Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

jankasm,

no a nebolo by potom lepšie, teraz rýchlo ukončiť to DNP, ktoré má s VZ cca 16000,- a rýchlo založiť nové s max VZ?

Ukončiť pracovný pomer k 30.4.2008 s tým, že ostane aktívne už to nové DNP?? Nebude na tom potom finančne lepšie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

workerka Pozri príspevok
jankasm,

no a nebolo by potom lepšie, teraz rýchlo ukončiť to DNP, ktoré má s VZ cca 16000,- a rýchlo založiť nové s max VZ?

Ukončiť pracovný pomer k 30.4.2008 s tým, že ostane aktívne už to nové DNP?? Nebude na tom potom finančne lepšie?
Toto by bolo ideálne riešenie, a nedávno ešte dokonca aj možné.
Avšak po 1.1.2008, kedy došlo k zmene zákona, tak pri tomto postupe by rovnako dosiahla z DNP počas prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP len PN z pravdepodobného VZ, čiže z 8100,-. Až potom, po 26 týždňoch, keby PN ukončila a lekár by jej vystavil novú, pri tejto novej, keďže by to bolo už po uplynutí 26 týždňov, by dostávala nemocenské z maxima, z ktorého si platila.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

ešte poprosím, z čoho sa vypočítava pravdepodobný vz na výplatu dávky z DNP?? Píšeš že je to 8100,- to je akože z minimálnej mzdy?? či z čoho???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

workerka Pozri príspevok
ešte poprosím, z čoho sa vypočítava pravdepodobný vz na výplatu dávky z DNP?? Píšeš že je to 8100,- to je akože z minimálnej mzdy?? či z čoho???
áno, pre dobrovolne nem.poistenú osobu je pravdepodobný VZ minimálna mzda platná na začiatku mesiaca, v ktorom o dávku požiadal. Táto min.mzda sa delí čísom 30 a toto je denný VZ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

workerka Pozri príspevok
ešte poprosím, z čoho sa vypočítava pravdepodobný vz na výplatu dávky z DNP?? Píšeš že je to 8100,- to je akože z minimálnej mzdy?? či z čoho???
Doplním, že on sa vlastne nevypočítava, on je daný v zákone.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajka5 Pozri príspevok
Tak po 2 mesiacoch mi prislo vyjadrenie na odvolanie ktoré ste mi radili. Bohužial zamietli to :-(
..................
Uvádzame ze na účely posúdenia splnenie podmienky 270 dní v posledných 2 rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti, JE MOžNé ZAPOčíTAT LEN OBDOBIE AKEHOKOLVEK UKONčENéHO NEMOCENSKEHO POISTENIA. V tomto prípade do obdobia DNP nemožno započítatať obdobie povinného NP so zamestnania u zamestnávatela firmy A nakolko ku dnu vzniku dočasnej prac. neschopnosti 14.1.2008 išlo o neukončené nemocenské pistenie (17.9.2003 - 31.1.2008)

Toto rozhodnutie je konečné a nie je možné sa proti nemu odvolať.
Myslím, že už len súd tu pomôže ...... či to ale stojí za to? - kôli tomu výkladu SP (v zákone "ukončeného" poistenia nie je). Možno poradí niekto, kto má skúsenosti....
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
Doplním, že on sa vlastne nevypočítava, on je daný v zákone.
Prajem pekný deň, dávno som nenavštívila túto stránku a vidím, že stále neúnavne poskytuješ svoje cenné rady aj ďalším. Trochu ma prepadla melanchólia - toť len nedávno /ako by to bolo včera/ som presedela hodiny nad Tvojimi radami, ako si zvýšiť materskú /vtedy ešte s bruškom/ a už je treba riešiť ukončenie MD. Bože, ako to rýchle letí !!!
Tak teda: v polovičke mája mi končí MD. Platenie DNP som ukončila pri nástupe na MD. Mám začať opäť s platením DNP - a od kedy, aby som DNP mohla využiť aj pri OČR? Ďakujem opäť za cenné rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dobroslava Pozri príspevok
Prajem pekný deň, dávno som nenavštívila túto stránku a vidím, že stále neúnavne poskytuješ svoje cenné rady aj ďalším. Trochu ma prepadla melanchólia - toť len nedávno /ako by to bolo včera/ som presedela hodiny nad Tvojimi radami, ako si zvýšiť materskú /vtedy ešte s bruškom/ a už je treba riešiť ukončenie MD. Bože, ako to rýchle letí !!!
Tak teda: v polovičke mája mi končí MD. Platenie DNP som ukončila pri nástupe na MD. Mám začať opäť s platením DNP - a od kedy, aby som DNP mohla využiť aj pri OČR? Ďakujem opäť za cenné rady.
Čas veru rýchlo beží! Snád nevadí, že odpoviem ja.
Predpokladám, že zo SP máš papier o presnom období poberania materskej (s týmto papierom sa myslím vybavuje rodičovský príspevok, teda od dátumu po ukončení MD). Takže presne odo dna nasledujúceho po ukončení MD máš povinnosť platiť DNP.
Ak si chceš zmeniť VZ, tak do konca apríla môžeš odniesť na SP "zmenu VZ" (nie odhlášku a prihlášku, len zmenu), ktorá ti začne platiť od mája. Takže ak začneš v polovici mája platiť DNP, už to bude zo zmeneného VZ. Samozrejme, ak zmeniť VZ nechceš, platí VZ pôvodný (resp. spred MD).

Budeš mať hned nárok na prípadnú Očr alebo PN (od prvého dna RD), z VZ z r.2007 s vynatím obdobia MD (ak ti posledné DNP vzniklo pred r.2007), resp. od zač.DNP do nástupu na MD (ak posledné DNP vzniklo v r.2007).
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

brčko Pozri príspevok
Čas veru rýchlo beží! Snád nevadí, že odpoviem ja.
Predpokladám, že zo SP máš papier o presnom období poberania materskej (s týmto papierom sa myslím vybavuje rodičovský príspevok, teda od dátumu po ukončení MD). Takže presne odo dna nasledujúceho po ukončení MD máš povinnosť platiť DNP.
Ak si chceš zmeniť VZ, tak do konca apríla môžeš odniesť na SP "zmenu VZ" (nie odhlášku a prihlášku, len zmenu), ktorá ti začne platiť od mája. Takže ak začneš v polovici mája platiť DNP, už to bude zo zmeneného VZ. Samozrejme, ak zmeniť VZ nechceš, platí VZ pôvodný (resp. spred MD).

Budeš mať hned nárok na prípadnú Očr alebo PN (od prvého dna RD), z VZ z r.2007 s vynatím obdobia MD (ak ti posledné DNP vzniklo pred r.2007), resp. od zač.DNP do nástupu na MD (ak posledné DNP vzniklo v r.2007).
Samozrejme, že nevadí, "fundovaných" odpovedí nikdy nie je dosť.
Ešte sa spýtam - aké povinnosti pre mňa vyplývajú voči SP, mám ísť nahlásiť ukončenie MD, alebo zamestnávateľ automaticky pošle SP ukončenie MD?
VZ mám z maxima - nechcem ho meniť. Potom sa mi prípadná OČR alebo PN bude počítať z maxima?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dobroslava Pozri príspevok
Samozrejme, že nevadí, "fundovaných" odpovedí nikdy nie je dosť.
Ešte sa spýtam - aké povinnosti pre mňa vyplývajú voči SP, mám ísť nahlásiť ukončenie MD, alebo zamestnávateľ automaticky pošle SP ukončenie MD?
VZ mám z maxima - nechcem ho meniť. Potom sa mi prípadná OČR alebo PN bude počítať z maxima?
Ahoj
keďže si bola a aj si prihlásená z maxima nepretržite, bez prerušenia, tak 26 týždňov od posledného prihlásenia sa DNP už ubehlo, a preto, ak by si nastúpila na OČR tak bude počítaná hneď z maxima no a ak máš splnených aj 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, tak rovnako bude aj PN počítaná z maxima.

Čo sa týka SP, tak zmenu nahlasuje len zamestnávateľ, ty nemáš žiadne povinnosti. Jedine ohľadom DNP, no ale keďže tam máš maximum a nechceš to meniť, tak len treba začať platiť odo dňa skončenia MD.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
Ahoj
keďže si bola a aj si prihlásená z maxima nepretržite, bez prerušenia, tak 26 týždňov od posledného prihlásenia sa DNP už ubehlo, a preto, ak by si nastúpila na OČR tak bude počítaná hneď z maxima no a ak máš splnených aj 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, tak rovnako bude aj PN počítaná z maxima.

Čo sa týka SP, tak zmenu nahlasuje len zamestnávateľ, ty nemáš žiadne povinnosti. Jedine ohľadom DNP, no ale keďže tam máš maximum a nechceš to meniť, tak len treba začať platiť odo dňa skončenia MD.
Teraz mi to nie je jasné: Z uvedeného mi vyplýva, že teda nemusím platiť z maxima, aby som mala vypočítanú max. OČR , príp. PN? OČR alebo PN sa mi bude počítať z VZ spred materskej?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dobroslava Pozri príspevok
Teraz mi to nie je jasné: Z uvedeného mi vyplýva, že teda nemusím platiť z maxima, aby som mala vypočítanú max. OČR , príp. PN? OČR alebo PN sa mi bude počítať z VZ spred materskej?
No ak si si pred MD platila z maxima /predpokladám, že to bolo v roku 2007/ a DNP odvtedy nepretržite trvá, tak potom si kľudne môžeš dať teraz zmenu na minimum, pretože tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet dávky bude rok 2007 a teda celý rok 2008 budeš poberať dávky z maxima, aj keď v skutočnosti by si už platila z minima.
Avšak potom zase v roku 2009, keď budeš na RD, tak budú dávky počítané z VZ v roku 2008. Čiže ak by si začala po MD platiť z minima, tak v roku 2009 by boli dávky z minima.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
No ak si si pred MD platila z maxima /predpokladám, že to bolo v roku 2007/ a DNP odvtedy nepretržite trvá, tak potom si kľudne môžeš dať teraz zmenu na minimum, pretože tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet dávky bude rok 2007 a teda celý rok 2008 budeš poberať dávky z maxima, aj keď v skutočnosti by si už platila z minima.
Avšak potom zase v roku 2009, keď budeš na RD, tak budú dávky počítané z VZ v roku 2008. Čiže ak by si začala po MD platiť z minima, tak v roku 2009 by boli dávky z minima.
Ďakujem za odpoveď. To znamená, že keď mi MD končí dňom 15.mája, stačí, keď pôjdem na SP v júni /keďže poistné sa platí mesiac pozadu/, alebo musím vyplniť registračný list úako prihlášku?/ trebárs 14 mája? Ako prosím vypočítam alikvotnú časť z max. VZ za obdobie od 15.mája? Ďakujem.
A ešte jednu otázku: Doteraz som bola poistencom štátu, je potrebné opäť niečo vypĺňať?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Dobroslava;724497]Ďakujem za odpoveď. To znamená, že keď mi MD končí dňom 15.mája, stačí, keď pôjdem na SP v júni /keďže poistné sa platí mesiac pozadu/, alebo musím vyplniť registračný list úako prihlášku?/ trebárs 14 mája? Ako prosím vypočítam alikvotnú časť z max. VZ za obdobie od 15.mája? Ďakujem. TAkže si stále prihlásená na DNP z maxima (t.j. VZ 28142,-)? Ak áno, tak záleží od kedy chceš zmeniť vym. základ. Od 16.5.08 už nemôžeš, lebo si nestihla doručiť "zmenu VZ" do konca apríla (nie prihlášku, lebo nie si odhlásená-teda dúfam, to by bolo o inom).
Teraz ked doručíš do konca mája "zmenu VZ" (na tlačive Registračný list fyzickej osoby, kde zaškrtneš "zmena")s "dátumom vzniku zmeny 1.6.08", tak za obdobie 6/08 už zaplatíš poistné do 8.7.08 z nového VZ.
Za obdobie od 16.5. do 31.5.08 t.j. 16kal.dní (ak ti MD končí 15.5.08 a tvoj VZ je 28142) zaplatíš do 8.6.08 poistné DNP v sume 640,-Sk (28142:31dní v maji x 16dní x 4,4% = 14525 x 4,4% ) 8.A ešte jednu otázku: Doteraz som bola poistencom štátu, je potrebné opäť niečo vypĺňať? Z hladiska DNP nie si poistencom štátu, len počas poberania materského nie si povinná odvádzať poistné (neodvádza ho nikto, ani štát). Poistencom štátu si z hladiska zdravotného poistenia (ako poberatel materského a na RD poberatel rodičovského príspevku, no to vybavuje zamestnávatel- si aj zamestnaná, predpokladám). Ak si si sama dala prihlášku na SP po narodení dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, tak za teba platí štát aj dôchodkové poistenie. [/quote]
..
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

[quote=brčko;724502]
Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. To znamená, že keď mi MD končí dňom 15.mája, stačí, keď pôjdem na SP v júni /keďže poistné sa platí mesiac pozadu/, alebo musím vyplniť registračný list úako prihlášku?/ trebárs 14 mája? Ako prosím vypočítam alikvotnú časť z max. VZ za obdobie od 15.mája? Ďakujem. TAkže si stále prihlásená na DNP z maxima (t.j. VZ 28142,-)? Ak áno, tak záleží od kedy chceš zmeniť vym. základ. Od 16.5.08 už nemôžeš, lebo si nestihla doručiť "zmenu VZ" do konca apríla (nie prihlášku, lebo nie si odhlásená-teda dúfam, to by bolo o inom).
Teraz ked doručíš do konca mája "zmenu VZ" (na tlačive Registračný list fyzickej osoby, kde zaškrtneš "zmena")s "dátumom vzniku zmeny 1.6.08", tak za obdobie 6/08 už zaplatíš poistné do 8.7.08 z nového VZ.
Za obdobie od 16.5. do 31.5.08 t.j. 16kal.dní (ak ti MD končí 15.5.08 a tvoj VZ je 28142) zaplatíš do 8.6.08 poistné DNP v sume 640,-Sk (28142:31dní v maji x 16dní x 4,4% = 14525 x 4,4% ) 8.A ešte jednu otázku: Doteraz som bola poistencom štátu, je potrebné opäť niečo vypĺňať? Z hladiska DNP nie si poistencom štátu, len počas poberania materského nie si povinná odvádzať poistné (neodvádza ho nikto, ani štát). Poistencom štátu si z hladiska zdravotného poistenia (ako poberatel materského a na RD poberatel rodičovského príspevku, no to vybavuje zamestnávatel- si aj zamestnaná, predpokladám). Ak si si sama dala prihlášku na SP po narodení dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, tak za teba platí štát aj dôchodkové poistenie. [/quote]
..
Ďakujem za super odpoveď - pomohlo. Ešte sa spýtam: v zamestnaní mám pár dní dovolenky ešte z roku 2007. Po ukončení MD hodlám zostať na rodič.príspevku aj napriek hrozbám zamestnávateľa, že mi nebude držať miesto. Dokedy som povinná vyčerpať túto dovolenku? Do zamestnania plánujem nastúpiť až v januári 2009. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Dobroslava;724849]
brčko Pozri príspevok
Ďakujem za super odpoveď - pomohlo. Ešte sa spýtam: v zamestnaní mám pár dní dovolenky ešte z roku 2007. Po ukončení MD hodlám zostať na rodič.príspevku aj napriek hrozbám zamestnávateľa, že mi nebude držať miesto. Dokedy som povinná vyčerpať túto dovolenku? Do zamestnania plánujem nastúpiť až v januári 2009. Ďakujem.
ak chceš, môžeš ju vyčerpať až po ukončení rod.dovolenky, teda nenastúpiš hned do práce, ale predtým si vyčerpeš dovolenku, ale už budeš vedená ako zamestnanec so všetkými poisteniami.
Ak však chceš, môžeš ju vyčerpať ešte počas rod.dovolenky, teda vlastne prerušíš na tých pár dní RD a budeš chvílu riadne zamestnaná s čerpaním dovolenky.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

[quote=brčko;725107]
Dobroslava Pozri príspevok

ak chceš, môžeš ju vyčerpať až po ukončení rod.dovolenky, teda nenastúpiš hned do práce, ale predtým si vyčerpeš dovolenku, ale už budeš vedená ako zamestnanec so všetkými poisteniami.
Ak však chceš, môžeš ju vyčerpať ešte počas rod.dovolenky, teda vlastne prerušíš na tých pár dní RD a budeš chvílu riadne zamestnaná s čerpaním dovolenky.
Ďakujem za odpoveď. Je v tom nejaký problém, keď si dov. vyčerpám až po ukončení rodič. dovolenky v súvislosti s DNP? /teda ako si napísala ...už budeš vedená ako zamestnanec so všetkými poisteniami/. Čo mi z toho vyplýva? A teda nemusím si ju vyčerpať do konca roku 2008? /keďže je to dovolenka ešte z roku 2007?/ Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Dobroslava;727405]
brčko Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Je v tom nejaký problém, keď si dov. vyčerpám až po ukončení rodič. dovolenky v súvislosti s DNP? /teda ako si napísala ...už budeš vedená ako zamestnanec so všetkými poisteniami/. podla teraz platného zákona nie je problém. Len nemôžeš byť (zjednodušene povedané) z DNP poistená "z maxima", lebo v súčte tvoj vymer.základ zo zamestnania + z DNP nemôže prekročiť mesač.maximum. Čo mi z toho vyplýva? A teda nemusím si ju vyčerpať do konca roku 2008? /keďže je to dovolenka ešte z roku 2007?/ Ďakujem. ak si dovolenku nebolo možné vyčerpať do konca nasledujúceho roka pre čerpanie materskej alebo rodičov.dovolenky, zamestnávatel ju poskytne po skončení MD alebo RD. (§ 113 ods.2 druhá veta) Ja som si napr. po ukončení RD v r.2007+2008 čerpala dovolenku ešte z r.2004+5
.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Prosim poradte. Rok 2007 som bola a aj nadalej som zamestnana. Od 10/07 som prihlasena aj na DNP z minima. V decembri som par dni platila z maxima {rozdiel medzi VZ zo zamestnania a max. VZ na DNP}a od januara 2008 z minima. Co mam urobit, aby som dostala max. matersku v roku 2009? Otehotniet planujem v 10/08.Vypoved a opatovne zamestnanie u terajsieho zamestnavatela nepripada v uvahu. Mozno sa sucasne zamestnat aj u ineho zamestnavatela. Mam nadalej platit potom DNP? Dakujem. Katka
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

Katkas, čo sa týka súbehu dvoch zamestnaní, tak tam si myslím, že to druhé zamestnanie musí byť uzatvorené na riadnu prac. zmluvu s riadnymi odvodmi do SP a ZP a musí trvať viac ako 270 dní pred pôrodom s platom minimálne rozdiel terajší plat mínus max. VZ. Čiže keď požiadaš o MD, musíš mať dvoch zamestnávateľov - požiadaš o MD z oboch zamestnaní. Po nástupe na MD môžeš s jedným PP ukončiť.
Ak by si chcela použiť DNP, tak tam musíš splniť podmienku v posledných 2 rokoch pred pôrodom byť 270 dní DNP a 26 týždňov pred nástupom na MD platiť z max. VZ (v tvojom prípade max.VZ - hrubá mzda). Terajšie DNP môžeš ukončiť k 1.6.08, t.j. od 1.10.07 do 1.6.08 to budeš mať 244 dní DNP. Ak otehotnieš, tak sa prihlás opäť na DNP z rozdielu a plať nepretržite tak, aby si stihla 26 týždňov nepretržitého DNP z maxima do dňa nástupu na MD. Ak otehotnieš v 10/08, tak porodíš cca 07/09, t.j. splníš podmienku v posledných 2r. pred pôrodom mať súčet DNP 270 dní. Skrátka treba si sledovať lehoty a dni, ak náhodou neotehotnieš v10/08.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať