Zavrieť

Porady

SZČO - cestovné a stravné

Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
A ešte jedna otázka: niekedy v tejto automobilke odpracuje 16 hodinovú smenu. Má nárok na stravné vo výške 135 Sk? Ak áno, môže si kúpiť na túto smenu dva stravné lístky (prípadne jeden v tejto hodnote)? Alebo môže si to vyplatiť aj v hotovosti cez cestovný príkaz?
Ďakujem.
Usporiadat
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Marcela16 Pozri príspevok
Možno dám totálne primitívnu otázku. Ale chcem mať jasno... keď som SZČO. Miesto podnikania je trv. bydlisko. A na zmluvu budem pracovať pre jednu firmu, ktorá je v tom istom meste, ale na inej adrese. Chodím k ním niekoľko dní v týždni.
Chodím vlastným autom, takže si budem účtovať cesťáky. Ale nie je mi jasné so stravným. Či si môžem vrámci cesťákov účtovať stravné, alebo musím mať bločky z reštaurácie, alebo stravné lístky? Prosím poraďte mi.
posúvam otázku...... mňa by to tiež zaujímalo. A tiež ak chodí s autom, ktoré je jeho súkromné na leasing?
Poradí niekto?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Januška Pozri príspevok
Pozor: pri ZSC má SZČO nárok na 40% výšky stravného -§19 ods.2 e). Ja tomu rozumiem tak, že si SZČO uplatní z takejto ZSC len sumu 240 CZK a ani o chlp viac. Samozrejme plus ostatné výdavky, ktoré nesmú mať charkter osobný.
Nie, on si uplatní 600 CZK stravného plus 40% z tohoto stravného - 240 CZK,. teda spolu 840,- CZK. Treba pozorne čítať zákony:

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
čítam, študujem...... asi veľa, lebo som zneistela a preto Vás prosím o odsúhlasenie, či som to dobre pochopila a robila správne:
SZČO v roku 2002 - prenajaté vozidlo od švagra
- uzavretá dohoda o nájme - 5.000,- Sk daň.uznat.náklad (švagor neplatí daň)
- zaplatená cestná daň - daň.uznat.náklad
- vedená kniha jázd - jazdy mimo mesta - robené cesťáky, vyúčtované skutočné náklady na PHL + stravné + ubytovanie
rok 2003 - 2005 vlastné motorové vozidlo nezaradený do majetku, účtovaný paušál + náhrady na 1 km + stravné (nie gastrolístky ani bločky z reštaurácie) + ubytovanie
okrem 1.1.2004 - 31.10.2004 - tu účtované len skutočné náklady na PHL + strané + ubytovanie + cestná daň
rok 2006 - 2007 súkromné vozidlo na leasing (nezaradené do majetku) účtované len skutočné náklady na PHL + stravné podľa cesťákov + cestná daň. Kniha jázd vedená stále.
Prosím o odsúhlasenie, či som to účtovala správne a či sú to všetko daňovo uznateľné náklady. Vďaka za trpezlivosť. Eva
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
posúvam.........
nikto mi nepomôže? prosííííííííííííííííím
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bartošová Milada Pozri príspevok
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
Sú to VOZD-réžia. Cestovné si môže uplatniť, samozrejme, ak sa to týka PC.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja by som mu cesťák vystavila, ale preplatila len ten jeden cestovný lístok, keďže druhý nemá.Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom a je fakt, že sa môže z tej cesty dopraviť domov iným spôsobom .
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Ďakujem za rýchle odpovede ale som presne na začiatku, ja som sa prikláňala tiež k prvej odpovedi, len som chcela vedieť či môžem použiť cenu cest. lístka spiatočného ako cest. výdavok na cestu tam, na kt. nemá doklad /lístok/.Pekný deň prajem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bartošová Milada Pozri príspevok
Ďakujem za rýchle odpovede ale som presne na začiatku, ja som sa prikláňala tiež k prvej odpovedi, len som chcela vedieť či môžem použiť cenu cest. lístka spiatočného ako cest. výdavok na cestu tam, na kt. nemá doklad /lístok/.Pekný deň prajem
Áno, môže, veď sa tam musel nejako dopraviť, do poznámky by som dala vyhlásenie straty lístka.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Bartošová Milada Pozri príspevok
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
Píšeš ako mám účtovať takéto pracovné cesty. Z toho sa zdá, že sa situácia často opakuje. V takom prípade nie je možné vždy prehlasovať stratu cestovného lístka. Účtovala by som iba jednu cestu, ak je dokonca evidentné, že tam sa viezol s niekým napr. autom. Ak však vynaložil nejaké finančné prostriedky aj na túto cestu, malo by to byť nejakým spôsobom zdokladované. V takom prípade je možné takýto výdavok uznať a vyplatiť.
Ak sa jedná o ojedinelý prípad, môžeš vyplatiť aj cestu tam bez cestovného lístka. Je vhodné priložiť prehlásenie straty cestovného lístka, veď taká situácia sa niekedy skutočne môže stať. Vykázanie pracovných ciest by malo zodpovedať skutočnosti.
§ 35 ZCN takúto možnosť pripúšťa.
Citujem:
(1) Ak tento zákon požaduje preukázanie výdavkov a zamestnanec ich nepreukáže, môže mu zamestnávateľ poskytnúť náhrady v ním uznanej sume s prihliadnutím na určené podmienky pracovnej cesty (§ 3).

0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
ďakujem za odpovede a prajem príjemný víkend
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Som SZČO, firmu mám vzdialenú od miesta bydliska 20 km - teda dochádzam denne "do práce" - ako si môžem zaúčtovať cestovné lístky do PD - Ďakujem za odpoveď !
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sea Pozri príspevok
Som SZČO, firmu mám vzdialenú od miesta bydliska 20 km - teda dochádzam denne "do práce" - ako si môžem zaúčtovať cestovné lístky do PD - Ďakujem za odpoveď !
Cesta do práce nie je pracovnou cestou, teda nie je ani daňovým nákladom( výdavkom). Ak si výdavky na ňu dáš do účtovníctva, budú to VNOZD.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

andrej_rv Pozri príspevok
K tejto téme je uverejnená na stránke DRSR nasledovná otázka a odpoveď:
Otázka: Živnostník vykonáva stavebné práce, pri ktorých pracuje na rôznych miestach. Niekedy má zákazku na jednom mieste aj na mesiac resp. viac mesiacov. Má tento živnostník nárok na stravné ?
Odpoveď: Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú od 1.1.2004 daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú okrem iných aj výdavky na stravovanie, ktoré si môže daňovník uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Nakoľko miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikované, takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine, alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Na základe vyššie uvedeného možno uviesť, že u daňovníka - živnostníka ako daňové výdavky možno uplatniť aj výdavky na stravovanie, ak činnosť bude vykonávaná v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu tejto činnosti, a to vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách, pričom tieto výdavky musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a zaúčtované v účtovníctve.
Ja osobne si myslím, že na základe uvedeného stanoviska automobilka nie je miestom pravidelného výkonu práce daňovníka a teda nárok na náhrady za auto a stravné má. Najmä ak v rámci živnosti vykáže práce a príjmy aj z iných zákazok ako z práce pre automobilku. Ale ak nemá iné zákazky na iných miestach (aspoň nejaké drobné) a celý rok robí stále len pre tú istú firmu, treba počítať s tým, že správca dane v takomto prípade bude považovať za miesto pravidelného výkonu práce automobilku.
Ešte jedna poznámočka - pokiaľ by mu neuznali automobilku za miesto mimo pravidelného vykonávania činnosti a neuznali stravné podľa zákona cestovných náhradách, neuznali by mu ani základnú náhradu + náhradu za PL. Uznali by mu len stravné podľa par.19 ods.p
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

ZEvina Pozri príspevok
posúvam otázku...... mňa by to tiež zaujímalo. A tiež ak chodí s autom, ktoré je jeho súkromné na leasing?
Poradí niekto?
Ak je osobné súkromné auto na leasing, t.j. ako vlastník je leasing.spoločnosť, nemôže si účtovať základné náhrady, lebo nie je vlastníkom auta, je len držiteľom - nesĺňa podmienku vlastného osobného vozidla. (takisto pozor, ak ide o nákladné auto podľa techničáku, taktiež nemôže uplatňovať základnú náhradu za auto ani vozík, ak by bol pripojený, pretože nespńa podmienku osobného auta). Za pohonné látky si bude účtovať náhrady za spotrebované PL, nie skutočne vynaložené, pretože ide o vlastné vozidlo, nezaradené v majetku
Naposledy upravil evina123 : 02.10.08 at 08:04 Dôvod: doplnenie
0 0
wewenka1 wewenka1

wewenka1 je offline (nepripojený) wewenka1

Prosím o radu: Firma sa dohodla so živnostníkom, že ho pošle spolu s ostatnými zamestnancami na školenie do zahraničia. Ako by mala vyzerať zmluva? A čo so stravným a vreckovým? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

wewenka1 Pozri príspevok
Prosím o radu: Firma sa dohodla so živnostníkom, že ho pošle spolu s ostatnými zamestnancami na školenie do zahraničia. Ako by mala vyzerať zmluva? A čo so stravným a vreckovým? Ďakujem.
Firma nemôže živnostníka vyslať na školenie. Ak sa živnostník školenia zúčastní, bude to na základe jeho vlastného rozhodnutia a všetky náklady s tým spojené budú jeho nákladmi.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím ako riešite účtovne v nákladoch cestu do práce u SZČO? Kilometre z domu do prevádzky sa odrátajú z nákladov? A čo s DPH z PHM, keď je automobil zaradený do majetku? Ďakujem
0 0
dodo1001 dodo1001

dodo1001 je offline (nepripojený) dodo1001

Pozri odpoveď od Tweety:

Cesta do práce nie je pracovnou cestou, teda nie je ani daňovým nákladom( výdavkom). Ak si výdavky na ňu dáš do účtovníctva, budú to VNOZD.

Pri použití služobného vozidla na súkromné účely (cesta do zamestnania) nezabudni aj na:
§ 5 Zákon o dani z príjmov
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) o suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dodo, § 5 odst.3 písm. a) sa vzťahuje len na zamestnanca.
0 0
Načítať ďalšie