Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Monika Kováčová Pozri príspevok
vzorky eviduješ na sklade ako stav materiálu. Nárok na odpočítanie DPH určite máš.
ďakujem pekne Monika.
Ešte by som sa opýtala-budem ich evidovať na sklade ako stav materiálu, ten obchodný zástupca ich pravdepodobne nepredá,takže keď budú zničené tak ich zo skladu vyradím?
Resp.ak by ich náhodou predal-tak to zaúčtujem ako príjem za výrobky a služby? (keďže nákup idem účtovať v JÚ ako spotreba materiálu)
Ďakujem moc
pekný víkend prajem všetkým
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Dobrý deň,

veľmi veľmi pekne Vás chcem požiadať o radu:

Mám SZČO, ktorý v roku 2008 prešiel na paušálne výdavky.

Za rok 2007 musím podať dodatočné daňové priznanie.
Ide o to, že vo výkazoch vykázal iba záväzky o ktoré som teraz chcela upraviť účtovníctvo za rok 2007, len som zistila, že ten záväzok je nezaplatená daň z príjmu za rok 2007, ktorá bola zaplatená v roku 2008.

Neviete mi prosím poradiť, či je vôbec daň z príjmu - záväzok?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dan z prijmu je zaväzkom (evidencia v knihe zaväzkov), ale jeho uhrada nie je danovym vydavkom (v PD).
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Dakujem velmi pekne...

Zistujem teda, ze nemam o co upravit danovy zaklad za rok 2007, kedze tento zavazok - dan z prijmu nie je vydavok OZD. A tym padom by mozno stacilo opravit v roku 2007 len vykaz o majetku a zavazkoch na nulu...
0 0
cleonka cleonka

cleonka je offline (nepripojený) cleonka

Dobrý deň - stále sa učím účtovať, preto prosím o pomoc.
Dostala som fa za nákup:
DVD prehrávač 166 €
klúč MP3 16,60 €
poštovné a balné 6,50 €
Do záväzkov zaradím faktúru, som plátca DPH, to zvládam.
Zaplatené v hotovosti - VPD na celú sumu ako úhradu záväzku (číslo fa) a v peňažnom denníku len prevádzková režia?, aj keď budem mať na fa napr. 15 položiek??? (zakúpené položky sú potrebné k živnosti).
Vďaka
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

cleonka Pozri príspevok
Dobrý deň - stále sa učím účtovať, preto prosím o pomoc.
Dostala som fa za nákup:
DVD prehrávač 166 €
klúč MP3 16,60 €
poštovné a balné 6,50 €
Do záväzkov zaradím faktúru, som plátca DPH, to zvládam.
Zaplatené v hotovosti - VPD na celú sumu ako úhradu záväzku (číslo fa) a v peňažnom denníku len prevádzková režia?, aj keď budem mať na fa napr. 15 položiek??? (zakúpené položky sú potrebné k živnosti).
Vďaka
Ak budeš mať čas, tak si pozri tému Materiál alebo réžia?
Veľa som sa odtiaľ dozvedela.
Tak- DVD prehrávač a kľúč MP3 - MATERIÁL- ten DVD prehrávač by som si zaradila do KM- krátkodobého majetku
Poštovné a balné - PR- prevádzková réžia.
Ja som si dala na doklad v ktorom je viac rôznych položiek - VPD s rovnakým číslom- aby som v tom mala jasnejšie.
Od 1.1.2008- sa ako zásoby účtuje aj prevádzkový materiál- len si to musíš ošetriť v IS- internej smernici- že sa to nebude účtovať na sklad- ale priamo do spotreby. Ak toho nenakupuješ veľa.
Teraz sa mi už píše- keď aj mne dali na všetko odpoveď.
Dúfam, že ti to pomôže.
Určite si preštuduj tú tému- je fakt dobrá.
0 0
cleonka cleonka

cleonka je offline (nepripojený) cleonka

Ďakujem L-M.

Neviete náhodou niekto, kde by som našla nejaký vzorový peňažný denník nejakej fiktívnej firmy.
0 0
Rokos Rokos

Rokos je offline (nepripojený) Rokos

Dobrý deň, prosím o vyjadrenie k už rozoberanej téme, ale nebola dokončená.
Ak si SZČO neuplatní odpisy z majetku na lízing (nie preruší, ale vôbec neuplatní) má náýrok na odpočet DPH alebo nie. Bolo v tejto téme už rozoberané, ale nebolo jasne napísané, či áno alebo nie. Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Odpisy DHM a odpočet DPH sú dve rozdielne veci.
Ak pri majetku vznikne nárok na odpočet DPH, tak nie je viazaný na jeho daňové odpisy.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
cleonka Pozri príspevok
Ďakujem L-M.

Neviete náhodou niekto, kde by som našla nejaký vzorový peňažný denník nejakej fiktívnej firmy.
http://www.porada.sk/410269-post19.html
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=764
0 0
Rokos Rokos

Rokos je offline (nepripojený) Rokos

Ešte reagujem na príspevok č.1851. V príspevku č. 1082 píše ekopo, že ak sa uplatnila pri majetku na lízing DPH, nemôže podnikateľ vynechať uplatnenie daňových odpisov a odvoláva sa na § 49 zákona o DPH. Majetok je ale v plnom rozsahu používaný na podnikanie. Prosím ešte o nejaké názory. Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že tu došlo k nedorozumeniu.
§ 49, konkrétne odsek 4 hovorí iba o tom, že pri odpisovanom majetku, ktorý sa používa aj na iné účely ako na podnikanie, treba pomerne upraviť odpočítanie DPH.
Nevraví nič o tom, že uplatnenie odpočtu DPH je podmienené odpisovaním.
0 0
anina191 anina191

anina191 je offline (nepripojený) anina191

Dobrý deň, nájde sa nejaká dobrá duša, ktorá mi poradí?
Minulý týždeň som našla úhradu faktúry z roku 2008, ktorá nebola zahrnutá do DP typ B. Je možné úhradu zadať do roku 2009, alebo zaradiť k výdajom neovpl. základ dane za r. 2008 ak som si z tej faktúry uplatňovala DPH?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

V roku 2009 ju do výdavkov dať nemôžeš. Ak si ju nedala v minulom roku do nákladov a chceš ju zlikvidovať, zapíš ju ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Čimko Pozri príspevok
Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo.
Ďakujem veľmi pekne.
Účtuješ normálne do mínusu a v prípade dže tento mínus pretrvava aj v čase uzávierky DP, tak ho vo výkaze uvedieš v kolonke úvery.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

bv_alexandra Pozri príspevok
Účtuješ normálne do mínusu a v prípade dže tento mínus pretrvava aj v čase uzávierky DP, tak ho vo výkaze uvedieš v kolonke úvery.
nesúhlasím s uvádzaním mínusového zostatku na bežnom bank. účte v kolonke úvery.
V záväzkoch sa úver vedie len v prípade, že o úver naozaj ide. Prečerpanie alebo povolenie prečerpania zostatku na bežnom, kontokorekt. účte neznamená, že ide o úver. Postupovať treba podľa zmluvy s bankou: ak existuje zmluva o úvere, účtujeme o úvere, ak je ide len o povolené prečerpanie, účtujeme o pohyboch na BÚ. Aj s mínusovými zostatkami.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Monika Kováčová;1031607... [COLOR=Red
s mínusovými zostatkami[/COLOR].
toto si myslím aj ja...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať