Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Muška Pozri príspevok
L-M, keďže účtuješ v ALFE, tak pozri prílohu
Ďakujem to mám preštudované- to mi je celkom jasné- až na to, že do tohoto roku tam bolo uložiť ako neuzávierkovy doklad a od r.2009 je tam uložiť ako uzávierkový doklad.
Ale ja by som potrebovala vedieť iba či QUOTE=L-M;1031697]Prostriedky SF- ako súčasť EUROVEJ pokladne.
Chcela by som poprosiť o radu. Mali sme osobitný účet SF. V januári sme ho zrušili. Ešte v roku 2007 sme vybrali väčšiu čiastku z ktorej nám ešte ostalo.
Pracujem v ALFE- Z účtu SF som v PD zaúčtovala výber a zároveň príjem do pokadne- ako PNZD a otvorila som si knihu SF- a zapísala tento príjem z účtu SF.
Samozrejme s vedením a zrušením účtu boli spojené aj poplatky- tieto som zrátala a spolu s tou čiastkou čo nám ostala z výberu roku 2007- som dala iba zápis do knihy SF ako príjem zostatku+ dorovnanie v členení zákonný prídel.
Chcela by som sa opýtať či k tomuto zápisu v knihe SF treba urobiť aj dajaký ID v PD? Ja si myslím, že nie- lebo peniaze sú stále v pokladni. Veďv knihe SF- je evidencia - koľko z nich patrí SF.
Rozmýšľam správne
ďakujem za radu[/QUOTE][QUOTE][/QUOTE

Neviem to dobre poprikladať- tak som tam skopčila môj predošlý príspevok a označila .
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

slavkavar Pozri príspevok
začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)
Áno, sú to VOZD.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
slavkavar Pozri príspevok
začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)
VOZD - material.

§ 11, http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobré ráno,

prosím poradte mi,
ak má szčo zmluvu s pánom X = niekým kto má veľkú dielňu, že tam môže vykonávať szčo svoju podn. činnosť - v tej dielni ale bez úhrady teda zadarmo je to v poriadku. Nemôže to napadnúť nejako DU ???

nejako mi to nejde do hlavy že by bol niekto ochotný nechať časť svojich priestorov k používaniu bez uhrady. a tak rozmýšlam či by nebolo vhodné tú zmluvu nejako preformulovať aby tam bolo napr. aspon nejaké maličké nájomné na rok aby du nemohol vytknúť ako to je ?????
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Človek môže byť aj altruista.
Ak existuje písomná zmluva o bezplatnom užívaní priestorov, DÚ sa to síce môže nezdať, ale to je tak všetko, ak nedokáže opak.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronkaj Pozri príspevok
dobré ráno,

prosím poradte mi,
ak má szčo zmluvu s pánom X = niekým kto má veľkú dielňu, že tam môže vykonávať szčo svoju podn. činnosť - v tej dielni ale bez úhrady teda zadarmo je to v poriadku. Nemôže to napadnúť nejako DU ???

nejako mi to nejde do hlavy že by bol niekto ochotný nechať časť svojich priestorov k používaniu bez uhrady. a tak rozmýšlam či by nebolo vhodné tú zmluvu nejako preformulovať aby tam bolo napr. aspon nejaké maličké nájomné na rok aby du nemohol vytknúť ako to je ?????

1./ Má tam prihlásenú aj prevádzku ?
2./ Oznámil DU prevádzku ?
3/ Má označenie prevádzky ?


Podľa môjho názoru , je to dohoda dvoch osôb a dohodli sa na bezplatnom prenájme .Ale vyššie uvedené by mohlo zaujímať aj Daňový úrad .
Horšie to vidím zo strany prenajímateľa , uplatňuje si energie , ktoré využíva niekto iný na vykonávanie svojej podnikateľskej činnosti .

Podľa mňa by tam prinajmenšom mala byť aspoň dojednaná úhrada za energie .
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ďakujem to pozisťujem,

prajem pekný deň
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ego.mc Pozri príspevok
Človek môže byť aj altruista.
Ak existuje písomná zmluva o bezplatnom užívaní priestorov, DÚ sa to síce môže nezdať, ale to je tak všetko, ak nedokáže opak.
nesúhlasím, predovšetkým v prípade, že prenajímateľ je platiteľ DPH platí:

§ 9
Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
nesúhlasím, predovšetkým v prípade, že prenajímateľ je platiteľ DPH platí:

§ 9
Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.
Monika súhlasím s Tebou , len zadávateľka sa nezmienila , že by sa jednalo o platcov DPH .
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Prosím mám ešte otázku,

szčo sám pre seba ak je autoklampiar potrebuje okrem pravidelného školenia vodičov aj nejaký doklad od lekára, tak ako zamestnanci majú napr. vstupnú prehliadku - resp doklad od lekára že môžu vykonávať danú prácu, potrebuje aj szčo sám pre seba
ak áno prosím čo??
potrebuje aj to BOZP školenia nejakej firmy ako musia mať spoločnosti???
Ďakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

MOnika Kováčová -
takže ak to dobre chápem tak v podstate by mal pán x za to že uzavrel síce zmluvu so szčo o mieste časti garáže na podnikanie pýtať resp. vystavovať faktúru aspon v nejakej čiastke za ten prenájom????

v zmluve mali že jednorázovo korunu volakedy pri uzavretí teraz je to už teda bezplatne.

môžu to tomu pán. x nejako dodaniť alebo szčo bude musieť dodatočne nejako zaplatiť ???

klobúk dolu pred Vaším prehladom v zákonoch. ,
ďakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dodávam obaja sú platci dph aj prenajímateľ aj nájomca
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zita5 Pozri príspevok
Monika súhlasím s Tebou , len zadávateľka sa nezmienila , že by sa jednalo o platcov DPH .
A navyše sa nezmienila, že pán X je podnikateľ a priestory sú v OM.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

poprosím vás o odpoved na č.1895
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
31Jankal Pozri príspevok
poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?
Ak ste platitelom DPH:
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku, http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...12-2008-a.html

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Zda sa mi optimalna fakturacia 2x mesacne, t. j. k 15. a 30. dnu v mesiaci. 15. den vyfakturujes tovar, ktory si dodala medzi 1.-15. dnom v mesiaci a 30. vystavujes fakturu na tovar, ktory si dodala medzi 16.-30. dnom v mesiaci.

Ak nie ste platitelom dph, fakturovala by som najneskor mesacne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

31Jankal Pozri príspevok
poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?
V Tvojom prípade môžeš v pohode použiť:
§ 75
Vyhotovenie faktúry


(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dakujem vám za pomoc
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím viem že toto nieje úplne účtovnícka otázka ale je potrebná k účtovníctvu:

priateľ, ktorému robím tento rok účtovníctvo a vďaká vám na porade sa učím to robiť dúfam správne má syna, ktorý musel z vážnych dôvodov opakovať posledný ročník strednej školy - maturitný.

Prosím ked sa bude robiť DP za rok 2009 tak kolko mesiacov môžem zakliknúť ako daň. bonus na dieťa .Bežný škol. rok je aj po skončení 4 ročníka do 31.8.2009 ale platí to aj pri opakovaní ročníka??? nieje to vtedy len do 31.6.2009???

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať