Zavrieť

Porady

stravné v r. 2008

Chcem sa spýtať, či sa nemenili sadzby stravného v r. 2008. Platí, že do 5 hodín je 89,- Sk. ďakujem
Usporiadat
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

môžu mať stravné lístky, ale za skutočne odpracované dni.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Nezabudnite, že od 1.júna sa zmenila aj minimálna cena stravovacej poukážky, ato jej hodnota musí predstavovať 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v pásme 5-12 hodín, teda minimálna cena stravovacej poukážky je 73,50 = 74,- SK
0 0
tana70 tana70

tana70 je offline (nepripojený) tana70

dakujem za info
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tana70 Pozri príspevok
Pracujem v programe Olymp, mam zadane: sviatok platit mes. mzdou a automaticky mi vygeneruje aj pocet stravnych listkov vratane sviatkov. Je to tak dobre?
generáciu SL som v OLYMPe ešte neobjavila. Prezraď mi prosím, kde to nájdem ?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

pavlinka Pozri príspevok
Ked dám zamestnancom stravne listky mesačne dopredu aby som neporušila ZP,ako im ponížim listky v dalšom mesiaci za neodpracovane dni, pripadne vyučtovanie pracovnej cesty, keď im skončí 30.6.pracovny pomer. Potom im to už nemám s čoho strhnuť.Poraďte.Dík za odpoveď
Ja som presne nerozumela odpovedi na toto.Ako to bude. Ak mu dám napr. v 04/08 SP na 05/08 - 20 lístkov z toho mu strhnem 45% z výplaty za SP.On ale v 05/08 bude mať dovolenku 2 dni, takže 2 lístky by nemal mať.Ako sa to potom vyrovnáva???????
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Maxinka Pozri príspevok
Ja som presne nerozumela odpovedi na toto.Ako to bude. Ak mu dám napr. v 04/08 SP na 05/08 - 20 lístkov z toho mu strhnem 45% z výplaty za SP.On ale v 05/08 bude mať dovolenku 2 dni, takže 2 lístky by nemal mať.Ako sa to potom vyrovnáva???????
Vyrovná sa to potom v 6/08, kde by mal mať nárok 21 ks, ale dáš mu práve o tie 2 dni menej, t.z. iba 19ks.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Gabi03 Pozri príspevok
Vyrovná sa to potom v 6/08, kde by mal mať nárok 21 ks, ale dáš mu práve o tie 2 dni menej, t.z. iba 19ks.
No jasné - ĎAKUJEM
0 0
lenka021285 lenka021285

lenka021285 je offline (nepripojený) lenka021285

My máme 90 korunové stravné lístky. Znamená to, že ich mám vymeniť, alebo ich môžem dávať ďalej?Už som z toho mimo.......
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka021285 Pozri príspevok
My máme 90 korunové stravné lístky. Znamená to, že ich mám vymeniť, alebo ich môžem dávať ďalej?Už som z toho mimo.......
A aký máš dôvod na výmenu? Veď ich výška splňa literu § 152 ZP. Dokonca prekračuje.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

SZČO nakúpil SL pre predavačku v máji na 3 mesiace dopredu v hodnote 70,-, ale ako čítam tak teraz je najnižšia hodnota 74. Má ich vymeniť alebo doplatiť zo soc.fondu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Riešenie "doplatiť zo SF" nie je správne.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Tak ako by bolo dobré postupovať? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pru Pozri príspevok
Tak ako by bolo dobré postupovať? ďakujem
Riešiť to výmenou starých za nové, v zodpovedajúcej výške.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Lenže kým sa vymenia, tak jej budú chýbať na niektoré dni, môžu sa jej potom dať dodatočne alebo nie?
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Je možné za staré stravné lístky (zostalo mi asi 15 ks) spraviť nákup občerstvenia a dať to do nedaňových nákladov prostredníctvom pokladne?
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

Chcela by som sa opýtať, či je možné nakupovať stravné lístky v nominalnej hodnote napr. 90,- Sk s tym, že zamestnavateľ bude prispievať 55% ale zo sumy 98,-, t. j. 53,90 Sk?

Alebo je to tak, ze ked davam listok v hodnote 90,- Sk, tak zamestnavatel moze prispiet max. 55% zo sumy 90,- Sk, t. j. 49,5 Sk?

Kolegyna hovorila, ze pred par rokmi na skoleni platila ta druha moznost, tak ci to je tak stale.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Levizub Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či je možné nakupovať stravné lístky v nominalnej hodnote napr. 90,- Sk s tym, že zamestnavateľ bude prispievať 55% ale zo sumy 98,-, t. j. 53,90 Sk?

Alebo je to tak, ze ked davam listok v hodnote 90,- Sk, tak zamestnavatel moze prispiet max. 55% zo sumy 90,- Sk, t. j. 49,5 Sk?

Kolegyna hovorila, ze pred par rokmi na skoleni platila ta druha moznost, tak ci to je tak stale.
Obe možnosti sú správne.
Avšak ak vychádzame zo zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí, že do daňových nákladov si môžeme dať maximálne 55% zo stravného pri prac. cestách (teraz 98,- Sk), tak prečo nevyužiť túto možnosť.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

prosím Vás ako zaúčtujem keď mi zamestnanec vrátil jeden jedálny kupón v hodnote 70,- Sk z dôvodu ukončenia prac.pomeru?
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

Dakujem :-)
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Aj ja niečo priložím. Zmeny výšky stravného u tuzemských pracovných ciest
Účtovníctvo a dane - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 11/2008, vyšlo: 9.6.2008


Sumy stravného pre tuzemské pracovné cesty zvýšili od 1. júna 2008.



Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 180/2008 Z. z. o sumách stravného sa sumy stravného pre tuzemské pracovné cesty zvýšili nasledovne:

- pre časové pásmo 5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty z 89 Sk na 98 Sk,

- pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 135 Sk na 149 Sk,

- pre časové pásmo nad 12 hodín trvania pracovnej cesty z 208 Sk na 230 Sk.

Najdôležitejšie dopady zvýšenia súm stravného

1. Zvýšenie nominálnej miery krátenia za čiastočne bezplatne zabezpečené stravovanie

Zvýšením súm stravného pre jednotlivé časové pásma sa vo väzbe na ustanovenie § 5 ods. 6 zákona o cestovných náhradách zvýšila aj nominálna miera krátenia za čiastočne bezplatne zabezpečené stravovanie na tuzemskej pracovnej ceste.

Ak má zamestnanec na tuzemskej pracovnej ceste preukázateľne zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne (napr. len obed, len večeru, len raňajky, len raňajky a obed, len raňajky a večeru, len obed a večeru), zamestnávateľ stravné v sume podľa času trvania pracovnej cesty zamestnancovi podľa § 5 ods. 6 zákona o cestovných náhradách kráti; miera krátenia je 25 % za bezplatne zabezpečené raňajky, 40 % za bezplatne zabezpečený obed a 35 % za bezplatne zabezpečenú večeru. Stravné, na ktoré má zamestnanec nárok za kalendárny deň sa kráti o vypočítanú menovitú hodnotu, ktorá sa vypočíta zo stravného, ktoré je ustanovené pre časové pásmo nad 18 hodín; vypočítaná miera krátenia sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

Na základe vyššie uvedeného sa zvýšila nominálna miera krátenia za bezplatne zabezpečené stravovanie nasledovne:

- za bezplatne zabezpečené raňajky z 52 Sk na 58 Sk,

- za bez*platne zabezpečený obed z 84 Sk na 92 Sk,

- za bezplatne zabezpečenú večeru zo 73 Sk na 81 Sk.

Podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľ prispieva na stravovanie vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách. Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedného hlavného jedla podľa § 152 ods. 4 Zákonníka práce rozumie hodnota vyznačená na stravovacej poukážke, pričom hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách.

Od 1. júna 2008 má zamestnanec nárok na stravné v časovom pásme 5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty v sume 98 Sk. Zamestnávateľ je povinný prispievať zamestnancovi na stravovanie minimálne vo výške 55 % ceny jedla, môže sa však rozhodnúť prispievať na stravovanie aj vo vyššej sume, najviac však do výšky 55 % sumy stravného, t. j. maximálne v sume 53,90 Sk (55 % zo sumy stravného 98 Sk).

Zvýšenie sumy stravného ovplyvnilo

1. Sumu maximálnej hranice príspevku na stravovanie z doterajších 48,95 Sk na 53,90 Sk na jedno hlavné jedlo.

2. Minimálnu hodnotu stravovacej poukážky (tzv. gastrolístka) z doterajších 66,75 Sk na 73,50 Sk, za ktorú si má zamestnanec zakúpiť jedno hlavné jedlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať