Zavrieť

Porady

opatrovateľský príspevok

Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Prosím poradiť, či peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie vlastnej matky, ktorá je bezvládna vchádza do základu dane, alebo je to oslobodený príjem.

V rozhodnutí nie je v texte uvedené, že ide o štátnu sociálnu dávku. Je priznaný a vyplácaný Úradom práce, soc. vecí a rodiny, odbor soc. vecí a priznaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci a zak. č. 601/2003.

Ak je to zdaniteľný príjem, do ktorého riadku DP ho dám ?
Prosím poradiť, u nás na DU už neviem nikoho zohnať a chcela by som toto DP dnes uzavrieť pre klienta.
Usporiadat
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

monikad Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.

posuvam..
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
monikad Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
mozme zamestnat na dohodu cloveka, ktory pobera opatrovatelsky prispevok?
Ak ano, moze u nas podpisat vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky?

Aj som sa ho pytala, ze co ak mu pride kontrola zo socialky a on nebude doma, no vraj si to zabezpecil, ze nepridu.. ???

Ide mi o to, ci mozme mat my ako zamestnavatel nejaky postih v pripade, ze s nim tu dohodu o vykonani prace uzatvorime.. Malo by ist o prilezitostnu pracu v zahranici, t.j. boli by mu vyplacane aj diety..

Dakujem.
V stručnosti: odporúčam pozorne preštudovať §64a zákona 195/1998. V zásade možno uzavrieť dohodu s opatrujúcou osobou. Jej príjem (aby nestratila nárok na opatrovateľský príspevok) je však limitovaný - ods. 12 menovaného paragrafu.
Ale môžem konštatovať, že v prípade práce v zahraničí určite nebude spĺňať podmienku stanovenú v odst. 1 - t. j. na celodenné, osobné a riadne opatrovanie odkázanej osoby...
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Tiež momentálne riešim túto pre mňa "dilému". Prečítala som si všeky príspevky v tejto téme, no stále nemám v tom celkom jasno a vysvetlím prečo: V Poradcovi (DÚVaP č.3-4 z r.2005) v téme 7.Štátne dávky som sa dočítala o tom, že peňažný príspevok za opatrovanie je štátna sociálna dávka. Tak teraz naozaj neviem, či je alebo nie je príjmom manželky (v prípade opatrovania blízkej osoby, nejde o asistenciu), o ktorý sa znížuje výška odpočítateľnej položky.
Naposledy upravil jennyka : 26.11.07 at 18:22
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Dnes som volala na daňový úrad a vysvetlili mi, tak ako tu už bolo povedané, že síce to nie je zdaniteľný príjem, ale započítava sa do príjmu, ktorým sa znižuje odpočítateľná položka na manželku.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Naile Pozri príspevok
ZŤP osoba má nárok ma príspevok na osobnú asistenciu podľa zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Tento príspevok je pre tuto ZŤP osobu je oslobodený od dane .Ale tento príspevok ďalej sa poskytuje už ako odmena ďaľšej osobe, ktorá vykonáva osobnú asistenciu. Táto ďalšia osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu zdani tento príjem podľa § 6 a uplatní aj paušálny výdavok vo výške 40 % z príjmu.
V tomto príspevku som našla odpoveď na moju otázku,lenže príspevok je z roku 2005. Prosím platí to takto aj v roku 2007?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Katarina Pozri príspevok
V tomto príspevku som našla odpoveď na moju otázku,lenže príspevok je z roku 2005. Prosím platí to takto aj v roku 2007?
Áno, platí to aj teraz.
Pre asistenta ide o príjem podľa §6 ods 2 písm.b
Naposledy upravil Lydka R : 10.01.08 at 20:04 Dôvod: doplnenie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať