Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

Marína Pozri príspevok
Odpoveď v rámci citátu.

Síce nemáš, ale obchoduješ s tovarom. Sú aj prenosné pokladnice.

vďaka, takže ak nebudem prijímať platby fa v hotovosti, pokladňu nepotrebujem, a čo minulý rok? lebo som pri úhrade v hotovosti vystavovala PPD (síce len v dvoch prípadoch, ale predsa, nebude problém?)
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

stanka613 Pozri príspevok
ako zauctovat nakup mat. z BU v JU
ak myslíš z bežného nepodnikateľského, tak mne tu pred časom radili dať to ako výdavok z pokladne (manžel sa pomýlil a zaplatil kartou z nepodnikateľského účtu)
ale ber to s rezervou, som len začiatočník
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím nahadzujem spätne rok 2007
a mám tam takýto problém.

vystavené faktúry szčo nezaokrúhloval k úhrade na 0,50 hal. ako to malo byť ale nechával tak ako mu spočítalo základ+dph teda napr. 7820,38 Sk.

úhrada z Bu alebo z pokladne však bola napr. 7820,00 a tým pádom tam mám ešte na fa akože nedoplatok 0,38 hal.

ako to mám vysporiadať v JU takéto rozdiely. V PU sa to dáva na 5680 alebo 6680 ale tu neviem?

- môžem vojsť do tej faktúry do knihy záväzkov a dať do 0 základu rozpisu dane že - 0,38 hal.???
- ako to mám urobiť??? sú tam vlastne takéto hal. nedoplatky alebo preplatky podla toho aká bola suma.
ďakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

veronkaj Pozri príspevok
prosím nahadzujem spätne rok 2007
a mám tam takýto problém.

vystavené faktúry szčo nezaokrúhloval k úhrade na 0,50 hal. ako to malo byť ale nechával tak ako mu spočítalo základ+dph teda napr. 7820,38 Sk.

úhrada z Bu alebo z pokladne však bola napr. 7820,00 a tým pádom tam mám ešte na fa akože nedoplatok 0,38 hal.

ako to mám vysporiadať v JU takéto rozdiely. V PU sa to dáva na 5680 alebo 6680 ale tu neviem?

- môžem vojsť do tej faktúry do knihy záväzkov a dať do 0 základu rozpisu dane že - 0,38 hal.???
- ako to mám urobiť??? sú tam vlastne takéto hal. nedoplatky alebo preplatky podla toho aká bola suma.
ďakujem
Daj sa priamo na ten záväzok a dorovnaj ho. Daj to ako halierové vyrovnanie.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

monika,
u mňa szčo prijíma v hotovosti niektoré platby za faktúry lebo inak sa nedá ale pýtali sme sa na to účt. firmy, čo robí aj zastúpenia na dan. kontrolách a máme to robiť tak, že dátum faktúry a príjm. nesmú byť zhodné.
teda príjmový doklad je vystavený o niečo neskôr a v tom prípade tiež nepotrebuješ ERP.

na faktúre však musí byť napísané platba prevodom
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

kvetka čiže postavím sa v knife záväzkov alebo pohľadávok na tú faktúru, otvorím a tam to dám ako vyrovnanie do riadku kde je rozpis na 0% daň ten prepl. alebo nedopl. hal.???

tak??
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím ako dávate ten poplatok za nákup gastrol. ked si to szčo nemôže uplatniť dph lebo ich kupuje pre seba???

- dávate to jednou sumou ako réžia poplatok a tým pádom to nejde do dph

- alebo rozdelíte na základ dane a dph ale s tým že neevidujete v dph???
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

veronkaj Pozri príspevok
kvetka čiže postavím sa v knife záväzkov alebo pohľadávok na tú faktúru, otvorím a tam to dám ako vyrovnanie do riadku kde je rozpis na 0% daň ten prepl. alebo nedopl. hal.???

tak??
v akom účtuješ programe?
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

veronkaj Pozri príspevok
monika,
u mňa szčo prijíma v hotovosti niektoré platby za faktúry lebo inak sa nedá ale pýtali sme sa na to účt. firmy, čo robí aj zastúpenia na dan. kontrolách a máme to robiť tak, že dátum faktúry a príjm. nesmú byť zhodné.
teda príjmový doklad je vystavený o niečo neskôr a v tom prípade tiež nepotrebuješ ERP.

na faktúre však musí byť napísané platba prevodom
vďaka veronka, presne o to mi išlo, lebo manželovi dávali fa a PPD vystavovali na druhý deň, ale teraz chodí po tovar a už mu to tak nadajú, lebo vraj sa to nesmie, tak mu dávajú len bločky

ak to mám takto minulý rok (mám na fa napísané platba v hotovosti), tak to vadí? dúfam, že nie
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

kvetka účtujem v Alfe takže preto neviem čo a ako, mám ju druhý mesiac tak sa učím,

takže ako tam
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

monika, minulý rok sa to mohlo toto platí teraz od 1.3.2009 že bud ERP alebo takto. my sme sa snažili teraz tomu vyhnúť a tak sme si dali poradiť od daniarov. len treba si na to zvyknúť, a nepomýliť sa a zákazníkovi to vysvetliť.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronkaj Pozri príspevok
prosím ako dávate ten poplatok za nákup gastrol. ked si to szčo nemôže uplatniť dph lebo ich kupuje pre seba???

- dávate to jednou sumou ako réžia poplatok a tým pádom to nejde do dphtakto to dávam -zrátam základ + DPH a jednou sumou ako PR, tak ako píšeš (do 0% DPH)

- alebo rozdelíte na základ dane a dph ale s tým že neevidujete v dph???
Odpoveď v texte- dúfam, že je to tak o.k.- vyčítala som to tu na porade
Lucia
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

L-Mďakujem,
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,
prosím vás,keď má SZČO k 31.12.2008 vysoký zostatok v pokladni-cca 400 tis Sk,môžem mu dať časť týchto peňazí (napr. 200tis Sk)ako výber na osobnú spotrebu,všakže?
Vzniklo to tak,že cez rok vyberal peniaze z bank.účtu a ja som mu ich cez priebežné položky dávala ako príjem z PP do pokladnice,tak to tam dosť vyskočilo..
Ďakujem pekne
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
Ahojte,
prosím vás,keď má SZČO k 31.12.2008 vysoký zostatok v pokladni-cca 400 tis Sk,môžem mu dať časť týchto peňazí (napr. 200tis Sk)ako výber na osobnú spotrebu,všakže?
Vzniklo to tak,že cez rok vyberal peniaze z bank.účtu a ja som mu ich cez priebežné položky dávala ako príjem z PP do pokladnice,tak to tam dosť vyskočilo..
Ďakujem pekne
Môžeš, dokonca možno by som mu pokladňu úplne vynuloval. Lebo od 1.1. sa prechádzalo na EURO, a v účtovníctve by mal vydokladovať ako premenil SKK zostatok v pokladni na EUR.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Môžeš, dokonca možno by som mu pokladňu úplne vynuloval. Lebo od 1.1. sa prechádzalo na EURO, a v účtovníctve by mal vydokladovať ako premenil SKK zostatok v pokladni na EUR.
Ak by ich však použil na platby v súvislosti s podnikaním od 1.1. do 15.1.2009, tak by nemusel nič dokladovať o výmene peňazí .
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Môžeš, dokonca možno by som mu pokladňu úplne vynuloval. Lebo od 1.1. sa prechádzalo na EURO, a v účtovníctve by mal vydokladovať ako premenil SKK zostatok v pokladni na EUR.

whaw joj dik
ale keď som to neurobila-v inom účtovníctve,(teda nevynulovala pokladňu)
dúfam že to nebude zle...
nechala som tam asi 200 tis sk, na nakupy z pokladne v januari.. ale zdokladovať to ten živnostník určite nezdokladuje..

ale prvých 16 dní v januári 2009 vlastne mohol nakupovať aj za sk,tak potom to môžem opraviť v účtovníctve za rok 2009-všakže?
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobré ráno

tak som večer rozmýšlala a pozerala sa ako robila účt. ten rok 2007 a mám dotaz:

- ked je faktúra vystavená napr. na 821,64 Sk (každá fa nieje zaokrúhlená)
- tak som pozerala že niektoré doklady príj. sú priamo na sumu 821,64 iné su zaokrúhlené na 0,50 hal.
- môže to tak byť??? boli to platby v hotov, môžem aj tam kde nie sú tie hal. vyrovnania vysporiadané prepísať na nový pr. doklad s tými haliermi alebo musím aj tie príjmové predtým opraviť na 0,50 hal. zaokr. lebo logicky v hotov. také drobné neboli.

ako by ste to robili vy???
- ja by som prepísala na zaokrúhlený príjem a dala vysporiadanie hal. - má to logiku.
- ak by to však bolo dovoelné napísať prij. doklad napr. na tých 821,64 tak by to bolo jednoduchšie.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Dobrý deň,

sme obchodná firma, ale máme takúto situáciu, kde prosím o radu ako zaúčtovať v JÚ:

- nákup materiálu ( látka ), ktorú dáme externej firme na výrobu odevov: účtujem ako materiál

- úhradu faktúry od externej firmy s obsahom: práca vo mzde - napr. nohavice:
účtujem ako materiál

- predané nohavice / je to výrobok alebo tovar ? /

Ďakujem
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri Postupy účtovania JÚ:
§ 11
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať