Zavrieť

Porady

honorár za redaktorskú činnosť

Dobrý deň,

Môj brat pracoval v roku 2007 v jednom rádiu ako redaktor, za ktorú mu boli vyplatené honoráre, ktoré neboli zdaňované. Viem, že je povinný tieto honoráre zdaniť, avšak chcela by som Vás poprosiť do akej katégorie príjmov mám tieto honoráre v daňovom priznaní zaradiť?

Dakujem za všetky odpovede
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

pete.ba Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat ako postupovat v pripade, ze mam stale zamestnanie a popri tom si privyrabam pisanim clankov do novin. Idem vypracovat DP a narazil som na problem co s prijmamy za novinove clanky. S vydavatelom nemam ziadnu zmluvu o diele ani nic podobne. Vydavatel iba uverejnoval moje clanky a posielal mi na ucet odmenu. Predchadzajuce roky odvadzal dan - 19% aj 2% do lit. fondu vydavatel. V potvrdeni o vyplacanych honoraroch za rok 2007 vsak uviedol, ze z honorarov nebola odvedena dan 19% z prijmu a ani 2% do lit. fondu.
Nie som registrovany na DR a nemam DIC ani nic podobne.
Ako mam postupovat? Vopred dakujem za odpoved.
... do 31.3.2008 podať DP typ B
§ 6 odst. 2, do príjmu zapísať príjmy brutto a do výdavkov 40 % z príjmov
2 % - ak použiješ paušálne výdavky /tak sa neuvádzajú a ani neuplatňujú/

....a samozrejme do 30.6. 2008 - aj podať Ročné zúčtovanie ZP
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...a samozrejme sa na DU - Registrácia aj zaregistrovať
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Zdravím Vás, prosím súrne potrebujem poradiť. Klient pracuje v rádiu a má za to príjem na základe príkaznej zmluvy, ktorý nieje zdanený. Toto normálne uvediem do DP a zdaním..
Ale napísal článok do časopisu, pričom mu prišlo na účet 620,- Sk. Nemá žiadne potvrdenie ani nič k tomu. Mám tomu rozumieť, že uvedený príjem je už zdanený zrážkovou daňou? Je to povinnosť vydavateľa?

Ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ibiza Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím súrne potrebujem poradiť. Klient pracuje v rádiu a má za to príjem na základe príkaznej zmluvy, ktorý nieje zdanený. Toto normálne uvediem do DP a zdaním..
Ale napísal článok do časopisu, pričom mu prišlo na účet 620,- Sk. Nemá žiadne potvrdenie ani nič k tomu. Mám tomu rozumieť, že uvedený príjem je už zdanený zrážkovou daňou? Je to povinnosť vydavateľa?

Ďakujem
Ťažko povedať, či je príjem za článok zdanený, nech zavolá na ekonomické oddelenie toho časopisu a overí si to. Samozrejme, nech si vypýta aj potvrdenie, ak nemá zmluvu.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

práve v tom je ten problém.. že sa tam toho nevieme domôcť. Neviem teraz čo mám robiť.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Teraz som si prečítala článok na internete, že noviny, časopisy, rozhlasy a televízie majú zákonom uloženú povinnosť zrážať 19 % daň z príjmov za príspevky ešte predtým, ako ich vyplatia autorovi. Z toho mi vyplýva, že tento príjem by už mal byť zdanený..

http://profesia.pravda.sk/dostali-st...1_sk-przam_p01
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

Prepáčte ale neviem či je to tým nepríjemným dátumom, alebo už mi celkom vypína mozog, potrebujem potvrdiť alebo vyvrátiť moju domienku:
FO má za rok 2008 príjem len z autorských honorárov - má zrazenú daň podľa §43 a samozrejme odvod do LF 2%, robím mu DP FO"B" brutto príjem mám v tab.1 riadok 5, k tomu 40% výdavky, dostanem základ dane, uplatním nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 98 496,- Sk, vypočítam daň - samozrejme daň je nižšia lebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku a mám preplatok dane - je to tak správne alebo nie????
Ďakujem veľmi pekne
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

slovex Pozri príspevok
Prepáčte ale neviem či je to tým nepríjemným dátumom, alebo už mi celkom vypína mozog, potrebujem potvrdiť alebo vyvrátiť moju domienku:
FO má za rok 2008 príjem len z autorských honorárov - má zrazenú daň podľa §43 a samozrejme odvod do LF 2%, robím mu DP FO"B" brutto príjem mám v tab.1 riadok 5, k tomu 40% výdavky, dostanem základ dane, uplatním nezdaniteľnú čiastku na daňovníka 98 496,- Sk, vypočítam daň - samozrejme daň je nižšia lebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku a mám preplatok dane - je to tak správne alebo nie????
Ďakujem veľmi pekne

ano, je to tak, ak nemal v roku 2008 aj iné príjmy
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

Ďakujem veľmi pekne - iné príjmy nemal
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Dobrý deň, poraďte prosím:
a čo keď príde Fa autora z EU za publikované fotografie v slovenskom časopise? Fa je bez dph - treba samozdanenie? a z hľadiska DzP ?
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

aj ja poprosím o info, profka z VŠ publikovala v nejakom časopise jeden článok, za čo jej redakcia vyplatila 25 eur, treba aby to zahrnula do DP, a aké potvrdenie si má od nich vypýtať, keď jej to prišlo len na účet, žiadny papier k tomu nie je.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tina855 Pozri príspevok
aj ja poprosím o info, profka z VŠ publikovala v nejakom časopise jeden článok, za čo jej redakcia vyplatila 25 eur, treba aby to zahrnula do DP, a aké potvrdenie si má od nich vypýtať, keď jej to prišlo len na účet, žiadny papier k tomu nie je.
Mali by jej poslat potvrdenie o vyske honoraru, ja som dostala formou listu kde je suma honoraru a prispevok do literarneho fondu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať