Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

Ešte raz ďakujem všetkým za pomoc. Dala som odvolanie na SP a som zvedava čo mi napíšu. Dufam, že ak mi to zamietnu poradíte mi ďalší postup.
Želám pekný víkend. :-)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajka5 Pozri príspevok
Ešte raz ďakujem všetkým za pomoc. Dala som odvolanie na SP a som zvedava čo mi napíšu. Dufam, že ak mi to zamietnu poradíte mi ďalší postup.
Želám pekný víkend. :-)
Držím palce ... budeš asi "učebnicový" prípad
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
§128 a §141 sa týkajú platenia poistného. Kto má platiť poistné a ako platiť poistné.
Mali si však skôr prečítať §140, kto nemusí platiť poistné.

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú <STRIKE>49)</STRIKE> alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu. 50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
Ďakujem za §, pôjdem im to vysvetliť. Ono to bude asi tak, že každý si hrabe na vlastnom piesočku. Jedna pani má prihlášky a odhlášky poistencov, druhá pani má vyplácanie materského a tretia pani má neviem čo ... Mám registračný list ako poistenec štátu, majú moje žiadosti o materské z obidvoch poistení, majú čestné prehlásenie, že sa starám o dieťa, tak sa hádam stačí pozrieť do ich systému a tam to predsa musia vidieť, že som na MD, nie??? Trošku som sa nechala uniesť, je to nepríjemné, ako doslova "buzerujú" mamičky na MD, ja chodím do našej pobočky ako na hodiny klavíru.
Tak to stačí, už ma volá moje bábo ...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za §, pôjdem im to vysvetliť. Ono to bude asi tak, že každý si hrabe na vlastnom piesočku. Jedna pani má prihlášky a odhlášky poistencov, druhá pani má vyplácanie materského a tretia pani má neviem čo ... Mám registračný list ako poistenec štátu, majú moje žiadosti o materské z obidvoch poistení, majú čestné prehlásenie, že sa starám o dieťa, tak sa hádam stačí pozrieť do ich systému a tam to predsa musia vidieť, že som na MD, nie??? Trošku som sa nechala uniesť, je to nepríjemné, ako doslova "buzerujú" mamičky na MD, ja chodím do našej pobočky ako na hodiny klavíru.
Tak to stačí, už ma volá moje bábo ...
Úplne s tebou súhlasím. Ako keby sme nemali doma dosť starostí s drobcami, tak ešte aby sme každú chvíľu behali na SP, a nie vlastnou vinou.
Malo by to fungovať tak, že keď Ti už raz priznali materské z DNP, automaticky by to mala tá správkyňa nahodiť do systému a mali by o tom byť tým pádom informovaní všetci pracovníci. Aj tí, čo majú na starosti platenie poistného.
Držím palce aby si dobre pochodila.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za §, pôjdem im to vysvetliť. Ono to bude asi tak, že každý si hrabe na vlastnom piesočku. Jedna pani má prihlášky a odhlášky poistencov, druhá pani má vyplácanie materského a tretia pani má neviem čo ... Mám registračný list ako poistenec štátu, majú moje žiadosti o materské z obidvoch poistení, majú čestné prehlásenie, že sa starám o dieťa, tak sa hádam stačí pozrieť do ich systému a tam to predsa musia vidieť, že som na MD, nie??? Trošku som sa nechala uniesť, je to nepríjemné, ako doslova "buzerujú" mamičky na MD, ja chodím do našej pobočky ako na hodiny klavíru.
Tak to stačí, už ma volá moje bábo ...
Doporučujem písomne a nechaj si potvrdiť aj prijatie.
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

Dobrý deň, mám takýto problém:
Od 01.07.2006 som povinne poistená SZČO.VZ 7600,-Sk, od 27.12.2006 som bola DNPO-VZ 18000,-Sk.
Od 23.11.2007 som zrušila DNPO.
Od 20.12.2007 som sa zasa dobrovoľne poistila z max.VZ
( teda z 20042,-, lebo povinné mám VZ 8100,-). Od 20.12.2007 som bola PN do 19.01.2008.
A teraz moja otázka :
-týka sa ma ochranná lehota z DNP?
- z akého VZ sa mi bude počítať PN? Rozhodujúce obdobie je rok 2006 alebo 2007?
Vopred ďakujem za všetky odpovede, lebo dnes mi niečo prišlo na účet a podľa mojich prepočtov sa mi to zdá málo ( je to cca 8000,-Sk )!
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

nikto mi neodpovie?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

bobotova Pozri príspevok
Dobrý deň, mám takýto problém:
Od 01.07.2006 som povinne poistená SZČO.VZ 7600,-Sk, od 27.12.2006 som bola DNPO-VZ 18000,-Sk.
Od 23.11.2007 som zrušila DNPO.
Od 20.12.2007 som sa zasa dobrovoľne poistila z max.VZ
( teda z 20042,-, lebo povinné mám VZ 8100,-). Od 20.12.2007 som bola PN do 19.01.2008.
A teraz moja otázka :
-týka sa ma ochranná lehota z DNP?
- z akého VZ sa mi bude počítať PN? Rozhodujúce obdobie je rok 2006 alebo 2007?
Vopred ďakujem za všetky odpovede, lebo dnes mi niečo prišlo na účet a podľa mojich prepočtov sa mi to zdá málo ( je to cca 8000,-Sk )!
Ty si na PN nastúpila v deň kedy si sa na DNP prihlásila a preto ti bude PN z DNP rátaná len z pravdepodobného VZ čo je 8100,-. Keďže si poistená aj ako SZČO a spĺňaš podmienky nároku na nemocenské aj z tohto poistenia, bude ti vyplatené nemocenské aj z tohto poistenia, ale z VZ SZČO za rok 2006.
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod
na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Stačilo aby si na PN nastúpila o deň neskôr a všetko mohlo byť inak. Veľká škoda.
Naposledy upravil celestina : 19.02.08 at 09:24
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poprosím o názor:

mamina ukončila PN 29.02.2008 (trvala od 27.12.2007). PN "poberala" zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia. Pri dobrovoľnom poistení sme podľa rád poraďákov platili z vyššieho VZ (tak, aby dostala maximum). Zmenu VZ sme oznamovali hneď 03.03.2008, čo bol najbližší pracovný deň po ukončení PN. SP ale tvrdí, že znížiť VZ jej môžu až od 01.04.2008 a za marec musí zaplatiť ešte z toho vyššieho VZ. Majú pravdu?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Poprosím o názor:

mamina ukončila PN 29.02.2008 (trvala od 27.12.2007). PN "poberala" zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia. Pri dobrovoľnom poistení sme podľa rád poraďákov platili z vyššieho VZ (tak, aby dostala maximum). Zmenu VZ sme oznamovali hneď 03.03.2008, čo bol najbližší pracovný deň po ukončení PN. SP ale tvrdí, že znížiť VZ jej môžu až od 01.04.2008 a za marec musí zaplatiť ešte z toho vyššieho VZ. Majú pravdu?

Už som to našla, majú pravdu.....
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

Ešte jeden prípad ma napadá čo sa stane ak:
Od 17.09.2003 som bola zamestnankyňou firmy A s VZ 18 000,- do 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10 000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B s VZ 16 000,- a od 1.4.2008 budem evidovaná ako nezamestnaná na úrade práce. A nastane nasledujúci prípad:

Zamestnankyna už nebude v OL 6 týždnov, ale ochorie a pojde na PN napr. 15.6.2008. Aký bude mať VZ? PN z z dobrovolného NP a kedze bude trvať už min. 26 TT tak bude z DNP VZ 10 000 a čo z VZ zo zamestnania? Prosím o vysvetlenie, hladala som niečo podobne ale žial nič som nenašla. dakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemocenské dávky budú počítať z dobrovoľného nemoc. poistenia.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

Ale však splana podmienky v posledných 2 rokoch 270 dní nemocenských poistených.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

Ale však splňa podmienku ze v posledných 2 rokoch aspon 270 dní nemocenských poistených. Prosím o bližšie vysvetlenie.

TAkze iba z VZ 10 000? A da sa este nejak zvýšiť teraz DNP na max? Viem ze stačí sa zamestnať aspon na par dní s platom max VZ. Ale neda sa nejak doplatiť do DNP. Lebo keby som to teraz zmenila na max. 28 000 tak to my momentálne nepomôže a ani keby som prerušila tak tam je zasa podmienka 26TT. Čo teraz? :-(
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajka5 Pozri príspevok
Ale však splňa podmienku ze v posledných 2 rokoch aspon 270 dní nemocenských poistených. Prosím o bližšie vysvetlenie.
Ale ako si sama písala, nie je už v ochrannej lehote (ak nie je tehotná).
ajka5 Pozri príspevok
TAkze iba z VZ 10 000? A da sa este nejak zvýšiť teraz DNP na max? Viem ze stačí sa zamestnať aspon na par dní s platom max VZ. Ale neda sa nejak doplatiť do DNP. Lebo keby som to teraz zmenila na max. 28 000 tak to my momentálne nepomôže a ani keby som prerušila tak tam je zasa podmienka 26TT. Čo teraz? :-(
Nedá sa nič urobiť pre to, aby mala v júni nemocenské z DNP z vyššieho VZ ako 10000.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

ajka5 Pozri príspevok
Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Tak po 2 mesiacoch mi prislo vyjadrenie na odvolanie ktoré ste mi radili. Bohužial zamietli to :-(

Ich vyjadrenie (radšej píšem podrobnejšie z vyjadrenia aby som na niečo nezabudla):

Podľa § 33 ods.2 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení zákona č. 555/2007 Z.z., účinnom od 1. januára 2008, dobrovoľne nemocenský poistená osoba má nárok na nemocenské , ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v poslecných 2 rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocenský poistená najmenej 270 dní.

DNP vzniklo dna 15.10.2007 . Pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti dna 14.1.2008 bola v posledných 2 rokoch dobrovolne nemocenský postená 91 kalendárnych dní. Navrhovateľka si nárok na nemocenské za dočasná prac. neschopnosť od 14.1.2008 uplatnila aj so zamestnania a nemocenské jej bolo vyplatené.

Uvádzame ze na účely posúdenia splnenie podmienky 270 dní v posledných 2 rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti, JE MOžNé ZAPOčíTAT LEN OBDOBIE AKEHOKOLVEK UKONčENéHO NEMOCENSKEHO POISTENIA. V tomto prípade do obdobia DNP nemožno započítatať obdobie povinného NP so zamestnania u zamestnávatela firmy A nakolko ku dnu vzniku dočasnej prac. neschopnosti 14.1.2008 išlo o neukončené nemocenské pistenie (17.9.2003 - 31.1.2008)

Toto rozhodnutie je konečné a nie je možné sa proti nemu odvolať.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Vážení poraďáci,
veľmi Vás chcem poprosiť o súrnu radu, nakoľko ide o čas.

Moja kolegyňa, dosť ťažko chorá osôbka musí nastúpiť na dlhodobú PN-ku.
T.č. je u nás zamestnaná, kde má príjem cca 10 tis. v hrubom. Z tohto samozrejme odvádza aj na nemocenské poistenie. U nás je zamestnaná už 6 rokov a teda doba poistenia je viac ako 270 dní.
Okrem toho si založila aj DNP cca pred mesiacom, kde VZ pre DNP sme v prihláške dali ako rozdiel medzi max.VZ a jej hrubým príjmom.

Včera oznámila zamestnávateľovi za účelom nejakej dohody, že potrebuje ísť na dlhodobú PN a teda navrhla ukončenie pracovného pomeru. Ukončenie prac.pomeru navrhla hlavne z dôvodu, že vraj z DNP by mala nárok na vyššiu dávku ak by sa ukončilo povinné nemocneksé poistenie.

Prosím o radu, aké kroky má urobiť, aby dosiahla čo najvyššiu PN-ku, pretože bude trvať možno až 8-10 mesiacov. Súri mi to, lebo zamestnávateľ jej navrhol ukončenie prac.pomeru dohodou a to hneď k 30.4.2008.

Budem Vám vďačná za každú odpoveď!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

workerka Pozri príspevok
Vážení poraďáci,
veľmi Vás chcem poprosiť o súrnu radu, nakoľko ide o čas.

Moja kolegyňa, dosť ťažko chorá osôbka musí nastúpiť na dlhodobú PN-ku.
T.č. je u nás zamestnaná, kde má príjem cca 10 tis. v hrubom. Z tohto samozrejme odvádza aj na nemocenské poistenie. U nás je zamestnaná už 6 rokov a teda doba poistenia je viac ako 270 dní.
Okrem toho si založila aj DNP cca pred mesiacom, kde VZ pre DNP sme v prihláške dali ako rozdiel medzi max.VZ a jej hrubým príjmom.

Včera oznámila zamestnávateľovi za účelom nejakej dohody, že potrebuje ísť na dlhodobú PN a teda navrhla ukončenie pracovného pomeru. Ukončenie prac.pomeru navrhla hlavne z dôvodu, že vraj z DNP by mala nárok na vyššiu dávku ak by sa ukončilo povinné nemocneksé poistenie.

Prosím o radu, aké kroky má urobiť, aby dosiahla čo najvyššiu PN-ku, pretože bude trvať možno až 8-10 mesiacov. Súri mi to, lebo zamestnávateľ jej navrhol ukončenie prac.pomeru dohodou a to hneď k 30.4.2008.

Budem Vám vďačná za každú odpoveď!
No za terajších podmienok, čiže počas trvania zamestnania, by dostala PN vyplácanú z jej hrubého príjmu, čiže z cca. 10000,-.

Z DNP nemá splnených 270 dní, ani nemá v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN ukončené žiadne NP, takže nárok na PN z DNP nemá.

Ak by zamestnanie ukončila ako píšeš k 30.4.2008 a potom nastúpila na PN, mala by nárok na PN z DNP, avšak z VZ 18000,- z ktorého si platí DNP až po uplynutý 26 týždňov platenia DNP. Kým tých 26 týždňov neubehne, tak PN z DNP bude počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z 8100,-. Čo je menej ako z 10000,- ktoré má v zamestnaní.

Spôsob, ako získať maximálnu PN je nasledovný: ukončiť PP dohodou napr. k 27.4.2008. Od 28.4.2008 uztvoriť s tým istým zamestnávateľom nový PP /nové prihlášky do poisťovní, proste ako keby bola nový zamestnanec/ s maximálnym VZ 28142,-. 30.4.2008 môžu kľudne znovu uknčiť tento PP dohodou, a ak od 1.5.2008 nastúpi na PN, tak bude v ochrannej lehote zo zamestnania a PN bude počítaná z tohoto posledného príjmu za tie 3 dni 28.-30.4.2008 a bude maximálna.
Za tie 3 dni 28.-30.4.2008 musí byť jej príjem 28142/30*3=2815,-. Z takéhoto príjmu by bola materská cca. 15000,- mesačne. Pekné, nie?
Len všetko záleží od zamestnávateľa, či by bol ochotný. Alebo ak pozná niekoho iného, kto by ju zamestnal, tak stačí urobiť presne toto isté, len v inej firme.

Ešte doplním dôležitú vec, že DNP v čase žiadosti o PN v ochrannej lehote musí byť ukončené. Keby totiž nebolo, tak by jej priznali PN z DNP. Ochranná lehota zo zamestnania by proste nebola, pretože je aktívne iné NP.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

janksam,

ďakujem za odpoveď. Nárok z DNP po ukončení pracovného pomeru mi je jasné. Nemá však zároveň nárok na nemocenské z povinného NP v ochrannej lehote? Čiže nebude dostávať dve nemocenské dávky??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

workerka Pozri príspevok
janksam,

ďakujem za odpoveď. Nárok z DNP po ukončení pracovného pomeru mi je jasné. Nemá však zároveň nárok na nemocenské z povinného NP v ochrannej lehote? Čiže nebude dostávať dve nemocenské dávky??
To je práve to, čo som Ti písala, z DNP by síce dostala dávku z 8100,- ale zo zamestnania nie. Pretože ochranná lehota po skončení PP je platná len vtedy, ak nemá dotyčná osoba iné nemocenské poistenie, no a ona má to DNP.

Mohla by poberať dávku z DNP, z 8100,- a to vtedy, keby tento PP ukončila, tým pádom by získala dni do splnenia podmienky 270 dní, no a uzatvorila by ešte pred začiatkom PN nový pracovný pomer, kde by jej vlastne stačil príjem vo výške cca. 20000,-. Mala by potom aktuálne 2 nemocenské poistenia /DNP + nové zamestnania/, podmienka 270 dní by bola splnená v obidvoch, keďže by sa jej k dňom NP pripočítali aj dni z ukončeného zamestnania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať