Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pokiaľ si platila DNP od r. 2008 , PN čo vznikla v 12/2009 tak pre výpočet DVZ rozhod. obdobie bude r. 2008 a tento DVZ použije Soc.poisťovnňa do ukončenia PN (aj keď bude trvať v r.2010)
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

dakujem vam za vysvetlenie a prajem pekny den.
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bobekoad Pozri príspevok
Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
Ak splňa dobu poistenia - 270 dní v posledných dvoch rokoch a súčasný pracovný pomer ukončí, materská sa jej bude počítať z príjmu u nového zamestnávatela. Bude to z vymeriavacieho základu z obdobia od nástupu do zamestnania do 6.2.2010.
Neviem či by sa mi chcelo vybavovať papierovačky na UP - za chýbajúce dni nech sa prihlási v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

Zdravím Vás, chcel by som si overiť moje poznatky k DNP...manželka je zamestnaná a zároveň aj DNP osoba. DNP si platí z rozdielu maximálneho VZ a VZ od zamestnávateľa. Na DNP je prihlásená od 1.6.2009, prvá platba poistného bola 1.7.2009. V mesiaci február 2010 ide na plánovaný zákrok a pravdepodobne na min. 3 mesiace PN. Povinnosť byť poistená 270 dní je uplynie 25.2. tak od tohoto dňa by mala mať nárok na PN aj poistenia od zamestnávateľa a aj z DNP ????

Ďakujem za odpovede
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na nemocenské z DNP jej vznikne ak PN začne po 25.2.. Ak PN vznikne predtým, tak nárok na nemocenské z DNP mať nebude ani keď PN bude ešte trvať po 25.2..
Nárok na nemocenské zo zamestnania mať bude.
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

môžem ešte poprosiť o jednu odpoveď ?

Rátam správne ?

VZ z DNP je 664 € t.j. 664x12mesiacov/365 = 21,8 € denny vymeriavaci základ

1.-3. deň PNky - 21,8 * 25% * 3 = 16,35 €
4.-31. deň PNky - 21,8 * 55% *28 = 335,7 €

nemocenské z DNP je teda 352 € ???

alebo sa vymeriavaci základ ráta inak , ak je DNP prihlásené až od 1.6.2009 ? aké je rozhodné obdobie v tomto prípade ?

ĎAKUJEM
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepa78 Pozri príspevok
môžem ešte poprosiť o jednu odpoveď ?

Rátam správne ?

VZ z DNP je 664 € t.j. 664x12mesiacov/365 = 21,8 € denny vymeriavaci základ

1.-3. deň PNky - 21,8 * 25% * 3 = 16,35 €
4.-31. deň PNky - 21,8 * 55% *28 = 335,7 €

nemocenské z DNP je teda 352 € ???

alebo sa vymeriavaci základ ráta inak , ak je DNP prihlásené až od 1.6.2009 ? aké je rozhodné obdobie v tomto prípade ?

ĎAKUJEM
RO ak vznikne PN najskôr 26.2.2010 bude obdobie 1.6-31.12.09, .tj.
ak v žiadnom mesiaci jún-decemebr 2009 v zamestnaní nemala VZ pre nem.poistenia vyšší ako 1084,55- 664 (ráta sa každý mesiac s konkrétnou HM, resp. vym.základom pre nem.poistenie. Ak by mala v decembri napr. odmeny, t.j. vyšší súčet ako maximum, tak určite to znižuje VZ zd DNP)

tak v takom prípade
6mes.x 664eur : počet dní (1-6-31.12.09) = denný VZ z DNP

inak je tvoj postup správny, prvé 3kalend.dni 25% z DVZ a dalšie 55% z DVZ.
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

brčko, ďakujem...ak by predsa mala v jednom mesaici vyššie HM tak by sa to rátalo ako? Ja som myslel, že ak by mala 5x420,55 € a 1x 540 € tak by sa z DNP jeden mesiac neratal 664 € ale 544,55 € t.j. jeden VZ z DNP by sa znížil o rozdiel tej jednej HM od ostatných...chápem to dobre? Dik
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
pepa78 Pozri príspevok
brčko, ďakujem...ak by predsa mala v jednom mesaici vyššie HM tak by sa to rátalo ako? Ja som myslel, že ak by mala 5x420,55 € a 1x 540 € tak by sa z DNP jeden mesiac neratal 664 € ale 544,55 € t.j. jeden VZ z DNP by sa znížil o rozdiel tej jednej HM od ostatných...chápem to dobre? Dik
Áno, chápeš to správne, je to presne tak....
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, viem, že je tu toho ohľadne DNP dosť popísané, ale poraďte ak možete, nezamestnaný nárok na podporu nemá sa 1.2.10 prihlásil ako DNP s VZ 500,- €, dostal poštovú poukážku na zaplatenie odvodu 22 € , 5.2.10 zostal na PN. Podmienku 270 dní za posledné 2 roky spľňa. Potrebujem vedieť, či vobec dostane nejakú maródku,aj keď neplatí odvod 26 týždňov, ak ano či z VZ 500,-€ alebo z minimálneho základu, a či má odvod zaplatiť celých 22 €, alebo len za dni od 1 do 4.2.2010 prosím poradte mi, je to dosť surne a neviem mu poradiť ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivetakli Pozri príspevok
Ahojte, viem, že je tu toho ohľadne DNP dosť popísané, ale poraďte ak možete, nezamestnaný nárok na podporu nemá sa 1.2.10 prihlásil ako DNP s VZ 500,- €, dostal poštovú poukážku na zaplatenie odvodu 22 € , 5.2.10 zostal na PN. Podmienku 270 dní za posledné 2 roky spľňa. Potrebujem vedieť, či vobec dostane nejakú maródku,aj keď neplatí odvod 26 týždňov, ak ano či z VZ 500,-€ alebo z minimálneho základu, a či má odvod zaplatiť celých 22 €, alebo len za dni od 1 do 4.2.2010 prosím poradte mi, je to dosť surne a neviem mu poradiť ďakujem
.. zaplať teraz tých 22 eur .. budeš mať preplatok a neskôr za marec, prípadne za apríl si to vyrovnáš.
ND budú len z pravdepodobného VZ (z minima)
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ďakujem, odvod som ho už poslala zaplatiť, PN som vypočítala, že by mal dostať za február od 5.2. do 28.2. 135,- € (307,70 : 30 x 55% x 24 dní) správne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivetakli Pozri príspevok
Ďakujem, odvod som ho už poslala zaplatiť, PN som vypočítala, že by mal dostať za február od 5.2. do 28.2. 135,- € (307,70 : 30 x 55% x 24 dní) správne?
ZLE
zabudla si, na prvé tri dni... 25%x3 dni + 55%x21 dni

cca kontrolu si urob na tejto stránke http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/k...2010-06&dni=24 je tam cca výpočet nemocenských dávok
Naposledy upravil Xanti : 25.02.10 at 06:19
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Vrelá vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivetakli Pozri príspevok
Ďakujem, odvod som ho už poslala zaplatiť, PN som vypočítala, že by mal dostať za február od 5.2. do 28.2. 135,- € (307,70 : 30 x 55% x 24 dní) správne?
ako píše xanti, za prvé 3dní len 25%
no a nie z min.mzdy 307,7eur, ale z minimálneho VZ, ktorý je 319,58eur
0 0
amda amda

amda je offline (nepripojený) amda

Dobry den, mozete mi poradit? Som tu nová a technicky nie veľmi zdatná, preto sa ospravedlujem, ale nevedela som ako mam zadat svoju otázku. Chcela by som sa tiez opytat ohladom DNP. Som na RD a včera som sa bola prihlasit na DNP, urcila som si max. VZ. Mam platit stale z max. VZ alebo po pol roku ho znízit? Chcela by som ho vyuzit hlavne na OCR a prip. PN po nastupe do prace na buduci rok a v dalsej buducnosti. A este druha otazka: Mozu si dat DNP aj dochodcovia? Ak ano, musia splnat nejake podmienky a ake by boli najvhodnejsie platby (VZ) ? Dakujem velmi pekne za odpoved a este raz sa ospravedlnujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

amda Pozri príspevok
Dobry den, mozete mi poradit? Som tu nová a technicky nie veľmi zdatná, preto sa ospravedlujem, ale nevedela som ako mam zadat svoju otázku. Chcela by som sa tiez opytat ohladom DNP. Som na RD a včera som sa bola prihlasit na DNP, urcila som si max. VZ. Mam platit stale z max. VZ alebo po pol roku ho znízit? Chcela by som ho vyuzit hlavne na OCR a prip. PN po nastupe do prace na buduci rok a v dalsej buducnosti. A este druha otazka: Mozu si dat DNP aj dochodcovia? Ak ano, musia splnat nejake podmienky a ake by boli najvhodnejsie platby (VZ) ? Dakujem velmi pekne za odpoved a este raz sa ospravedlnujem.
... no nemusíš hneď dávať príspevok do viacerých tém

Ak to chceš využívať zároveń s poistením zo zamestnania ... tak si si zbytočne dala max VZ .. stačil aj rozdiel.
na ošetrovné by si mohla mať nárok hneď .. prvých 26 týždňov z minima (ale neviem, či to aj využiješ)

Môžu byť aj dôchodcovia poistení .. rovnaké podmienky ako ostatní (len neplatí pre nich ochranná lehota)
0 0
amda amda

amda je offline (nepripojený) amda

Dakujem pekne za odpoved, opytala som sa viackrat preto, lebo som nedostala odpoved, takze, ak som urazila, pardon. Este sa chcem spytat ohladom toho rozdielu, kedze som na RD (a iny prijem nemam), mala som si dat rozdiel medzi max. VZ a rod. prispevkom? Co bolo vhodnejsie? Mam to nejako po pol roku zmenit, ked som si dala zbytocne max. VZ? Po nastupe do zamestnania na buduci rok si dam ten rozdiel. Dakujem za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

amda Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoved, opytala som sa viackrat preto, lebo som nedostala odpoved, takze, ak som urazila, pardon.
Prepáč,
každý prispievajúci a radiaci na porade je zamestnaný, má svoje hobby, koníčky a povinnosti.
Takže ak Ti niekto neodpovedal okamžite na tvoj dotaz, tak to neznamená, že si ho nikto nevšimne o hodinu, dve , tri alebo o deň.
Trošku trpezlivosti nezaškodí, je to lepšie ako spamovať toto forum.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať