na dan objavia na riadku 102 ?
Uroky v banke su zdanovane zrazkovou danou - § 43. Takze ich uvedies na r. 98.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,chcela by som si s Vami prosím trošku ozrejmiť:
účtujem čisté mzdy zamestnancov-do záväzkov
tam uvediem sumu,ktorá pojde k výplate zamestnancom

daňový bonus-je to pohľadávka voči štátu -ale evidujem v záväzkoch mínusom
a zrážkovú daň zo mzdy-taktiež mzdový záväzok
aj preddavková daň - všetko je to zúčtované v mzde
a s daňovým úradom sa to vysporiada cez Prehľad

ale všetko to v peňažnom denníku evidujem ako MZDOVÝ Záväzok,je to tak prosím správne?
Ďakujem moc
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

prosím Vás - vklad mobilu do podnikania môžem dať ako PNZD - osobný vklad podnikateľa, napr. v cene 1,-Sk?
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

chcela bysom sa opytat robim JU pre SZCO
-pouziva MV a uplatnuje si nahrady na km je niekde stanovena suma do akej si moze tieto nahrady uplatnit,
- SZCO bola vystavená zálohová Fa za okna ktorú zaplatil skorej ako bola samotna vystavena, musi byt vystavená aj riadna Fa,
- podnikatel platil nakup cez Bu a blok si nechal ale ten mali ustrizok o platení cez ucet zahodil moze si to dat do VOZD
-SZCO nakupuje mat. ale doklad o kupe ma len výdajku kde je aj suma muze to ist do nákladov,
- SZCO si kupil PC, Fa je vystavena na firmu ale doklad o zaplateni nema pretoze to platil jeho synovec cez svoj BU /SZCO mu dal peniaze na zaplatenie/ ako to vyriesit aby to mal SZCO vo VOZD
- úroku v banke ci su + alebo - OZD
- zaplatenice CD za MV/uplatnuje si PV/ ovlyvnuje zaklad dane uctuje sa PR
- dan za urok v banke neovplyvnuje zakl.dane
- SZCO vykonáva murarske prace do VOZD si moze dat obuv, tricko, prac.náradie napr. valcek na malovanie bruska atd v kolonke PR
- SZCO mal preplatok / bol na chorej/ v soc. poistovni a tak neplatil 2 mesiace poistne, takze teraz neviem ako mam vyriesit tie 2m ktoré boli zaplatene z preplatku ako to zauctovat
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

stanka613 Pozri príspevok
chcela bysom sa opytat robim JU pre SZCO
-pouziva MV a uplatnuje si nahrady na km je niekde stanovena suma do akej si moze tieto nahrady uplatnit, ak myslíš paušálne výdavky na PHM tak do konca mája to bolo 6,20 Sk na 1 km a od 1.6. 5,5 Sk na 1 km
- SZCO bola vystavená zálohová Fa za okna ktorú zaplatil skorej ako bola samotna vystavena, musi byt vystavená aj riadna Fa, ak to bola prijatá zálohová faktúra tak to bola informácia o tom v akej výške má byť úhrada, potom by mala dojsť ešte riadna faktúra
- podnikatel platil nakup cez Bu a blok si nechal ale ten mali ustrizok o platení cez ucet zahodil moze si to dat do VOZD ja to účtujem cez VOZD a v banke to dávam do osobnej spotreby. Malo by sa to robiť inac, ale nemienim sa s tym babrat
-SZCO nakupuje mat. ale doklad o kupe ma len výdajku kde je aj suma muze to ist do nákladov, nie, vydajka nie je danovy doklad pokiaľ viem
- SZCO si kupil PC, Fa je vystavena na firmu ale doklad o zaplateni nema pretoze to platil jeho synovec cez svoj BU /SZCO mu dal peniaze na zaplatenie/ ako to vyriesit aby to mal SZCO vo VOZD treba do účtovníctva doložiť kópiu výpisu z účtu toho synovca a zaúčtovať to do pokladne ako VOZD
- úroku v banke ci su + alebo - OZD ja účtujem úroky v banke do ostatných príjmov OZD a potom si daň z tých úrokov tiez uplatním v danovom priznaní
- zaplatenice CD za MV/uplatnuje si PV/ ovlyvnuje zaklad dane uctuje sa PR či je cestná dan VOZD pri SZCO ktorá si uplatnuje paušálne výdavky na auto? Ano je.
- dan za urok v banke neovplyvnuje zakl.dane ano v anal. členení dan z príjmu
- SZCO vykonáva murarske prace do VOZD si moze dat obuv, tricko, prac.náradie napr. valcek na malovanie bruska atd v kolonke PR ano
- SZCO mal preplatok / bol na chorej/ v soc. poistovni a tak neplatil 2 mesiace poistne, takze teraz neviem ako mam vyriesit tie 2m ktoré boli zaplatene z preplatku ako to zauctovat
tým ze napr. v januári zaplatil viac a vo februári menej, sa to v podstate vykompenzuje. To znamená ze v januári dás do N vyššiu sumu a vo februári uz nič


Ahoj, odpovede v texte. Dúfam ze som pomohla, prípadne ma ešte niekto opraví ak mám niekde chybu
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som si s Vami prosím trošku ozrejmiť:
účtujem čisté mzdy zamestnancov-do záväzkov
tam uvediem sumu,ktorá pojde k výplate zamestnancom

daňový bonus-je to pohľadávka voči štátu -ale evidujem v záväzkoch mínusom
a zrážkovú daň zo mzdy-taktiež mzdový záväzok
aj preddavková daň - všetko je to zúčtované v mzde
a s daňovým úradom sa to vysporiada cez Prehľad

ale všetko to v peňažnom denníku evidujem ako MZDOVÝ Záväzok,je to tak prosím správne?
Ďakujem moc
môžete mi toto prosím niekto pozrieť..?ak budete takí zlatí..
ďakujem moc moc
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

Dobrý deň,
je potrebné zaúčtovať osobný vklad podnikateľa aj do knihy záväzkov?
Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som si s Vami prosím trošku ozrejmiť:
účtujem čisté mzdy zamestnancov-do záväzkov
tam uvediem sumu,ktorá pojde k výplate zamestnancom ano
daňový bonus-je to pohľadávka voči štátu -ale evidujem v záväzkoch mínusom ano
a zrážkovú daň zo mzdy-taktiež mzdový záväzok ano
aj preddavková daň ano - všetko je to zúčtované v mzde
a s daňovým úradom sa to vysporiada cez Prehľad

ale všetko to v peňažnom denníku evidujem ako MZDOVÝ Záväzok ano,je to tak prosím správne?
Ďakujem moc
Ak mas Alfu aj Olymp, polozky sa ti automaticky prenesu do knihy zaväzkov v Alfe.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Poraďte mi prosím, čo si môžem ako SZČO, platca DPH uplatniť do nákladov, ak si chcem postaviť garáž a mať v nej súkromné auto, ktoré využívam na podnikanie a tiež chcem túto garáž využívať ako skladový priestor na stavebný materiál, ktorý využívam v podnikaní.
Ďakujem.-
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
popoka34 Pozri príspevok
Dobrý deň,
je potrebné zaúčtovať osobný vklad podnikateľa aj do knihy záväzkov?
Ďakujem
Nie.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Lianka Pozri príspevok
Ak mas Alfu aj Olymp, polozky sa ti automaticky prenesu do knihy zaväzkov v Alfe.
ďakujem Ti Lianka

mam olymp - ale zamestnancov iba pre s.r.o.
ale neviem to preniesť automaticky z olympu do OMEGY.. ale to budem riešiť až po daňovom
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Ahoj, poraďte mi, či sa dá ešte nejako účtovne poriešiť prípad, keď klient ukončil podnikanie k 30.4.2008 a v októbri 2008 dostal šekom (účet má zrušený) preplatok zo ZP. Teraz mu ZP listom oznámila, že má odviesť z preplatku daň. Nemôžem mu to zahrnúť do účtovníctva roku 2008, kde mu vychádza strata, teda by žiadnu daň neplatil? Ak môžem, tak ako? Cez PD v pokladni s dátumom 10/08? Ďakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nie môžeš, ale preplatok musíš zdaniť v roku 2008 cez uzávierkové operácie s dátumom 31.12.2008.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Katarina Pozri príspevok
Nie môžeš, ale preplatok musíš zdaniť v roku 2008 cez uzávierkové operácie s dátumom 31.12.2008.
Dám to cez ID príjem ako uzávierkovú operáciu a ono sa mi samo zahrnie do príjmov roku 2008 - tak? Ďakujem, každá korunka sa mu zíjde.
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ahojte,
v poslednom čase mi manžel nenosí faktúry, ale len bločky z reg. pokladnice + dodací list. Vraj mu na faktúru tovar nechcú dávať. Je to problém? Zaúčtujem to ako výdavok z pokladne, potom to príjmem na sklad a keď urobím fa, tak to vyberiem zo skladu. Prosím Vás, je to tak správne?
dnes mi namiesto dodacieho listu doniesol len výdajku zo skladu, môže byť aj to? ja som už z toho jeleň...

veľmi pekne ďakujem ochotným odpovedať mi

a vraj sú nejaké nové postupy od marca? (napr. úhrada v hotovosti nemôže byť v ten deň, ako vystavená faktúra ...?)
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

trošku som tu hľadala a chcem sa opýtať, to musím mať erp? predávam výpočtovú techniku a príp. čo príde a erp nemám, pri úhrade v hotovosti som doteraz vystavovala PPD, musím mať erp? asi som niečo zbabrala....
je to veľký problém, ak ju nemám? ďakujem
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ešte doplním, že nemám obchod, v živnostensko liste mám uvedené trvalé bydlisko
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

monika306 Pozri príspevok
ahojte,
v poslednom čase mi manžel nenosí faktúry, ale len bločky z reg. pokladnice + dodací list. Vraj mu na faktúru tovar nechcú dávať. Je to problém? Zaúčtujem to ako výdavok z pokladne, potom to príjmem na sklad a keď urobím fa, tak to vyberiem zo skladu. Prosím Vás, je to tak správne?
Správne.
dnes mi namiesto dodacieho listu doniesol len výdajku zo skladu, môže byť aj to? ja som už z toho jeleň...
A nie laň.
Ak ti doniesol aj zjednodušený daňový doklad(paragón z ERP), je to v poriadku.


veľmi pekne ďakujem ochotným odpovedať mi
Nemáš za čo.
a vraj sú nejaké nové postupy od marca? (napr. úhrada v hotovosti nemôže byť v ten deň, ako vystavená faktúra ...?)
Neplatí to, ak budeš platby príjmať na bankový účet.
Odpoveď v rámci citátu.
monika306 Pozri príspevok
ešte doplním, že nemám obchod, v živnostensko liste mám uvedené trvalé bydlisko
Síce nemáš, ale obchoduješ s tovarom. Sú aj prenosné pokladnice.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím nahadzujem spätne rok 2007
a mám tam takýto problém.

vystavené faktúry szčo nezaokrúhloval k úhrade na 0,50 hal. ako to malo byť ale nechával tak ako mu spočítalo základ+dph teda napr. 7820,38 Sk.

úhrada z Bu alebo z pokladne však bola napr. 7820,00 a tým pádom tam mám ešte na fa akože nedoplatok 0,38 hal.

ako to mám vysporiadať v JU takéto rozdiely. V PU sa to dáva na 5680 alebo 6680 ale tu neviem?

- môžem vojsť do tej faktúry do knihy záväzkov a dať do 0 základu rozpisu dane že - 0,38 hal.???
- ako to mám urobiť??? sú tam vlastne takéto hal. nedoplatky alebo preplatky podla toho aká bola suma.
ďakujem
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

ako zauctovat nakup mat. z BU v JU
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať